vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 8 χρήστες
gama, Tem, dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, aalex

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Μαγειρεύει. Απλά το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο νόστιμο. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
H νικοτίνη είναι σαν τον ζωμό ή τον κύβο κνορ στο φαγητό, δίνει γεύση  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ερώτηση μήπως και έχει τύχει σε κάποιον:
Έφτιαξα πριν 1 μήνα+ το fried custand της nom nomz στη συνιστώμενη αναλογία (20%). Βάση 0,9% (pink mule κατοστάρα + pg-vg fagron) στα 75-25.
Προχθές πήγα να το ατμίσω σε galaxies rda και έπαθα κοκομπλόκο: Με χτύπησε κατευθείαν στο πνευμόνι. Βήχας, πνίξιμο και μία δυσάρεστη αίσθηση στους αεραγωγούς, η οποία ακόμη δεν έχει φύγει τελείως. Το δίνω χθες στον κουνιάδο μου αφού έσταξα κάμποση παλαιότερη βάση και αυτός έπαθε το ίδιο σε μικρότερη ένταση.
Θέμα hotspot νικοτίνης δεν τίθεται γιατί αφενός κάνω σχολαστική ομογενοποίηση, αφετέρου έφτιαξα καμιά 10αριά υγρά ταυτόχρονα με την ίδια βάση και με κανένα δεν είχα πρόβλημα.
Επειδή υποψιάζομαι ότι έχει μέσα TPA VBIC, προκαλεί και τέτοια συμπτώματα ή μόνο πιπεράτη γεύση?? 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν έχω δοκιμάσει το fried custand αλλά αφού αποκλείεται το πρόβλημα να οφείλεται σε νικοτίνη,vg,pg και υποπτεύεσαι το άρωμα, εγώ στη θέση σου θα έφτιαχνα ξανά ένα 5μελο χρησιμοποιώντας 10% άρωμα για να τσεκάρω γεύση και παρενέργειες. Αν διαπίστωνα ανάλογο φαινόμενο, δεν θα το ξαναγόραζα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο υγρο, μιας κ δεν ατμιζω τετοια, αλλά μολις διαβαζω 20% ποσοστο αρωματος, μου ξεκιναει βηχας...  :)
(αραιωση, οπως σου ειπε κ ο "ασχετος" [member=13664]Ribot[/member]  ;) )

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Έχετε δίκιο, θα το δοκιμάσω. 
Το κακό είναι πως το υγράκι είναι πάρα πολύ ωραίο, όσο πρόλαβα να καταλάβω. Έχω κάνει & άλλα της ίδιας εταιρείας σε τέτοιο ποσοστό και είναι εντάξει. Άλλωστε δεν είναι απαραίτητο το oneshot να περιέχει 100% άρωμα μέσα, μπορεί να περιέχει 50% άρωμα και 50% pg...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Σίγουρα δεν είναι 100% άρωμα, αυτό αποκλείεται, απλώς σκέφτηκα την αραίωση μιας και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις. Πιο πολύ θα σκεφτόμουν ότι φταίει η βάση νικοτίνης αλλά αφού στα υπόλοιπα υγρά δεν είχες πρόβλημα, άρα κάτι παίζει με το ίδιο το άρωμα ή το ποσοστό συμμετοχής του στο τελικό υγρό. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Αν, οπως γραφεις, η συνιστωμενη αναλογια ειναι αυτη που το εκανες και σου εφερε τετοια θεματα, μπορει να εχεις καποιου ειδους δυσανεξια σε καποιο απο τα συστατικα του.
Προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα ουτε σε μεγαλυτερη αραιωση,(μικροτερο ποσοστο επι του τελικου υγρου) απλα θα το χαριζα και θα πηγαινα σε καποιο απο τα χιλιαδες αλλα.

Αποσυνδεδεμένος Michael1310

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαι εδω και 2 μηνες ατμιστης.. εχω κοψει το καπνισμα και μεσα σε δυο μηνες εξεληχθηκα πολυ γρηγορα αλλαξα μοντ καινουριους επισκευασιμους ατμοποιητες εμαθα αρκετα γυρο απο το αντικειμενο.. τωρα θελω να προχωρισω στο επομενο σταδιο να ξεκινησω να κανω diy υγρα για λογους οικονομιας.. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1) τα σαιτ με τις συνταγες που γραφουνε για παραδειγμα (6% καποιο αρωμα φραουλας) θα βαλω 6ml αρωμα φραουλας για να φτιαξω 100ml υγρο; 
2) ξερει καποιος καποιο φθηνο online μαχαζι να παραγγειλω βασεις VG+PG Γιατι ειμαι φοιτητης βουλγαρια και δεν βρησκω πουθενα..
3) Η ωρημανση ποσο καιρο πρεπει να γινετε; Επισης πρεπεο να γινετε μαζι με την βαση μου ή να ωριμαζουν μονο τα αρωματα και μετα να πρωσθετω την βαση τυπου shake and vape? 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
1.Ναι.
Αλλα παντα οι συνταγες συνοδευουν το αρωμα με την εταιρεια του, γιατι αλλη ειναι πχ η φραουλα (σε γευση και πυκνοτητα) μιας Χ εταιρειας και αλλη μιας Ψ.
Για αρχη και μεχρι να ξετριφτεις λιγο με το DIY και με τα ml, gr, mg κλπ, θα σου συνιστουσα να παρεις λιγα αρωματα-ετοιμες συνταγες καποιας γνωστης εταιρειας οπου θα πρεπει για να φτιαξεις το υγρο σου να βαλεις βαση, νικοτινη και το αρωμα.
Γιατι πολλες απο τις "σπιτικες" συνταγες που χρειαζεται να βαλεις 5-6 αρωματα που θα διαβασεις στο ιντερνετ μπορει να ειναι μαπα για εσενα και να καταληξουν στον νεροχυτη.
Ειναι μαραθωνιος, οχι ραλλυ.

2. Γκουγκλαρε το.
Πολλοι χρησιμοποιουμε του Συνδεσμου (Chemco) απο τα φαρμακεια.
Ομως υπαρχουν διαφορες μαρκες  και σε online φαρμακεια και σε ατμομαγαζα, αλλα θα πρεπει να δεις τι παιζει με τα ταχυδρομικα και εαν στελνουν εκτος Ελλαδος.

3. Η ωριμανση πρεπει να γινεται στο ετοιμο υγρο, σε σκοτεινο μερος.
Ο χρονος εξαρταται απο το υγρο, τα φρουτα λιγες μερες, τα γλυκα-ζυμες περισσοτερες, τα καπνικα πολλες (20+).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2018, 20:26 από haros »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
1. ναι
2.https://www.thechosenfew.eu/index.php, στη Βουλγαρία είναι,vg και pg μπορείς να πάρεις απο φαρμακείο,κοίτα να είναι υψηλής καθαρότητας(99,8%)
3.όλα μαζί, ο χρόνος ωρίμασης διαφέρει ανάλογα με τα αρώματα που θα χρησιμοποιήσεις
από 15 μέρες μέχρι και 2 μήνες σε ορισμένα...

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
[member=22511]Michael1310[/member]
https://www.facebook.com/groups/VapeAlchemists/
Στο group VapeAlchemists στο ΦουΜπου έχει 2 καλούς οδηγούς για DIY.

Αποσυνδεδεμένος Michael1310

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια σας!! Μια τελευταια απορια  αρωματα σαν αυτο που εχουν ηδη 3 η και περισσοτερα υλικα δεν ειναι για συνταγες; Ειναι απλα για να προσθεσεις τις βασεις σου;

σωστά. Η συνταγή σε αυτά είναι έτοιμη. Εδω στο φόρουμ τα λέμε gourmet ή one shot.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Michael1310
πολύ σωστά σου απάντησε ο armadoran ότι η συνταγή στα one shot είναι έτοιμη, προσθέτεις βάση και είσαι ok(και περιμένεις να ωριμάσει). Βεβαίως, δεν ''απαγορεύεται'' να ρίξεις και κάποιο έξτρα άρωμα στο μίγμα σου ώστε να τονίσεις κάποιο στοιχείο ή να προσθέσεις μια διαφορετική γεύση...Δεν σε προτρέπω να το κάνεις,τουλάχιστον στην αρχή που είσαι τώρα, συνήθως τα one shot είναι ολοκληρωμένες προτάσεις http://vaping.gr/index.php/topic,30582.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12