vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 7 χρήστες
zakyn8inos, camber, john67, Jorge, I.P, manoslykos, thanos1071

Twitter

Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« στις: Μαρτίου 10, 2013, 01:27 »



Kαλησπερα, εχω καταληξει σε αυτους τους 2 ατμοποιητες χωρις ωστοσο να μπορω να διαλεξω.

Στα (+) του cobra
-- πιστευω ειναι οι 4 τρυπες για διαφορετικα σεταρισματα
-- και η ψηλη καμπανα (πιο κρυος ατμος)
Στα (-)
--θεωρω την αισθητικη 
(παντα σε σχεση με τον foggatti,  κατα τ'αλλα ειναι ομορφος κτλπ κτλπ)

Στα (+) του foggati
-- αισθητικη
-- (εστω κατα τα λεγομενα του κατασκευαστη) καλυτερος ατμος λογω εσωτερικης σχεδιασης της καμπανας
Στα (-)

-- οσο σφιγγει  η τζουρα (κλεισιμο τρυπας) τοσο γουργουριζει
-- δυσκολια στο σεταρισμα λογω της "μπανιερας" και της θεσης της σε σχεση με την βιδα


οποιος πιστος ας προσελθει να πει την αποψη του, οι κατοχοι αυτων γαρ θα εκτιμηθουν ιδιαιτερως
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2013, 01:52 από zarras »

Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 10, 2013, 01:34 »
Ποιότητα κατασκευής χειρότερος ο Cobra που είναι από τιτάνιο ? μόλις 45 γραμμάρια ?

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 10, 2013, 01:51 »
σωστο αυτο που λες συνονοματε, απλα στο ματι φαινεται ποιοτικοτερος ο τ22 (περα της αισθητικης)
διορθωνω το αρχικο ποστ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 10, 2013, 01:56 »
Από θέμα αισθητικής και εμφανισης πιστεύω ότι ο foggatti κερδιζει.
Σε όλα τα αλλά πιστευω ειναι μπροστά ο cobra (από αυτά που διαβάζω εδώ και σε ξένα φόρουμ μιας και μόνο τον cobra έχω ατμισει από τους δύο τους).

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 10, 2013, 02:20 »
Ποιότητα κατασκευής χειρότερος ο Cobra που είναι από τιτάνιο ? μόλις 45 γραμμάρια ?


Δεν έχει τίποτα να κάνει η ποιότητα και η μηχανολογική δυσκολία της κατασκευής με το υλικό.
Σαφέστατα και ο foggati είναι πολύ ποιο δύσκολος κατασκευαστικά και ανώτερος ποιοτικά.
Επίσης ψάξτε λίγο να δείτε και την αγωγιμότητα των υλικών, είναι σοβαρός παράγοντας στην επιλογή αν θέλεις απόδοση.


Ο foggati είναι από τους δυσκολότερους στο στήσιμο αλλά το τέλος μπορεί να δικαιώσει το χρόνο και την ταλαιπωρία.

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 10, 2013, 04:05 »
@GiannisPap
μιας και τον εχεις, ειδα οτι παιζουν 3&5ml tanks,
ο κεντρικος αξονας ειναι τηλεσκοπικος? ωστε ναι αυξομειωνεται
'η ειναι διαφορετικες κατασκευες?
(cobra)

Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 10, 2013, 13:19 »
Δεν έχει ρυθμιζόμενο πόλο αν εννοείς αυτό για τον Cobra.
Άποψη δεν μπορώ να έχω για τον Foggatti μιας και δεν τον έχω...το μόνο που ξέρω
είναι πως έχουν βγει πολύ λίγα κομμάτια και έχει υπεραξία από αυτό, εν αντιθέση με τον
Cobra που πάντα υπάρχουν σε απόθεμα. Πρέπει να χει πουλήσει 1000, 7 μήνες που τον
παρακολουθώ.

Αποσυνδεδεμένος supwner

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 10, 2013, 14:24 »
Τι συμβαινει ρε παιδια με αυτον το Foggatti. Γιατι δεν εχει στοκ ποτε?

Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 10, 2013, 14:28 »
Αν θες πάντως υβριδικό θα έχει εδώ  :)

http://www.foggatti.com/products-and-services/limited-editions/

Limited Edition units are manually turned, usually to order and are based around the production models of the T22 Atomiser and T22 Hybrid.

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 10, 2013, 14:48 »
Θα μπεί ο νέος ατμιστής που ψάχνει να βρεί έναν ακριβό ποιοτικό ατμό και σύμφωνα με τα αποτελέσματα θα επιλέξει τον "α" ατμό που έχει την πλειοψηφία των ψήφων, χωρίς να φανταστεί ότι οι περισότεροι που έχουν ψηφίσει δεν τους έχουν δει καν και τους 2 μαζι παρα μόνο σε φωτογραφία και οι υπόλοιποι δεν έχουν δει κανέναν από τους 2. Γι' αυτό θα είχε αξία πιστεύω να συνοδεύεται η κάθε ψήφος με την ανάλογη αιτιολογία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2013, 19:30 από gmax »

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 10, 2013, 17:10 »
Kαλησπερα, εχω καταληξει σε αυτους τους 2 ατμοποιητες χωρις ωστοσο να μπορω να διαλεξω.


Καλησπέρα!
Επειδή θεωρώ τη συγκεκριμένη σύγκριση λίγο άκυρη (θα εξηγήσω γιατί), διευκρίνισε αν θέλεις κάτι:
όταν λες έχεις καταλήξει εννοείς ότι τους έχεις και τους δύο και έχεις καταλήξει να χρησιμοποιείς μόνο αυτούς ή έχεις καταλήξει στο ότι θέλεις να αποκτήσεις τον έναν από τους δύο και προσπαθείς να διαλέξεις;
Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεσαι τη σύγκριση, άτμιζε και τους δύο!
Στη δεύτερη για να σε βοηθήσει κανείς με μια απάντηση καλό θα ήταν να γνωρίζει την εμπειρία σου στους genesis. Εγώ πχ που έχω και γουστάρω τον foggatti δεν θα τον πρότεινα ΠΟΤΕ σε άπειρο περί του αντικειμένου. Και λόγω τον ιδιοτροπιών του, ούτε σε έμπειρο θα τον πρότεινα ανεπιφύλακτα!


 Όσο για το άκυρη... για να είναι αντικειμενική η σύγκριση πρέπει οι απαντήσεις να δίνονται από ανθρώπους που έχουν ή είχαν ΚΑΙ τους δύο αλλιώς αντικειμενικότητα τέλος!
Αν κρίνουμε όμως από τις τιμές τους και τη διαθεσιμότητα (του foggatti), πόσοι κάτοχοι μπορεί να βρεθούν;
Αν βρεθούν δύο ή τρεις πάλι αντικειμενικό συμπέρασμα δεν θα βγάλεις
Κι αν τέλος τα καταφέρεις από άποψη αντικειμενικότητας, έρχεσαι εσύ με τις υποκειμενικές σου απόψεις, προτιμήσεις και επιλογές και ακυρώνεις τα πάντα! Εκτός κι αν δεν σκοπεύεις να βάλεις τον προσωπικό παράγοντα στο παιχνίδι οπότε γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για επισκευάσημο (αυτούς τους δύο ειδικά);
Ο επισκευάσιμος είναι καθαρά προσωπική υπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 10, 2013, 19:47 »
@GiannisPap: μ, αρα ειναι 2 διαφορετικα μοντελα των 3 και των 5ml, ειχα την εντυπωση οτι ητανε
τηλεσκοπικος ο πολος, ευχαριστω για το ξεστραβωμα :) (και τα υβριδικα του ειναι κουκλια)

@gmax: δυστηχως θα υπαρξουν και τετοιοι χρηστες, ελπιζω μονο να μην προχωρησουν σε αγορα
οποιουδηποτε εκ των 2 βασιζομενοι μονο σε ενα poll, (που λογικα θα βγαζει τον τ22(οχι απαραιτητα γιατι ειναι καλυτερος))


@So69 και παμε στο ψητοοοο, δεν θα δεχθω οτι η συγκριση μεταξυ τους ειναι ακυρη,
περισσοτερο θα ελεγα οτι ειναι ακυρη για εναν απειρο χρηστη σαν εμενα, παρολα αυτα απο καπου πρεπει να ξεκινησω.
Οπως πριν λιγο καιρο πηρα εναν κιλλερ, οπου πραγματικα ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΛΑΔΙ γιατι απλα δεν ητανε για καποιον τοσο
noob οπως εγω, παρολα αυτα, παρολο το παιδεμα, μου πηρε ενα μηνα, δυο μηνες τον εμαθα και πλεον δεν εχω κανενα
απο τα γνωστα του θεματα.
Σε αυτο που αναφερεις στη 1η παραγραφο, ισχυει το"έχεις καταλήξει στο ότι θέλεις να αποκτήσεις τον έναν από τους δύο και προσπαθείς να διαλέξεις;"  Σαν εμπειρια δεν ειχα ποτέ genesis οπότε θεωρησε την ...μηδενικη.
Παρολα αυτα, προτιμω να αγορασω εναν ατμο που να μου κεντριζει τον ενδιαφερον (εστω παιδεμα) απο το να παρω εναν που θα τον μαθω μπαμ μπαμ και σε ενα μηνα θα τον σουταρω(γιατι παντα θα εχω στο μυαλο μου τον τ22 και τον cobra)
Σε αυτο που αναφερεις στη 2η παραγραφο, σιγουρα η αντικειμενικοτητα παει περιπατο, για του λογους που γραφεις, απλα  καποιος μετα απο αυτο θα εχει εστω μερικες πληροφοριες παραπανω στην φαρετρα του. απο κει και περα εγκυται στο ποσο καλα μπορει να φιλτραρει τα δεδομενα χωρις τις υποκειμενικες του παρωπιδες

Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 10, 2013, 19:55 »
Δεν έχω ψηφίσει και δεν πρόκειται και χαίρομαι που υπάρχουν Ηδη 10 κάτοχοι του Foggatti
στο φόρουμ και 3 κάτοχοι του Cobra ήτοι 13 μέλη που έχουν και τους δυο.

Σε λίγες μέρες που θα έχω τον Foggatti θα ψηφίσω αφού κάνω πρώτα και τα σχετικά συγκριτικά  :)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 10, 2013, 22:44 »
ΟΚ λοιπόν φίλε zarras, αφού είσαι αποφασισμένος να προχωρήσεις σε αγορά ενός από τους δύο εγώ είμαι μαζί σου γιατί κι εμένα όταν μου αρέσει κάτι το κυνηγάω κι ας με παιδεύει!  :idiot1:
Σύγκριση βέβαια δεν θα κάνω γιατί έχω μόνο τον έναν.
Ο foggatti είναι πανέμορφος και η mini εκδοχή του πολύ διακριτική!
Δεν προβληματίζει η τζούρα του γιατί ρυθμίζεται κατά βούληση πανεύκολα.
Προσφέρει τη δυνατότητα χρήσης μονού, διπλού ή U πλέγματος.
Η καμπάνα του λόγω του σχεδιασμού της προσφέρει πλούσιο και πυκνό ατμό και άριστη γεύση!
Με διάφορα extra ανταλλακτικά παρέχει extra δυνατότητες πχ προσαρμόζεται σε provari, αλλάζει μήκος, γίνεται υβριδικό mod.


Από κει και πέρα έχει και τα τερτίπια του!
Μπορεί να βγάλει μικροδιαρροή από τον πόλο προς την μπαταρία.
Δυσκολεύει το λύσιμό του γιατί το pyrex tube σφηνώνει μέσα στις βάσεις.
Λόγω της ιδιάζουσας μορφολογίας του χώρου ατμοποίησης, το υγρό που συγκεντρώνεται σε αυτόν προκαλεί υπερτροφοδοσία, γαργάρες (το βασικότερο μειονέκτημά του) ή ακόμα μπορεί και να διαρρεύσει από την τρύπα εισαγωγής του αέρα.
Υπάρχουν τρόποι να ξεπεραστούν όμως όλα!

Αυτά τα + και - μου έρχονται αυτή τη στιγμή.
Με λίγα λόγια είναι ένας ατμό που ΖΗΤΑΕΙ για να δώσει!
Αυτά που ζητάει με λίγο παραπάνω ενδιαφέρον βρίσκεις τρόπο να του τα δώσεις και μετά σου δίνει με το παραπάνω!!!


Για τον combra (έχω ατμίσει καμιά 10αριά τζούρες) έχω την άποψη ότι είναι ένας ποιοτικότατος και απροβλημάτιστος ατμό!
Απλά μου αρέσει ο foggatti!
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Foggatti by Foggy vs Cobra by Alba Vapours
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:29 »
φυσικα και βοηθησες (οπως και οσοι ποσταρανε),
για να πω την αληθεια οταν εκανα το θρεντ ησουν απο τα ατομα
που ηθελα να απαντησουν οπως και ο GPap καθωτι κατοχοι και οι 2.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix