vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, skilouros, maprix

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4155 στις: Ιουνίου 16, 2018, 20:57 »
Υπάρχει ολόκληρη συζήτηση για τα μέτρα ασφαλείας στα μηχανικά και φοβάμαι ότι με τα πολλά κακής ή μέτριας ποιότητας μηχανικά squonk mods που κυκλοφοράνε, θα εμπλακεί και ο παράγοντας υγρά που είναι άλλη μια αιτία (καλού) βραχυκυκλώματος. Σε πολλές περιπτώσεις επίσης, αυτό θα είναι το πρώτο μηχανικό που θα χρησιμοποιήσει κάποιος.
Γιατρέ μου από μηχανικά έχω μαύρα μεσάνυχτα, οπότε απλά αναμασάω κάποια στοιχεία για τα σπιρτοκούτια box μηχανικά sqouonk. Από όσο έχω δει πρόκειται για πολύ απλές κατασκευές που κυκλοφορούν χοντρικά πάνω στο ίδιο σχέδιο. Πρωτότυπες έτοιμες, σε κιτ ή σε κλώνους. Κατασκευές 3d printed από modders που για να τις αποκτήσεις πρέπει να γίνεις δεκτός σε μυστική ομάδα του FB και όταν (και όποτε) υπάρχει διαθεσιμότητα να είσαι διαθετημένος να σκάσεις όσα θα έσκαγες για τον...Skyfall. Λατρεία που πληρώνεται έως και $1500 για συλλεκτικό κομμάτι. Αποτελείται λοιπόν, από:
1) Ενα κουτάκι στο μέγεθος αυτού που έχουμε για δύο 18650 μπαταρίες. Υλικό κατασκευής, νάυλον, abs, plexi, alumide (πλαστικό με πούδρα αλουμινίου).
2) Λάμες από χαλκό ή άργυρο υψηλής καθαρότητας για το ηλεκτρικό κύκλωμα & κουμπί που το ανοιγοκλείνει.
3) Το squonk μπουκαλάκι.
4) Τον bf 510 κονέκτορα.
Τίποτα άλλο. Δεν ξέρω, δεν έχω γνώση ακόμα, αν σε αυτά υπάρχουν κακές (με την έννοια της επικινδυνότητας) φτηνοκατασκευές. Δια βάζω για αναβαθμίσεις κλώνων (πχ ασημένιες λάμες ή επώνυμο 510), αλλά δεν βρήκα αναφορά λόγων αναβάθμισης την επικινδυνότητα, αλλά την βελτίωση της απόδοσης.

*** [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] , δεν ισχύει δηλαδή ότι ο enthon είναι ένας αναβαθμισμένος hadaly και "διορθώνει" ό,τι του έλειπε; Από τους ριβγιουδεράδες η πληροφορία, εγώ δεν γνωρίζω/δεν απαντώ. :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2018, 21:03 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4156 στις: Ιουνίου 16, 2018, 20:57 »
Ο Entheon δεν ειναι ιδιος με τον Hadaly αν του βαλεις το Hadeon top cap;

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4157 στις: Ιουνίου 16, 2018, 21:18 »
O Entheon έχει διαφορετική εισαγωγή αέρα από τον Hadaly.Δεν φθάνει απλά να αλλάξεις top cup γιατί βάσει του σχεδιασμού του deck ακόμη κι αν κλείσεις την μία τρύπα ο αέρας διαχέεται και στις δύο.Ο hadeon μπορεί να γίνει και entheon και hadaly αλλάζοντας τα top cup αλλά και τροποποιώντας την εισαγωγή του αέρα με είδικό πλαστικό stop που απομονώνει τις δύο εισαγωγές αέρα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4158 στις: Ιουνίου 16, 2018, 21:20 »
Μιάς και αναφέρεις top caps, εδώ (από το 4.00) δείχνει μία σειρά από καπάκια-αξεσουάρ του.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4160 στις: Ιουνίου 16, 2018, 21:57 »
Γιατρέ μου από μηχανικά έχω μαύρα μεσάνυχτα, οπότε απλά αναμασάω κάποια στοιχεία για τα σπιρτοκούτια box μηχανικά sqouonk. Από όσο έχω δει πρόκειται για πολύ απλές κατασκευές που κυκλοφορούν χοντρικά πάνω στο ίδιο σχέδιο. Πρωτότυπες έτοιμες, σε κιτ ή σε κλώνους. Κατασκευές 3d printed από modders που για να τις αποκτήσεις πρέπει να γίνεις δεκτός σε μυστική ομάδα του FB και όταν (και όποτε) υπάρχει διαθεσιμότητα να είσαι διαθετημένος να σκάσεις όσα θα έσκαγες για τον...Skyfall. Λατρεία που πληρώνεται έως και $1500 για συλλεκτικό κομμάτι. Αποτελείται λοιπόν, από:
1) Ενα κουτάκι στο μέγεθος αυτού που έχουμε για δύο 18650 μπαταρίες. Υλικό κατασκευής, νάυλον, abs, plexi, alumide (πλαστικό με πούδρα αλουμινίου).
2) Λάμες από χαλκό ή άργυρο υψηλής καθαρότητας για το ηλεκτρικό κύκλωμα & κουμπί που το ανοιγοκλείνει.
3) Το squonk μπουκαλάκι.
4) Τον bf 510 κονέκτορα.
Τίποτα άλλο. Δεν ξέρω, δεν έχω γνώση ακόμα, αν σε αυτά υπάρχουν κακές (με την έννοια της επικινδυνότητας) φτηνοκατασκευές. Δια βάζω για αναβαθμίσεις κλώνων (πχ ασημένιες λάμες ή επώνυμο 510), αλλά δεν βρήκα αναφορά λόγων αναβάθμισης την επικινδυνότητα, αλλά την βελτίωση της απόδοσης.

*** [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] , δεν ισχύει δηλαδή ότι ο enthon είναι ένας αναβαθμισμένος hadaly και "διορθώνει" ό,τι του έλειπε; Από τους ριβγιουδεράδες η πληροφορία, εγώ δεν γνωρίζω/δεν απαντώ. :)
 (Image removed from quote.)
Άμα το είπαν οι ριβγιουερς πάω πάσο οι βελτιώσεις αφορούν το oversquonking όχι την γεύση. Σε γεύση κερδίζει ο χανταλι χαλαρά. Εκτός αν βάλεις άλλο καπάκι

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4161 στις: Ιουνίου 16, 2018, 22:15 »
την τύφλα τους οι reviewers...Ηadaly και μετά Hadeon  :yes:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4162 στις: Ιουνίου 16, 2018, 22:53 »
οι βελτιώσεις αφορούν το oversquonking όχι την γεύση. Σε γεύση κερδίζει ο χανταλι χαλαρά.
Με δεδομένα ότι one man`s poison, another man`s medicine & ότι το γευσόμετρο είναι αποκλειστικής χρήσης του κατόχου του, δεν ασχολούμαι με γεύσεις. Σε ουρανούς ή τάρταρα. 
Αρα, ο συγκεκριμένος έχει βελτιώσεις, πέρα από το oversquanking, και στο ντεκ και στο ότι είναι πιό εύκολο στο στήσιμο. Τα υπόλοιπα βρίσκονται (ή χάνονται) στο στήσιμο & άτμισμά του, μόνο.
Ασχετα από την πλάκα, εσείς οι πρωτευουσιάνοι (άντε και οι συμπρωτευουσιάνοι), έχετε το πλεονέκτημα των πολλών καταστημάτων ή ατμοσυναντήσεων για δοκιμές. Εμείς οι βλάχοι δεν το έχουμε αυτό. Οπότε είτε ψωνίζουμε σακκί (μπορεί να λείπει και το γουρούνι από μέσα), είτε από φίλο (μόνο 1 ατμιστή έχω) είτε παίρνουμε κάποιες ενδεικτικές γνώμες από ριβγιούερζ του net & μέλη ή φουγαροκαραβάνες atmoφόρουμζ. 
Οπότε, καθώς προσωπική γνωριμία/επαφή δεν υπάρχει, είτε ακούσω κάτι από τον...Vaping Catman του youtube, είτε από τον συμφορουμίτη του vapori.gr (ακόμη κι αν ατμίζει από το 1821), το ίδιο κριτικά θα σταθώ.   

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4163 στις: Ιουνίου 16, 2018, 23:15 »
Βγήκαν κι αυτά:
http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/product&product_id=1640
Πανέμορφα είναι αλλά κύλησε ενα δάκρυ μόλις έφτασα στην τιμή. Βέβαια αν έχεις πάρει γνήσιο φαίνεται νορμάλ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4164 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:14 »
Με δεδομένα ότι one man`s poison, another man`s medicine & ότι το γευσόμετρο είναι αποκλειστικής χρήσης του κατόχου του, δεν ασχολούμαι με γεύσεις. Σε ουρανούς ή τάρταρα.
Αρα, ο συγκεκριμένος έχει βελτιώσεις, πέρα από το oversquanking, και στο ντεκ και στο ότι είναι πιό εύκολο στο στήσιμο. Τα υπόλοιπα βρίσκονται (ή χάνονται) στο στήσιμο & άτμισμά του, μόνο.
Ασχετα από την πλάκα, εσείς οι πρωτευουσιάνοι (άντε και οι συμπρωτευουσιάνοι), έχετε το πλεονέκτημα των πολλών καταστημάτων ή ατμοσυναντήσεων για δοκιμές. Εμείς οι βλάχοι δεν το έχουμε αυτό. Οπότε είτε ψωνίζουμε σακκί (μπορεί να λείπει και το γουρούνι από μέσα), είτε από φίλο (μόνο 1 ατμιστή έχω) είτε παίρνουμε κάποιες ενδεικτικές γνώμες από ριβγιούερζ του net & μέλη ή φουγαροκαραβάνες atmoφόρουμζ.
Οπότε, καθώς προσωπική γνωριμία/επαφή δεν υπάρχει, είτε ακούσω κάτι από τον...Vaping Catman του youtube, είτε από τον συμφορουμίτη του vapori.gr (ακόμη κι αν ατμίζει από το 1821), το ίδιο κριτικά θα σταθώ.  
Η κατασκευή του Entheon είναι πολύ πιο προσεγμένη σε διάφορα ζητήματα, όπως αυτά που είπες. Το πρόβλημα εντοπίζεται ακριβώς εκεί, στο άτμισμά του. Τον έχω και είναι θαυμάσιος, όμως γεύση (που είναι και το ζητούμενο) βρίσκεις αβίαστα στον χανταλάκο. Στον Entheon, με την μεγαλύτερη απόσταση, τις πιο κοφτές γωνίες του θαλάμου κλπ, πρέπει λίγο να ψαχτείς για να την βρεις. Και συνήθως το ψάξιμο τελειώνει με ένα άλλο cap.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4165 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:17 »
O Entheon και ο Flave ήταν οι μεγαλύτερες απογοητεύσεις του 2017.
Ίσως ο Flave 22mm να είναι καλύτερος.
Ο Hadaly αν και δεν είχε τις λειτουργικές εξελίξεις του Entheon ήταν διαμάντι.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4166 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:20 »
Στον Entheon, με την μεγαλύτερη απόσταση, τις πιο κοφτές γωνίες του θαλάμου κλπ, πρέπει λίγο να ψαχτείς για να την βρεις. Και συνήθως το ψάξιμο τελειώνει με ένα άλλο cap.
Μπας και οι ίδιοι το έχουν αντιληφθεί και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν όλα αυτά τα αξεσουαροcaps; 8)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4167 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:23 »
Πιθανότατα :) Έχω και εγώ ένα θαυμάσιο, αλλά και πάλι προτείνω χάνταλι, γιατί είναι σούπερ από τη μαμά του κιόλας. Δίνει ο άλλος το κλασσικό εικοσάρικο και καθάρισε.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4168 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:28 »
BF pin για doggy που θα βρούμε??

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4169 στις: Ιουνίου 17, 2018, 00:37 »
Τώρα που βρήκα παπά....Narda ή Hadaly; Θα κερδίσω κάτι σε σχέση με τον Hussar rdta που έχω τώρα σαν μοναδικό dripper/squonker; Μιλάω για open MTL τζούρα, άντε restricted DL. Η καλύπτομαι σχετικά το ίδιο με οποιονδήποτε από τους 3  και καλύτερα να στραφώ στην αγορά ενός καθαρόαιμου MTL που δεν έχω;
BF pin για doggy που θα βρούμε??
Είπαμε...έχουμε 2Κ18 πχιά. Ο Γάλλος δεν πρόκαμε να βγάλει, οι κινέζοι δεν είχαν από πού να κλωνάρουν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem