vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, gfilip, Jorge, jim356, FaniFox, karasarinis, manoslykos

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #90 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2011, 04:41 »
....Κατι ακομη , οταν επιλεγουμε τ αρωματα απο το funstore εχει την επιλογη για νικοτινη.Τι να την κανω ομως την νικοτινη στο αρωμα αφου η ατμιστικη μου βαση (Traditional  ) περιεχει 24 mg .....
To άρωμα σαφώς και δεν περιέχει νικοτίνη. Είναι μόνο άρωμα. Η επιλογή για νικοτίνη αφορά έτοιμο υγρό με το συγκεκριμένο άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #91 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2011, 10:54 »
Α ναι ναι πολυ σωστα , τι χαζος που ειμαι τωρα το παρατητησα.Ευχαριστω Τεμ .Οσο για τα υπολοιπα που ανεφερα ?Καποιος να βοηθησει  ?
Πιστευω πως αν παρω την 18 mg και της βαλω αρωμα θα ειναι οκ διοτι δεν θα χρειαστει να την αραιωσω για να την φτασω σε πιο λιγα mg,

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #92 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2011, 13:53 »
Συγνωμη φιλε μου δηλαδη για παραδειγμα αν παρω αυτη την βαση http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=225 η οποια ειναι στα18 mg που ατμιζω , θα πρεπει απλα και μονο να βαλω ενα ή περισσοτερα αρωματα της αρεσκειας μου και ειμαι ετοιμος  ή χρειαζετε και κατι αλλο ?
Δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο.


Αλλο παραδειγμα : Ας πουμε οτι περνω τη ιδια βαση με μεγαλυτερο ποσοστο νικοτινης  http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=228 αυτη ειναι στα 24 mg , αλλα εγω θελω να την κατεβασω στα 18.θα πρεπει να παρω 1 μπουκαλι σκετη pg http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=243 και ενα vg παλι σκετη http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=368 και να κανω την αναλογη μιξη αυτων με την Traditional βαση ωστε να την κατεβασω στα 18 που θελω ?
Κάνε ότι είπες...βάλε και λίγο άρωμα και έχεις ένα έτοιμο προς άτμισμα υγρό.





Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #93 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 00:25 »
Ναι καλα το λες φιλε μου αλλα αν ειναι να κατεβασω την νικοτινη απο 24 π.χ στα 18 πως θα ξερω ποση pg-vg να βαλω στην traditional ?
Σε οσα προγραματα για δημιουργεια υγρων που εχω δει δεν εχει κανενα να επιλεξω π.χ traditional - ice blade - velvet cloud βαση και να μου πει μετα ποσο ποσοστο vg - pg θα χρειαστω για να φτασω το επιθιμιτο βαθμο νικοτινης.Ειναι μονο για τελειως DIY υγρα που λες εσυ οτι θελω και τοσο νικοτινη - pg - vg - νερο.

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #94 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 01:22 »
Ναι καλα το λες φιλε μου αλλα αν ειναι να κατεβασω την νικοτινη απο 24 π.χ στα 18 πως θα ξερω ποση pg-vg να βαλω στην traditional ?

Kαλησπερα φιλε μου, απλη αριθμητικη ειναι, στο παραδειγμα ας πουμε που αναφερεις για να πας απο τα 24 στα 18mg περιεκτικοτητας θα βαλεις αναλογια 3 μερη βασης και 1 μερος διαλύτη (pg-vg αναλογως τι θες εσυ). Αν δεν καταλαβες παλι τοτε κατι δεν εχεις καταλαβει στην ολη διαδικασια, και κανε τον κοπο να ξαναδιαβασεις το topic. Πιστευω πως θα σου λυθει καθε απορια ;)

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #95 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 01:24 »
Kαλησπερα φιλε μου, απλη αριθμητικη ειναι, στο παραδειγμα ας πουμε που αναφερεις για να πας απο τα 24 στα 18mg περιεκτικοτητας θα βαλεις αναλογια 3 μερη βασης και 1 μερος διαλύτη (pg-vg αναλογως τι θες εσυ). Αν δεν καταλαβες παλι τοτε κατι δεν εχεις καταλαβει στην ολη διαδικασια, και κανε τον κοπο να ξαναδιαβασεις το topic. Πιστευω πως θα σου λυθει καθε απορια ;)

Φιλε μου μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις ενα απλο παραδειγμα σε παρακαλω γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος  :-[

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #96 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 01:34 »
Ναι καλα το λες φιλε μου αλλα αν ειναι να κατεβασω την νικοτινη απο 24 π.χ στα 18 πως θα ξερω ποση pg-vg να βαλω στην traditional ?
Σε οσα προγραματα για δημιουργεια υγρων που εχω δει δεν εχει κανενα να επιλεξω π.χ traditional - ice blade - velvet cloud βαση και να μου πει μετα ποσο ποσοστο vg - pg θα χρειαστω για να φτασω το επιθιμιτο βαθμο νικοτινης.Ειναι μονο για τελειως DIY υγρα που λες εσυ οτι θελω και τοσο νικοτινη - pg - vg - νερο.
Φίλε μου υπάρχει εδώ...

http://www.eliquidcalculator.com/#home

στην πρώτη καρτέλα βάζεις την βάση που έχεις.. (velvet-trad..-ice) υπάρχει βέβαια και custom (φαρμακείο ας πούμε).
1)Πατάς στο BASE CALCULATOR
2) Κάνεις κλικ επάνω στο πρώτο Optionally pick a ready base: ανοίγει καρτέλα με τις βάσης σου. Μόλις της βάλεις μπαίνουν τα άλλα αυτόματα. ΠΡΟΣΕΧΕ αν συμφωνεί τα mg νικοτίνεις που έχεις, δεν ξεχωρίζει απο high,x-high,xx-high.
3) Πατάς κάτω-κάτω SET TARGET RECIPE (σημαίνει τι ακριβώς και πόσο θες να φτιάξεις.)
4) Αφού εφτιαξες αυτο που ήθελες πατάς κάτω-κάτω SET DROPS (πόσες σταγόνες αναλογούν στα 1ml) εγώ συνήθως βάζω 25-30.
5) CALCULATE κάτω-κάτω και είσαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #97 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 01:48 »
Μπορείς επίσης να έχεις στο μυαλό σου και τον εξής τύπο:

Πες οτι εχεις 40αρα βάση και θες να φτιάξεις 5 ml υγρό στα 16 mg

Τα 5ml= 100 σταγονες

Αρα 16 Χ 100 :40=40στ.
Από τις 100 συνολικες σταγόνες που εμπεριέχουν τα 5 ml, οι 40 θα είναι η βάση και οι υπόλοιπες 60 vg ή pg ή και τα δύο...

Αναλόγως τώρα αντικαθιστάς ο,τι θες...



Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #98 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 01:50 »
πολυ ωραια παιδια , σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια .καλο βραδι :bye:

Αποσυνδεδεμένος Lianitsa

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ότι δεν λύνεται...κόβεται..!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #99 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 00:39 »
Ερωτησούλα..(ως συνήθως)...Εγώ που θέλω να ρίξω την νικοτίνη πολύ χαμηλά...γύρω στο 3-4 έχω τη δυνατότητα; :dontknow:Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να βρω κάποιο μαγαζί που να μπορεί να μου φτιάξει κάτι τέτοιο με VG κατόπιν παραγγγελίας;;;; :hmmm: :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #100 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 00:42 »
Ο άνωθι τύπος - τρόπος δεν σε βοηθαει ή απλά δεν έχεις εφοδιαστεί τα σχετικά για DIY;

Αποσυνδεδεμένος Lianitsa

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ότι δεν λύνεται...κόβεται..!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #101 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 00:45 »
Ο άνωθι τύπος - τρόπος δεν σε βοηθαει ή απλά δεν έχεις εφοδιαστεί τα σχετικά για DIY;
Είμαι ψιλοάσχετη και τώρα λέω να το ξεκινήσω κι αυτό το άθλημα...και έλεγα να τα βρω καταρχήν έτοιμα μην τα θαλασσώσω.Ψιλοαγχώνομαι με τις προσμείξεις  :-\

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #102 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 00:55 »
Το είχα γράψει και σε άλλο thread αλλά μάλλον εδώ είναι το σωστό. Λοιπόν ξανακάνω την ερώτηση. Αν πάρω αυτην  τη vg http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=368 και προσθέσω 10 ml  νερό και μετά σε αυτό το μίγμα που θα είναι 60ml με 80% vg και 20% νερό προσθέσω και  2 μπουκάλια (24ml) από αυτή τη βάση http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=376 θα εχω 80ml έτοιμο υγρό για ατμισμα στα 12mg νικοτίνης χωρίς άρωμα; και αν θέλω στην πορεία μπορώ να προσθέσω κάποιο άρωμα; δλδ με 9.8 euro εχω 80ml έτοιμο υγρό για ατμισμα χωρίς γεύση; αυτή η vg είναι και της flavorart που από ότι εχω διαβάσει την θεωρούν πολύ καλή vg. Ισχύει κάτι τέτοιο η κάνω κάπου λάθος;

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #103 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 01:05 »
Ναι, ετσι ειναι, ή την ατμιζεις σκετη ή προσθετεις αρωμα .
Καλυτερα μοιρασε τη σε μικροτερα μπουκαλακια  για να δοκιμασεις τις γευσεις που θελεις.

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #104 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2011, 01:15 »
Τώρα νομίζω tasteless vg από το www.e-cig.com  στα 12mg πιο πιστεύεται ότι θα είναι καλύτερο υγρό; Απλά εχω θέμα με την vg του e-cig.com γιατί είναι πολύ παχυρευστη και εχω συνέχεια γεύση καμένου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix