vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 23:23 »
Ζωγράφισε ό,τι βλέπει συχνά κοντά στον πατέρα της? Το 3 σίγουρα. :yes:  Θα μπορούσε να είναι και το αυτοκίνητό σου ή το κινητό σου... Πάντως, ας μη γελιόμαστε (και σε εμένα μιλάω)...τα πάντα καταγράφονται και φυσικά όλα είναι επεξεργάσιμα...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 23:36 »
Αναρωτιέμαι τι κρύβεται πίσω από αυτό:

(
.)


στο μυαλό μιας δεκάχρονης:
1) Είναι ζωγραφιά που συμβολίζει τη νίκη του μπαμπά απέναντι στο ΚΤ;
2) Είναι "στόχος" για τα επόμενα χρόνια που θα μεγαλώσει;
3) Είναι απλώς καταγραφή της καθημερινότητας;  :dontknow:

σιγουρα  το 3 ... τα παιδια καταγραφουν οτι βλεπουν πιο συχνα ,

εχουν σωθει πολλα κακοποιημενα παιδια ζωγραφιζωντας το τη βιωνουν καθημερινα στο σπιτι ... ακραιο αλλα ειναι αληθεια ...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 17:07 »
Το 1 προϋποθέτει ισχυρή μνήμη, άρα μεγάλη ηλικία.
Το 2 προϋποθέτει υπολανθάνουσα καλλιτεχνική κρίση.
Ψηφίζω το 3 λοιπόν, από τις περιορισμένες επιλογές που μας δόθηκαν.

Τα αστεράκια σε συνδυασμό με το κλίμα των ημερών, θα μπορούσαν να αυξήσουν τις επιλογές.
Το τρισδιάστατο σε συνδυασμό με την ηλικία της ζωγράφου, δυνατό.
Ο ατμοποιητής σε συνδυασμό με τις δυνατότητες του κουτιού, πτωχός.
Το υγρό σε συνδυασμό με τον χρήστη, λίγο.

Χρόνια πολλά μπαμπά, να καμαρώσεις τα παιδιά σου όπως επιθυμούν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:19 »
Έχει πέσει στην αντίληψή μου τελευταίως ότι το ητ έχει αρχίσει να γίνεται μόδα στα πιτσιρίκια. Κάποιες σκέψεις μου πάνω σε αυτό, και παρακαλώ στην κατανόηση των γονέων του φόρουμ καθώς ακόμα εγώ παιδιά δεν έχω (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον  ;D ).

α) "Μπαμπά, τα παιδιά στο σχολείο με κοροϊδεύουν με τη σπίνερ. Πότε θα μου πάρεις προβάριιιιιιιιιι? "
Πολύ φοβάμαι ότι είναι ένα πολύ ρεαλιστικό σενάριο, το μηχάνημα του καθενός να είναι λόγος για πείραγμα στο σχολείο. Κάποτε ήταν η μάρκα του τζιν, μετά το πόσο θόρυβο κάνει η εξάτμιση, τώρα τα κινητά.

β) Ποια η θέση του εμπόρου ειδών ητ, όταν μπαίνει το 14χρονο στο μαγαζί και του λέει ότι αν δεν του πουλήσει, θα πάει στο περίπτερο για τσιγάρα?

γ) Καλώς ή κακώς, στη χώρα μας το νομοθετικό πλαίσιο είναι γκρίζο. Νομικά, το ητ, τα υγρά και ο εξοπλισμός αποτελούν καταναλωτικά αγαθά και έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση πώλησης σε ανήλικους. Τι κάνει ο έμπορος αν το πιτσιρίκι του ζητήσει μηδενικό υγρό? Μήπως είναι ώρα να εξαφανιστεί ο χαρακτηρισμός "φλωρέξ" σαν έννοια?

δ) Μου περιγράψανε το εξής: Έντρομη μητέρα, μπήκε σε μαγαζί ητ τρεμάμενη και με δάκρυα, και έδειξε στην υπάλληλο σε μια χαρτοπετσέτα την πηγή του κακού: ego+CE4. Νόμιζε ότι το παιδί της παίρνει ναρκωτικά και πήγε να ενημερωθεί. Μπράβο της για τη σωστή αντιμετώπιση. Ουαί όμως σε όλους τους μηχανισμούς που αποτρέπουν την ενημέρωση σε πιο ευρεία κλίμακα, καθώς αυτό θα είχε γλιτώσει την αγωνία της μέχρι να μάθει περί τίνος πρόκειται.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:26 »
Εχω 2 3 μαγαζια που κανω τις αγορες μου κ εχουν γινει πλεον φιλοι μου,πινουμε κανα καφε,συζηταμε κτλπ.Οφειλω να ομολογησω πως δεν υπηρχε μερα που να μη περασουν εστω κ 4 5 παιδια σχετικα μικρης ηλικιας της ταξης 16 - 20 για αντιστασεις,υγρα,μπαταριες,ενημερωση.Μικροτερες ηλικιες προσωπικα δεν εχω δει.Τωρα το πως πρεπει να φερθει ενας γονιος στο παιδι οταν μαθει οτι καπνιζει,η ατμιζει νομιζω πως κ στις 2 περιπτωσεις ισχυει το ιδιο,ψυχραιμια κ συζητηση.Δυστυχως ο κοσμος ακουει πολλα στις τηλεορασεις που δεν ειναι καλα για το ητ,σε αντιθεση με το κτ που το ξερει τοσα χρονια κ εχει αποδεκτει το τι προκαλει στον ανθρωπινο οργανισμο.Ειναι λιγο μπερδεμενα κ επιτρεψτε μου να πω ''ασαφη'' τα του ητ ακομα κ αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο τα πραματα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:31 »
ειπαμε ...  το καπνισμα του μελλοντος θα εξεληχθει με ολα τα σχετικα παρατραγουδα που θα συμβουν .. εκει οδεύει το θεμα ... μπορει καποια στιγμη μεσα απο αυτο να διακινούνται και ουσιες αν δεν γινεται ηδη  .. δεν ξερω ακομα πως θα το αντιμετωπισω .. αν οντως οκ ή οντως μια απο τα ιδια οπως καποτε πολυυυυυ παλια

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:38 »
Οσον αφορα τα καταστηματα,νομιζω πως η πλειοψηφια σιγουρα ανοικει στις μεγαλυτερες ηλικιες τουλαχιστον προς το παρον.Νομιζω οτι ο καθε καταστηματαρχης πρεπει να λειτουργισει ως γονιος (αν ειναι ηδη) κ να κατσει να συζητησει κ να προσπαθησει με τροπο να ''διωξει'' το παιδι απο το καταστημα του,νομιζω το να βαλεις σε ''σκεψη'' ενα παιδι ειναι το καλυτερο απ το να το μπριζωσεις,το περιπτερο ειναι μονοδρομος ακομα κ για τις μεγαλυτερες ηλικιες κ νεες στον χωρο του ατμισματος.Κατα με καλυτερα να το διωξει παρα να του πουλησει κατι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:49 »
ειπαμε ...  το καπνισμα του μελλοντος θα εξεληχθει με ολα τα σχετικα παρατραγουδα που θα συμβουν .. εκει οδεύει το θεμα ... μπορει καποια στιγμη μεσα απο αυτο να διακινούνται και ουσιες αν δεν γινεται ηδη  .. δεν ξερω ακομα πως θα το αντιμετωπισω .. αν οντως οκ ή οντως μια απο τα ιδια οπως καποτε πολυυυυυ παλια


Αναρωτιέσαι όντως αν διακινούνται ήδη?
Υπάρχουν και dry herb atomizers και πολλοί και εύκολοι τρόποι να μετατρέψει κάνει διάφορα "βότανα" σε έλαια.
Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα του ητ αλλά του μυαλού...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:57 »
ναι Γιαννη  συμφωνω ... οποτε αυτο ειναι που δεν μπορω  να διαχειριστω ακομα ... οταν δω τα παιδια μου.. μιας και πριν ειχα κακες εμπειριες με το κτ και τωρα ... τουλαχιστον μεχρι τωρα καλες που δεν ξερω  μετα απο χρονια αν ισχυει το ιδιο που λεω τωρα για την εμπειρια μου αν ακομα καλη οποτε η συμβουλη που πρεπει να δωσω  δεν ξερω αν ειναι καλη ή κακη ....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:10 »
Και εγω το σκεφτομαι αν και ειναι μικρα ακομα, αλλα καταληγω οτι αν ειναι να καπνιζουν, καλυτερα να ατμιζουν. Φυσικα το βελτιστο ειναι ουτε να καπνιζουν ουτε να ατμιζουν.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:14 »

α) "Μπαμπά, τα παιδιά στο σχολείο με κοροϊδεύουν με τη σπίνερ. Πότε θα μου πάρεις προβάριιιιιιιιιι? "
Πολύ φοβάμαι ότι είναι ένα πολύ ρεαλιστικό σενάριο, το μηχάνημα του καθενός να είναι λόγος για πείραγμα στο σχολείο. Κάποτε ήταν η μάρκα του τζιν, μετά το πόσο θόρυβο κάνει η εξάτμιση, τώρα τα κινητά.

β) Ποια η θέση του εμπόρου ειδών ητ, όταν μπαίνει το 14χρονο στο μαγαζί και του λέει ότι αν δεν του πουλήσει, θα πάει στο περίπτερο για τσιγάρα?

α) :lotpot:
β) Εμποδίζει τίποτα τον πιτσιρικά να αγοράσει online και να πληρώσει τον κουριερ; μήπως η προειδοποίηση περί ενηλίκων που έχουν τα eshops? όχι βέβαια, και οι έμποροι το ξέρουν αυτό. Η απειλή περί περιπτέρου περιττή.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:17 »

@thenetpoet
@kostas44

Έχω ξαναγράψει στο θέμα, αλλά σας βρίσκω τρομερά ανήσυχους. Σίγουρα είναι μικρά τα παιδιά σας.Όταν φτάσουν στην εφηβεία , πιστέψτε με δεν θα ξέρετε γιατί να πρωτοανησυχήσετε και κανείς δεν ξέρει ποιοι θα είναι οι μεγάλοι κίνδυνοι τότε... Λίγο off topic, συγνώμη ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:33 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:39 »
Εχω μελλον ακομα, η κορη πλησιαζει τα 9 και οι γιοι τα 6 & 3 αντιστοιχα.. Καλα κανεις και τα λες αυτα, ετσι για wake up call  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:14 »
Για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα. :)


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:45 »
Σήμερα είδα ένα ζευγαράκι - του Λυκείου παιδιά. Ο γιός κρατούσε ΗΤ.
Το θεωρώ πλέον απόλυτα φυσιολογικό.
Αν το ΗΤ πάει να αντικαταστήσει τη μαγκιά του ΚΤ, καλώς να ορίσει, από τη στιγμή που οι σοβαρές έρευνες δεν δείχνουν κάτι σοβαρό.
Αν το ΗΤ χρησιμοποιείται για να μην "βρωμάνε" οι έφηβοι και τα ρούχα τους, απλά είναι ένα κρησφύγετο, σύντομα το ΚΤ τους περιμένει - τουλάχιστον θα ξαναδοκιμάσουν ΗΤ με τα πρώτα βηχαλάκια.
Αν το ΗΤ τους αρέσει πριν δοκιμάσουν τσιγάρο, ... και πάλι καλώς ήρθε.
Διότι:
Το ΗΤ χρησιμοποιείται από τους έφηβους που έτσι και αλλιώς θα κάπνιζαν για μυριάδες λόγους.

Σημερινή προσωπική εμπειρία: μαθήτριά μου, ηλικία 18-1 μήνας, 2-3χρόνια καπνίστρια, ύψος 2-0,1 μέτρα, θέλησε να δοκιμάσει τα υγρά μου.
Κι εγώ τι να της πω:
1) "Χμμμ... βεβαίως-βεβαίως, πρέπει να ξέρεις ότι σε αυτή τη ζωή, ένα είναι το νόημα: τάξις και ηθική"
2) "Α-πα-πα. Αν με πάρει είδηση ο πατέρας σου..."
3) " Φτου σου, κοπελάρα μου. Θα σου φτιάχνω και υγρά, αλλά μακριά από το ΚΤ"
Μαντέψτε τι επέλεξα εγώ  ;D
Έχασα ένα δοκιμαστικό επιστόμιο και ίσως κέρδισα 2 υγιείς πνεύμονες.
Ομολογώ ότι δεν έχω την παραμικρή αγωνία για το αν θα κατηγορηθώ για κάτι.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και πέρσι, με αγόρι αυτή τη φορά, άντε, λίγο πιο κοντό.
Η μητέρα του με ευχαρίστησε, μου είπε να του κάνω κι άλλα υγρά, αρκεί να μην καπνίζει.

Αν, τώρα, βρεθεί κάτι πολύ βαρύ από πλευράς υγείας, ισοδύναμο του ΚΤ, το ξανασυζητάμε.

Αν, πάλι, βρεθεί από στατιστικές, ότι ο ατμιστής αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση όχι για τα 18χρονα αλλά για τα 8χρονα, το ξανασυζητάμε επίσης, αφού περάσουμε από κόσκινο την μεθοδολογία της στατιστικής, δεδομένου ότι υπάρχει και δεσπόζει το ΚΤ.
Αν, πάλι, βρούμε ότι οι νέοι ατμίζουν σε ένα κόσμο χωρίς ΚΤ, απλά κόβουμε εισιτήριο για επιστροφή στον πλανήτη ΓΗ.

Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ, μια ομιλία που μας έκανε κάποιος όταν ήμουν Γ Λυκείου, για το βλαβερό του καπνού.
Ο Λυκειάρχης δήλωσε στο τέλος ότι όποιος συλλαμβάνεται να καπνίζει θα αποβάλλεται.
Η ερώτηση από τον καλύτερο μαθητή, που σήμερα είναι διακεκριμένος οφθαλμίατρος σε Αθήνα-Πάτρα και δεν κάπνισε ποτέ του: "Γιατί είναι ανήθικο να καπνίζει ένας μαθητής;"
Το Λυκειο-group έληξε εκεί...

Καλώς να έρθουν όσα 17-18χρονα ατμίζουν, με βάση τα τωρινά δεδομένα.
Για τα αληθινά άγχη που πρέπει να μας απασχολούν, ανατρέξτε στη Μαρία Νεφέλη και 3 ποστ παραπάνω, κι αν δεν τα έχετε ζήσει περιμένετε τη σειρά σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix