vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Nikrom, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Beard Vape Co

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Beard Vape Co
« στις: Ιουνίου 06, 2015, 20:05 »

Τον τελευταίο καιρό έχω μαζέψει πάρα πολλά υγρά, πολλά εκ των οποίων δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Οπότε σκέφτηκα να ξεκινήσω να τα παρουσιάζω σιγά σιγά μιας και θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο μέσα στο καλοκαίρι. Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην παρουσίαση οπότε παρακαλώ να είστε επιεικείς.

Εισαγωγή: Θα ξεκινήσω με τα Beard Vape Co από Αμερική μεριά, τα οποία με εξέπληξαν ευχάριστα. Έχω στην κατοχή μου όλη τη σειρά (5 υγρά) σε συσκευασίες των 15 ml και περιεκτικότητες νικοτίνης 6 mg/ml. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Kayfun v4 με μονή αντίστση Kanthal A1 0,28mm, 2,5 mm διάμετρο στα 1,4 ohm και 11 watt και σε dripper Royal Hunter με διπλή αντίσταση Kanthal A1 0,40 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 0,5 ohm σε μηχανικό μοντ (περίπου στα 22 watt). Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία (στο δρόμο που χάραξε ο cruiser79) σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια και την ατμιστική εμπειρία που αποκόμμισα από κάθε υγρό.


Η σύσταση σε γλυκερίνη και προπυλενική διαφέρει από υγρό σε υγρό και για αυτόν τον λόγο θα αναφέρεται ξεχωριστά σε κάθε υγρό. Ακολουθεί φωτογραφία που αναφέρονται και η σύσταση του κάθε υγρού ξεχωριστά αλλά και μια περιγραφή του κάθε υγρού από τον "Chef".


Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε ποσότητες 15, 30 αλλά και 120 ml σε γυάλινο καραμελένιο μπουκαλάκι. Αυτό που ξεχωρίζει είναι η ετικέτα που δεν είναι φτιαγμένη από χαρτί αλλά από κάποιο άλλο υλικό που αφήνει αίσθηση υφάσματος στην αφή. Διαθέτουν child proof  καπάκι και σταγονόμετρο. Γενικά είναι μια πολύ προσεγμένη συσκευασία που παραπέμπει σε premium υγρό.
Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3, 6, 12 και 18 mg νικοτίνης.
Τιμή: Η τιμή τους είναι 13$ για τα 15 ml, 24$ για τα 30 ml και τέλος 80$ για τα 120 ml από Αμερική από όπου και τα προμηθεύτηκα.
Site: www.beardvapeco.com


Ας ξεκινήσω λοιπόν να τα παίρνω με τη σειρά:

Νο 05
Σύμφωνα με τον παρακευαστή από το υγρό περιμένουμε να γευτούμε New York Cheesecake με έναν τόνο φράουλας. Ξεκινάω λοιπόν να το ατμίζω και αρχικά μου έρχονται πολύ ευχαριστές νότες φράουλας χωρίς την παραμικρή ξινή γεύση. Συνεχίζοντας το υγρό αρχίζει να αποκαλύπτεται. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με γλυκιές φράουλες με κρεμώδη επικάλυψη, ενώ στην εκπνοή είναι ευδιάκριτο το cheesecake φράουλα με ευχάριστες γλυκιές νότες. Όσο περισσότερο το ατμίζω και μετά από δοκιμές στον dripper τα αρώματα πλέον γίνονται ευδιάκριτα με την κρεμώδη φράουλα να επικρατεί και τη γεύση του cheesecake να εμφανίζεται με πολύ ωραίο τρόπο στην εκπνοή. Η παραγωγή ατμού και στους δύο ατμοποιητές είναι παραπάνω από ικανοποιητική. Εν κατακλείδι το υγρό είναι συνδυασμός γλυκού και φρούτου τα οποία συνδυάζονται με αρμονία και αποδίδουν ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Σίγουρα προτείνεται στους λάτρεις της φράουλας και του cheesecake!
Βαθμολογία: 85/100

Νο 32
 Στο παρών υγρό αναμένουμε να γευτούμε cinnamon funnel cake. Με την πρώτη τζούρα γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτή η κανέλα μπερδεμένη με διάφορα αρώματα. Όσο συνεχίζω να ατμίζω και ενώ περιμένω να αρχίζουν να ξετυλίγονται τα αρώματα αυτό δεν συμβαίνει. Το περίεργο είναι τα αρώματα δεν είναι διακριτά μεταξύ τους  ούτε στον ντρίπερ. Στην εισπνοή  έρχεται ένας περίεργος συνδυασμός κανέλας με yellow cake, ενώ στην εκπνοή στην κανέλα προστίθενται τόνοι ζάχαρης. Γενικότερα κατά τη διάρκεια του ατμίσματος παραμένη σταθερή η γεύση της κανέλας που αναμιγνύεται πότε με κέικ και πότε με ζάχαρη με απροσδιόριστο αποτέλεσμα. Το κέικ σαν άρωμα δεν είναι πάντως μόνο του ευδιάκριτο. Σε κάποιον που του αρέσει η κανέλα πιθανόν αυτό το υγρό να το λατρέψει. Προσωπικά με άφησε αδιάφορο και θεωρώ πως είναι το αδύνατο χαρτί της σειράς. Και εδώ η παραγωγή ατμού είναι πολύ ικανοποιητική.
Βαθμολογία: 66/100

Νο 51
Εδώ συναντάμε ένα υγρό το οποίο μας υπόσχεται να γευτούμε μια υπέροχη vanilla custard. Ξεκινάω λοιπόν να ατμίζω και γεύομαι αυτό ακριβώς που μας υπόσχεται ο σεφ,  μια υπέροχη κρεμώδη βανίλλια. Όσο συνεχίζω να ατμίζω και ενώ συνεχίζω και στον ντρίπερ η βανίλια ξεδιπλώνεται με πάρα πολύ ωραίο τρόπο. Στην εισπνονή έρχεται ένα πλούσιο άρωμα βανίλιας με ανεπαίσθητούς τόνους σοκολάτας  (που γίνονται ιδιαίτερα αισθητοί στον ντρίπερ και προσθέτουν έναν ωράιο τόνο στο υγρό) η ο οποία όσο προχωράει η τζούρα γίνεται πιο κρεμώδης με το αποκορύφωμα να είναι η εκπνοή που η βανίλια μοιάζει όμοια με αυτή του παγωτού. Γενικά είναι ένα πάρα πολύ γευστικό υγρό και η παραγωγή ατμού είναι παραπάνω από ικανοποιητική μιας και η περιεκτικότητα σε φυτική γλυκερίνη είναι αρκετά μεγάλη (85%). Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους τους γλυκατζήδες και σε όλους λατρεύουν τις βανίλλιες και σε κάθε περίπτωση το υγρό αξίζει μια δοκιμή.
Βαθμολογία: 90/100

Νο 64
Το Νο 64 αποτελεί ένα τα πιο περίεργα υγρά της σειράς μιας και υπόσχεται τη γεύση Υβίσκου. Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποιο άλλο υγρό με υβίσκο οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο υγρό. Ξεκινάω λοιπόν επιφυλακτικά στην αρχή αλλά γρήγορα ενθουσιάζομαι με το αποτέλεσμα. Με την πρώτη επαφή με το υγρό μου έρχεται μια φρουτώδης γεύση, απροσδιόριστη αλλά πολύ ευχάριστη. Όσο περνάει η ώρα η αίσθηση γίνεται όλο και καλύτερη. Στην εισπνοή έρχεται μια κρεμώδης αίσθηση η οποία εξαφανίζεται για να πάρει τη θέση της η γεύση του Υβίσκου (κάτι το οποίο φέρνει σε Rasberry αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το περιγράψω επακριβώς) η οποία είναι αρκετά ισχυρή και ευχάριστη  και παραμένει και στην εκπνοή. Κάπου στην εκπνοή (ειδικά στον ντρίπερ) εμφανίζεται και to cotton candy με πολύ μικρή ένταση όμως, Το υγρό δεν κουράζει καθόλου. Είναι παιχνιδιάρικο, ευχάριστο και ευκολοάτμιστο. Πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να το δοκιμάσει. Προσωπικά το απόλαυσα πάρα πολύ.
Βαθμολογία: 92/100

Νο 88
Το τελευταίο υγρό της σειράς και το κορυφαίο για μένα. Προσωπικά ήμουν αρνητικά προδιαθετιμένος στην αρχή λόγω της μέντας που αναφέρεται στην περιγραφή και παρόλλο που συνδυάζεται με σοκολάτα που μου αρέσει πολύ. Έτσι ξεκίνησα διστακτικά να ατμίζω στην αρχή μιας  και δεν αντέχω την μέντα όταν είναι έντονη. Και τότε ήρθε η αποκάλυψη. Η αίσθηση που αποκόμμισα από το υγρό είναι η απόλυτη ισορροπία ανάμεσα σε μέντα και σοκολάτα, με τη σοκολάτα να είναι στο προσκήνιο και την μέντα στο παρασκήνιο. Στην εισπνοή έρχεται πρώτα μια ελαφριά αίσθηση μέντας με τόνους σοκολάτας. Όσο συνεχίζεται η τζούρα, η μέντα υποχωρεί μένοντας στο παρασκήνιο και οι τόνοι σοκολάτας γίνονται ποιο έντονοι. Τέλος στην εκπνοή γίνεται φανερή η αίσθηση μπισκότου σοκολάτας με πολύ ήπιους τόνους μέντας. Το υγρό με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο και ενθουσιασμένο μιας και είναι από τα λίγα υγρά (από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ) που αποδίδουν τόσο ωραία το άρωμα σοκολάτας και μάλιστα αναμεμιγμένη μέντα. Σίγουρα ένα υγρό το οποίο θα ξανααγοράσω μιας και είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Τέλος και εδώ η παραγωγή ατμού είναι πολύ ικανοποιητική.
Βαθμολογία:  96/100

Επίλογος: Η ποιότητα των υγρών κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα. Στην γκάμα των υγρών τους δεν περιλαμβάνεται καπνικό υγρό, οπότε κατά κύριο λόγο απευθύνονται στους λατρεις των γλυκών υγρών ή απλά σε αυτούς που ψάχνουν ένα διάλλειμμα από τα καπνικά τους υγρά. Κάτι που δεν σχολίασα είναι το χτύπημά τους, που κυμαίνεται σε μέτριο επίπεδο μιας και έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε φυτική γλυκερίνη. Γενικά είναι μια αξιόλογη σειρά υγρών αναπλήρωσης που σίγουρα αξίζει μια δοκιμή και η τιμή τους κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!



Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Beard Vape Co
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 06, 2015, 20:27 »
Άψογη παρουσίαση!  :thumpup:

Μου είχε στείλει η craftvape το 51 σε κάποιο από τα κουτιά. Όπως τα λες, κρεμώδης βανίλια.

Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή το 88, γιατί ενώ μου αρέσει η μέντα, δεν τη θέλω πολύ έντονη.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Beard Vape Co
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2015, 20:41 »
Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην παρουσίαση οπότε παρακαλώ να είστε επιεικείς.



 :)) :)) :))  Απίθανη παρουσίαση, φαντάσου να είχες και εμπειρία  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12