vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Buliwyf, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 11:36 »
ΔΕΝ καταλαβαινω τι δεν κανω σωστα....και αλλαζουν συνεχεια τα ωμ...ευχαριστω

Όπως είπε κι SEB ή υπάρχει βραχυκύκλωμα στον ατμοποιητή (το πιο πιθανό) ή ο πόλος της μπαταρίας δεν κάνει καλή επαφή με τον πόλο του ατμοποιητή. Ξανακάνε ένα σετάρισμα και πρόσεξε που ακουμπούν τα σύρματά σου.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 16:22 »
Περιμενω τον πρωτο μου επισκευασιμο (τον κλασικο κλωνο Kayfun απο fastech) και ψαχνομαι για τις πρωτες αντιστασεις που θα στριψω. Εχω καταληξει σε Kanthal A1 (0.17-0.20) και για φυτιλι στo Biowick.
Επειδη προκειται για κανονικες αντιστασεις, θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Στο Biowick θα χρησιμοποιησω μονό φυτιλι ή θα πρεπει να το κανω διπλο? Το συγκεκριμενο φυτιλι εχει διαμετρο 3mm.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 16:56 από interisti »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 16:27 »
Με τοσο λεπτο συρμα στον κεϊφαουν  μονο τη Πετρα γνωριζω να ατμιζει ισως να υπαρχουν κανα 2 ακομη στην Ελλαδα ..
για δε παιρνεις ενα 28ρι η 32αρι κανθαλακι με τζαπανίζ κοτον παντ να κανεις τη δουλεια σου σαν αρχοντας ;
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 16:52 »
Ελεγα να ξεκινησω με απλες αντιστασεις και οχι ακομα με microcoil. Βλεπεις δεν εχω επιχειρησει ποτε να στριψω. Η αλλη επιλογη βεβαια που σκεφτομαι, ειναι αυτη ακριβως που λες. Ετοιμες microcoil αντιστασεις 1.2 ohm και japanese cotton pads. Πιστευεις αυτη η επιλογη θα ηταν πιο καλη για kayfun?
Και κατι ισως λιγο οφτοπικ. Τα japanese cotton pads και συγκεκριμενα τα nakamitsi, ειναι ετοιμα για ατμισμα? Ή θέλουν βρασιμο κτλ? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 16:55 »
Lux απο ΦΤ  μπορω να παρω  ετοιμες αντιστασεις ή κατι παρεμφερη που δεν θα ζοριζομαι στην αρχη με το kayfun ?  :o

thanks

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 17:04 »
τα νακαμιτσι και τα παραμφερη ειναι ετοιμα και δε θελουν βρασιμο , χωριζονται πανευκολα στο παχος που επιθυμητε
παμε στο θεμα μας τωρα
Εγω θαλεγα να ξεκινησετε κατ ευθειαν με μικρο κοϊλ δεν ειναι τιποτα σπουδαιο να φτιαξεις μια αντισταση
απο τη πρωτη που θα φτιαξετε θα ατμιζετε σα βαλισιαδες , δλδ οι αλλοι ολοι τι ειναι τζινιους και σεις χαζοι ;  :))
ριξτε και μια ματια σε κανα βιντεακι κι εδω ειμαστε και μεις να σαπορταρουμε τη κατασταση

Απλα μερα με την ημερα θα γινεστε ολο και καλυτεροι στο φτιαξιμο αντιστασεων και σε μια βδομαδουλα το πολυ με τον καϊφαουν θαχετε γινει μαστερς
Καλο ειναι να πειραματιστειτε με παχια συρματα με λεπτα συρματα για να ξερετε τι δινει το καθ ενα αλλα στο τελος οπως και οι περισσοτεροι θα καταληξετε απο 0,28 και ανω ..
οποτε προσωπικα το βλεπω χασιμο χρονου
εν κατακλειδι η γνωμη μου ειναι :

κατ ευθειαν στο στοχο και οταν σταθεροποιηθειτε τεχνικα αρχιζετε και τα πειραματα με τα υπολοιπα  ;D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 21:47 »
Στο συγκεκριμένο νήμα συζητάμε για στήσιμο κλασικής αντίστασης. Για micro coil υπάρχει άλλο.
Το καθένα έχει την χάρη του. Σίγουρα το κλασικό στήσιμο είναι πολύ πιο ανεκτικό στα λάθη και επομένως συνίσταται για αρχαρίους (και όχι μόνο). Με σωστό στήσιμο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από micro coil.

@interisti
Είναι πολύ καλή επιλογή το 0.20 kanthal με bio wick. Θα το στήσεις μονό σε navy nest. 6/7 σπείρες θα σου βγει 2.1Ω και θα δουλέψει πολύ καλά σε ηλεκτρονικό mod. Για μηχανικό θα ανέβεις σε διάσταση σύρματος ώστε να χαμηλώσεις τα Ωμ (0.28-0.32)

@Lux
Εκτός της petra κι εγώ και πολλοί άλλοι χρησιμοποιούμε λεπτά σύρματα. Στα ηλεκτρονικά mod δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω τα χοντρά (ανάλογα και με τον ατμοποιητή βέβαια).

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 23:35 »
Ρε παιδιά μου δώσανε να δοκιμάσω 30 σύρμα νικελ και όπως κάνω πάντα έφτιαξα την αντίσταση μου και όταν την βάζω στο μοντ για dry burn και σφίξιμο αντίστασης λιωνει το σύρμα και κόβεται με 13 14 watt
Γιατί;;
Με kanthal Α1 δεν έχει γίνει ποτέ αυτό

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 23:47 »
30 awg ή mm ?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 00:02 »
Εμπειρικά, το nichr δεν προσφέρεται για MC ή για διαδικασία που απαιτεί dry burn. Όπως και το τιτάνιο.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:08 »
Τόσον καιρό έκανα τις αντιστάσεις μου (είτε mc είτε αραιές) με διάμετρο 2mm. Ήθελε πολύ μαστοριά (χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω ποια ακριβώς ήταν αυτή) για να πετύχει το wicking σωστά. Λίγο βαμβάκι, πολύ βαμβάκι, μακρύ, κοντό ότι και να έκανα δεν μπορούσα να βρω επαναληψιμότητα του σωστού.
Πήρα τελικά μια βίδα ανοξείδωτη 3mm (οχι ξυλόβιδα αλλά αυτές με παξιμάδι) και  έκανα την αντίσταση με οδηγό τα πάσα της.
Η αποκάλυψη. Ομαλότατη, συνεχόμενη και απροβλημάτιστη τροφοδοσία.

Έλεγα ότι το mc ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες και δεν επαρκεί η τροφοδοσία. Το έλεγα γιατί πάντα το έκανα 2mm και προφανώς δεν έφταιγε το mc αλλά τα 2mm. Τώρα στα 3mm δεν είναι μεν mc αλλά δεν βλέπω και το λόγο για τον οποίο θα επρεπε αφού δουλεύει άψογα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:10 »
Ενδιαφερον,μπορεις να μας δειξεις ακριβως την βιδα?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:10 »
μαζι σου .. ειμαι ακριβως της ιδιας νοοτροπιας :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:25 »
Μια απλή βίδα απο ναυτιλιακά είδη είναι. 3mm διάμετρος και 3cm μήκος το οποίο είναι και το μεγαλύτερο που βρήκα αλλά κάνει μια χαρά. Αν δε στη χαρίσουν θα πληρώσεις το αστρονομικό ποσό των 0.10€.
Στην αρχή ζήτησα 2mm αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ λεπτή και δεν υπάρχει. Και ευτυχώς δηλαδή που έτυχε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:27 »
Ναι απλα ειπα μηπως εχεις καποια φωτο να δουμε,anyway θα ψαξω να βρω οπως την παρουσιασες :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix