vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος shlaxim

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #750 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 11:14 »
To driptip του ναυτιλου το λατρευω. εχω βαλει το 2ο σε αλλο ατμο. Οποιον ατμο εχω αυτο το driprip θα φοραει.
Εχω δει τα video review μεταξυ των δυο, ελληνικα και ξενα. Αλλα δυστυχως κανεις δεν τα συγκρινει στην πρωτη σκαλα που κανω εγω. Ασε που μερικα video δεν ειναι καν με την 1.8.
Γενικα εχοντας πλεον 4 ατμο συνολικα, ειμαι πολυ "ψειρας" αν μου επιτρεπεις τον ορο, γιατι πχ σφιχτη τσιγαρισια ειναι και ο cubis 2, αλλα τελικα οχι αρκετα για το γουστο μου. Και ο Guardian καλος, αλλα και παλι λιγο αερατος για μενα.
Επειδη ο φιλος πιο πανω εχει και τους δυο (nautilus και elf), και μαλιστα κανει την 1.8 νομιζω ειναι ο ιδανικος να με διαφωτισει.

Sorry για την καθυστέρηση φίλε.
Κατά την προσωπική μου άποψη είναι ακριβός οι ίδιες επιλογές στο airflow.
Δεν έχω βρει καμία διαφορά όπως επίσης και η σύζυγος δεν έχει βρει καμία διαφορά
Τους αλλάζουμε κατά καιρούς
Ελπίζω να σε βοήθησα με το δίλλημα σου     

Αποσυνδεδεμένος ExCiZieR

  • *
  • 18
  • My devices - https://i.imgur.com/l7IRoFM.jpg
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #751 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 23:21 »
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2017, 11:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #752 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 00:08 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μετά από λίγους μήνες με τον ναυτίλο 2 και την αποκλειστική χρήση του. (Διαθέτω μόνο αυτόν τον ατμοποιητη) , θα ήθελα να πω κι'εγω τις εντυπώσεις μου.

Κατά την γνώμη μου είναι ένας ατμο που μπορεί να πείσει έναν καπνιστή να ξεκινήσει και να παραμείνει στο ατμισμα.

Έχει κάποιες δυσκολίες στην αρχή ,όμως όλοι οι καπνιστές βρίσκουν την διαδικασία δύσκολη στην αρχή. Πλέον γεμίζω τον ατμό στο ΙΧ περιμένοντας να ανάψει πράσινο το φανάρι.

Απο αντιστάσεις, προτιμώ την 0,7 καθώς θεωρώ ότι δίνει καλυτερη γεύση από την 1,8. Είναι πιο 'αερατη" από την 1,8 αλλα στα δικά μου γούστα βρηκα την ισσοροπια της σφιχτης τσιγαρισιας στα 0,7 στην 3η τρύπα του airflow.


Η 0,7 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από την 1,8 κατά πολύ και δεν είναι οικονομική ειδικά στους ατμιστες που καταναλώνουν πολύ. (Εγώ καταναλώνω 10ml + /day )

Αρνητικό κατ'εμε είναι και το κόστος των αντιστάσεων καθώς αναγκάζομαι με την χρήση που του κάνω να αλλάζω ατμοποιητη πριν κλείσει η εβδομάδα (γύρω στα 60ml κατανάλωσης)

Κλείνοντας ο συγκεκριμένος ατμοποιητης με καλύπτει με το παραπάνω στο να μείνω μακριά από το κ.τ. με το ανάλογο κόστος βέβαια. Ωστοσο το κόστος μπορεί να μετριαστεί όταν αναγκαστικά οι περισσότεροι στην πορεία θα ασχοληθούν με DIY υγρά.

Ps. Στο δικό μου κομμάτι δεν αντιμετωπισα καμία διαρροή. Μόνο κάτι δακρυα στο airflow σε 50/50 υγρά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #753 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 00:29 »
Έχω διαβάσει και από άλλους για την 0.7 πως την αλλάζουν στα 50-60ml ....Εμένα στα 30 το πολύ βγαίνει off από γεύση...πιθανών φταίει το supreme που παίζει αποκλειστικά και σταθερά στα 20w

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #754 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 00:48 »
Νομίζω ότι έχει να κάνει με την καθαρότητα των υγρών. Εννοώντας φυσικά ότι όσο πιο απλά υγρά είναι τόσο πιο "φιλικά" στις αντιστάσεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #755 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 06:26 »
Αρνητικό κατ'εμε είναι και το κόστος των αντιστάσεων καθώς αναγκάζομαι με την χρήση που του κάνω να αλλάζω ατμοποιητη πριν κλείσει η εβδομάδα
Για φθηνές αντιστάσεις εδώ:
http://www.montecristo-shop.gr/antallaktikes_kephales_aspire_nautilus_bvc_5_temakhia

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #756 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 12:29 »
Υπάρχει και μία ακόμα λύση για οικονομικότερη αγορά αντιστάσεων, γι' αυτούς που αγοράζουν έτοιμα υγρά. Το Atmosfaira, αγοράζοντας τρία μπουκαλάκια υγρού, δίνει μία αντίσταση δώρο.

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #757 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 23:41 »
Για φθηνές αντιστάσεις εδώ:
http://www.montecristo-shop.gr/antallaktikes_kephales_aspire_nautilus_bvc_5_temakhia
Ωωωωω , ευχαριστώ για την πληροφορία

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #758 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 00:13 »
Εγω ρε παιδια με οτι υγρο κ να εχω παιξει στα 10-15 ml το πολυ πιστευω πως χανω γευση κ παιρνω ασχημη γευση-οχι καμμενο ακριβως- αλλα κατι μου φωναζει "αλλαξε αντισταση χαλας τα πνευμονια σου-.
Χανει η γευση κατα πολυ κ μου βγαινει μια μακα στην γευση....
Ιδεα μου; μπορει δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #759 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 00:42 »
Με ποια αντίσταση παίζεις? Οι 0,7 όσες και να έχω πάρει δεν έχει βγει σκαρτη καμία. Έχουν αποδειχθεί σκυλιά .
Λες να έχεις πέσει στην κεντα? Δεν ξέρω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #760 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 00:48 »
Εντάξει δεν είναι απίθανο.Έχει να κάνει με το υγρό κυρίως. Να έλεγες στα 5 ml  οκ κάτι τρέχει. Ποτέ μα ποτέ, δεν θα έχει την ίδια γεύση το πρώτο με το εικοστό ml! Εδω στους επισκευασιμους και αλλάζουμε βαμβάκι ανά 10 ml. Πόσο μάλιστα στους εργοστασιακούς που το βαμβάκι ειναι υβρίδιο αφρολεξ με μαλλί της γριάς.

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #761 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 01:52 »
Στα 10-15 λογικό ειναι να αρχίζει το degradation της αντίστασης, αλλα αν θεωρείται νωρίς για τον Ναυτίλο δεν έχω ιδέα.
Συνήθως πάντως τις αντιστάσεις τις σκοτώνουμε νωρίς με λάθος τρόπο ατμίσματος και βοηθάει η χρήση μοντ με έλεγχο θερμοκρασίας για να πάρουμε μια στράτα, πχ απανωτές τζουρες που ζεσταίνουν τον ατμοποιητή ή λίγος αέρας ξερωγω. Ή και για μόνιμα


Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #762 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 09:20 »
Με ποια αντίσταση παίζεις? Οι 0,7 όσες και να έχω πάρει δεν έχει βγει σκαρτη καμία. Έχουν αποδειχθεί σκυλιά .
Λες να έχεις πέσει στην κεντα? Δεν ξέρω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παντα με 1.8 ειμαι εκτος απο κανα 2 φορες που δοκιμασα  0.7 για να της δωσω ευκαιρια να με γοητευσει αλλα δεν...
Δεν μπορει να εχω πεσει σε ελλατωματικη παρτιδα μιας κ συμβαινει σχεδον παντα στα 10 με 15μλ η γευση να θυμιζει κατι απο περιπου γευση υγρου μαζι με μπιχλα κ γλυτσα που εχει κατσει πανω στο συρμα....
Βασικα θα επρεπε το ΗΤ να εχει μια σταθερη γευση απο την αρχη ως το τελος της ζωης της αντιστασης.
Φανταζει απιθανο να γινεται αλλα λεμε τωρα....

Αποσυνδεδεμένος Mario66

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #763 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 09:03 »
Καλημέρα παιδιά,
Αποφάσισα και εγώ με πολλές επιφυλάξεις διαβάζοντας τα post περί διαρροών κ.λ.π. να αγοράσω ένα Nautilus 2(το ασημί χρώμα) μιας και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον παλαιότερο ναυτίλο (το μεγάλο) και παράλληλα τον πέτυχα σε αρκετά καλή τιμή (23€).Τον έχω στην κατοχή μου 4 μέρες και μπορώ να πω ότι δεν περίμενα να είναι τόσο καλός:

+Τζούρα στις 2 μικρές τρύπες εξαιρετικά απολαυστική-τσιγαρίσια.
+Γεύση με την 0,7ωμ απρόσμενα εξαιρετική.Τον γέμισα με υγρό 70vg/30pg Skipper της Rope Cut και έπαθα πλάκα με τη γεύση του και παρόλο που έχω και πολλούς επισκευάσιμους (phenomeno,kfv3plus,doggy,fodi κλπ) μπορώ να πω ότι τους πλησιάζει σε γεύση. 
+Διαρροές μέχρι στιγμής μηδέν -απλά τον γεμίζω μέχρι εκεί που αρχίζει το πάνω σπείρωμα της αντίστασης.
+Ποιότητα κατασκευής -εξαιρετική.
+Κατανάλωση με την 0,7 σχετικά αυξημένη σε σχέση με τον παλιό ναυτίλο.
+Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα η χωρητικότητα του γιατί θεωρώ αρκετά εύκολο το γέμισμα του(προσοχή μέχρι το πάνω σπείρωμα)
-Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι μετά από κάποιες τζούρες μαζεύει υγρό στο κάτω μέρος του drip tip και θέλει λίγο σκούπισμα με χαρτοπετσέτα(αν κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει κάποιο drip tip που δεν έχει αυτό το μειονέκτημα να μου προτείνει θα του ήμουν υπόχρεος)
Συμπερασματικά μπορώ να πω με τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου ότι ο Nautilus 2 είναι ένας εξαιρετικά καλός ατμοποιητής για τους λάτρεις της τσιγαρίσιας τζούρας με τρομερή γεύση για εργοστασιακό και μάλιστα σε πάρα πολύ καλή τιμή σε σχέση με την ποιότητα κατασκευής του.

Αποσυνδεδεμένος xrhstosvapegr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #764 στις: Οκτωβρίου 17, 2017, 16:23 »
σιμερα πιρα τον 2 ναφτιλο τον βρικα σε μαγαζι 23εβρο.τον πιρα με την μια :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem