vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

Πόσοι ατμοποιητές είναι αρκετοί; Λόγοι κατοχής πολλαπλών συσκευών

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Ο τίτλος πολύ γενικός οπότε εξηγούμαι.

Έχει νόημα να χρησιμοποιείς 1 άτμο για όλες τις παραλλαγές χρήσεων ή έναν για κάθε χρήση, και όταν λέω χρήση αναφέρομαι στα παρακάτω.

α) 1 standard για MTL και έναν subohm για DTL ή έναν που είναι και για τα 2 και να αλλάζεις το στήσιμο
b) 1 με πολλές επιλογές αντιστάσεων ή έναν για κάθε αντίσταση (πχ 1 για TC και 1 για VW)
c) 1 για όλες τις γεύσεις ή 1 για κάθε γεύση που χρησιμοποιείς μέσα στην μέρα.

Π.Χ για την περίπτωση μου.
Έχω τον SMOK tvf8 baby επειδή ήρθε μαζί με το mod. Δεν με χάλασε παρόλα που είμαι κυρίως MTL. μια φορά την ημέρα κάνω 10-20 τζούρες με τον απογευματινό καφέ να γουστάρω. Αλλά με την κατανάλωση που κάνει, και με τις ακριβές αντιστάσεις δεν είναι και για πολύ χρήση.
Έχω τον aspire K3 από το σταρτερ κιτ και δεν με χαλασε. Για σταρτερ μου φαίνεται καλός και για μένα(που είμαι newbie) είναι λίγο benchmark.

Σκέφτηκα (για πρώτη στοχευμένη αγορά) να πάρω έναν άτμο που να μπορεί να κάνει όσο το δυνατόν τα πάντα, να μπορώ να κάνω και MTL (κυρίως) και DTL (κάπου κάπου), να μπορώ να παίξω με πολλές αντιστάσεις για διάφορα παιχνίδια, να είναι configurable, και να αλλάζει εύκολα. On paper αυτή η επιλογή ήταν ο τρίτον (version 1). Ειδικά επειδή και καλά διάβασα ότι αν είναι μεταλλικός και φεύγει πιο εύκολα η προηγούμενη γεύση όταν βάσει καινούργια (χωρίς να μπεις στην διαδικασία να πλυσίματος) Δεν κατάφερα να τον ευχαριστηθώ για τα παραπάνω γιατί με έχει ταλαιπωρήσει με άλλα θέματα. Οπότε πριν προχωρήσω στην επόμενη αγορά το ερώτημα είναι 1 ατμο για όλες τις χρήσεις (ή κυνηγάω μάγισσες) ή μερικούς, ο καθένας στοχευμένος για κάποιες χρήσεις.

Ζητώ πιο πολύ την εμπειρία από την καθημερινή σας χρήση.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Για εμένα ισχύει ότι και σε κάθε αντικείμενο.
Ένα πράγμα δεν μπορεί να κάνει σωστά τα πάντα.
Πόσους έχω; από ένα κάθε είδους. Πχ mtl dtl οριζόντιες κάθετες mesh dripper tank κτλ
Ότι περνούμε περισσότερους είναι θέμα καταναλωτισμού, δοκιμής ενώ προϊόντων κτλ
Αν έπρεπε να διαλέξω θα κρατούσα ένα mtl γιατί αυτό το είδος του ατμισματος προτιμώ.


Sent from my siPhone

Επειδη πλεον το βλεπω σαν χομπι, κατασταλαξα οτι γουσταρω hastur και εχω 6. Επαιρνα συνηθως 1 το μηνα (μη μου πεσει βαρυ) και εχω τον καθενα με διαφορετικο υγρο για αλλαγη ακομα και μεσα στην ιδια μερα. Και σαββατοκυριακο μπουγαδα.. 2-3 τη φορα.

2 intake ... οι υπόλοιποι στο συρτάρι ;)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μια φίλη συνατμίστρια μου είχε πει ότι κουβαλάει στην τσάντα της 4-5 μικρά μοντάκια (των 1.000 mah), αντί για ένα και καλό. Είναι όλη την ημέρα στο δρόμο ...

Εγώ σπίτι-γραφείο, γραφείο - σπίτι με ένα στικάκι και δύο ατμοποιητές (απαραίτητα ο ένας εργοστασιακός για ώρα ανάγκης), δεν χρειάστηκα ποτέ κάτι περισσότερο.

Σήμερα όμως συνόδεψα στενό συγγενή σε κλινική για μικροεπέμβαση που εξελίχτηκε σε εγχείρηση ... Λίγο το άγχος πολλές και οι ώρες .. το στικάκι έφτασε στο σπίτι οριακά. 

Οι τελευταίες ρουφηξιές ήταν τζούφιες  :laugh1:

Πρέπει λοιπόν κατά τη γνώμη μου να έχουμε ένα παραπάνω από ό,τι μπορεί να μας χρειαστεί αν χαλάσει το βασικό σετ.  :yes: 

Δηλαδή και τα δύο σετ είναι λίγα  ;)

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι κακό να υπάρχει και ένα δεύτερο set, ειδικά εφόσον δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να προκύψει ξαφνικά. Όχι όμως και απαραίτητο, αφού δεν υπάρχει λόγος να αγχωθούμε αν ξαφνικά μας αφήσει το ένα και μοναδικό set.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ πάντως Θέμη κοίταγα μία - μία τις γραμμούλες που κατέβαιναν και αγχωνόμουν και όσο αγχωνόμουν ξαναάτμιζα και όσο ξαναάτμιζα κατέβαιναν κι άλλο!  :laugh1: 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο μάλλον θα πάθαινα κι εγώ αν βρισκόμουν σε αντίστοιχη θέση :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
To ένα μπορεί να χαλάσει, το άλλο μπορεί να πέσει και να σπάσει, το τρίτο μπορεί να σου το βουτάρουν από το τραπέζι του καφέ, το τέταρτο μπορεί να μείνει από μπαταρία, το πέμπτο μπορεί να μείνει από υγρό και ρε παιδί μου μπορεί να γίνει πόλεμος και το σπίτι σου (όλος ο εξοπλισμός σου δηλαδή!) να βρεθεί πίσω απ' τις γραμμές του εχθρού! Για αυτό λέω εφτά σετάκια ίσον κανένα σετάκι! Πάρε οκτώ (και ακόμα δύο για ασφάλεια..) και κάτι γίνεται...

Νομίζετε πως κάνω πλάκα, ε; Μίλα ΜΝ! 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
 :thumbup_move_3: :thumbup_move_3: :thumbup_move_3:

Και λίγα λες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Oι πολλες εναλλαγες γευσεων σε καθημερινη βαση 5-6 επιφερουν και πολλους ατμοποιητες και για μενα και τα αντιστοιχα μοντακια.
Ετσι λοιπον εχω παντα ετοιμα υγρα και αναλογα με την διαθεση της στιγμης …… 8)
ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ.
Το νουμερο είναι υπερβολικο ….30 σετ και βαλε…... :eyesplash:
Από την άλλη αν καπνιζα όλα αυτά θα ηταν καπνος,τωρα είναι υγρα,ατμοποιητες και μοντακια.
Τα βλεπω τα ατμιζω (τα υγρα),
και το απολαμβανω.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
δλδ εγω που εχω μεινει μονο με ενα πικο 2,5 ετων κ ενα VT 75 nano, (σχετικα ταλαιπωρημενο) μαζι με δυο κλωνους σκαΙλαΙνε, ειμαι φουλ αφσάϊτ ε?

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Δεν μπορουμε να βγουμε οφσαϊντ εμεις των 2/2 ,  δεν συμπληρωνουμε καν ενδεκαδα  :)) 

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Δεν εχουμε να κανουμε με μπαλα……
Το ατμισμα είναι άλλο αθλημα ……
Ο καθενας το κανει όπως μπορει καλυτερα λαμβανοντας υπ οψιν βεβαια πρωτίστως το οικονομικο.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Το οικονομικο ειναι βασικοτατος παραγοντας , αυτο καθοριζει αν θα καλυψεις τις αναγκες σου ατμιστικα αλλα και τις επιθυμιες σου , που διαφερουν στον καθενα μας , και ο καθενας κανει τους αναλογους συμβιβασμους  και αλλαγες και διορθωσεις γιατι και λαθη κανουμε , εγω ειχα 5 ατμο ( σιγα τι ειχες θα πουνε οι περισσοτεροι εδω μεσα , δεκτο  ;D  )  εκ των οποιων οι 4 καθονταν , να τους εχω να τους κανω τι ;  κρατησα τους δυο καλυτερους και γλιτωσα και απο το " μηπως να στησω και αυτον μωρε μιας και τον εχω ; Οχι ,τζαμπα κοπος , αμα κατι δεν σου κανει, παει  , απο κει και υστερα κι εγω ειμαι ευχαριστημενος με τις επιλογες μου  και ο @ cpbaroque ...πουχου , για να αναφερουμε και το αλλο ακρο , ο καθενας  με οτι τη βρισκει , βεβαια στην περιπτωση του cp θα τα βρουν στο μελλον οι αρχαιολογοι ολα αυτα , ολοκληρη αιθουσα σε μουσειο θα γεμισουν !!!  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro