vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 7 χρήστες
rista, dkostas, Blackwolf, ramon, Doubt, Harris, JohnDag

Twitter

DanLucas

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #210 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:02 »
Διότι δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος στο χώρο του η.τ. και πρόσφατα άρχισαν να βγαίνουν έρευνες για τα αρώματα και τις ουσίες που περιέχουν και σε ποιό βαθμό είναι επικίνδυνες. Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και δημοσιεύουν αναλύσεις κάποιες εταιρείες και οι ατμιστές έχουν αρχίσει και τις ζητάνε.
Είμαι ενήμερος για όλα αυτά και παρακολουθώ όσο μπορώ τις εξελίξεις στα συγκεκριμένα θέματα. Απλά λέω ότι δεν συνάδει η λογική του να πωλούνται τα συγκεκριμένα υγρά ενόσω σταματάει η συνεργασία με την συγκεκριμένη εταιρεία λόγω έλλειψης αναλύσεων.
Θα είναι σημαντικό πάντως να μάθουμε τι περιέχουν τα συγκεκριμένα υγρά και όπως αναφέρθηκε ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη να τα χρησιμοποιεί μόνος του

Απ: DanLucas
« Απάντηση #211 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:05 »
Μερικά τέτοια περιστατικά να γίνουν ακόμα και θα καταλήξουμε να   ατμίζουμε  μόνο Flavourart  στο τέλος .

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: DanLucas
« Απάντηση #212 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:07 »
Εγώ αυτό κάνω εδώ και καιρό. :))

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #213 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:15 »
Ε,δεν νομίζω με 60 ml να πάθω τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Ντάφυς

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #214 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:31 »
είναι λυπηρό που χρεισιμοποιούν τις αναλησεις ώς όπλο για να πολεμίσουν κάποιον επειδή δεν έκανε τα χαντίρια της .
Δεν είδα όμως ουδέποτε παρόμια κηνηση σε κάποια εξωτερικού εταιρία!λυπάμε πραγματικά! :angry_orange:


όσσο για τον φίλλο που λέει ’’φτινιαρικο να ειναι ...’’ δεν είναι καθόλου φτινίαρικο απλά είναι τιμή κόστους! :tongue_smilie: :(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2015, 17:19 από Ντάφυς »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: DanLucas
« Απάντηση #215 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 22:47 »
Μετά το ανωτέρω διάλειμμα, καιρός να επιστρέψουμε στα των υγρών αναπλήρωσης DanLucas.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #216 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 12:23 »
Αγόρασα με διαφορά 10 ημερών από το ίδιο κατάστημα τα 30 ml Honeybrew.. Στην 2η αγορά παρατήρησα διαφορά στην ετικέτα.
Ξέρετε αν έχει αλλάξει;



Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #217 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 10:44 »
Μπα, δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, το HoneyBrew είναι το "βαρύ πυροβολικό" του Λουκά, έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον, και δεν θα ρισκάριζε να αλλάξει σε τίποτα το υγρό που έχουμε ερωτευτεί τόσοι πολλοί.  :_love_heart:

Απλά στον Λουκά αρέσει να "παίζει" συνεχώς με τις ετικέτες στα μπουκάλια, κάνοντας μικροαλλαγές στις μακέτες. Πάντως ένας φίλος μου, που είναι κολλημένος με το HoneyBrew σε βαθμό αρρώστιας, μου ψιλοπαραπονιόταν πριν λίγες μέρες ότι στα τελευταία μπουκαλάκια που αγόρασε, 9άρια και 12άρια, του έβγαινε έντονα προβολικό το αχλάδι στον Subtank, ενώ το μέλι ήταν σχεδόν εξαφανισμένο. Μετά από 1-2 μέρες όμως, μου είπε ότι έστρωσε η γεύση του υγρού και του έβγαινε πλέον και το μέλι.

Νομίζω ότι ήταν στο κεφάλι του και μόνο η διαφορετική γεύση,  ;D αλλά μπορεί και να αγόρασε πολύ "φρέσκα" υγρά που δεν είχαν προλάβει να ωριμάσουν πλήρως.

Εγώ πάλι έχω πάρει ένα 6άρι και ένα 9άρι HoneyBrew εδώ και μέρες, και περιμένω να μου έρθει η ολόφρεσκια κεφαλή του 1.5Ω του TFV4 για να το ατμίσω στα κάπως "λογικά" 30W-40W, μια και στα 90-110W με τις super subohm κεφαλές του TFV4 το HoneyBrew θα ήταν οικονομική καταστροφή για την τσέπη μου...  :))

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #218 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 11:27 »
Το συγκεκριμένο υγρό είναι αρρώστεια...
Όσο για τον φίλο σου νομίζω ότι είχε δίκιο  :thumpup:
Τώρα, διαβάζοντας για 30-40 & 90-110 μένω άφωνος  :o

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #219 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 11:50 »
Πριν 10 μέρες παρέλαβα Honeybrew και Outlaw 12mg, για να κανω ενα διαλλειμα απο τα diy.
Kαι στα 2 το άρωμα ήταν πολύ έντονο με το που τα άνοιξα, οπότε τα άφησα δυο μέρες να ανασανουν αφού άνοιξα τα μπουκαλάκια.
Εντυπώσεις τώρα.

Aτμοποιητες δοκιμης:

- Phenomenon Lite, 2mm 28αρι Kanthal microcoil, 8 σπείρες, 1.5Ω, βαμβάκι KGD.
- Eviva-T, 1,8mm 28αρι Kanthal microcoil, 6 σπείρες, 1.2Ω, βαμβάκι KGD.

Honeybrew: Στον Phenomenon μου φάνηκε πιο έντονο το αχλάδι και λίγο προς το τέλος ερχόταν και το μέλι.
                    Στον Eviva η γεύση ήταν πιο συμπαγής μπορώ να πω, με το αχλάδι να μη χτυπάει τόσο.

Σε κανέναν απο τους 2 δεν κατάλαβα τη καρύδα, σίγουρα το ποσοστό της στο υγρό είναι μικρό.


Το κακό με αυτό το υγρό είναι η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο.
Κάτι σε κερί εκκλησίας φέρνει, είχα πολλά παράπονα από τη σύζυγο που ειναι και αυτη ατμιστρια.
Καλό υγρό μεν, αλλά δεν τρελλάθηκα για το ντορο που εχει γινει.
Δυσκολα με βλεπω να το ξαναπαιρνω και αυτο κυριως της μυρωδιας που αφηνει η οποια αρχισε να ενοχλει και εμενα.
Να σημειωσω πως στο tank του Phenomenon Lite άρχισαν να δημιουργούνται άσπρα στίγματα μέσα στη πρωτη ωρα, οποτε αναγκαστηκα και φορεσα το κοστουμι του Zest. Για τον φοβο των Ιουδαιων στον Eviva το εκανα με το μεταλλικο tank.


Outlaw:  Το δοκιμασα μονο στον Phenomenon. Mιας και ειμαι λατρης των καπνικων, αυτο το υγρο ηταν η ευχαριστη εκπληξη για μενα. Καθαρα καπνικη βαση με δοσεις βανιλλιας στο τελειωμα. Εκανα το μπουκαλακι μεσα σε 5 μερες και μακαρι να ειχα και αλλο.Από τα καλυτερα ιδιαιτερα καπνικα που εχω δοκιμασει, το βαζω μαζι με τα Tribeca και Voodoo της Ηalo που ειναι και αγαπημενα μου. Σιγουρα θα το ξαναπαρω σε επομενη αγορα.


Και στα 2 το χτύπημα ήταν αρκετά υποτονικό για 12mg, πράγμα που το αποδιδω στη μειωμενη PG.

Γενικότερα πρόκειται για ιδιαίτερα υγρά, με καλή συσκευασία και λογική τιμη (ισως και λιγο τσιμπημενη ομως).
Τελος να σημειωσω πως θα ηθελα να υπαρξει μια ξεκαθαρη απαντηση απο το κατασκευαστη μαζι με αναλυσεις για να ξερουμε τι ατμιζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:07 από knight77 »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #220 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:39 »
Φίλε knight77, αν σου δοθεί ευκαιρία, δοκίμασε και το Creme Royale σε κάποιο μαγαζί. Είναι η δεύτερη επιλογή μου στα υγρά του Λουκά, εννοείται μετά από το HoneyBrew.

Το έχω ατμίσει βέβαια μέχρι στιγμής μόνο σε πολύ χαλαρά βατάκια, μέχρι 15W στους Kayfun Lite plus, δεν το έχω πάει στα πολλά βατ για να δω πως συμπεριφέρεται...
 

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #221 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:43 »
Το έχω στα υπόψιν φίλε Zarko27, σιγουρα θα το δοκιμασω αν και επαναλαμβανω ειμαι κυριως των καπνικων.
Το πολυ πολυ να το ευχαριστηθει η γυναικα μου που τις λατρευει αυτες τις γευσεις  ;)
Καμια ενημερωση περι αναλυσεων των υγρων εχουμε και αν και ποτε αυτες θα βγουν?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #222 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:51 »
Περιμένουμε όλοι μας τις επόμενες κινήσεις του Λουκά.

Μάλλον περιμένετε, θα έλεγα, γιατί προσωπικά δεν με απασχολεί διόλου το θέμα. Μετά από 36 ολόκληρα χρόνια καπνίσματος σαν βαριά εθισμένος καπνιστής, μου φαίνεται εντελώς αστείο να με απασχολεί το τι ακριβώς περιέχουν τα υγρά του Λουκά...  :))



Τώρα, διαβάζοντας για 30-40 & 90-110 μένω άφωνος  :o


Και ο φίλος μου στα 40W το ατμίζει το HoneyBrew όλη μέρη κι όλη νύχτα, στον Subtank Plus με τις νέες κάθετες αντιστάσεις των 0.5Ω. Κι ούτε καν το συζητάει να κατέβει παρακάτω σε βατ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά συνήθως τραβάει τζούρες των 4-5 δευτερολέπτων! :o
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:57 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #223 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:05 »
Eδώ διαφωνούμε και εξηγώ.
Όταν άλλοι κατασκευαστές προσφέρουν αναλύσεις στα υγρα τους οι οποιες αποδεικνυουν πως δεν περιεχουν βλαβερες για τον οργανισμο ουσιες, μονο καλο κανουν και σε αυτους και στην ατμιστικη κοινοτητα.
Τον Λουκα δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα δεν παυει να ειναι κατασκευαστης και μαλιστα υγρων που τα εισπνεουμε.
Προσωπικα έχω ρίξει ακυρο σε κατασκευαστες που ειναι "υποπτοι" οπως ας πουμε τα Five Pawns.
Θεωρω οτι μονο καλο θα εκανε να δημοσιοποιουσε αναλυσεις και ταυτογχρονα θα εκλεινε και καποια στοματα.
Νομικο πλαισιο δεν υπαρχει για τα υγρα, τουλαχιστον ακομα, αυτο ομως δεν σημαινει πως ο καθε κατασκευαστης, και εδω δεν μιλαω για τον Λουκα για να μη παρεξηγουμαστε, μπορει να πουλαει υγρα με βλαπτικες ουσιες. Υπαρχει και το ηθικο κομματι του  θεματος.
Φυγαμε απο το βρωμοτσιγαρο και πηγαμε σε κατι πιο υγιεινο. Τουλαχιστον αφου υπαρχει η δυνατοτητα ας διαλεγουμε τα υγρα που ειναι "πιστοποιημενα".
Μονο ετσι θα κλεισουν και οι κακες γλωσσες απο ατομα του χωρου και ακομα περισσοτερο εκτος.
Οσο ο ιδιος δεν τις δημοσιοποιει, λογικο ειναι εγω και αλλοι να ειμαστε καχυποπτοι.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #224 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:15 »
Η αγορά στα υγρά έχει γίνει πλέον τεράστια με πολλές επιλογές για όλα τα γούστα. Και εγώ είμαι από αυτούς που επιλέγουν τα υγρά με αναλύσεις, τόσο για το φόβο των Ιουδαίων όσο και γιατί πιστεύω πως οι εταιρίες που προέβησαν σε αναλύσεις δείχνουν, έστω και για εμπορικούς λόγους, ότι τους ενδιαφέρει ο πελάτης τους. Επίσης θεωρώ αστείο να ψαχνόμαστε στους ατμοποιητές για καλύτερα ατσάλια, γυάλινα τανκ κλπ και να μη μας ενδιαφέρει τουλάχιστον να γνωρίζουμε τι περιέχουν τα υγρά που ατμίζουμε.
Παρότι αγαπώ τα υγρά danlucas δεν θα τα ξανααγοράσω μέχρι να βγουν οι αναλύσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:26 από mankar72 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310944 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207081 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias