vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:26 »
Το λινκ δε βοηθα, λεει για το τι θα γινει (αν γινει) το Μαϊο. Ο Olaf μιλησε για νομους που ηδη εχουν ψηφιστει. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:36 »






Ενα λινκ θα βοηθουσε γι΄αυτα που λες. Εγω δεν βρηκα τιποτα σχετικο. Για πες μας.
[/quote]

Ο e-spy έβαλε ένα λινκ, αν θέλεις βάζω κι εγώ ένα , αλλά είναι στα γερμανικά και δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βοηθήσει. 
Ο λόγος που κατέταξαν τα υγρά των ΗΤ είναι - άκουσον, άκουσον - ότι επειδή οι καπνοβιομηχανίες χρησιμοποιούν WG και PG σε ποσοστά ανάμεσα σε 5% με 10% για να διατηρήται υγρός ο καπνός !!!! :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1:
Τι θα ακούσουμε ακόμη...!!!!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:40 »
Δες αυτο το νημα να ενημερωθεις καλυτερα. Μαλλον σε αυτο αναφερεσαι. Απο τη συζητηση στο νημα θα καταλαβεις οτι δεν εχει επιβληθει ακομη κανενας νομος στη Γερμανια.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 10, 2016, 22:02 »
Το λινκ δε βοηθα, λεει για το τι θα γινει (αν γινει) το Μαϊο. Ο Olaf μιλησε για νομους που ηδη εχουν ψηφιστει. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

http://www.lto.de/recht/nachrichten/n/bgh-urteil-2-str-525-13-e-zigaretten-handel-strafbar-tabakerzeugnisse/


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 10, 2016, 22:04 »
Αν παίξει καμια ομαδική αγορά νικοτίνης βάλτε με μεσα για 4 λίτρα 72mg και πάνω.
Να εχω μεχρι την σύνταξη.
:yes:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 10, 2016, 22:17 »
http://www.lto.de/recht/nachrichten/n/bgh-urteil-2-str-525-13-e-zigaretten-handel-strafbar-tabakerzeugnisse/


Το βιντεο αναφερεται στην ευρωπαϊκη οδηγια που θα ισχυσει (αν ισχυσει) το Μαϊο. Δεν αναφερεται σε νομο που περασε στη γερμανικη βουλη. Τιποτε απο αυτα δεν ισχυει λοιπον σημερα. Και οι Γερμανοι δεν ξαπλωνουν ανασκελα να δεχθουν οτι τους πασαρεται (δες απλως γερμανικους μισθους, συνταξεις, επιδοματα, κοινωνικη προνοια, κ.α.) Εκει οταν κανουν απεργια, νεκρωνουν τα παντα, τι να λεμε τωρα... Η γερμανικη ατμιστικη κοινοτητα ειναι ηδη στα καγκελα,  ηδη συγκεντρωνουν υπογραφες για παρεμβαση στη γερμανικη βουλη. Δε θα αφησουν να περασει τετοιος γελοιος νομος. Αυτο πιστευω... Εμεις απο την αλλη, ηδη ψαχνουμε (παρανομους) τροπους να παρακαμψουμε τον νομο αν αυτος ισχυσει καποια στιγμη... Διαφορα νοοτροπιας...

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 10, 2016, 22:42 »
Caros δεν νομίζω πως ότι αποφασίστηκε στην Γερμανία θα εκτελεστεί άμεσα κι εδώ. Όμως μην είσαι και τόσο σίγουρος για την επαναστατικότητα των Γερμανών!! Μάλλον το ότι είναι απίστευτα νομοταγείς θα πρέπει να σε προβληματήσει.
Τα πράγματα είναι ακόμη θολά για το ΗΤ. Όμως έτσι και ψηφιστεί οριστικά νόμος, νάσαι σίγουρος πως δεν θα δεις κανέναν στον δρόμο γι' αυτό.
38 χρόνια στη Γερμανία στο IG Metall, στο πιό ισχυρό συνδικάτο της Γερμανίας, και μόλις 2 φορές κάναμε προειδοποιητική απεργία, αν σου λέει κάτι αυτό!
Αυτοί οι δυό που παρουσιάζουν το βίντεο, είναι κατασκευαστές υγρών, και ο δικός μου προμηθευτής έχει επίσης σταματήσει την παραγωγή μέχρι νεωτέρας...
Δεν γνωρίζει κανείς τι θα επακολουθήσει.... 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:03 »
Συμφωνω απολυτως. Ναι δεν ειναι επαναστατες, ειναι νομοταγεις και χρησιμοποιουν τη ψυχρη λογικη παρα το συναισθημα. Γιατι ομως; Γιατι γνωριζουν οτι μεσω δημοκρατικων διαδικασιων μπορουν να πετυχουν τα μεγιστα και οι πολιτικοι  λογοδοτουν για το ο,τι κανουν. Ετσι οι απεργιες ειναι σπανιες, αφου τις περισσοτερες φορες δε χρειαζεται να φτασουν τα πραγματα μεχρι εκει, βρισκεται λυση πριν φτασουν σε αυτο το σημειο, συνηθως (οχι παντα βεβαια) ικανοποιητικη και για τις δυο αντιμαχομενες πλευρες. Π.χ. και στη Βορεια Κορεα δε κανουν απεργιες, φανταζομαι ομως για διαφορετικους λογους  ;D ...

Αφου εχεις μεγαλη εμπειρια απο εκει μπορεις να μας διαφωτισεις περισσοτερο, αν και ειμαστε off topic.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:33 »
Συμφωνώ απόλυτα σ' όλα όσα έγραψες, πλην ενός! Στο θέμα με τις δημοκρατικές διαδικασίες... ;D
Υπάρχει μιά δαμόκλειος σπάθη πάνω από το κεφάλι κάθε Γερμανού πολίτη από το τελευταίο ζητιάνο μέχρι και τον καγκελάριο, που λέγεται ΝΟΜΟΣ και οι συνέπειες αυτού( ο τονισμός στις συνέπειες )!
Κατα κάποιο τρόπο υπάρχει μια μόνιμη καταδυνάστευση εκεί, μόνο που δεν το καταλαβαίνουν, όπως δεν το καταλάβαινα κι εγώ όσο ζούσα εκεί.
Τώρα που ζω στην Ελλάδα και επισκέπτομαι την Γερμανία, καταλαβαίνω την διαφορά.
Ο Γερμανός, αν ψηφιστεί κάποιος νόμος, θεωρεί υποχρέωση του να τον τηρήσει, και το απαιτεί κι απ' τον διπλανό του! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 11, 2016, 00:58 »
Περασα σημερα απο αγαπημενο μαγαζι ατμο για ψωνια[να με συγχωρητε δεν θελω να πω ποιο]και ο ιδιοκτητης ηταν πολυ σκεπτικος και αγχωμενος με την πιθανοτητα να ισχυσουν αυτα τα νεα μετρα.Μου ειπε αν εφαρμοστουν ,εγω εκλεισα.Η αληθεια ειναι με ταρακουνησε .

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 11, 2016, 11:49 »
Αυτό που λέει ο Έρεβος ισχύει. Το συζήτησα κι εγώ σε 3-4 μαγαζιά που πήγα.
Μόνο που σε δύο από αυτά (αλυσίδες) η αντιμετώπιση ήταν λίγο διαφορετική:
"Θα ξεφορτωθούμε όλα τα φθηνά προϊόντα αναγκαστικά (διότι δεν θα συμφέρει πλέον η εμπορία τους) και θε επικεντρωθούμε στα ακριβότερα που είναι και (συνήθως) ποιοτικότερα. Αυτό ισχύει κυρίως για τα υγρά, αλλά επεκτείνεται και στον υπόλοιπο εξοπλισμό. Το καλό είναι ότι -θεωρητικά- θα έχουμε περισσότερες έρευνες και πιστοποιήσεις διαθέσιμες κλπ. Ο κόσμος -αν θέλει- θα μαθαίνει τι είναι αυτό που βάζει στο στόμα του και στα πνευμόνια του. Το κακό είναι ότι λογικά θα μειωθεί πολύ το αγοραστικό κοινό, θα αποκλειστούν άνθρωποι που δεν έχουν να διαθέσουν τέτοια ποσά, και ή θα το γυρίσουν σε "παράνομες" λύσεις ή θα το γυρίσουν ξανά στο τσιγάρο. Και αυτό είναι πολύ κρίμα..."

Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ κάπου...  :'(

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:23 »
Σήμερα πρόσεξα στο ψιλικατζιδικο πακετακια μιας χρήσης Cross Made in Germany. Τρεις διαφορετικές συσκευασίες. Δεν έδωσα παραπάνω σημασία.  Διανομή μαζί με τα τσιγάρα λογικά δεν νομίζω να τα φέρνει ο άλλος με τις λακτα

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα έχω δει κι εγώ και σε παραπάνω εκδοχές. Τρολάρισα άσχημα τον ψιλικατζή όταν τον ρώτησα τι είναι αυτά, ξεκίνησε να μου τα διαφημίζει και μόλις τελείωσε έβγαλα ένα από τα κτήνη από την τσέπη και του έδειξα κάποια πράγματα για το τι εστί σύννεφο... :))

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:37 »
Λίγο κουτουρού η εκτίμηση αλλά my 2 cents:
Το θέμα που θα έχουμε οι ήδη ατμιστές δεν θα είναι με το hardware. Μπαταρίες θα υπάρχουν, μοντάκια θα βαφτίζονται φακοί πχ, ή θα είναι ιδιοκατασκευές μποξάκια. Ατμοποιητές θα μπορεί να πουλάει ο κινέζος ως σβούρες :tongue_smilie: για να παίζουν τα παιδιά και στο κάτω κάτω με λίγο οργάνωση και κάποιον με cnc και εκεί βρίσκεται
λύση.

Σύρματα και βαμβάκια δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.

Τώρα παίρνουμε το χειρότερο σενάριο της καθολικής απαγόρευσης, worst case scenario.
Το ζήτημα όμως είναι ότι αν θέλει ο νομοθέτης να ελέγξει το η.τ. και να στρέψει τον κόσμο προς τον καπνό, μπορεί να το κάνει με ένα πολύ απλό τρόπο: Φορολόγηση της νικοτίνης. Απλά και νοικοκυρεμένα. Εκεί δεν υπάρχει λύση. Στην ουσία η κατοχή και διακίνηση μη φορολογημένης νικοτίνης (ή νικοτινούχου βάσης/υγρού αναπλήρωσης) θα ισοδυναμεί με λαθρεμπόριο, όπως τα λαθραία τσιγάρα/καπνός σήμερα. Κοινώς, ου μπλέξεις.

Βλέπω να γίνονται σάιτ στην κίνα να στέλνουν καθαρή νικοτίνη και να παραγγέλνεις με φόβο μην στο ανοίξουν στο τελωνείο και βρεις το μπελά σου... :(

Συν τοις άλλοις, τώρα μιλάμε για το τι θα κάνουν οι έμπειροι ατμιστές. Βάλε κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και έχει την επιλογή ή του πανάκριβου κλειδωμένου, ή να μπλέξει με "μαύρη" αγορά; Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανένας, περίπτερο, πακετάκι και μιά χαρά.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:52 »
Απλά, φαίνεται πως πρέπει να αρχίσουμε να μειώνουμε τη νικοτίνη σιγά-σιγά για να
συνηθίζουμε. :-\
Τσιγάρο δεν μπορώ να ξαναμυρίσω... :shock_sick_02:

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 11, 2016, 13:17 »
...
Τώρα παίρνουμε το χειρότερο σενάριο της καθολικής απαγόρευσης, worst case scenario.
Το ζήτημα όμως είναι ότι αν θέλει ο νομοθέτης να ελέγξει το η.τ. και να στρέψει τον κόσμο προς τον καπνό, μπορεί να το κάνει με ένα πολύ απλό τρόπο: Φορολόγηση της νικοτίνης. Απλά και νοικοκυρεμένα. ...

Δεν είναι τόσο απλό όπως το παρουσιάζεις. Προφανώς ψάχνουν το τρόπο να επιβάλλουν επιπλέον φορολογία επειδή χάνουν έσοδα από ΕΦΚ κτλ όπως τα έχουμε χιλιοαναλύσει. Κάθε φόρος όμως πρέπει να έχει μια αιτιολόγηση από πίσω, δε βάζεις φόρο αυθαίρετα. Πχ ο ΕΦΚ στο καπνό έχει τη λογική ότι αναμένουν ασθένειες από τη χρήση καπνού οπότε "προκαταβολικά" εισπράτουμε για να σε κουράρουμε όταν θα έρθει η ώρα (άσχετα αν το έχουν κάνει καθαρά εισπρακτικό μέσο τον ΕΦΚ ή θα συνδράμεις επιπλέον από τη τσέπη σου άσχετα τα πόσα έχεις πληρώσει ήδη με το ΕΦΚ) αλλά το ότι μπήκε αυτός ο φόρος αιτιολογείται από τις ζημιές που προκαλεί η χρήση του προϊόντος. Αντίστοιχο είναι και το ποτό, κίρρωση ύπατος πχ.
Τέτοιους φόρους θα βρεις σε πολλά πράγματα, από τις βενζίνες μέχρι ακόμα και ο ΕΝΦΙΑ έχει μια αιτιολόγιση από πίσω, δεν επιβάλονται αυθαίρετα.
Για να επιβάλλουν λοιπόν ειδικό φόρο στη νικοτίνη, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πιστωθεί στη νικοτίνη κάποιο "έξοδο" που προκαλείται από τη χρήση της, πχ για θεραπεία στο νοσοκομείο όταν θα πάμε εξαιτίας της νικοτίνης (χτύπα ξύλο) στα πλαίσια της λογικής των ΕΦΚ. Αν το κατατάξουν ως επιβλαβές για να επιβάλλουν ΕΦΚ, τότε τι γίνεται με όλα τα προϊόντα που περιέχουν νικοτίνη (τρόφιμα πατάτες, patch) κτλ; Εκεί δε κάνει ζημιά, δε πρέπει να μπει και εδώ ΕΦΚ που θα εκτοξεύσει στα ύψη τις τιμές ευρέως διαθέσιμων/καταναλισκόμενων προϊόντων; Και αν το συγκεκριμενοποιήσουν και πουν πχ ότι "φόρος στην εισπνεόμενη νικοτίνη μέσω ατμοποίησης", για να επιβάλουν το φόρο θα πρέπει να αποδειχθεί ότι αυτή η χρήση λήψης νικοτίνης είναι η επιβλαβής και όχι οι άλλες μορφές, αλλιώς σε οποιοδήποτε δικαστήριο η εφαρμογή του φόρου θα εκπέσει ως αθέμιτη φορολόγηση χωρίς κάτι να μπορεί να στηρίξει την ύπαρξή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 13:39 από apagogeas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279393 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias