vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 7 χρήστες
zalaros, Doubt, Ducati.Jimakos, Mimhsdr, Milarepa, bloodlessz, 42kr

Twitter

Esmoke Evolution II

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Esmoke Evolution II
« στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 17:35 »
Παρέλαβα πριν από μερικές μέρες το πακέτο Esmoke Evolution II Standard, μια ευγενική προσφορά της Geta Hellas την οποία και ευχαριστώ θερμά, με σκοπό τη δοκιμή του και τη συγγραφή ενός αντικειμενικού review.

Το πακέτο περιλαμβάνει έναν ατμοποιητή, 3 μπαταρίες διαφορετικών μεγεθών (μικρή - μεσαία - μεγάλη) καθώς και ένα φορτιστή USB (δύο κομμάτια, το usb κομμάτι το οποίο μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει απευθείας στον υπολογιστή του και τον προσαρμογέα για σύνδεση του φορτιστή στην πρίζα ωστε να φορτίζει ανεξαρτήτως υπολογιστή).

Μαζί με το πακέτο παρέλαβα και τρία μπουκαλάκια υγρό, διαφορετικών γεύσεων (Tobacco, T2 και Caramel) χωρίς νικοτίνη, χωρίς προπυλενογλυκόλη (με φυτική γλυκερίνη).

Τις εντυπώσεις μου από το Esmoke Evo II θα σας τις αναφέρω χωρισμένες σε τομείς ωστε να είναι πιό εύκολο να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα ανάλογα με τον τομέα που σας ενδιαφέρει περισσότερο.


ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ:
Wow! Ο,τι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα. Εξαιρετικά απαλός στο τράβηγμα αλλά όχι τόσο ωστε να είναι δυσάρεστος, χωράει αρκετά μεγάλη ποσότητα υγρού (περισσότερη από ο,τι θα σας φανεί, αργεί λίγο αλλά το τραβάει όλο) και αναδεικνύει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το άρωμα του κάθε υγρού. Εχοντας δοκιμάσει αρκετούς ατμοποιητές διαφόρων τύπων, μπορώ να πω ότι συνάντησα έναν από τους καλύτερους 401 ως τώρα. Α, και δεν "έσταξε" υγρό στο στόμα μου ούτε μία φορά, ασχετα με το πόσο τον "γέμιζα". Το πλαστικό του φίλτρου είναι στρογγυλό και μαλακό, και εφαρμόζει πολύ καλά.

Τον δοκίμασα με υγρά Janty, TotallyWicked και φυσικά της Esmoke (περισσότερα για αυτό παρακάτω).

Μόνο "μελανό" σημείο, το οτι δεν είδα στο site πουθενά να προσφέρεται ατμοποιητής ως ανταλλακτικό. Ο αντιπρόσωπος βέβαια θα μπορούσε να μας ενημερώσει καλύτερα για αυτό. Από την άλλη μεριά είδα οτι η εγγύηση είναι ένα (1) έτος!


ΜΠΑΤΑΡΙΑ:
Πολύ γουστόζικο το σχεδιάκι που έχουν επάνω (παρέλαβα το esmoke σε μαύρο χρώμα), αν και μερικούς μπορεί να τους ξενίσει - εμένα μου αρέσει πολύ. Οι μπαταρίες έχουν μπλέ LED, και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ CUTOFF! (Η τουλάχιστον είναι πολύ διακριτικό - ζήτημα να μου έχουν "κόψει" τροφοδοσία 3-4 φορές στις 3 μέρες - με πολύ βαριά χρήση).

Η αυτονομία της "μικρής" και της "μεσαίας" μπαταρίας δεν με άφησε πολύ ικανοποιημένο - η διάρκεια ήταν αντίστοιχα 1 και 2 ώρες περίπου. Βεβαια, εδώ να αναφέρω και οτι η χρήση που τους έκανα δεν ήταν τυπική - σε ένα "νορμάλ" ατμιστή η διάρκεια θα περίμενα να είναι 2 με 3 φορές μεγαλύτερη. Η "μεγάλη" μπαταρία πάντως ήταν πολύ ικανοποιητικής διάρκειας.

Το καλό των μπαταριών είναι οτι φορτίζουν σχετικά γρήγορα, οπότε όση ώρα χρησιμοποιούσα τη μια φόρτιζα τις άλλες (μετά την πρώτη φόρτιση βεβαια, την οποία άφησα επίτηδες 10-12 ώρες στην κάθε μπαταρία, αν και δεν είμαι σίγουρος οτι χρειάζονται τόσο - μου φάνηκε οτι έρχονται προφορτισμένες).


ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ:
Λιγο περίεργα τα πράγματα εδώ. Ο φορτιστής, αν και έχει ένδειξη για να σου δείξει οτι η μπαταρία φορτίστηκε (δεν αντελήφθην κάποια ένδειξη στο ίδιο το LED της μπαταρίας), ακόμα και μετά από 10 ώρες φόρτισης, αναβόσβηνε κόκκινο/πράσινο λαμπάκι. Πιθανόν να έπεσα πάνω σε ελαττωματικό φορτιστή (στο λαμπάκι). Ομως, παρ'όλα αυτά η μπαταρία φόρτιζε καλά. Δοκίμασα και σε άλλους φορτιστές που είχα (για να αποφύγω οποιαδήποτε μπέρδεμα μεταξύ μπαταρίας και φορτιστή) και φορτιζαν καλά τις μπαταρίες, αν και λίγο πιό γρήγορα από το φορτιστή του Esmoke. Υπόψην οτι ο φορτιστής του Esmoke έγραφε 5V +/- 0.5, και 500mA +/= 50mA. Οι άλλο φορτιστές που δοκίμαζα ήταν 5.5V / 500mA σταθερά, δεν ξέρω αν αυτό κάνει διαφορά.


ΥΓΡΑ:
Εχει αναφερθεί για τα υγρά του Esmoke οτι ειναι πολύ παχύρρευστα και δεν απορροφώνται από τα φιλτράκια, και όσοι το έχουν αναφέρει έχουν δίκιο. Ο αντιπρόσωπος με συμβούλεψε απευθείας να τα αραιώσω με λίγο απιονισμένο νερό. Βεβαια, επειδή εγώ ατμίζω με dripping (στάξιμο απευθείας στον ατμοποιητή), δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο. Τα υγρά βγάζουν πλούσιο ατμό, ισάξιο με αυτόν του Ecopure, και έχουν γεμάτη γεύση (τα δοκίμασα φυσικά - σιγά μην χάσω - και σε ο,τι άλλο μοντέλο η.τ. είχα διαθέσιμο!). Επειδή οι γεύσεις είναι και θέμα γούστου, να πω οτι ξετρελλάθηκα με το Caramel. Απίστευτη γεύση, σε όσους αρέσει το RY4 της Janty θα αρέσει αυτό ακόμα πιό πολύ.

Τα μπουκαλάκια έρχονται με πώμα ασφαλείας (πολύ καλή κίνηση!) το οποίο όμως ειναι πιό εύκολο να το χειριστεί κανείς από άλλα μπουκαλάκια που κυκλοφορούν εκεί έξω, πράγμα που είναι καλό, μια και πολλές φορές έχω αγανακτήσει με τη δυσκολία των πωμάτων (βλέπε TotallyWicked).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ:

Πλεονεκτήματα: Ενα πολύ καλό προϊόν, με ιδιαίτερο design, ιδανικό τόσο για "βαρείς" ατμιστές όπως η αφεντιά μου που ντουμανιάζουν με GG και Janty KISSBox, αλλά και για "ελαφρείς" που αρέσκονται σε προϊόντα όπως το Janty Dura, to Intellicig EVO και άλλα 401 ή παρόμοια μοντέλα. Εύγευστα υγρά και υπέροχος ατμοποιητής. 3 μπαταρίες διαφορετικών μεγεθών για κάθε γούστο. Bonus: Δοκίμασα τις μπαταρίες σε Intellicig και παίζουν τέλεια.

Μειονεκτήματα: Λίγο περίεργος φορτιστής, δεν αναφέρεται πουθενά η ύπαρξη ατμοποιητών ως ανταλλακτικά.


Περισσότερα για το Esmoke Evolution II θα βρείτε εδώ: http://esmoke.gr/evo/




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 18:50 »
Πολύ ωραία η παρουσίαση - κριτική, επίτιμε, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις που με ενδιαφέρουν:

1. Αν κατάλαβα σωστά, το τσιγάρο είναι συμβατό με 401, σωστά;
2. Τα φιλτράκια έχουν το μικρό εσωτερικό φυσίγγιο ή το μεγάλο;
3. Όταν συμβαίνει αυτό το Cut of (σπάνια όπως λες), μετά από πόση ώρα είναι πάλι λειτουργικό το τσιγάρο; Περιμένεις πολύ;


Όσο για το πράσινο - κόκκινο λαμπάκι του φορτιστή, έτσι κάνουν όλα τα 401 που έχω.

Και...

αν σου είναι εύκολο να βάλεις και καμιά φωτογραφία, ολόκληρο και λυμένο στα τρία μέρη του (φιλτράκι - ατομάιζερ - μπαταρία).

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:03 »
1. Ναι, το τσιγάρο είναι συμβατό με 401 από όσο μπόρεσα να δω.

2. Δεν παρέλαβα φιλτράκια, οπότε φοβάμαι οτι δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό.

3. Α, εδώ είναι παράδεισος. Μιλάμε για cutoff κάποιων δευτερολέπτων, ούτε που το παίρνεις χαμπάρι.

Φωτογραφίες θα ανεβάσω πολύ συντομα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:29 »
Το φιλτράκι που είχε στο πακέτο τι φυσίγγιο είχε;

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:32 »
Ο αθλιότατος reviewer εγώ, ζητώ ταπεινά συγνώμη :) Μολις ανακάλυψα οτι το πακέτο περιείχε και 5 φιλτράκια!

(Γεράματα).

Εχω την αμυδρή εντύπωση οτι έχουν μεγάλο φυσίγγιο.



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:40 »
Να υποθέσω ότι δεν το έχεις μπροστά σου τώρα ή ότι δεν έχεις συνδετήρα να το σπρώξεις έξω;  :))

Κάπου πρέπει να ταξιδεύεις μεταξύ php και Mysql μάλλον.  ::) Γι' αυτό εγώ μένω στα επιφανειακά και δε βουτάω παραμέσα. χα χα!  :tongue_smilie:
ΟΚ, όποτε μπορέσεις για τις φωτό, μην πιέζεσαι άμα έχεις πολλή δουλειά.  :)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:53 »
Πολυ καλη πρωτη παρουσιαση.
Και ο Abet μου ειχε πει πολυ καλα λογια για το τσιγαρο αυτο
Εχω καποιες αποροιες και ενστασεις σε επιμερους θεματα αλλα το σημαντικοτρο ειναι ενα.
ΜΗΝ ΑΡΑΙΩΣΕΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ
Η  VG ειναι παρα πολυ ευαισθητη στο νερο  θελει πολλη προσοχη αλλιως
θα εχετε ενα Νερουλιασμενο πραγμα.
Αυτο με πειραματα που εκανα οταν δοκιμαζα VG.
Ξερω οτι αυτο που λεω ειναι αντιθετο με τα επισημα χειλη αλλα το νιωθω σαν υποχρεωση στους συνατμιστες μου.
και παντα με την καλυτερη διαθεση....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 19:59 από asala »

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 21:00 »
asala με απιονισμένο νερό είπαμε .... Στο ECOPURE η σύσταση αναγράφει: VG, Deionized Water, ......

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 21:26 »
Ναι το ειδα δεν αλλαζει κατι στο oτι ..νερουλιαζει...
Την ενδειξη του Εcopure ειχα δει και ξεκινησα τα πειραματα να αραιωνω την VG.
Μια σταγονα ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ και οποιοδηποτε αλλο νερακι , με αλατα Η και χωρις  αυτα σε 10ml τα κανει ..Απλα δοκιμασε και πες μου την γνωμη σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 23:04 από asala »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 21:51 »
Εχω καποιες αποροιες και ενστασεις σε επιμερους θεματα αλλα το σημαντικοτρο ειναι ενα.
ΜΗΝ ΑΡΑΙΩΣΕΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ
Η  VG ειναι παρα πολυ ευαισθητη στο νερο  θελει πολλη προσοχη αλλιως
θα εχετε ενα Νερουλιασμενο πραγμα.
Αυτο με πειραματα που εκανα οταν δοκιμαζα VG.
Ξερω οτι αυτο που λεω ειναι αντιθετο με τα επισημα χειλη αλλα το νιωθω σαν υποχρεωση στους συνατμιστες μου.
και παντα με την καλυτερη διαθεση....

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Και επειδή η εταιρία επίσημα πρότεινε την αραίωση με απιονισμένο νερό (κατά τα λεγόμενα του cap) και γω με καλή διάθεση ρωτάω την εταιρία που το διακινεί, γιατί ο κάθε καταναλωτής θα είχε τις ίδιες απορίες και νομίζω ότι δικαιούμαστε μια απάντηση:

1. Όταν παρασκευάστηκε το υγρό αυτό, γιατί δεν έγινε αραιότερο ώστε να μην χρειάζεται αραίωση από τον τελικό χρήστη?

2. Γιατί κυκλοφόρησε, εφόσον δεν είναι αρκετά αραιό (εάν φυσικά ισχύει αυτο...) ?

3. Είναι το μόνο πρόβλημα του συγκεκριμένου υγρού ή κατά τη γνώμη σας δεν είναι πρόβλημα?



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 23:03 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 22:26 »
Οι ερωτήσεις για τους αντιπροσώπους καλό είναι να μπαίνουν στον πίνακά τους.
Αν το ερώτημα δεν είναι... ρητορικό, μπορείς να φτιάξεις ένα νέο θέμα εκεί σχετικά με τα υγρά.

Ερωτήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορούν να γίνουν και εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,598.0.html

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 22:58 »
Οι ερωτήσεις για τους αντιπροσώπους καλό είναι να μπαίνουν στον πίνακά τους.

Δεν το πρόσεξα αρχικά.
Έθεσα το ερώτημά μου και στον ειδικό χώρο που μπορεί ο αντιπρόσωπος να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 23:27 »
Asala αραίωσα 10 ml ESMOKE με 2 ml Απιονισμένο Νερό και είναι μια χαρά κ στη ρευστότητά του και στη γεύση του! :D
Πλέον καταναλώνεται όλο το υγρό από τον πολυεστέρα! :dance:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 23:36 »
Να πω και γω 1 γνωμη ...
Με το evo ii ουσιαστικα εκοψα το KΤ και δεν εχω κανενα παραπονο. Το ατμιζω 20 μερες. Χωρις πολλα λογια ο cap με ca(p)λυψε πληρως
Εχω την  καφε (πουρακι)  εκδοχη του ( και στο PT την μαυρη εκδοση, οποτε καταλαβαινω τον cap). H καφε ειναι απιθανη (επιφυλασομαι για φωτο)
Ως αρχαριος του εχω αλλαξει τα φωτα και το εχω πλυνει 1 φορα με οινοπνευμα. Δεν με πουλησε ποτέ και ακόμα δεν εχω χρησιμοποιησει τους 2 ατμοποιητες που πηρα καβαντζα.

ΥΓΡΟ Caramel
Αραιωσα και γω το Caramel ...δεν λεει παιδια. ΟΚ  ειναι και θεμα γουστου. Αλλα το προτιμω παχυ - παχυ , εχει γεματη και ντουμανατη γευση
Στο evo ii ειναι για να ατμιζεις με τις ωρες σαν πασας μικρες μικρες τζουρες, με μονο 1 γεμισμα! Αρκει να μην ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια του ατμοποιητη γιατι χαλαει η γευση.
Στο BL δινει απιστευτα ντουμανια και σηκωνει υψηλη θερμοκρασια άνετα.
Γενικα σε ΝΟΝ δεν μπορω να ατμισω τιποτε άλλο εκτος Caramel.


Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2009, 01:02 »
Φιλε TAXTSOM 
2ml στα 10 ειναι 20%
Και αυτο ειναι κατα την γνωμη μου  ΠΟΛΥ !!!
Σε ποσοστα πανω απο 10%  που το δοκιμαζα πλεον εχαν σε μεγαλο βαθμο την αισθηση στο ατμισμα..
Το να γινει νερουλο ..οκ εχει καλη ροη αλλα ..ατμιζεις νερο  8)
Τελως παντων καταθεσα την γνωμη μου ..απο εκει και περα ο καθενας μπορει να πειραματιστει και να αποφασισει.
 :bye: :bye:





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38057 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem