vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

542 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, gigelis78, Jorge, lagoudakis, manoslykos, camber, infernity, antre

Twitter

CWB (Craven Wooden Box)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 18:31 »
Φιλε tsabasid , πρσωπικα πιστευω οτι για να εχεις διαρροή που να ειναι ικανη να δημιουργήσει καποιο προβλημα σε μηχανικο ή VV/VW , θα πρεπει να κανεις λαθος στησιμο και ετσι να περναει το ιδιο το υγρο κατω απο τον πολο.


Συνηθως σε ατμοποιητες που εχουν αερα απο το 510 , δεν ειναι υγρο αυτο που βλεπεις , αλλα υγρασια.
Μια ελαχιστη ποσοτητα υγρου , πολυ πολυ ελαχιστη ομως , δικαιολογείται.
Αν υπαρχει αρκετη ποσοτητα ομως , υπαρχει λαθος στησιμο φιλε.


Ξερω τι κανει ο Apollo και ο The Dripper και για το λογο αυτο σου λεω οτι κατι κανεις λαθος με το στησιμο σου.
Δεν ειναι στεγανοι ατμοποιητες , αλλα δεν δημιουργουν μεγαλο προβλημα με την υγρασια που κανονικα θα επρεπε να εχεις , αντι υγρου στον πολο.


Στο μοντακι τωρα , θα δεις οτι ο πολος εχει εσωτερικα ενα πλαστικο κομματι που σφραγιζει το ανοιγμα του κονεκτορα και ειναι βιδωτο.
Ο πολος ειναι εσωτερικα στο κομματι αυτο και απο την κατω μερια υπαρχει ενα ορειχαλκινο δαχτυλιδι (καπακι).
Το να περασει απο τον κονεκτορα υγρο , ειναι δυσκολο , αλλα αν η ποσοτητα του υγρου ειναι μεγαλη , τοτε μπορει και να περασει.
Τον κονεκτορα μπορεις να τον ανοιξεις και να τον καθαρισεις επισης.


Το μονο που πιστευω οτι μπορει να σου συμβει σε μια διαρροη μεγαλης ποσοτητας υγρου , ειναι να δεις μια-δυο σταγονες στον θετικο πολο της μπαταριας.
Δε νομιζω ομως να δεις εστω κι αυτες τις σταγονες , αμα καθαριζεις το βραδυ τον κονεκτορα.....
Λιγο κουραστικο αυτο , αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αλλη λυση.




Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 18:41 »
Ευχαριστώ shado. :-)

Μα σε μένα οφείλονται οι διαρροές πάντα. Ειδικά στο σταξιμο είμαι λαίμαργος και θέλω να στάζω όσο περισσότερο μπορώ. Το έχω περιορίσει βέβαια τωρα τελευταία :-P

Όπως και να χει έχω ψηθεί ήδη και έστειλα pm στο craven να κανονίσουμε. :-)

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 21:02 »
Εχω το ξυλομοντακι περιπου 2 μηνες τωρα...
Απλα οτι καλυτερο σε μηχανικο,οτι εχουν αναφερει τα παιδια πιο πανω ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.
Συγχαρητήρια στον Craven και τον ευχαριστω!
Και μερικές φωτο...
Το σκαλισα λιγο για να μην ειναι σκετο....


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 23:09 »
Οπως βλεπω , μονο το δικο μου δεν εχει ωραιο χρωμα..... :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:


Craven ...... θελω ωραιο χρωμα.........και την καινουρια βεργα (οπως των παιδιων) για να εχω καλυτερο ρευμα (κερδος 0.02V.... :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 01:03 »
Πρόσφατα έκανα μια ανταλλαγή και πήρα το 1ο μου μηχανικό μοντάκι, ένα gus lord. Με αυτά που ακούω για το ξυλομοντάκι ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου. :D

Btw, η αίσθηση ατμίσματος με μηχανικό εξαιρετική. πολύ smooth ρε παιδί μου. :D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 02:45 »
Δυστυχως με κανενα VV/VW δεν μπορεις να εχεις τετοια αισθηση , αλλα και το VV/VW  εχει κι αυτο τα καλα του και δεν ειναι λιγα..... ;)


Αν κανεις ομως με το μηχανικο  υπερβολες  (οπως βλεπουμε καθε μερα σε διαφορα βιντεος) , τοτε οχι μονο δεν θα εχεις αυτο το smooth . αλλα θα εχεις και το μοντακι να ζεματαει μαζι με τον ατμ/τη.
Τωρα αν αυτο ειναι κατι ωραιο.........δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 09:52 »
Βασίλη,  δεν είμαι της υπερβολής. Στο 1 ωμ έκανα το πρώτο μου στήσιμο σε μηχανικό και το αποτέλεσμα με ικανοποιήσε πολύ. Άντε να παίξω και μέχρι τα 0.7 . Είμαι και λίγο χέστης όποτε παρακάτω δε νομίζω να πάω και δε νομίζω πως θα μου αρέσει και ιδιαίτερα.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:41 »
Ειλικρινά νομίζω πως 0,8-1,2 είναι ένα απολαυστικότατο εύρος για μηχανικό.
Εκεί βλέπεις τι εστί γλυκό ρεύμα!
Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως ακόμα μεγαλύτερες αλλά ανήκω στη μειοψηφία -και μου το επιτρέπει ο Diver που αποδίδει καλά ακόμα και με 1,8. Καταλαβαίνω πως οι χαμηλότερες αντιστάσεις έχουν πολλούς φίλους αλλά σίγουρα δεν είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:53 »
1,8Ω σε μηχανικό; και όταν η μπαταρία είναι στα 3,5V στα πόσα W ατμίζεις; Τα γούστα φυσικά είναι υποκειμενικά αλλά μου κέντρισε την περιέργια και θα το δοκιμάσω. Ίσως είναι και ο Diver που αναφέρεις

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:56 »
και εγω με 1.2 περνω καλο αποτελεσμα,επισης με το κεραμικο του εβιβα με 1.8 ετοιμες ειδα οτι θελει πολυ λιγα βατ και παιζει μια χαρουλα!δοκιμασε το κωστανιτνε και εγω δεν το περιμενα βεβαια με τον εβιβα το επερνα το αποτελεσμα αλλοι μου ατμος εβλεπα οτι ηθελαν γκαζι για να παιξουν καλα.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 13:01 »
Θοδωρή δεν έχω τον Eviva αλλά θα κάνω μια δοκιμή στο dripper. Για να το λέτε για τον eviva σίγουρα έτσι θα είναι. Απλά δεν έτυχε να τον δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:43 »
1,8Ω σε μηχανικό; και όταν η μπαταρία είναι στα 3,5V στα πόσα W ατμίζεις; Τα γούστα φυσικά είναι υποκειμενικά αλλά μου κέντρισε την περιέργια και θα το δοκιμάσω. Ίσως είναι και ο Diver που αναφέρεις
Ο ατμοποιητής παίζει σίγουρα ρόλο. Ο Diver μου το επιτρέπει και κάπου στα 3,5 - 3,6 βολτ αλλάζω μπαταρία. Μ' αυτόν σπάνια στήνω κάτω από 1,5! Με τον Eviva συνήθως κινούμαι στα 1,2 -1,5, αλλά δεν τον έχω καιρό οπότε δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Φυσικά είναι και θέμα γούστου όμως το κεραμικό βοηθά να γίνουν... θαύματα!  :D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 19:05 »
Σε μηχανικο , ακομα και με 1.9Ωμ εστησα τον Diver και ειχε καλο αποτελεσμα.
Το οτι υπαρχει συνδεση συρματων ομως ειναι ο λογος που υπαρχει αυτη η αποδοση.
Το ρευμα περπαταει αγόγγυστα στο συρμα χωρις αντισταση και ετσι εχει να θερμανει ενα μικρο κομματι συρματος με αντισταση.
Σε ατμ/τες οπως ο Diver,Sofia,Killer,The Dripper κλπ. , το ρευμα δεν συναντα ''βαρυ μεταλλο'' και ετσι δεν υπαρχει διάχυση .
Παει δηλαδη ατοφιο στο σημειο που εχει σημασια και εργονομια.
Ουτε μισο mV δεν χανεται στην πορεια.


Αυτος ειναι ο λογος.


Πιο απλα ........ ;;;     Αυτοι οι ατμοποιητες εχουν τη μικροτερη απωλεια ρευματος....... ;D


Φαντασου να το βαλεις πανω σε χαλκινο μοντακι............τέλειο αποτελεσμα....... 8)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 19:17 »
Eντάξει εκτός από το woodtube του καλλιτέχνη που περιμένω πως και πως με ψήσατε να ψαχτώ και για κανένα Diverάκι :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:12 »
Eκει στο Βολο εχεις καποια καλα αλανια , ετοιμα να βοηθησουν φιλε.


Για τον Diver ομως , ειμαι αρνητικος ......


Οχι λογο του οτι δεν ειναι καλος , καθε αλλο .  Απλα εχει ενα βαθμο δυσκολιας , αλλα απο την αλλη κανεις μας δεν ηξερε......  Ολοι μας ομως μαθαμε και το ωραιο ειναι οτι ακομα και σημερα , μετα απο τοσα και τοσα μοντελα που βγηκαν στην αγορα , ο Diver παραμενει ενας απο τους πιο γευσικους ατμοποιητες....


Το καλυτερο απ' ολα ομως ειναι αλλο .
Κατα τυχη μιλαμε για τον Diver στο νημα του CWB , το οποιο εχει τον ιδιο κατασκευαστη....... :laugh1:


Kαι τα δυο εχουν μπαμπα τον CRAVEN........... ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix