vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Parolos, zakyn8inos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge, chrismet

Twitter

Dicodes FL80 pcb (beta-version)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 17:14 »
Όλα ξεκίνησαν από μία φαινομενικά αθώα φωτογραφία που κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο. 


 
Ο Δεκέμβρης της διαθεσιμότητας πέρασε και η ψαροησυχία από Γερμανία μεριά συνεχιζόταν.
Δεν το ήθελα, ούτε το ευχαριστήθηκα θέλω να ξέρετε, αλλά ήταν η ώρα για τους ανθρώπους μου να πιάσουν δουλειά.
Για την προστασία σας, το μόνο που θα γράψω είναι ότι πριν λίγες ημέρες έπεσε ένα FL80 προπαραγωγής στα χέρια μου.
 
















 
Πρώτη εντύπωση, το frame γύρω από την οθόνη.
Βρήκα το κολπάκι για να μπει πριν κολληθεί στο board,
 

 
αλλά δεν βλέπω τρόπο να βγει χωρίς να το σπάσω.
Το πάχος στην επάνω πλευρά είναι 0.7mm.
Αν τοποθετηθεί "πρόσωπο" στο κουτί, η οθόνη θα είναι 0.7mm βυθισμένη.
Δεν μπορώ να κρίνω αν θα είναι χρήσιμο στην τοποθέτηση, αλλά είναι καλό ως ιδέα.
Σίγουρα είναι καλή προστασία όσο θα ρίχνουμε μπετά και θα περνάμε γαρμπιλομωσαϊκό το κουτί.
Στα board παραγωγής η οθόνη θα συνδέεται με κονέκτορα.
 
Το board έχει strips στις 3 πλευρές του, τα οποία έχουν 2.1mm τρύπες, για Μ2 βίδες.
Κόβονται εύκολα αν οι διαστάσεις του κουτιού είναι, δεν βγαίνω μάνα μου.
Οι διαστάσεις του board με/χωρίς τα strips είναι 59.2 Χ 21.8 Χ 12.4 / 56.2 Χ 17.2 Χ 12.4 mm.
Στη μια άκρη του board υπάρχει άλλη μία τρύπα 2.1mm, επιμεταλλωμένη και γειωμένη.
 
Ακόμη πιο άκρη υπάρχουν δύο 6-pin 0.5mm pitch FPC κονέκτορες.
Ο ένας είναι για σύνδεση εξωτερικά των 3ων διακοπτών.
FFC καλώδιο χαχα λολ, κόλλημα των διακοπτών  πάνω στο καλώδιο ομιτζί xxx.
Στα board παραγωγής θα υπάρχουν pads για να συνδεθούν καλώδια.
Όλοι οι διακόπτες έχουν αναφορά στη γη.
 
Ενσωματωμένος είναι και ο φορτιστής της μπαταρίας.
Μπορεί να φορτίσει με έως 3Α.
Η επιλογή του ρεύματος φόρτισης γίνεται αυτόματα, ανιχνεύοντας την ικανότητα του τροφοδοτικού που θα συνδέσουμε.
Αν επί παραδείγματι δεν θέλουμε να φορτίσουμε με περισσότερα από 2Α, πρέπει να συνδέσουμε τροφοδοτικό με ικανότητα έως 2Α.
Από τα τεχνικά του ολοκληρωμένου που χρησιμοποιεί, τα βήματα του ρεύματος εισόδου είναι 0.1/0.15/0.5/0.9/1/1.5/2/3 Α.
Η Dicodes δεν διευκρινίζει, αναφέρει μόνο αυτόματη ανίχνευση και έως 3Α.
Σου άρεσαν τα 3Α; Και σε ποιον δεν αρέσουν, απαντάω μόνος μου.
Το τίμημα είναι ο mini-USB (όχι micro) που βρίσκεται κολλημένος on-board.
Καλός ο micro, υπάρχει εν αφθονία παντού εντός και εκτός σπιτιού, αλλά 3Α δεν είναι στις προδιαγραφές του.
Ο 2ος FPC κονέκτορας που άφησα σε εκκρεμότητα λίγο παραπάνω, είναι για να συνδέσω τον USB που αγαπάω, σε όποιο σημείο αγαπάω.
Στα board παραγωγής θα υπάρχουν pads για να μην μπλέξω με FPC, FFC και λοιπά ακρωνύμια.
Δεν θα λησμονήσω να μελετήσω το καλώδιο και τον USB κονέκτορα, ως προς την αντοχή τους στο ρεύμα που θα περάσω από μέσα τους.
Στα board παραγωγής αν επιλέξουμε 2 σε σειρά μπαταρίες, η φόρτιση θα γίνεται με εξωτερικό φορτιστή.
Αν θέλουμε balanced φόρτιση, αλλά να μην βγάζουμε τις μπαταρίες, μέσω του 2ου FPC, μπορούμε να συνδέσουμε κάποιο βύσμα συμβατό με balance εξωτερικό φορτιστή.
Θα υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης "μεσαίας λήψης" από τις μπαταρίες, για εποπτεία κάθε μίας χωριστά από το FL80.
 
Παρούσα και η της μοδός smd ασφάλεια 20Α.
 
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά παρόμοια με του Dani box.
Η διαφορά είναι ότι το FL80 μπορεί να λειτουργήσει με δύο μπαταρίες, ανεβάζοντας την ισχύ εξόδου στα 80W.
Για τον φορτιστή τάπαμε.
Και η οθόνη βέβαια. Νταξ… δεν βλέπεις τα καλλιστεία, αλλά το τούρκικο άνετα.
 



 
Η λειτουργία ίδια με του Dani box.
Στην αναζήτηση manual λειτουργίας, με παρέπεμψαν στου Dani box.
 
 
 
Άφησα για το μέσον της παρουσίασης αυτό που ξέρω ότι αγαπάτε περισσότερο σε κάθε παρουσίαση.
Συσκευασία:
Προσεκτικά τοποθετημένος κάτω από το καλώδιο της οθόνης, είναι ο boss του κυκλώματος.
ATxmega32E5 της Atmel. Για τους φίλους, αβράκι.
Μη φανταστείς τίποτα φαντεζί. Απλό, προσιτό, αποτελεσματικό.
Κάνα χρόνο και, που κυκλοφορεί, τύπος και υπογραμμός. Ένα αβράκι για όλη την οικογένεια που λέμε.
Όπως και τα υπόλοιπα, με χωριστές μνήμες και buses, για πρόγραμμα και data.
Μία εντολή ανά clock και διαχρονικός εκνευρισμός των πικακιόφιλων.
Ας όψεται η Harvard Αρχιτεκτονική…
8bit, 32MHz χωρίς ανάγκη κρυστάλλου και μη δυνατότητα USB επικοινωνίας.
Δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κάποιο USB interface, οπότε ξεχνάμε διαπαντός την στο σπίτι δυνατότητα επικοινωνίας/αναβάθμισης.
Αδιάφορο ή κακό, ο πανδαμάτωρ θα δείξει.
Οδηγεί απ’ ευθείας την 15pin 0.91 inch OLED 128X32 οθόνη, η οποία είναι κολλημένη στο board.
Υποσχέθηκε η Dicodes ότι στο μέλλον θα είναι με FPC κονέκτορα.
3.7μΗ και 4.9mΩ της Wurth το πηνίο, δεσπόζει πάνω στο κύκλωμα.
Το περιτριγυρίζουν τέσσερα BSZ018NE2LSI mosfet της Infineon, 1.8mΩ έκαστο.
Λαμβάνουν εντολές από τον boss μέσω δύο UCC27524 διπλών οδηγών της TexasInstruments (T.I.).
Για να φτάσει το "χοντρό" ρεύμα σε όλα αυτά, πρέπει πρώτα να περάσει με επιτυχία την 20A smd ασφάλεια.
Αμέσως μετά να του επιτρέψει το γομαροmosfetάκι Si7137DP, κάποτε της Siliconix και νυν της Vishay.
Στην άλλη άκρη του κυκλώματος, ο Instrumentation Amplifier ΙΝΑ826 της T.I..
Μετράει την πτώση τάσης στην 2mΩ αντίσταση (που επί σκοπού τοποθέτησαν πριν από το pad σύνδεσης του 510).
Της κάνει ένα πολύ αξιόλογο "καθαρισμό", την ενισχύει και την στέλνει για ψηφιοποίηση στον boss, για να βγάλει άκρη πόσα αμπέρια κτυπούν τον ατμοποιητή.
Εκεί στη γωνίτσα κάτω απ’ την οθόνη, αναπαύεται μια Step-Up υλοποίηση, υπό το SC4503 της Semtech.
Για επικουρική τροφοδοσία στο λογικό μου μυρίζει.
Όχι επειδή μου απέκλεισαν (χωρίς περεταίρω διευκρινίσεις) την πιθανότητα φόρτισης 2 σε σειρά μπαταριών.
Ούτε επειδή η ελάχιστη τάση τροφοδοσίας των UCC27524 είναι 4.5V.
Ούτε καν επειδή στα φέτια όσο αυξάνεις την τάση πύλης τόσο μειώνεις την αντίσταση, αλλά επειδή πιάνω πυρίτια στον αέρα.
Για την φόρτιση μίας μπαταρίας υπάρχει το BQ24295 της T.I, με Integrated switch 24mΩ.
Φόρτιση έως 3Α ρυθμιζόμενη από τον χρήστη ή με αυτόματη ανίχνευση των δυνατοτήτων του τροφοδοτικού.
Δυνατότητα Boost και τάση εισόδου 3.9-6.2V.
Ρυθμιζόμενη τάση φόρτισης 3.5-4.4V.
Linear Trickle Charge με 100mA αν η μπαταρία είναι κάτω από 2V.
Linear Precondition με 0.13-2A για 2-3V.
±0.5% ακρίβεια στην τάση φόρτισης και ±7% στην ένταση.
Προγραμματισμός στον έναν περίδρομο παραμετροποιήσιμων λειτουργιών και αναφορά σε ελεγκτή μέσω I2C, μολαδαύτα μπορεί να λειτουργήσει και αυτόνομα.
Μέσα σ’ όλα αυτά έριξαν και ένα TPS62172 της T.I. να τροφοδοτεί κάποιο από το λογικό με κάπου στα 3V περίπου πάνω κάτω.
Καναδυό απ’ τα γνωστά μικρά μαυράκια για να μας μπερδέψουν και έτοιμο το πλακετάκι.
Το πλακετάκι παραγωγής δεν έχω την παραμικρή ιδέα πόσο ίδιο θα είναι με το μπέτα που έχω επί χείρας.
Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει διαφορά στα μικροτσιπάκια.
Αν θα υπάρξει διαφορά, το δικό μου θα είναι συλλεκτικό γκάμα   το.
 
 
 
Για τις δυνατότητες και την λειτουργικότητα, υπάρχει το νήμα του Dani Box.
Για λειτουργία με 2 μπαταρίες, θα πρέπει να περιμένουμε τα board παραγωγής.
Για τρεις παράλληλες 80950 στον Μάστορα.
 
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση από το Dani, ήταν το Power Boost mode.
Για την ακρίβεια τα επίπεδα 4-10.
Φλεγόμουν από περιέργεια να τα δω, διότι οπτικός τύπος.
Δυστυχώς ο παλμογράφος μου δεν είναι ατμιστής.
Ευτυχώς, είναι απίθανο το τι μπορείς να αναγκάσεις τον παλμογράφο σου να κάνει με τις κατάλληλες απειλές.
 







 


Το επόμενο που μου είχε κάνει εντύπωση από το Dani, ήταν το Heater Protection mode.
Ανταλλάξαμε λόγια βαριά με τον παλμογράφο και τελικά υπέκυψε και σ’ αυτό.
 




 
Από την κυμάτωση στις κορυφές, είναι ξεκάθαρο και πέραν πάσης αμφιβολίας, πόσο άδικος είναι αυτός ο ατμόκοσμος.
Αντί να έχω εγώ το κτήνος και ο υγροguru το Dani...
 
Το τελευταίο εντυπωσιακό στο Dani, το οποίο δεν αφορούσε το Dani αλλά τις μπαταρίες,  ήταν η τάση cut-off.
2.5-3V σου λέει.
Και νταξ του λέω, οι μπαταρίες δε μασάνε και στα 2.5V.
Εσύ τι μασάς στα 2.5V;


Επέλεξα την πλέον ταλαιπωρημένη της A123Systems και προχώρησα στο τεστ "από πόσο χαμηλά μπορείς ν’ ανέβεις".
Ευτυχώς το μετριότατο πολύμετρό μου έγινε ατμιστής πριν από μένα.
Η πρώτη αντίσταση μου έκατσε 0.49Ω.
Μέχρι τα 20W είδα έως 3.13V, σταθερά για τα πρώτα 4 δευτερόλεπτα.
Από εκεί και πάνω, όσο και να ανέβασα την ισχύ, το μέγιστο που είδα ήταν 3.36V με μικρή πτώση και σταθεροποίηση στα ~3.3V.
Η μπαταρία στα 2.6V.
 
Η δεύτερη αντίσταση μου έκατσε 2.14Ω.
Μέχρι τα 20W είδα έως 6.64V, σταθερά για τα πρώτα 4 δευτερόλεπτα.
Από εκεί και πάνω, το μέγιστο που είδα ήταν 7.0V με μικρή πτώση και σταθεροποίηση στα ~6.9V.
Η μπαταρία στα 2.6V.
 
Με απλά νούμερα, το FL80 μπορεί να ατμίσει έως τουλάχιστον 20W, με σταθερότητα, ακρίβεια  και επαναληψιμότητα, με την μπαταρία στα 2.6V.
 
 
 
Διαβάζετε πάτατο και μην βάζετε τον παλμογράφο να ατμίζει.
Είναι για άλλες δουλειές φτιαγμένος, χώρια που θα σας οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα.
Ένα μετριότατο πολύμετρο είναι υπέρ αρκετό και υπερκαλύπτει όσα μας ενδιαφέρουν από ατμιστικής πλευράς.
Όχι ότι μου πέφτει λόγος...
 
 
 
Συμπερασματικά, πολύ μου άρεσε.
Πλήθος παραμετροποίησης, άπλετη πληροφόρηση, νέα κολπάκια, μικρό μέγεθος, πολύ δύναμη, αξιοσέβαστη σταθερότητα.
Τα 2 πρώτα έρχονται σε αντίθεση με τους 2 διακόπτες και την 23mm οθόνη.
Τουλάχιστον για το πρώτο εκπαιδευτικό διάστημα συμβίωσης και για όσους είναι εθισμένοι σε παραθυρικές μόντες.
 
 
 
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Κάμποσα απ’ όσα διαβάσατε βασίζονται σε προσωπικές εκτιμήσεις, οι οποίες προέκυψαν απ’ ότι μπόρεσα προσωπικά να καταλάβω, απ’ αυτά που κατάφερα προσωπικά να διακρίνω οπτικώς και τα γράφω ΜΕ ΠΑΣΑ στην ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.
Για πληροφορίες διαθεσιμότητας τιμής, συστημένη επιστολή στο [email protected].
 

 

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 17:39 »
Ότι και να πω είναι λίγο

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 18:41 »
Καλά, πολλά δεν τα κατάλαβα, αλλά τα διάβασα και μου άρεσε το απαράμιλλο ύφος!


Οτι θα μείνω ευχαριστημένος με το Dani το γνωρίζω ήδη, ένεκα που ποτέ δεν ζητάω απο τα μοντάκια τίποτα, αφού μόνο για την ψυχοκαλλιέργεια τα παίρνω!


Ξέρω όμως, για άλλη μια φορά, οτι υπάρχει κάποιος να μου λύσει τις δύσκολες απορίες, όταν η ψυχανάλυση σηκώσει τα χέρια ψηλά …  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 18:42 »
Κοίτα να δεις που ενώ κανονικά θα έπρεπε με τις πρώτες τεχνικές λεπτομέρειες, λαβράκια και τα λοιπά, θα την έκανα με ελεφρά από το νήμα, το διάβασα μέχρι τέλους!!!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 18:54 »
Ε, εντάξει, άψογος!

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 19:07 »
Γιατί δεν ασχολείται τούτος με τα πολιτικοοικονομικά μπας και σωθούμε;


Respect  :respect:

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 19:25 »
Τετοια παρουσιαση για τσιπακι...
μονο ο μικρος τσιπ θα μπορουσε να κανει :respect: .

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 19:49 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Καλά, το φόρουμ είναι κόσμημα με τέτοια σπουδαία μέλη. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο παρά μόνο να κάνω μία αφελή ερώτηση. Μιλάμε για το ηλεκτρονικό μέρος ενός μοντ; αν ναι, τότε είναι για όσους έχουν σχέση παραπάνω με πάγκο ώστε να στήσουν το δικό τους;

(επίσης, η τελευταία εικόνα τα λέει όλα, είναι του διαβόλου μηχανάκια...)

 :respect:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 21:57 »
Δεν κατάλαβα την τύφλα μου αλλά ήταν μια απόλαυση. Χαραμίζεσαι φίλε

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:16 »
απέ το στόμα μου το πήρες.... κάθε φορά που κάνει παρουσίαση  ο μικρός τσιπ, δεν καταλαβαίνω γρυ... άρα πρέπει να είναι πολύ γραμματιζούμενος και σημαντικός άνθρωπος... και τα λέει κιόλας τόσο καλά!

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 00:57 »
Με καλυψε απολυτα η Πετρα,ακριβως τα ιδια θα εγραφα, :confused1:
Εισαι ομως........ :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 01:36 »
@microchip
....στη μάνα σου το' πες?!?!?  :o ??? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 10:07 »
TILT.. TILT... NOT ENOUGH DATA.. REBOOT SYSTEM NOW PRESS F1 FOR CUSTOM RECOVERY.. TROJAN ALERT! :laugh1:



Και φυσικά RESPECT (κι ας κατάλαβα ελάχιστα )! :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:58 »
σαν να λέμε ένα πράμα, keyboard not working, press F1 to continue  :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Dicodes FL80 pcb (beta-version)
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 06, 2016, 03:10 »
Ένα πράγμα θα σας πω μόνο για όσους έχετε απορίες:

42

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12