vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, manoslykos, infernity, camber

Twitter

Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #240 στις: Μαρτίου 25, 2017, 22:25 »
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα στη θεωρία.

Στην πράξη:

1. Δεν παίζει να βρω ένα μαγαζί που να έχει διαθέσιμα 10 αρώματα από 5 διαφορετικές εταιρίες. Θα ψάχνω 3 μέρες και θα αναγκαστώ να παραγγείλω από 3-4 διαφορετικά καταστήματα με 3-4 φορές τα μεταφορικά.

2. Τώρα έχω 10 μπουκαλάκια με αρώματα. Δεν είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσω στην πράξη 10 μπουκαλάκια αντί για ένα (άλλωστε χρησιμοποιώ την μέθοδο του βάρους οπότε είναι πανεύκολο), αλλά από το ένα θέλω 1.5% από το άλλο θέλω 3% από το άλλο 0.3% και από το παράλο 0.75%.
Απλά logistics nightmare, να ξέρω τι έχω από το καθένα, για πόσα ml μου έχουν μείνει αρκετά, και πότε να ξαναπαραγγείλω το ένα που τελειώνει. Αν θέλω να φτιάξω και ένα δεύτερο υγρό που έχει ένα κοινό άρωμα, ο εφιάλτης δεκαπλασιάζεται.

Αν έχει κανείς λύση για τα παραπάνω, ευχαρίστως θα σταματήσω. (Αν και δεν έχω αγοράσει προσωπικά flavour boss).

Καταλαβαίνω απόλυτα πως το βλέπεις από την σκοπιά σου και δεν θα υποστηρίξω πως αυτό που κάνει ο boss δεν είναι ανήθικο, αλλά εν μέσω κρίσης έχω ρίξει τα standards μου σε πολύ πιο βασικά αγαθά για να σκεφτώ την ηθική του συγκεκριμένου θέματος.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #241 στις: Μαρτίου 25, 2017, 22:26 »
μα νομίζω αναφέρουν τα συστατικά της συνταγής στη flavour boss
Ναι , τα αναφέρουν : http://flavour-boss.co.uk/product/lunch-ladies-lemon-tart-recipe/
Η μοναδική διαφοροποίηση με τη συνταγή που αναφέρεται εδώ εντοπίζεται στο ποσοστό  του αρώματος Lemon Meringue Pie (Flavour West).
Στην πρώτη περίπτωση είναι 4% ενώ στη δεύτερη 3%.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2017, 22:36 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #242 στις: Μαρτίου 25, 2017, 22:45 »
Αν έχει κανείς λύση για τα παραπάνω
https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/new-calculator-to-try.480587/
vapable.com
αν και συμφωνώ με όσα λες (για να μην παρεξηγηθώ) απλά τα θεωρώ προβλήματα στην αρχή του DIY όχι σε πιο προχωρημένο στάδιο

edit: δείγμα του προγράμματος http://prntscr.com/eoff38

Αποσυνδεδεμένος ka25367

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #243 στις: Μαρτίου 25, 2017, 22:47 »
Αν προσέξετε καλλίτερα θα δείτε οτι αναφέρει το δημιουργό της συνταγής .

Life begins at forty-nine


Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #244 στις: Μαρτίου 25, 2017, 23:04 »
 Η a la carte σκοπία της ηθικής δεν με βρίσκει σύμφωνο, δηλαδή είναι ηθικό να αντιγράφει κάποιος μια συνταγή αλλά κάποιος άλλος όχι ; Στην τελική δεν έχει κρύψει ότι είναι αντιγραφή και όπως σε όλα ( όχι μόνο σε eliquids)  ένα είναι το πρωτότυπο και πολλά τα αντίγραφα. Τώρα αν είναι αντιγραφή της αντιγραφής ω αντιγραφή μικρή σημασία έχει για μένα από την στιγμή που το αποδέχομαι και μου δίνει λύση.Στην τελική ο δημιουργός της συνταγής λέγεται dinner lady.
Αυτό που πουλάει η FB είναι ευκολία σε άτομα σαν εμένα που δεν το έχουμε και τόσο με τις ιδιοκατασκευές, που δίνει λύση στο ψάξιμο των αρωμάτων και δίνει λύση στην μίξη .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2017, 23:10 από argo »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #245 στις: Μαρτίου 25, 2017, 23:07 »
αν και συμφωνώ με όσα λες (για να μην παρεξηγηθώ) απλά τα θεωρώ προβλήματα στην αρχή του DIY όχι σε πιο προχωρημένο στάδιο

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν μιλάω για υπολογισμούς, φτιάχνω δικά μου υγρά σχεδόν δυο χρόνια τώρα, έχω χρησιμοποιήσει όλα τα calculators του σύμπαντος και ξέρω να υπολογίζω. Μίλησα για τα logistics του θέματος.

Όχι κατάλαβες, το διάβασα βιαστικά την πρώτη φορά, και ναι αυτό το app είναι μια χαρά αλλά αν είναι να θέλω ERP για να ατμίσω ένα υγρό, για εμένα δεν αξίζει τον κόπο.

Εμένα η φάση μου θυμίζει ακριβώς αυτό:


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2017, 23:23 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #246 στις: Μαρτίου 25, 2017, 23:32 »
καταλαβαίνω τι λες 
απλά αυτό το ERP εμένα μου αρέσει, μου ταιριάζει με εξιτάρει και το πιο σημαντικό μου απασχολεί το μυαλό και με βοηθά να απέχω και από το άτμισμα κάποιες ώρες
άλλωστε ατμίζω με απώτερο σκοπό να απαλλαγώ και από αυτό κάποια μερα

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #247 στις: Μαρτίου 25, 2017, 23:37 »
Προσωπικά δεν θεωρώ ανήθικο αυτό που κάνει ο Flavor Boss. Πρώτα από όλα η συνταγή είναι de facto public domain και αυτό σημαίνει πως μπορεί να την χρησιμοποιήσει όποιος θέλει, όποτε θέλει. Αν δεν είναι έτσι δεν καταλαβαίνω γιατί την πόσταρε ο δημιουργός της εκεί που την πόσταρε. Ξέρω πως η αντίρρηση δεν είναι στην χρήση αλλά στην μεταπώληση για κέρδος και εδώ είναι λίγο tricky το πράγμα. Πρέπει όμως κανείς να σκεφτεί πως ο Flavor Boss στην ουσία δεν πουλάει προϊόν, αλλά παρέχει υπηρεσία για την οποία κι εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε διατεθειμένοι να τον πληρώσουμε. Αν τον πλήρωνα να έρθει σπίτι μου (έχοντας αγοράσει και τα αρώματα πιο πριν) για να μαγειρέψει εκεί και να γλιτώσω εγώ τον κόπο, θα ήταν ανήθικο; Δεν νομίζω. Πιο ακριβό θα ήταν και ο FB βρήκε τον τρόπο να γίνει η υπηρεσία αυτή προσιτή σε όλους μας.  :yes:

Είναι σαν να έχω προσλάβει κάποιον να μου ψωνίσει απ' την λαϊκή ή να μου μαγειρέψει κάτι συνταγές μαγειρικής που είδα στη τηλεόραση γιατί εγώ βαριέμαι. Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι επιλήψιμο σ' αυτό. Αντιθέτως βρίσκω την ιδέα του FB εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και την κριτική που ο ίδιος υφίσταται μάλλον ακατανόητη...



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 01:01 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #248 στις: Μαρτίου 25, 2017, 23:43 »
δεν είναι οι μοναδικοί πάντως 
το παρακάτω είναι από μια παλιότερη συζήτηση στο http://forum.e-liquid-recipes.com

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #249 στις: Μαρτίου 26, 2017, 00:20 »
Σαν να κράζει η SXK την SJMY ή το αντίστροφο για τον κλώνο-doggy. 

Αποσυνδεδεμένος Mdu

Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #250 στις: Μαρτίου 26, 2017, 01:50 »
Καλησπέρα, γλυκοκοιτάζω καιρό τα συγκεκριμένα αλλά 500 ml μου είναι πολλά για παρασκευή προς δοκιμή. Μου έχουν κάνει κλικ 4-5 shots. Αν κάποιος έχει ήδη στα σκαριά ή ενδιαφέρεται για ομαδική παραγγελία απο Flavour Boss ας στείλει ένα πμ, ευχαριστώ! :victory:
Σου εστειλα πμ

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #251 στις: Μαρτίου 26, 2017, 06:35 »
Η flavor boss αναφερει τον δημιουργο της συνταγης πανω στο μπουκαλι. Αν και εχει αυξησει το ποσοστο λιγο σενα δυο αρωματα.
Φωτο απο το μπουκαλι που ποσταρα σε παλαιοτερο μηνυμα
http://vaping.gr/index.php/topic,30582.msg1134390.html#msg1134390

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #252 στις: Μαρτίου 26, 2017, 07:44 »
Φίλε vass pe μπορεί να έχεις δίκαιο. Αλλά ας πάμε λίγο πίσω,  η ιδέα της λεμονοταρτας για υγρά σε ποιον ανήκει; Αυτή η clone συνταγή δεν ενοχλεί οικονομικά και ηθικά την dinner Lady;
Δεν είναι το ίδιο ....ο κλώνος είναι μια παραπλήσια συνταγή επομένως δεν μπορείς να πεις ότι έκλεψε την συνταγή της dinner lady....Κ κατά κύριο λόγο ο κλώνος διανέμεται δωρεάν από τον δημιουργό του σε όλους Κ δεν έχει σκοπό το κέρδος εις βάρος καμμιας εταιρειας.
Το ανήθικο στην όλη ιστορία είναι ότι flavour boss αντιγράφει μια συνταγή Όχι για να την διαθέσει σε τιμή κόστους στο κοινό Αλλά αποκλειστικά για να έχει οικονομικό όφελος εν αντιθεη με την πρόθεση του δημιουργού της.... Η λογική του ότι είναι νόμιμο είναι Κ ηθικό δεν με βρίσκει σύμφωνο....


Εύστοχο το παράδειγμα με την συνταγή μαγειρικής...Αλλά το ηθικό μέρος δεν το καλύπτει στην λογική μου...Δεν βρίσκω ηθικό την εμπορευματοποίηση σε ότι κάποιος χαρίζει Κ δίνει δωρεάν σε ολους
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 09:13 από dimspy »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #253 στις: Μαρτίου 26, 2017, 10:24 »
ναι όμως σκέψου ότι πολλοί από εμάς δεν θα έφτιαχναν ποτε αυτές τις συνταγές αν δεν υπήρχε το "όλα σε ένα" τις FB
εταιρία είναι και ο σκοπός τις είναι το κέρδος αλλα εμενα με βοηθάει να το δοκιμάσω
αν έπρεπε να αγοράσω 11 αρώματα σίγουρα δεν θα την έφτιαχνα ποτε
αν ο κατασκευαστής δεν ήθελε να τον αντιγράψουν ας μην την έβγαζε δημοσια
ας την κρατούσε μυστική και ας συνεργάζονταν με μια εταιρία (αφιλοκερδώς αφού αυτή είναι i λογική του) και ας έφτιαχνε αυτό που κάνει η FB χωρίς να λέει πουθενά πια είναι η συνταγή
αν δεν υπήρχαν τα αρώματα "όλα σε ένα" θα έπρεπε όλοι να έχουμε μια ντουλάπα γεμάτη με αρώματα για να φτιάξουμε μερικά υγρά σαν το lemon tart

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Έτοιμα αρώματα από την Flavour Boss
« Απάντηση #254 στις: Μαρτίου 26, 2017, 19:53 »
Μα δεν είπε κανείς για το πρακτικό μέρος Αλλά για το ηθικό.....
Ασ μην ξεχνάμε ότι Ο δημιουργός της συνταγής την δημοσίευε σίγουρα για να την αντιγράψουμε να την δοκιμάσουμε να την βελτιώσουμε....Αλλά σίγουρα όχι για να έρθει κάποιος πονηρός να την κάνει εμπορεύσιμο προϊόν για πώληση...Αλλιώς θα την έδινε σε μια εταιρεία με το ανάλογο αντιτιμο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix