vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 1 χρήστης
th3ofilos

Twitter

Βοήθεια!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Βοήθεια!!!!!!!!!
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:26 »
Καλησπέρα σε όλες/ους. Φανταστικό το φόρουμ, χαίρομαι που συμμετέχω! Χρειάζομαι βοήθεια από έμπειρους ατμιστές. Είμαι καπνιστής 20 χρόνια κα αποφάσισα να το κόψω. Πριν 3 μήνες αγόρασα 1 κιτ Gamucci και ένα κουτί με 10 πακέτα των 5 φίλτρων νικοτίνης. Τις πρώτες μέρες ήμουν ευχαριστημένος, σιγά σιγά άρχισα να δυσφορώ ώσπου στο τέλος με έπιανε αηδία. Μιλάω μόνο για γεύση και όχι για μπαταρία, ατμιστή κτλ. Μετά πήρα κιτ njoy npro και 10 πακέτα των 5 atomizerregular high. Στην αρχή ενθουσιάστηκα, με τον καιρό όμως άρχισα να νιώθω αυτή την αηδία! Ήταν υπερβολικά γλυκιά η γεύση και με χάλαγε πάρα πολύ! Μετά πήρα κιτ mini cig (dse901) και 5 πακέτα των 5 φίλτρων medium + 1 liquid ma****ro high. Στην αρχή έμεινα ικανοποιημένος από τη γεύση του, στη συνέχεια, μια από τα ίδια!! Τώρα σκέφτομαι να πάρω intellicig evo!!! Τι λέτε, θα την ξαναπατήσω? Πρέπει να κόψω το κάπνισμα και χρειάζομαι υποκατάστατο με κάτι που να πλησιάζει πολύ το τσιγάρο! Υπάρχει κάτι τέτοιο ή άδικα σκορπίζω τα λεφτά μου? Έχω απελπιστεί! Βοηθήστε με!!!!!!!
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:37 »
νομίζω πως δεν φταίνε τα τσιγαράκια, μιά καί μιλάς γιά δοκιμασμένες συσκευές.
νομίζω πως το "λάθος" γίνεται στα υγρά.
 
εγώ θα έλεγα να κρατήσεις τις συσκευούλες σου καί να δοκιμάσεις κάτι σε ecopure regular ή ecopure mild καί κάτι σε vinirette.
(όχι επειδή ... αρέσουν εμένα, αλλά επειδή γιά αυτούς τούς λόγους πάνω-κάτω τα προτιμώ. δεν γλυκίζουν).

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:38 »
Είναι ένα θέμα αυτό με τις αλλαγές.  :hmmm: Φαίνεται ότι είναι απαραίτητες τελικά. Από ό,τι διαβάζεις εδώ μέσα, δεν είσαι ο μόνος. Στην αρχή ενθουσιαζόμαστε με κάποιο μοντέλο ή μία γεύση αλλά μετά από λίγο καιρό πάμε γι' άλλα. Πολλές φορές όμως γυρίζουμε σε προηγούμενα που είχαμε αφήσει στην μπάντα και μας αρέσουν! Εγώ τελευταία ανακάλυψα πάλι το Eco-pure Regular που το είχα παραπεταμένο. 

Γι' αυτό μην πετάς τα προηγούμενα, μετά από ένα μήνα μπορεί να σου αρέσουν ξανά.

Όσο αφορά την ερώτηση για το EVO, μπορεί να μην έχει το throat hit του Npro με cartomizer αλλά αποδίδει πολύ καλά τις γεύσεις και είναι αξιόπιστο οπότε μετά μένει να βρεις και το υγρό που θα σου αρέσει.

Επ' ευκαιρίας να ρωτήσω και τους άλλους: Υπάρχει κανένας που ατμίζει σταθερά επί μήνες το ίδιο τσιγάρο και το ίδιο υγρό;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:42 »
εννοείς αποκλειστικά ή "κυρίως"?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:46 »
Καλώς ήρθες Βασίλης.
Όπως θα κατάλαβες το να αλλάζεις ΗΤ συνέχεια δεν είναι η λύση.
Η αρχή του ΗΤ είναι ίδια σε όλα τα μοντέλα και το ίδιο υγρό παρουσιάζει μόνο μικροδιαφορές από μοντέλο σε μοντέλο.
Άρα θα πρέπει να επικεντρωθείς στα υγρά. Δοκίμασε το RY3, camel και ίσως flue cured tobacco που φέρνουν σε τσιγαρίσιες γεύσεις.
Μην ξεχνάς όμως ότι ο βασικός διαλύτης όλων των υγρών είναι η γλυκερίνη που έχει γλυκιά γεύση.
Πρέπει να αποδεσμεύσεις το ΗΤ από το ΚΤ και να το δεις ως αυτόνομο εναλλακτικό τρόπο και όχι υποκατάστατο του τσιγάρου. Όλα είναι θέμα μυαλού και συνήθειας.
If you can not fight them, join them. Αφού η γλυκερίνη είναι γλυκιά δοκίμασε και εντελώς άλλες γεύσεις, διαφορετικές του καπνού, που ταιριάζουν με το γλυκό υπόβαθρο της γλυκερίνης .

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:48 »
εννοείς αποκλειστικά ή "κυρίως"?

Ας πούμε "σχεδόν" αποκλειστικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:52 »
καί... να συνεχίσω εδώ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 17:21 »
σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και... βλέπουμε!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 17:45 »
σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και... βλέπουμε!!

Να 'σαι καλά, Βασίλη. Εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε.

καί... να συνεχίσω εδώ?

Γιατί όχι. Φλου είναι ο τίτλος του θέματος. Παίρνει από όλα. Αν συγκεκριμενοποιηθεί, υπάρχει και ο διαχωρισμός.  ;)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:11 »
καί αφού έληξε προς το παρόν  :)

λοιπόν θα είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά πού θα γράψω καί δεν χρειάζεται βέβαια να πω πως είναι απλά, η γνώμη μου καί ο τρόπος μου, αλλά ... θα το πω  ;)
(καί με την ευκαιρία θα δώσω καί κάποιες διευκρινίσεις σε σχέση με τα "κολήματά" μου).

ξεκίνησα λίγο πριν τις καλοκαιρινές διακοπές με evo καί γιά περίπου 90 μέρες ήμουν μόνο με αυτό καί με ecopure rich ακριβώς λόγω διακοπών.
λίγο μετά την επιστροφή στην Αθήνα απέκτησα black line, αργότερα με την γνωστή διαδικασία  :D ήρθε το njoy, αγοράστηκε janty stick, titan από tw, ο Κώστας μού χάρισε ένα miniturbo.

υγρά αγοράστηκαν καί από nobacco καί από tw καί από funstore.

μόνιμη πηγή αγοράς όμως, έγινε το funstore λόγω ecopure.
γιά αυτό βλέπετε την "εμμονή" μου με το funstore. αφού κάθε παραγγελία ξεκίναγε με ecopure καί τα υπόλοιπα μπαίναν δοκιμαστικά (μέχρι πού ήρθαν τα vinirette βέβαια  :D ).

από υγρά λοιπόν ΝΑΙ. Σταθερά ecopure αν καί τον τελευταίο μήνα το rich έγινε regular. (Ήταν σπουδαια ανακάλυψη αυτό το υγρό.) Καί πάντα με προσθήκη λίγο από krystal  :)) :))
kaffee καί virginia από vinirette είναι τα υγρά "ξεκούρασης".

Συσκευή θα τολμήσω να πω ΝΑΙ. Σταθερός στο evo. Μπορεί τις πρώτες μέρες πού δοκιμάζω νέα συσκευή να μού αρέσει αλλά η επιστροφή γίνεται αργά ή γρήγορα.
Χωρίς να "φταίει" πάντα το evo. Με κούρασε αυτή η ιστορία με τα ατομ τού 510. Συγχωρέστε με  :)
Kαί τι να πω, που όταν αποφάσισα να αγοράζω ατομ, ανακάλυψα πως σπάνια κάποιος είναι ίδιος με τον προηγούμενο!!!!!!!!!!

Η συσκευή είναι αξιόπιστη καί κυρίως πάντα η ίδια άσχετα πιό από τα 4 ατομ ή τις 5 μπαταρίες θα τοποθετήσω.
Κάτι πού δεν το κάνει καμία άλλη.
To njoy -με την ευκαιρία θα δικαιολογησω καί την μή αναφορά μου πλέον σε αυτό- μού ήρθε με 2 μπαταρίες. Δύο διαφορετικές μπαταρίες καί το είχα αναφέρει από την πρώτη στιγμή. Δεν με ικανοποιούν οί μπαταρίες του καί ο τρόπος λειτουργίας τους. Αν βελτιωθούν ...
Το miniturbo είναι το μόνο πού διεκδικεί την θέση τού βασιλιά καί ο χρόνος θα δείξει αν θα ξεπεράσω καί εδώ το πρόβλημα των ατομ -χτες ας πούμε χάλασε ο 4075, μπήκε 901 καί το χτύπημα είναι λιγότερο καί από evo με low υγρό  :'( :'(

Να ανφέρω επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Πρέπει να μάθουμε τα χούγια της συσκευής μας.
Θα τολμήσω να πω πως δεν μου αρέσει το evo αλλά "το δικό μου evo".
Πειραματίστηκα, δοκίμασα, τρόπους γεμίσματος, υλικά πολυεστέρα κλπ κλπ καί είναι σαφώς διαφορετικό από τις πρώτες μέρες.
20 σταγόνες στο φιλτράκι του με πάνε πάνω από μία ώρα καί με χτύπημα (φίλτατε atme) σαφώς περισσότερο από το cartomizer.
Αλλά αυτό το πέτυχα εγώ. Με δοκιμές. Γιατί έκρινα πως το άξιζε  :D

Λοιπόοοοον.
Εδώ καί μήνες, evo με ecopure (rich ή regular με ολίγη από krystal).
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:16 »
Αυτο που μου εφερνε πολυ σε τσιγαρο ηταν το turkish tobacco(το οποιο δεν μου αρεσε γιατι πλεον θελω να γλυκιζει)Επισης American Blend)vinirete πολυ τσιγαρισιο.Απο Funstore.

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:21 »
Αυτο το θεμα των γευσεων ηθελα να το θίξω καιρο τωρα.

Ειμαι στο ητ κανα 3μηνο και πρεπει να εχω πάρει καμια 15αρια γευσεις χωρις να με καλύπτει καμία. Κάποιες απλώς τις τελείωσα καποίες αλλες τις παράτησα μετα απο 2-3 προσπάθειες.
Τωρα εχω αγορασει καμια 15αρια γευσεις ακομα.

Σε γενικες γραμμες καμία γευση δεν μου κανει κλικ και στις πιο πολλες δεν καταλαβαίνω κάν την γεύση που υποτίθεται πωε είναι. Ακόμα και σε γεύσεις που κάποια μέλη έχουν γράψει εκπληκτικά λογια εγώ και οι γευστικοί μου υποδοχείς παραμένουμε παγερά αδιάφοροι  :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:33 »
Καλησπέρα Βασίλη, ωραίο το avatar σου και μεις εδω Avant puff είμαστε !!
Απ ότι είδα ατμίζεις μονο φίλτρα. Δοκίμασε μπουκαλάκια υγρών  που συστήνουν οι έμπειροι. Επίσης η χάλια γεύση λογικά ωφείλεται στη χρήση ίδιων ατμοποιητών που όπως 8α διάβασες στο φόρουμ θεωρούνται αναλώσιμοι.
Επιπλέον δεν μας είπες αν παράλληλα καπνίζεις, γιατι τότε τα δεδομένα αλλάζουν δραματικά! :)

Για την αποκλειστικότητα ατμο , 8α απαντησω αργότερα
1ον διότι ασχολούμαι με το mod 401 ( σε λίγο λεπτομέρειες)
2ον γιατί , είπανε του alfisti να εκφράσει 1 γνώμη στο παρόν topic και αυτός έγραψε ολόκληρη πραγματεία , η οποία θέλει μελέτη !   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Για τον 901 μονο να πω , οτι μετα απο λιγο καιρό , τη γευση του δε 8α τη χαρακτήριζα "αηδία" αλλά "καλοψημένο καλαμαράκι"
Αν λοιπόν διατηρείς ( οπως εγώ ) καλές σχέσεις με τα θαλασσινά και ιδιαίτερα με τα μαλάκια , τότε δε θά ,χεις πρόβλημα :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:41 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:39 »
Γειά σου Βασίλη κι από μένα.
To θέμα των γεύσεων είναι σίγουρα πολύ προσωπικό.
Εγώ ατμίζω αποκλειστικά και σταθερά το Flue Cured Tobacco με 24mg νικοτίνης από το Μάρτιο.
Πέρασα και γω από διάφορες γεύσεις μέχρι να καταλήξω σ αυτό.
Είναι το μόνο που με ικανοποίησε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και τα 24mg είναι απαραίτητα για την αίσθηση του "χτυπήματος" που χρειάζομαι.

Ενδιάμεσα μπορεί να δοκιμάζω καμιά άλλη γευση αλλά τελικά ποτέ δεν κόλλησα.
Το πρόβλημα που έχω με τις αλλαγές είναι όπως και με τις αλλαγές στην μάρκα του κανονικού τσιγάρου.
Κάποια στιγμή ξερένεται και πονάει ο λαιμός μου.

Σε όλα τα υγρά το βασικό τους συστατικό είναι η προπυλενογλυκόλη ή η γλυκερόλη και τα δύο έχουν για πολλούς μια μικρή γλυκιά γεύση η οποία βέβαια κάποια στιγμή συνηθίζεται και τελικά αρέσει. Και δω βέβαια το θέμα είναι επίσης προσωπικό.

Σε τι θα καταλήξεις εσύ εξαρτάται από πολλούς δικούς σου παράγοντες και δύσκολο να σου πει κάποιος το ένα ή το άλλο.

Φυσικά μην περιμένεις στο ηλεκτρονικό να βρεις την "πικρίλα" και την "καπνίλα" του κανονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια!!!!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 18:58 »
Το miniturbo είναι το μόνο πού διεκδικεί την θέση τού βασιλιά καί ο χρόνος θα δείξει αν θα ξεπεράσω καί εδώ το πρόβλημα των ατομ -χτες ας πούμε χάλασε ο 4075, μπήκε 901 καί το χτύπημα είναι λιγότερο καί από evo με low υγρό  :'( :'(

Από προσωπική (αλλά και άλλων) εμπειρία θα πω ότι οι 4075 και οι 901 είναι γενικά ατμοποιητές με σχετικά μικρή διακύμανση στην ποιότητα, σε σχέση τουλάχιστον με τους 510. Οι 401 δεν με ικανοποίησαν ποτέ ιδιαίτερα.
Βέβαια και στους 510 και στους 401 δεν άτμισα πάνω από 3 με 4 ατμοποιητές οπότε και η εμπειρία μου είναι σ' αυτούς σχετικά μικρή.

Οι 4075 φημίζονται για το πολύ καλό throat hit που έχουν, χωρίς να αλλιώνουν τη γεύση.
Οι 901 θεωρούνται λίγο πιο απαλοί στο throat hit και αυτό εφόσον η ροή του υγρού είναι καλή. Εδώ υπάρχει πολλές φορές πρόβλημα που οφείλεται κυρίως στο φιλτράκι αλλά και στην μυτερή γέφυρα του ατμοποιητή.
Αυτός είναι και ο λόγος που κυρίως οι παλιότεροι προτιμούν τους 4075.
Και οι δύο χρειάζονται στρώσιμο, που σε μένα είναι κάποιες (αρκετές) ώρες έως μία μέρα, ενώ σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι περισσότερο ανάλογα με το πόσο ατμίζει.

Τώρα σε σένα μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:
1. Ο ατμοποιητής σου δεν έχει στρώσει ακόμη. Δως του καμιά μέρα ακόμη.
2. Ήσουν απλά άτυχος στον ατμοποιητή.
3. Η ροή του υγρού δεν είναι ικανοποιητική. Δοκίμασε να κάνεις dripping. Βελτιώνεται?
4. Ανέφερες ότι είναι νέοι ατμοποιητές αυτοί!? Δηλαδή καινούργιες διαφοροποιημένες παρτίδες 901!?. Αυτούς δεν τους έχω δοκιμάσει και πιθανώς η αλλαγές που κάναν να μην ήταν δυστυχώς προς το καλύτερο...

Επίσης 4075 πουλάει και η TW σε καλές τιμές.
Δεν θα αναφέρω την Κίνα, γιατί ξέρω ότι δεν ψωνίζεις από κει.

Μήπως να τους έφερνε και το funstore?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix