vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, vasim, manoslykos

Twitter

Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 03, 2012, 03:43 »
Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του μέλους Giannis Pap να πω δυο πράγματα...
Ειπώθηκε κάτι για το πότε τους έχει και τους δοκιμάζει, λοιπόν ορίστε κάποια links που βρήκα πρόχειρα...
ViVi Nova v2 (28 Ιουνίου)
http:CE4 v3 (16 Ιουλίου)
http:CE4+ v2 Crystal (30 Ιουνίου)

Δε μπορώ να κρίνω τη προσωπική άποψη του οποιουδήποτε αν δε ξέρω ή δεν έχω δοκιμάσει πρώτα κ εγώ τον ατμοποιητή που γίνεται νύξη!
Όμως, έχοντας δοκιμάσει 3 απ αυτούς όταν είχα ξεμείνει από επισκευάσιμο γνωρίζω καλά ότι...

Ο CE4+ :
Δεν έχει καμία διαρροή και δεν μπουκώνει!
Δε δίνει άριστα τη γεύση, αλλά τη δίνει αρκετά ικανοποιητικά! (περίπου σε ποσοστό 60%)
Ατμός πλούσιος ακόμη και σε χαμηλά Voltage!

Ο CE4+ v2:
Ακριβώς τα ίδια με τον προηγούμενο, με περισσότερο θετική άποψη λόγο της αλλαγής κεφαλών!

Και τέλος ViVi Nova v2:
Απόδοση γεύσης σχεδόν στο 90%
Καμία διαρροή και χωρίς να μπουκώνει!
Τεράστια παραγωγή ατμού και φοβερή διάρκεια ζωής των κεφαλών!
Για μένα ότι καλύτερο έχει υπάρξει σε εργοστασιακούς σε σημείο που πολλές φορές, λόγο της χαμηλής τιμής ατμοποιητή και ανταλλακτικών, σκέφτηκα να σταματήσω να χρησιμοποιώ επισκευάσιμους!

Να σημειώσω μόνο, όπως έχει πει και ο Γιάννης πολλές φορές, πως στην αρχή οι ατμοποιητές αυτοί πρέπει να πλυθούν πρώτα με νερό ή καλύτερα με οινόπνευμα ώστε να μην δίνουν μια αίσθηση πλαστικού!
Αυτή γενικά η αίσθηση φεύγει με τη χρήση αλλά το βρίσκω πολύ πιο αποδοτικό, άλλωστε είναι πανεύκολο, το πλύσιμο ώστε να έχουμε όσο καλύτερη ανταπόκριση με τη γεύση του υγρού αναπλήρωσης!

Τελειώνοντας το μόνο που έχω να πω για τα reviews είναι πως θεωρώ αυτονόητο να περιλαμβάνονται και προσωπικές απόψεις!
Εκτός αν έγιναν ξαφνικά, οι reviewers, δημοσιογράφοι του Mega :)) 8)


Υ.Γ.>(CE4+ v3)  http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=11691.msg449547#msg449547  εδώ το μέλος SAL έχει ένα review στο οποίο αναφέρει με γλαφυρό τρόπο τονίζοντας αρκετές φορές πως δεν υπάρχει θέμα διαρροών!!!
Επίσης και ο Θέμης(Tem) http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11691.msg445761.html#msg445761 τονίζει πως δεν έχει διαρροές καθώς και καθόλου αλλοιώσεις ή γεύση πλαστικού!
Πέρα απ τα παράπονα ατμοποιητών από ομαδικές, που το βλέπω λόγο ποσότητας φυσιολογικό να υπάρχουν αρκετά ελαττωματικά κομμάτια, ή λόγο κακής χρήσης (προσπάθεια επισκευής, κ.α.) δεν έχω διαπιστώσει παράπονα (το ακριβώς αντίθετο)!!!

 :) :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2012, 14:51 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 03, 2012, 05:04 »
Μία παρατήρηση μόνο:
Ας είμαστε λίγο πιό προσεκτικοί ως προς την πρόταση χρήσης αιθυλική αλκοόλης, σε αγνώστου
ταυτότητος-ποιότητος πλαστικών και μη ,εξαρτημάτων!
Το Παραπάνω αποτελεί προσωπική άποψη.

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 03, 2012, 05:08 »
Η αιθυλική αλκοόλη είναι το οινόπνευμα μη μετουσιωμένο που ενδείκνυται για απολύμανση
όχι για παραμονή λόγω φθαλικών εστέρων στο πλαστικό.
Η προτροπή μου είναι περί απολύμανσης όχι για παραμονή σε αυτή των μελών ενός ατμοποιητή
Πολύ χρήσιμη παρατήρηση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 03, 2012, 05:11 »
Έχω 9 CE4+ (2 ήταν με μακρυά φυτίλια), 3 CE4+ V3 (με τις κεφαλές) και ένα ViVi Nova V2.

CE4+
Από διαρροές δεν είχα παρά μόνο μετά από επσκευή.
Πλαστικίλα πήρα σε 2 και ξηλώθηκαν για επισκευή αλλά έχει να κάνει με το πως βάζεις την αντίσταση και αυτό μπορεί να συμβεί και στο εργοστάσιο καμιά φορά.
Τα μακρυά φυτίλια και τα έτοιμα και όταν έβαλα δικά μου για μένα αποδείχθηκαν μάπα.

Οι καλύτεροι CE4+ μακράν που έχω σε χρήση και τώρα είανι αυτοί που έφτιαξα εγώ μετά από αρκετές προσπάθειες ώστε να μην αρπάζει το σιλικονάκη απομόνωσης μέσα και να υπάρχει σωστή τροφοδοσία με σαφώς καλύτερο (2αρι) φυτίλι.

Αντιστάσεις 1.8 ποτέ ξανά - στάνταρ καμένο ακόμα και σε Ego λόγω τροφοδοσίας και του τρόπου που ατμίζω - τους πίνω το αίμα. Και ισχύει για όλους όσους έχω αναφέρει.

Οι V3 με τις ανταλλακτικές κεφαλές μου φαίνονται λίγο σφυκτοί στη τζούρα και μπουκώνουν - ξεμπουκώνουν. Διαρροές δεν είχα.

Το καλύτερο μέχρι στιγμής μακράν είναι το Vivi Nova με 2.8 αντίσταση γι'μένα αν και το έχω μπουκώσει κι αυτό που και που αλλά γενικά είναι πολύ καλό και θα πάρω 1-2 ακόμη γιατί βολεύει.

Γενικά όμως σαν τους Bodge που τραβούν ορθοπεταλιά στην ανηφόρα με το προβάρι μέχρι και 4.5 volts δεν έχω βρει άλλον. Κάθε υγρό που μου αρέσει πολύ και το θέλω για στανταρτ πάει σε Kyr Fanis Trap Tank μεγάλο με bodge και τέρμα. Ειδικά για έξω και με ποτό που θέλω χτύπημα και ντουμάνι, με σωστό το σφύξιμο της τζούρας και μεγάλη αυτονομία δεν έχω άλλη εναλλακτική. Έχω και Steam Machine θα πάρω Πηνελόπη και Genesis αλλά όταν είναι η ώρα για έξω Bodge, Vivi Nova (για γεύση και καλή απόδοση γενικά) και για "τσιμπολόγημα" η CE4 που έχω επισκευάσει και πετάνε μέχρι να βάλω χέρι και στο ViVi Nova.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 03, 2012, 06:34 »
Εχω χρησιμοποιήσει αρκετά τούς 3 -CE4+ (2.2Ω), CE4+ V3 Crystal (2.8Ω), T2 (2.4 - 2.6Ω)- από τους 6...
Ο καλύτερος απ' αυτούς τους 3 για 'μένα είναι με διαφορά ο CE4+ V3 Crystal...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 03, 2012, 09:47 »
Διαρροές μηδέν εδώ και 2 εβδομάδες με V3 (έχω τον Έψιλον). Πλούσιο ατμό και γεύση.
Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί και έχω επιστρέψει λόγω αυτού, στις ego & ego twist μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 03, 2012, 10:29 »
Ένα βίντεο που το βρήκα διασκεδαστικό από τον PBusardo
http://www.youtube.com/watch?v=Q0VeLyv_b6M&list=UUc345z36sFqyC1BheWmW_Iw&index=8&feature=plcp

και αναφέρεται στην οικογένεια των CE4

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 05, 2012, 22:35 »
Μετρήσεις με provari σε όλες τις αντιστάσεις των ατμοποιητών.
Πάνω από αυτές τις τιμές έπαιρνα καμένο. Οι μετρήσεις έγιναν με τα tubes γεμάτα στα 2/3



Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 05, 2012, 23:35 »
πολυ ωραιος πινακας μπραβο για την δουλεια που εκανες Γιαννη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 05, 2012, 23:45 »
Πολύ καλός και χρήσιμος Πίνακας! :thumpup:
Αν μπορεί κάποιος συντονιστής να τον συγχωνεύσει με στο πρώτο μήνυμα να είναι ολοκληρωμένο σαν σύνολο, νομίζω θα ήταν καλύτερα! :D


Ο πινακας μεταφερθηκε στο πρωτο ποστ να ειναι ενα ολοκληρωμενο συνολο.  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12045.msg456931.html#msg456931
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2012, 00:03 από manos »

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 06, 2012, 00:02 »
Ενα πολυ καλο και μελετημενο αρθρο περι συγκρισης ατμοποιητων ιδιας κατηγοριας.
Μραβο Γιαννη και νομιζω οτι πλεον ανηκεις στους golden boys του forum με το ρεκορ των bravo που δικαιωματικα εχεις λαβει !
Τετοιους χρηστες χρειαζεται ενα forum αν θελει να εχει σωστη πληροφορηση.

Δεν θα εξετασω αν εχεις απολυτο δικιο η οχι σε καποα σημεια, αλλα επικροτω κυριως τον χρονο και τον κοπο σου !

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 06, 2012, 01:53 »
Καλή δουλειά, Γιάννη. Παραλίγο να το χάσω το θέμα. Μάλλον ήμουν απασχολημένος με άλλα και θα μου ξέφευγε.  :tongue_smilie: Μόνο και μόνο που έχουμε τόσα clearomizer συγκεντρωμένα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και τις φωτογραφίες για να τα ξεχωρίζουμε, είναι μεγάλη βοήθεια για όλους. Με αυτά τα clearomizer, ιδίως με τους CE4 με τις τόσες εκδόσεις τους, ακόμα και οι ειδικοί έχουν χάσει τον μπούσουλα  :)) :
http://www.youtube.com/watch?v=Q0VeLyv_b6M&list=UUc345z36sFqyC1BheWmW_Iw&index=8&feature=plcp

Τώρα σχετικά με τη βαθμολογία και την εμπειρία σε θέματα απόδοσης, διαρροών κτλ. είναι προσωπικές εμπειρίες και σαν τέτοιες πρέπει να τις δεχτούμε. Θα μπορούσε απλά να μπει κάπου στην αρχή του τεστ η επισήμανση ότι πρόκειται για προσωπικές εμπειρίες και απόψεις και όχι για συλλογή εμπειριών από πολλούς χρήστες. Το λέω αυτό γιατί λόγω της πολυσυλλεκτικότητας του θέματος, δείχνει περισσότερο σαν ένα Wiki άρθρο (στοιχεία του θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κι εκεί) και δίνει την εντύπωση ότι η βαθμολογία δεν είναι προσωπική αλλά καθολικά αποδεκτή.

Επειδή ο VV Nova έχει σπείρωμα 510, μετέφερα το θέμα από τα "eGo Clearo" στα Clearomizer γενικά. Θα σε κάνω συντονιστή στον πίνακα των clearomizers για να μπορείς να επιμεληθείς το θέμα σου και ιδιαίτερα το πρώτο μήνυμα. Ίσως να προσθέσεις κι άλλα clearomizer αργότερα.  ;)

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 06, 2012, 02:35 »
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Εδώ να τονίσω για μην γίνομαι και πολυγραφότατος πως ασχολούμαι μόνο με αυτούς τους
ατμοποιητές οι οποίοι με έχουν βοηθήσει αφάνταστα να παραμείνω στο η.τ. όπως και η
συσκευή vv που έχω. Τι θέλω να πω με αυτό: επειδή και λόγω ηλικίας δεν μπορώ να ασχοληθώ
με επισκευάσιμους λόγω ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου είμαι από τους " βάλτο στη πρίζα να δουλέψει"
όμως με αυτούς πέταξα χαρτοπετσέτες και συνεχή πλυσίματα χεριών από διαρροές υγρών.
Όλα τα clearomizer τα χω λατρέψει και όχι μόνο εγώ αλλά και σε φίλους που τα χω προτείνει
έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Αυτό μου δίνει επιβεβαίωση των λεγόμενων μου.
Ιδίως στο review προσπάθησα να δώσω την απόλυτη εικόνα με τα όποια θετικά και αρνητικά
έχω αποκομίσει από αυτούς. Φυσικά δεν ζητώ την επιβεβαίωση από κανέναν ο καθένας μπορεί
να έχει την άποψή του αλλά να μπορεί να την εκφράσει όπως τη ζει και την νιώθει.
Εύχομαι άλλα μέλη να έχουν πολλές απόψεις και ας είναι διαφορετικές.
Μόνο έτσι θα κρατηθούμε στο στόχο μας που δεν είναι άλλος από το να μη γυρίσουμε στο τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 06, 2012, 02:57 »
Πολυγραφότατος είσαι ούτως ή άλλως.  8)
3000 μηνύματα (χώρια τα άλλα που δε μετράνε) σε 6 μήνες, είναι ρεκόρ.  :)

Και μιας και είπες ότι ανήκεις σ' αυτούς που δεν πιάνουν τα χέρια τους και είναι του στιλ plug 'n play, με την ευκαιρία να κάνω μια διευκρίνιση:



Παρακαλώ τα μέλη που γράφουν σ' αυτό εδώ το νήμα να μην αρχίσουν συμβουλές και συζητήσεις για σεταρίσματα φιτιλιών, σπείρες αντιστάσεων, σύρματα και άλλα τέτοια σχετικά.
Κάποιοι από τους ατμοποιητές αυτούς δεν είναι φτιαγμένοι να ανοίγουν καν ενώ κάποιοι έχουν έτοιμα ανταλλακτικά σετ του εσωτερικού τους. Δεν φτιάχτηκαν για να βάζουν οι χρήστες δικές τους αντιστάσεις και φιτίλια. Είναι μιας χρήσης και όσο αντέξουν ολόικληροι ή τα ανταλλακτικά τους τα οποία μπαίνουν πανεύκολα με ένα βίδωμα.

Διαβάζοντας ένα νέο μέλος τέτοια μηνύματα με συμβουλές για σεταρίσματα, νομίζει ότι αγοράζοντας έναν τέτοιο ατμοποιητή θα πρέπει να εφοδιαστεί με σύρματα, φιτίλια, φλόγιστρα, πένσες, πολύμετρα και χίλια δυο πράγματα ακόμα και... φεύγει τρέχοντας. Ας μη δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις λοιπόν.


Θα πρέπει να μπει και στο αρχικό μήνυμα μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος Liafis

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 06, 2012, 12:08 »
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας για εμας τους fun του c4 :thumpup:
εδω και 10 μερες χρησιμοποιω εναν c4 v3 με 1,8 αντισταση πανω σε ego μπαταρια και ειμαι απολυτα ικανποιημενος :yes: :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix