vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

427 επισκέπτες, 3 χρήστες
thebull, zamploutos, giorgosp

Twitter

Melo by eleaf

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #615 στις: Απριλίου 20, 2017, 08:58 »
Όλες έτσι είναι...Κι εμένα το ίδιο έκανε και κατέληξα στα 16W...Παραπάνω δεν..Μετά από λίγο μου φέρνει καμμένο..

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #616 στις: Απριλίου 21, 2017, 11:43 »
Ναι δοκίμασα άλλη μία καινούργια για να της δώσω μία τελευταία ευκαιρία και την πρόσεξα πολύ και δεν ξέρω ακόμη και στα 16watt άμα την κουράσω αρκετά σαν να πάει να δώσει καμένο και με προβλημάτισε αρκετά αυτό. Κρίμα πάντως γιατί βγάζει ωραία γεύση και είναι όπως την ήθελα, όχι τόσο πνευμονική.

Δοκιμάζω όμως από χθες μία vaporesso 0.9 την κεραμική και τουλάχιστον για την ώρα είναι φοβερή, γεμάτη γεύση και ταυτόχρονα δεν βαράει σαν "καθαρή" sub ohm όπως η μαμίσια 0.5 του melo III mini καθώς κάνω και 12αρα νικοτίνη, την δουλεύω πιο χαλαρά στα 25watt (είναι rated 20-35). Βέβαια τώρα για καθημερινή χρήση και συνέχεια με προβληματίζει λίγο λόγω ότι είναι κεραμική, θα προτιμούσα να έβρισκα μία παρόμοια αντίσταση με αυτήν που να μην είναι κεραμική, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι, γιατί βλέπω ότι κουμπώνουν αρκετές αντιστάσεις πάνω σε αυτόν τον ατμοποιητή.

Την triton 1.8 την έχω δοκιμάσει, πολύ καλή απλά θα ήθελα μία λίγο πιο αεράτη.


Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #617 στις: Απριλίου 22, 2017, 09:25 »
Δουλευω κι εγω τις 0.9 της vaporesso αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα. ή που θα δουλεψουν (και θα ειναι τελειες ) ή που δε θα δουλεψουν και δε θα δινουν καμια γευση. Εχεις καποιο κολπο? 

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #618 στις: Απριλίου 22, 2017, 13:52 »
Μόνο μία έχω δουλέψει μέχρι τώρα οπότε δεν έχω μεγάλη εμπειρία, ίσως να βγαίνουν κάποια κακά κομμάτια. Σίγουρα θέλουν περισσότερη υπομονή στην αρχή από άλλες αντιστάσεις, την άφησα καμιά ώρα να απορροφήσει το υγρό, ίσως να μην θέλει και τόσο αλλά ήθελα να είμαι βέβαιος. Μετά την ξεκίνησα από 15 watt έκανα 2-3 τζούρες και ανέβαινα 1 watt την φορά. Τελικά κατέληξα στα 25 και δουλεύει ακόμη τέλεια, την έχω πάει μέχρι 30 αλλά ήταν κάπως ζεστός για εμένα ο ατμός. Θα δούμε πότε θα χρειαστεί να την αλλάξω. Πάντως για τα δικά μου γούστα είναι η καλύτερη με διαφορά από έτοιμες αντιστάσεις που έχω δοκιμάσει.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2017, 15:03 από Cruiser79 »

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #619 στις: Απριλίου 24, 2017, 16:07 »
Παιδια καλησπέρα! μια βοήθεια σε εναν νεο ατμιστη. Εχω τον melo 3 mini με istick pico και ειμαι με την 0,3 αντισταση που ειχε μεσα απο την αρχη. Το προβλημα ειναι οτι μου πεταει λιγο υγρο στο στομα οταν το δουλευω στα 35W. Οταν δοκιμασα στα 45-50W το υγρο σταματησε αλλα ο ατμος και γενικα ο ατμοποιητης ζεσταίνεται πιο πολυ. Λετε με την 0,5 ή με πιο μεγαλη αντισταση να υπαρχει λυση ωστε να μην ερχεται που ζεστος ατμος και να μην μου πεταει υγρο στο στομα? Να σημειωσω οτι ενδιαφερομαι για αερατες τζορες και οχι τσιγαρισιες.


Αποσυνδεδεμένος Skoni

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #620 στις: Απριλίου 24, 2017, 16:20 »
@Haruspex: Δοκίμασε την αντίσταση της eleaf 0.75ohm για κάτι ενδιάμεσο. Όσον αφορά τις κεραμικές μου έχει τύχει και εμένα να αγοράσω μια μόνη της από κατάστημα και δεν την έβλεπε ούτε στον δικό μου ατμοποιητή ούτε σε συναδέλφου που είχε τον ίδιο.

@em_seven: Δοκίμασε για αρχή από τα 35W να ανεβαίνεις ένα ένα μέχρι να βρεις που σου αρέσει. Καλό θα ήταν όμως να πάρεις και την 0,5ohm για να συγκρίνεις. Μόνο εσύ θα ξέρεις τι σου αρέσει. Γενικά θέλει δοκιμές στην αρχή μέχρι να το βρεις 

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #621 στις: Απριλίου 24, 2017, 16:24 »
@em_seven,
ίδιο πακέτο (istick Pico & melo 3 mini) χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο και είμαι ευχαριστημένος. κατέληξα στις eleaf 0.5Ω (34W) και vaporesso 0.9Ω (27W) για αεράτες/πνευμονικές τζούρες. ο melo 3 mini ζεσταίνεται στις απανωτές τζούρες (όπως και όλοι οι ατμοποιητές αν τραβήξουμε απανωτές) και διορθώνεται σε καλό ποσοστό με μια ψύχτρα μεταξύ μοντ και ατμοποιητή (κόστος 3-5€ Ελλάδα, 1-2€ Κίνα). τοποθετώντας την ψύχτρα στο pico υπάρχει και δεύτερο όφελος, μπορεί να τοποθετηθεί ατμοποιητής μεγαλύτερης διαμέτρου (πχ 25άρης). επιπλέον, 3ο όφελος είναι ότι δε μεταφέρεται η θερμότητα από τον ατμοποιητή προς το μοντ, και δεν ανεβάζει το δεύτερο γρήγορα θερμοκρασία.
εννοείται ότι όσα περισσότερα Watt δώσει το μοντ, τόσο πιο ζεστός ατμός θα έρθει, και το αντίθετο. πρέπει να βρεις το σημείο που αρέσει σε σένα (έδωσα παραπάνω τα watt για την κάθε αντίσταση τα οποία ευχαριστούν εμένα)

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #622 στις: Απριλίου 24, 2017, 17:08 »
Παιδια βοηθηστε σας παρακαλω.melo 3 με αντισταση 0.5 μου καηκε.πηγα σε καταστημα πηρα μια 0.75 γιατι μου ειπε το παληκαρι εκει οτι ειναι καλυτερη ειπα να τη δοκιμασω.την βαζω τη ποτιζω περιμενω λιγο κανω μου ρθε καμμενο.παω απο κει μου λεει την εκαψε μα μου σου του φερε μια 0.5 του λεω οπως ημουνα μου λεει αλλαξε την εδω την αλλαζω μου λεει κομπλε ερχομαι σπιτι κανω παλι καμμενο.τι κανω λαθος???????????0.75 επαιξα στα 13watt γιατι ελεγε 8-25 και στη 0.5 στα 30watt  οπως το χα.βοηθηστε πλιζ

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #623 στις: Απριλίου 24, 2017, 17:21 »
στο ίδιο μοντάκι και με το ίδιο υγρό δούλεψαν οι 0.5, 0.75 και 0.5 ;
μήπως έχεις ενεργοποιημένη κάποια ρύθμιση preheat πολύ ψηλά;

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #624 στις: Απριλίου 24, 2017, 17:26 »
Ναι αδερφε στο ιδιο με το ιδιο υγρο.δεν αλλαχτηκε καμια ρυθμιση.μοναχα τα watt γιατι απο τα λιγα που γνωριζω ηωκαθε αντισταση λεει πανω στα ποσα πρεπει να παιζω την καθε μια.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #625 στις: Απριλίου 24, 2017, 17:32 »
Χμμ...
δοκίμασε να τον λύσεις και να τον πλύνεις. μήπως έχει κανένα σκουπιδάκι (καλός αγωγός) πουθενά κρυμμένο και κάνει κανένα βραχυκύκλωμα.
αν είναι εφικτό, δοκίμασε και με κάποιο άλλο μοντάκι.
δεν αποκλείεται να ήταν ελαττωματικές οι αντιστάσεις, αλλά είναι μικρό το ποσοστό αποτυχίας.
ρίξε άλλη μια ματιά πάντως στις ρυθμίσεις, μήπως έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος το preheat ψηλά. την έχω πατήσει επειδή ξέχασα το preheat ψηλά μια φορά.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #626 στις: Απριλίου 24, 2017, 19:03 »
Αν μπορεις εξηγησε το μου λιγο αυτο.τι ακριβως ειναι?εχω το eleaf tc100w στο καταστημα μου ειπαν πως με αυτες τις αντιστασεις που παιρνω δεν πρεπει να ρυθμιζω θερμοκρασιες παρα μονο watt.ατμιζω το bite meτο κανω μονος μου και το εχω λατρεψει το γουσταρω τρελα και εχω φαει ξενερα μεγαλη.πηγα πηρα και τριτη αντισταση μ φερνει πολυ λιγη γευση καμμενου αλλα θα τα πλυνω ολα τωρα μιας και το πες

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #627 στις: Απριλίου 24, 2017, 19:13 »
λοιπόν, σχετικά με τη μυρωδιά καμμένου, από εμπειρία, θα σου μείνει η μυρωδιά για τουλάχιστον ένα 8ωρο (μην πω 24ωρο) όσο καλό πλύσιμο και να κάνεις στον ατμοποιητή. θα φύγει η μυρωδιά σιγά σιγά.
σχετικά με το preheat, διάβασα στο manual για την έκδοση 1.03 και 1.13 :
Preheat function:
in power-off state:
1. Keep holding "+" and fire buttons till the M1 mode appears.
2. Press the fire button 3 times to "Power", and press "+" or "-" button to adjust the wattage of preheat.
3. Press the fire button again to "Time" and press "+" or "-" button to adjust the second of preheat or to turn off the preheat function.
αυτό, βγάλε τελείως το preheat για αρχή.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #628 στις: Απριλίου 24, 2017, 19:18 »
Για αρχη αδερφε σε ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι τοσο πολυ με το θεμα μου.μου ρθε η ιδεα να το πεταξω αληθεια αλλα ευτυχως εμφανιστηκες.πριν το κανω μπορεις να μου πεις τι κανει αυτη η λειτουργια?

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #629 στις: Απριλίου 24, 2017, 19:28 »
με απλά λόγια, ζεσταίνει συντομότερα το σύρμα (προθέρμανση).
2 παραδείγματα, με το δεύτερο θα καταλάβεις γιατί σου πρότεινα να τσεκάρεις τη λειτουργία preheat.
1) έχεις χοντρά σύρματα τα οποία αποδίδουν καλά στα 60-70W. για να ζεσταθούν όμως και να αρχίσουν να αποδίδουν χρειάζονται 3 δευτερόλεπτα, σχεδόν ο μισός χρόνος από μια αεράτη τζούρα. οπότε, ρυθμίζεις τα Watt να ξεκινούν από 85w για 0.5sec, ζεσταίνεται γρηγορότερα το σύρμα και δεν χρειάζεται να περιμένεις τα 3 δευτερόλεπτα.
2) έχεις ρυθμίσει το preheat στα 85W και 0.5sec για τον X ατμοποιητή. τον βγάζεις και βάζεις τον Y ατμοποιητή ο οποίος έχει αντίσταση που δουλεύει στα 12-15W. πατάς fire και... τσαφ!

τα νούμερα είναι τυχαία, αναγκαία για να γίνουν κατανοητά τα παραδείγματα.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364