vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 4 χρήστες
FaniFox, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 03:18 »
Καλά, ο τίτλος του θέματος θα μπορούσε να παραπέμπει ή να αναφέρεται γενικότερα σε παλιούς ατμιστές ανεξαρτήτως ηλικίας. Από εκεί και πέρα, για να επανέλθω στην ουσία, τα "νέας γενιάς" υγρά που κυκλοφορούν κατά χιλιάδες και απλά γεμίζουν τα ράφια των καταστημάτων μόνο αξιόλογα και ποιοτικά δεν είναι. Θα υπάρχουν ίσως και κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.  Αλλά πλέον δεν υπάρχουν ούτε κριτικές ούτε και διάθεση για παρουσιάσεις υγρών.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 09:28 »
Βασικά, αυτό που θα έπρεπε να ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ να κάνουμε εμείς οι "γέροι", είναι να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΡΝΑΜΕ........
Μαζί φυσικά με όλα τα συμπαρομαρτούντα.....
Είναι (υποθέτω....) η καλύτερη από τις δύο επιλογές.......

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 09:48 »
Καλημέρα, υγρά υπάρχουν σε αφθονία. Όπως και πριν, έτσι και τώρα υπάρχουν άθλια, μέτρια και πολύ καλά υγρά.
Νομίζω ότι πριν μερικά χρόνια υπήρχε ενθουσιασμός και γι αυτό υπήρχαν αρκετές κριτικές και παρουσιάσεις. Πλέον έχει επέλθει κορεσμός & συμβιβασμός. Είμαι σχεδόν 10 χρόνια αποκλειστικά ατμιστής, συνεχίζω την ίδια ρουτίνα. Αγορά συσκευών & δοκιμή σε διάφορα υγρά ώστε να κρατάω το ενδιαφέρον. Φυσικά αυτό έχει οδηγήσει να έχω ένα ντουλάπι από εργαλεία, μοντάκια, ατμοποιητές όλων των ειδών, pods, βαμβάκι, σύρματα κτλ κτλ. Με πρόχειρους υπολογισμούς σίγουρα μου έχει κοστίσει μια μικρή περιουσία αλλά δεν έχω ανάψει ούτε και ένα τσιγάρο. Δυστυχώς δεν έχω βάλει στο μυαλό ότι πρέπει να σταματήσω το άτμισμα... Απολογούμαι αν έχω ξεφύγει από το θέμα. Καλή συνέχεια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 10:07 »
Καλημέρα,

Μετά από δεκάδες μοντάκια, επισκευάσιμους κλπ κλπ κλπ κατέληξα σε ένα απλούστατο aspire flexus aio kit και ησύχασα, ούτε εργαλεία, ούτε βαμβάκια, ούτε προβληματισμοί του τύπου πώς θα πάρω ακόμη 0.5% της γεύσης.

Αν και με μηδενική νικοτίνη, πλέον απολαμβάνω την γεύση που φτιάχνω και όλα καλά. Πριν 11 χρόνια ξεκίνησα με 16ml την ημέρα, τώρα ζήτημα να κάνω 2-3ml.

Καλή συνέχεια να έχουμε όλοι και να προσέχουμε την υγεία μας όσο μπορούμε

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 12:12 »
Καλημέρα,

Μετά από δεκάδες μοντάκια, επισκευάσιμους κλπ κλπ κλπ κατέληξα σε ένα απλούστατο aspire flexus aio kit και ησύχασα, ούτε εργαλεία, ούτε βαμβάκια, ούτε προβληματισμοί του τύπου πώς θα πάρω ακόμη 0.5% της γεύσης.

Αν και με μηδενική νικοτίνη, πλέον απολαμβάνω την γεύση που φτιάχνω και όλα καλά. Πριν 11 χρόνια ξεκίνησα με 16ml την ημέρα, τώρα ζήτημα να κάνω 2-3ml.

Καλή συνέχεια να έχουμε όλοι και να προσέχουμε την υγεία μας όσο μπορούμε


Αν σου δινει το ιδιο επιπεδο γευσης γιατι οχι; Για 'μενα ηταν αναμενομενο να γυρισει πολυς κοσμος στα ΑΙΟ και γενικα απλουστερες λυσεις, προσωπικα ακομα τρεφω αγαπη για τη χομπιστικη μερια, αλλα συμφωνω με αλλους εδω που επισημαναν ποσος κορεσμος επαιξε, και ποσο κουραστικε και το κοινο. Δε ζω Ελλαδα, αλλα θυμαμαι στη γειτονια μου μονο ειχε 4 ατμιστικα μαγαζια (πριν 5 χρονια) σε αποσταση 5 λεπτων το ενα απο το αλλο με τα ποδια, τωρα εχει ακριβως 0. Καπου χαλιεμαι και για τις επενδυσεις που εκανε κοσμος σ'αυτα που τελικα μαλλον πατωσαν.


Στο δευτερο bold: τα 16ml που λες, θυμαμαι οταν αρχισα επαιρνα 3x10ml και παιζει να εβγαζα βδομαδα μ'αυτα με το Ναυτιλο, περνωντας στους επισκευασιμους και βρισκοντας ορεξη για πνευμονικους παιζει να εφτασα σε σημειο να καταναλωνω εως και 20ml τη μερα. Αναμφιβολα καποιοι κανουν και τα διπλα απ'αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 19:47 »
....Είμαι σχεδόν 10 χρόνια αποκλειστικά ατμιστής, συνεχίζω την ίδια ρουτίνα. Αγορά συσκευών & δοκιμή σε διάφορα υγρά ώστε να κρατάω το ενδιαφέρον. Φυσικά αυτό έχει οδηγήσει να έχω ένα ντουλάπι από εργαλεία, μοντάκια, ατμοποιητές όλων των ειδών, pods, βαμβάκι, σύρματα κτλ κτλ.......




Ειμαι κι εγω 8-9 χρονια ατμιστης αλλα δεν εχω χαλασει μια περιουσια για το ατμισμα.Εχω αγορασει συνολικα 6 μοντακια εκ των οποιων τα 4 δουλευουν ακομα μια χαρα,εναν εργοστασιακο ατμο τον οποιο χαρισα και 5 επισκευασιμους (μονο ο unfollow ειναι,ας πουμε,χαι εντ ο οποιος ειναι παρκαρισμενος πολλα χρονια και αγοραστηκε μεταχειρισμενος).
Για να μη γραψω σεντονι, μπορει καποιος να ατμιζει πολυ οικονομικα αν το θελει.


Βασικά, αυτό που θα έπρεπε να ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ να κάνουμε εμείς οι "γέροι", είναι να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΡΝΑΜΕ........
Μαζί φυσικά με όλα τα συμπαρομαρτούντα.....
Είναι (υποθέτω....) η καλύτερη από τις δύο επιλογές.......


Και γιατι παρακαλω να μην ευχοσαστε να μεινετε εκει που εισαστε; :dontknow:
Εγω αυτο εχω κανει και εχω παραμεινει στα 24,5! :yes:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 22, 2023, 20:27 »
Προφανώς δεν χρειάζονται πολλά λεφτά αλλά στη δική μου περίπτωση έτσι βγήκε. Είτε γιατί βαριέμαι εύκολα, είτε γιατί μου γύρισε σε χόμπι. Αρκετές φορές πήρα υγρά που δεν μου έκατσαν και τα ήπιε η τουαλέτα, κτλ κτλ. 🙂
Δεν ξέρω πόσα μοντάκια έχω αγοράσει (εκτός τα στυλ ego, πενάκια) που είχαν κυκλοφορήσει αρχικά. Το σίγουρο είναι ότι νιώθω μικρός χορηγός των γνωστών κινεζομάγαζων! 🤣

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 23, 2023, 20:19 »
Σχεδον 12 χρονια ατμισμα. Καποια στιγμη πριν 5 χρονια αρχισα να ατμιζω σκετη βαση και απο τοτε δεν ξανα ασχοληθηκα με γευσεις. Κρατησα ενα επισκευασιμο ατμοποιητη πανω σε ενα μοντακι και το μονο που αγοραζω πια ειναι συρμα,βαμβακι και νικοτινη. Δεν ξοδευω πια μια περιουσια σε ατμοποιητες/μοντς αλλά ουτε και σε snv/αρωματα. Το σημαντικοτερο ειναι οτι συνεχιζω να μην θελω το τσιγαρο.

Αραια και που για αλλαγη φτιαχνω ενα 30μελο Tribeca(ειναι η μονη γευση που συνεχιζει να μου αρεσει μετα απο τοσα χρονια)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 03:38 »
Κάτι αντίστοιχο μετά από 14 ολόκληρα χρόνια. Ένα λειτουργικό mod, μερικοί επισκευάσιμοι mtl ατμοποιητές, σύρμα, βαμβάκι και σκέτες βάσεις με προσθήκη νικοτίνης. Και απλά για να σπάει η μονοτονία κατά διαστήματα κάποιες διαχρονικά κλασσικές γεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 09:09 »

Και γιατι παρακαλω να μην ευχοσαστε να μεινετε εκει που εισαστε; :dontknow:
Εγω αυτο εχω κανει και εχω παραμεινει στα 24,5! :yes:


Και που να ξέρεις εσύ βρε?????


Αφού ΔΕΝ είσαι γέρος!!!!


Και ως γνωστόν, "ου γαρ έρχεται μόνον".... Έρχονται κι άλλα πράματα μαζί!!! Κακά ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 10:00 »
Μετα απο 12 χρονια ατμισμα, καμια δεκαρια επισκευασιμους, ακομα περισοτερα mod και εργοστασιακους, αμετρητες γευσεις και σύνεργα... Τα τελευταια χρονια ο ατμιστικος μου νιρβανας: 2 αξιοπιστα mod, 2 καλοι εργοστασιακοι, βαση με VG, PG, λιγη νικοτινη και...τελος. :) 

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 15:55 »

Και που να ξέρεις εσύ βρε? ??? ?


Αφού ΔΕΝ είσαι γέρος!!!!


Και ως γνωστόν, "ου γαρ έρχεται μόνον".... Έρχονται κι άλλα πράματα μαζί!!! Κακά ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!




Δεν το ξέρω!!
Υποθέσεις κάνω!!
Εξάλλου το επιτρέπει το νεαρό της ηλικίας μου!! :yes: :yes:


Αυτό το νεαρό της ηλικίας που εχω και ο τρόπος που γράφει ένας κύριος εδω μέσα με παρέσυραν να πάρω για δοκιμή ενα Halo Whisper 30ml που ωριμάζει απο χθές το βράδυ σε ενα ντουλάπι.Το πήρα μόνο 5€ αλλά δεν σας λεω που γιατί μπορεί να μου αρέσει και μετά να μην υπάρχει!
Όσες φορές εχω παρασυρθεί απο γνώμες άλλων την εχω πατήσει,για να δούμε.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 19:18 »
Γερος (σχεδον) κι εγω, και απο το 2010 ατμιζω, εχω καταληξει σε 3 επικευασιμους, ολοι MTL τα μονα υγρα που ατμιζω πλεον ειναι net καπνικα, παντα υπεραγαπουσα τη γευση του καλου καπνου (και εγω πρωην καπνιστης πουρων και καπνων πιπας σταματησα το 2010)

Αν χαθουν τα ΝΕΤ απο την αγορα ειτε λογω αδιαφοριας του κοινου ειτε καποιας καινουριας οδηγιας (για το καλο μας παντα) απο την ΕΕ, θα ζοριστω, γιατι αυτη τη στιγμη οτι αρωματικο κυκλοφορει (φρουτο, ποτο, γκουρμε, βανιλλια, τεχνητο καπνικο κλπ) δεν μου αρέσει οχι λογω κακης ποιοτητας αλλα επειδη ζηταω τη γευση του καπνου και απλα δεν με ικανοποιει. Καπνο παντως δεν θα ξανακαπνισω.

Το μονο αρωματικο που αν υπήρχε ευχαριστως θα το ατμιζα -το μονο αρωματικο απο οσα εχω ατμισει απο το 2010 που θα μπορουσα να το ατμιζω για παντα- αλλα δυστυχως καταργηθηκε για παντα εδω και χρονια ειναι η πολυ παλια βανιλια του Atmos που ειχε διακετυλιο η κατι τετοιο που απαγορευτηκε, η επομενη που εβγαλε δεν μου αρεσε.

Και για τα γηρατεια να θυμαστε:
"Τα γηρατεια ειναι ασχημα, η εναλλακτικη ομως ειναι ακομα χειρότερη"!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2023, 19:26 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 19:55 »
Αυτά για τα γηρατειά τα λέει για εσάς.... ;) ....εμένα δεν με αφορούν! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2023, 22:55 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 24, 2023, 21:16 »
Τί να κάνετε εσείς οι γέροι, δηλαδή (άλλο εγώ  ::) ). Ετσι είναι η...κλιίαξ, δηλαδή, πώς να το κάμουμε...  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12