vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

279 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, tibolaso, Buliwyf, maprix, Jorge, thebull, πολυς

Twitter

Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1620 στις: Μαρτίου 28, 2012, 05:24 »
Καλησπέρα κι από μένα. Μπήκα στον τρίτο μήνα μόνο με η.τ και μού έχουν συμβεί περίπου όλτα αυτά που διάβασα ήδη στις πρώτες 109 σελίδες αυτού του νήματος..... :wall: (ότι αναφορά θα ακολουθήσει αφορά το EGO C της Ovale αγορασμένο από αντιπροσωπεία στην Αθήνα και με όλα τα ανταλλακτικά επίσης)
Γράφω τα συμπεράσματα μήπως και γλιτώνω κάποιους πιο νέους από ταλαιπωρία όπως γλίτωσαν κι εμένα οι παλιότεροι και τους ευχαριστώ.
1. Η γεύση και η απόδοση είναι συναρτήσεις περίπου όλως των εξαρτημάτων του τσιγάρου. Άρα απομένει η ελαχιστοποίηση των μεταβλητών αυτών, ώστε να καταφέρει κανείς να βάλει σε ένα λογαριασμό όσο δυνατό λιγότερους παράγοντες. Ποιές είναι οι στεθερές που μπορώ ανά πάσα στιγμή να έχω και να ελέγχω?
α) Καλή εφαρμογή των κομματιών των τανκ τόσο αυτόνομα όσο και πάνω στο τσιγάρο. Αυτό σημαίνει ότι "μασουλημένα" επιστόμια, χαλαρές τάπες, κακοτρυπημένες τάπες (αν είναι σιλικόνης), πολυχρησιμοποιημένες τάπες κλπ, κλπ ΘΑ ΑΛΛΟΙΩΣΟΥΝ ΤΗ ΓΕΥΣΗ. Κάτι σημαντικόπου δεν αναφέρθηκε είναι η οξύτητα του σάλιου του καθενός :confused1: Σε αυτό το σημείο συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με τον ιδρώτα μας. Κάποιοι "χαλάνε" ρούχα κι άλλοι αλλοιώνουν ότι έρχεται σε επαφή  μαζί του (π.χ. μουσικοί εγχόρδων σκουριάζουν τάστα παίζοντας). Το ίδιο συμβαίνει και με το σάλιο. Οι λύσεις είναι δύο:
i) Συχνή αλλαγή των τάνκ
ιι) Πλύσιμό μετά από κάθε χρήση και γέμισμα

β) Σωστή εφαρμογή του κώνου στο βίδωμά του και στο τσιγάρο  . Αυτό μου έμοιαζε περίπου αυτονόητο μέχρι που διαπίστωσα ότι γνωστός μόνιμα άτμιζε με στραβωβιδομένο κώνο καθώς δεν καθάρισε οτέ τις βόλτες. Αποτέλεσμα.....διαρροές ατμού στο πάνω μέρος και υγρού στον ατμοποιητή

γ) Έλεγχος της μπαταρίας . Καθώς οι περισσότεροι δε μπορούν να μετρήσουν με όργανο την απόδοση καλό είναι να μην τις αφήνετε να τελειώσουν τόσο τη διάρκεια πριν την επαναδόρτιση όσοκαι τη διάρκεια της συνολικής ζωής τους. Ο έλεγχος σε όλα αυτά μπορεί να γίνει εμπειρικά καθώς θυμόμαστε καλά πως λειτουργεί μια νέα μπαταρία όταν αγοράσαμε το τσιγάρο.

δ) Ατμοποιητής - Ο μεγάλος άγνωστος. Έχω ζήσει με κάποιον από αυτούς 2 μέρες ενώ με κάποιον άλλον 20 με ίδια συντήρηση. (Ατμίζω 4-5 ml την ημέρα, στα υγρά θα αναφερθώ παρακάτω). Επίσης έχω ακολουθήσει τις περισσότερες από τις μεθόδους που διάβασα εδώ εκτός των πολύ εξειδικευμένων όπως του φίλου - γητευτή που σε ένα βίντεο έφτιαξε και αντίσταση.... :angel:
Παρατήρησα πως πράγματι ένας σούπερ καθαρισμός όπως και τα τεστ κοπώσεως της αντίστασης  :laugh1: :laugh1: :laugh1: παρατείνουν κατά τι τη ζωή του ατμοποιητή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο όλη αυτή η ιστορία όπως επίσης δεν ξέρω τι και πόσο από αυτό το καρβούνιασμα - ξεκαρβούνιασμα της αντίστασης καταλήγει στα πνευμόνια και στο αίμα μας που με τόσο κόπο κόψαμε το κ.τ για να τα προστατεύσουμε αμφότερα. Ωστόσο και επιστρέφοντας στην αρχική παρατήρηση νομίζω ότι η ίδια η κατασκευή του συγκεκριμένου τύπου ατμοποιητών φαίνεται να είναι τόσο πολυπαραγοντικά αλλοιώσιμη ώστε μάλλον οι δικές μας προσπάθειες φαίνονται  σε μεγάλο βαθμό μάλλον τυχαία πετυχημένες ή  τυχαία αποτυχημένες.... :wall:. Ως εκ τούτου νομίζω ότι πέραν του απλού καθαρίσματος και σε περιπτώσεις αστοχίας υλικού ένα τραβηγμα του φυτλιού ή έναν καθαρισμό της αντίστασης το κάτι παραπάνω φοβάμαι ότι δεν αξίζει τον κόπο (πέραν βέβαια της χειρονακτικής χαράς και ενασχόλησης που σέβομαι και κατανοώ απόλυτα). Να διευκρινίσω για μια ακόμη φορά ότι μιλώ για τέτοιες επεμβάσεις κι όχι για πλήρης αναπροσαρμογές που τόσο εντυπωσιακά κάνουν μερικοί φίλοι εδώ μέσα... :thumpup:
ε) Υγρά - Ποιότητα - χρήση. Στη δική μου αντίληψη ο ατμοποιητής λειτουργεί καλύτερα με PG και είναι λογικό, ας μην το αναλύσουμε. Ωστόσο η VG συνήθως προκαλεί μικρότερες διαρροές, λογικό κι αυτό ως πιο παχύρεστη. Προσωπικά αν η Pg (9mg) δε με χτυπούσε τόσο στο λαιμό θα διάλεγα αυτή καθώς στο βωμό της γεύσης και του χτυπήματος θυσιαζω ατμό και μικροδιαρροές :) Δυστυχώς δε μπορώ να την αντέξω, όπως από την άλλη δε μπορώ να αντέξω την παχυρευστότητα της Vg (το ίδιο ζορίζεται κι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής) Έτσι κατέληξα σε μια δοσολογία περίπου 3/4 Pg (η οποία περιέχει και vg από το εργοστάσιο) και 1/4 vg. Αποτέλεσμα...Καλό χτύπημα - Καλός καπνός - καλή λειτουργία ατμοποιητή και ελάχιστες διαρροές.
Ελπίζω να βοήθησα
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1621 στις: Μαρτίου 28, 2012, 08:28 »

γ) Έλεγχος της μπαταρίας .  Ο έλεγχος σε όλα αυτά μπορεί να γίνει εμπειρικά καθώς θυμόμαστε καλά πως λειτουργεί μια νέα μπαταρία όταν αγοράσαμε το τσιγάρο.



Στα Ovale eGo-c, δεν γίνεται θαλλασί το λαμπάκι, όταν η μπαταρία φτάσει στο 50% της απόδοσής της και μπλέ όταν τελειώνει όπως στα Joyetech eGo-C? ???

Αποσυνδεδεμένος aggelos g

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1622 στις: Μαρτίου 28, 2012, 08:53 »
ναι οπωσ τα λεσ ειναι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1623 στις: Μαρτίου 28, 2012, 09:28 »

Στα Ovale eGo-c, δεν γίνεται θαλλασί το λαμπάκι, όταν η μπαταρία φτάσει στο 50% της απόδοσής της και μπλέ όταν τελειώνει όπως στα Joyetech eGo-C? ???

Όχι

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1624 στις: Μαρτίου 28, 2012, 09:34 »
να ρωτησω... ειναι φυσιολογικο μετα το dry burn να παιρνω σφιχτη τζουρα? κ αν οχι τι εκανα λαθος? μηπως το παραεκανα?
βγαλε  και βαλε τον ατμοποιητη ξανα μηπως δεν εκατσε καλα και δεν τραβαει αερα σωστα.δεν καιμε την αντισταση με το φυτιλι πανω στον ατμοποιητη.καλα ατμισματα και μακρια πλεον απο το  Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1625 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:27 »
Παιδιά καλησπέρα. Νέο μέλος και εφόσον παρακολουθούσα το φόρουμ για μέρες πλέον θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής.
Αποφάσισα να περάσω από ego-t σε ego-c...και πήρα βάση κώνο και 2-3 ατμοποιητές no name για δοκιμή.
Δοκιμάζοντας τον ένα...ενώ όλα οκ, η γεύση μου φέρνει εμετό. Είναι λίγο από γράσο μαζί με "σιδερίλα" ...μια σκέτη αηδία.
Τραβάω τζούρες χωρίς να το πάω κάτω για να στρώσει...αλλά τίποτα...
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?
Οι μπαταρίες είναι 650αρα και 1000αρα ego-t
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Vgkantis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Twitter: @Vgkantis
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1626 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:34 »
Παιδιά καλησπέρα. Νέο μέλος και εφόσον παρακολουθούσα το φόρουμ για μέρες πλέον θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής.
Αποφάσισα να περάσω από ego-t σε ego-c...και πήρα βάση κώνο και 2-3 ατμοποιητές no name για δοκιμή.
Δοκιμάζοντας τον ένα...ενώ όλα οκ, η γεύση μου φέρνει εμετό. Είναι λίγο από γράσο μαζί με "σιδερίλα" ...μια σκέτη αηδία.
Τραβάω τζούρες χωρίς να το πάω κάτω για να στρώσει...αλλά τίποτα...
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?
Οι μπαταρίες είναι 650αρα και 1000αρα ego-t
Ευχαριστώ.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αυθεντικούς ατμοποιητές Joyetech καθώς και όλο το σύστημα να είναι αυθεντικό.. Απο τους ατμοποιητές no-name κερδίζεις άντε 1ε ανα ατμοποιητή αλλα παίζεις στο αν θα είναι καλός ή όχι και άν θα κρατήσει..
Αυτή η γεύση στους αυθεντικούς είναι απο το λαδάκι που είναι μέσα οι ατμο αλλα μετά απο λίγες τζούρες φεύγει..
Οι αυθεντικοί κρατάνε πολύ παραπάνω απο no-name και είσαι σίγουρος γενικότερα.. Τώρα όμως είναι θέμα δικό σου.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1627 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:42 »
μουφα τελειως οι noname ην περνεις παρε μονο επωνυμους ferrari..  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Vgkantis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Twitter: @Vgkantis
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1628 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:50 »
μουφα τελειως οι noname ην περνεις παρε μονο επωνυμους ferrari..  :wall:
Συγγνώμη αυτό είναι ειρωνικό;

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1629 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:59 »
vgkantis, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Βασικά οι άτμο είναι από zerobacco....βρισκόμουν σήμερα το πρωί Αθήνα και είπα να πάρω απλά για δοκιμή. Αν σαν άτμο μου άρεσε στην πορεία δεν είχα πρόβλημα να πάω σε καλύτερους. Για δοκιμή όμως φαντάστηκα ότι θα είναι μια χαρά.
Το θέμα όμως είναι αυτό το λαδάκι (γράσο μάλλον) που έχει μέσα...οι επώνυμοι δεν το έχουν? Στα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα...απλά η γεύση είναι απαίσια.
Με τους ego-t δεν είχα παρόμοια γεύση στην αρχή...μια χαρά ατμίζονταν...

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1630 στις: Μαρτίου 29, 2012, 14:59 »
oxi. απλα λεω στον φιλο να παρει φεραρι. εχουμε τονισει απειρες φορες οτι δεν υπαρχουν επωνυμα στα ητ.
ο φιλος ειναι νεος εδω. με του να του λρς μονο επωνυμους δεν ειναι σωστο.
ολα ειναι μade in china. ο καθε κατασκευαστης περνει απο κινα και βαζει το λογοτυπο του πανω.
βαρεθηκα να το λεω και να το ξαναλεω.

και εσυ αν κανεις παραγγελια 100-200-500 κομματια μπορεις να βαλεις πανω και την ακροπολη φωτογραφια και να λες επωνυμα αρχαιοελληνικα τσιγαρα.
τα ειχε εφευρει ο περικλης! (καλη διαφημιση για τον αδωνη ε?) χαχα

δεν στα λεω ειρωνικα. απλα να τα λεμε και με λιγο "οπισθεν".. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1631 στις: Μαρτίου 29, 2012, 15:00 »
vgkantis, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Βασικά οι άτμο είναι από zerobacco....βρισκόμουν σήμερα το πρωί Αθήνα και είπα να πάρω απλά για δοκιμή. Αν σαν άτμο μου άρεσε στην πορεία δεν είχα πρόβλημα να πάω σε καλύτερους. Για δοκιμή όμως φαντάστηκα ότι θα είναι μια χαρά.
Το θέμα όμως είναι αυτό το λαδάκι (γράσο μάλλον) που έχει μέσα...οι επώνυμοι δεν το έχουν? Στα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα...απλά η γεύση είναι απαίσια.
Με τους ego-t δεν είχα παρόμοια γεύση στην αρχή...μια χαρά ατμίζονταν...

φυδικσ κσι εχουν υγρο μεσα διαβασε συτο που εγραψα παραπνω.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1632 στις: Μαρτίου 29, 2012, 15:01 »
παρε νο νειμ και μην φοβασε.εγω πηρα οβαλλε πηρα τοταλυ lr πηρα και ζερομπακο.μπορει να μην ειναι κατασκευαστικα σαν τους επωνυμους αλα ειναι σχεδον ισαξιοι και στην μιση τιμη.5 ευρω οι επωνυμοι και 2.5 οι αλοι.βγαλε το γυτιλι και αλαξετο μηπως απο εκει εχει προβλημα.η αντισταση δεν μυριζει.αν θελεις πλεντα να φυγουν υπολειματα εργοστασιακα. :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vgkantis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Twitter: @Vgkantis
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1633 στις: Μαρτίου 29, 2012, 15:06 »
vgkantis, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Βασικά οι άτμο είναι από zerobacco....βρισκόμουν σήμερα το πρωί Αθήνα και είπα να πάρω απλά για δοκιμή. Αν σαν άτμο μου άρεσε στην πορεία δεν είχα πρόβλημα να πάω σε καλύτερους. Για δοκιμή όμως φαντάστηκα ότι θα είναι μια χαρά.
Το θέμα όμως είναι αυτό το λαδάκι (γράσο μάλλον) που έχει μέσα...οι επώνυμοι δεν το έχουν? Στα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα...απλά η γεύση είναι απαίσια.
Με τους ego-t δεν είχα παρόμοια γεύση στην αρχή...μια χαρά ατμίζονταν...
Έχουν λαδάκι και οι αυθεντικοί απλά φεύγει μετά απο λίγες τζούρες τελείως. Το λαδάκι αυτό είναι καθαρά για "συντήρηση" του ατμοποιητή όταν είναι μέσα στην συσκευασία του. Αλλα πιστεύω για να καταλάβεις αν θα σου αρέσει σαν ατμοποιητής και σαν γεύση τότε καλύτερα να δοκιμάσεις εναν αυθεντικό. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα που ατμίζω εδώ και αρκετό καιρό με αυθεντικούς (έχω δοκιμάσει και no-name) καθώς κρατάνε πολύ, πάρα πολύ καλό ατμό, και πολύ καλή γεύση παρόλο που κάνω full VG.
Ότι σου λέω παραπάνω είναι καθαρά λόγω μιας δικιάς μου εμπειρίας, δεν είναι ο κανόνας οτι όλα τα no-name είναι χάλια, αλλα ίσως συμβαίνει στα περισσότερα...
Ελπίζω να σε βοήθησα.. Ουσιαστικά έναν αυθεντικό μπορείς να τον αγοράσεις με 8.5 ευρώ και μετά αγοράζεις όσους ατμοποιητές θες εφόσον σου αρέσει. Άμα θες να πάρεις αυθεντικό και δεν ξέρεις που θα βρείς στείλε μου PM (για να μην κάνουμε διαφήμιση).

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #1634 στις: Μαρτίου 29, 2012, 15:08 »
tnt φερερι λοιπον...  :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181401 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 57 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63