vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, manoslykos

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #165 στις: Ιουνίου 02, 2016, 10:39 »
Κι εγώ έκανα εξετάσεις πριν από έναν μήνα και βρήκα νηστείας 170 (από 125) και αύριο θα ξανακάνω μετά από ψιλοπροσεγμένη διατροφή (ελάχιστο αλκοόλ, μόνο ολικής ψωμιά, ελάχιστη ζάχαρη , πολύυυ μαρούλι : :'(  )
Θα δω και θα ενημερώσω την έρευνα :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #166 στις: Ιουνίου 02, 2016, 10:44 »
Δηλαδή, είσαι μέλος του forum απ' το '12 και πριν δυο χρόνια άρχισες το ΗΤ και πριν ένα μήνα μέτρησες το ζάχαρο και έχεις υποψίες!χμ!!!
Μήπως πλακώθηκες στα κοκορέτσια και τις πετσούλες και δεν θες να το παραδεχτείς:
Το 12 που γραφτηκα ξεκινησα με κατι μαιμου τυπου ego και το παρατησα το ΗΤ σε χρονο ντε-τε!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@valsam
Ούτε μπορώ ούτε επιτρέπεται να αμφισβητήσω τα γεγονότα που αναφέρεις, έχεις όμως σκεφτεί ότι μπορεί η ερμηνεία τους να είναι τελείως διαφορετική από αυτή που διατυπώνεις; Επειδή πριν δύο χρόνια πήγες σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο ή βρήκες ένα μηχανάκι μέτρησης και έκανες μια, δυο, πέντε μετρήσεις χωρίς ίσως σύστημα, ίσως μόνο πρωί νηστικός αυτό δεν σημαίνει ότι το ζάκχαρο ήταν κανονικό, ότι μετά το μεσημεριανό η καμπύλη δεν πήγε στο διακόσια και δεν έμεινε εκεί για ώρες. Αυτό λέγεται προδιαβήτης. Οι εξετάσεις πως προέκυψαν μήπως αισθανόσουν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, ότι κάποια πριν εύκολα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα και ενοχοποίησες το κακόμοιρο το τσιγαράκι ;D (κόβοντάς το κιόλας) όπως κάνεις τώρα με την γλυκερίνη;
Για παράδειγμα σε έναν προδιαβητικό η απότομη αύξηση βάρους ενδεχομένως λόγω διακοπής του κανονικού τσιγάρου μπορεί να επιδεινώσει άμεσα την υγεία του, φταίει η γλυκερίνη γι'αυτό;
Δεν κάνω αντιπαράθεση ούτε απορρίπτω τις υποψίες σου, απλά το ψάχνω γιατί με ενδιαφέρει άμεσα
Φιλε τις εξετασεις πριν 2 χρονια τις εκανα στο νοσοκομειο και σε μικροβιολογικα και εκανα παρα πολλες αιματολογικες (ψαχχνοντας την αιτια θρομβοσης) και το ζαχαρο ηταν εντος των φυσιολογικων οριων,η αληθεια βεβαια είναι ότι μετα την θρομβοση που επαθα  και εκοψα το τσιγαρο εβαλα καμια 10-12 κιλα(αποτομη δεν την λες ,μεσα σε 2 χρονια τα πηρα αυτά τα κιλα) και λογο του προβλήματος στο ποδι εκοψα την οποια γυμναστικη εκανα,αντε να'πω ότι σε αυτό να οφείλεται το ότι το 90 εγινε 240,αλλα όπως και να το κανω δεν μου βγαινει και απ'το μυαλο το γεγονός ότι το ζαχαρο αυξηθηκε παραληλα με την χρηση του ΗΤ!
Δεν ξερω,τι να πω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 10:56 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #167 στις: Ιουνίου 02, 2016, 13:16 »
Καταλαβαίνεις γιατί κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, θα ήθελα όπως όλοι μας να ξεκαθαρίσει το θέμα και μάλιστα με ευνοϊκό τρόπο ώστε να ατμίζουμε με ένα άγχος λιγότερο. Πάντως οι γιατροί δεν λένε τυχαία ότι εκατομμύρια άνθρωποι είναι προδιαβητικοί - διαβητικοί έν αγνοία τους. Εάν υπάρχει η προδιάθεση κάποια στιγμή θα εμφανιστεί και κάποια στιγμή θα επιδεινωθεί ραγδαία, το 90 θα γίνει 250 είτε καπνίζεις είτε ατμίζεις είτε εισπνέεις καθαρό βουνίσιο αέρα, άλλωστε οι διαβητικοί που δεν κάπνισαν ποτέ είναι εκατομμύρια. Η απάντηση είναι καθαρά θέμα ιατρικής έρευνας. 
Συμβουλευτικά προς όλους η δραστηριότητα ήπια και ολοήμερη είναι ο καταλύτης που επηρεάζει θετικά όλα τα άλλα, δραστικότητα φαρμάκων, μεταβολισμό τροφών και διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος danae_l

  • *
  • 58
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #168 στις: Αυγούστου 22, 2016, 12:44 »
εχω ξεκινησει το ηλεκτρονικο μολις 10 μερες...
με καιει πολυ το συγκεκριμενο θεμα..
λογω του οτι στην εγκυμοσυνη μου ειχα παρουσιασει διαβητη κυησης και εκανα ινσουλινη,οι γιατροι μου ειπαν οτι εχω μεγαλες πιθανοτητες να το εμφανισω ξανα καποια στιγμη,εαν δεν προσεχω ...καθε εξι μηνες κανω εξεταση και ειμαι γυρω στο 90 νηστειας...
ομως απο την στιγμη που ξεκινησα το ατμισμα,με 60 γλυκερινη (η pg με ενοχλει πολυ και δυστυχως δεν θα μπορεσω να κανω υγρα με μεγαλυτερη δοση απο 40)και κανω γυρω στα 4 μλ το πολυ την ημερα,νιωθω πολλες φορες την ημερα σαν να μου εχει ανεβει το σακχαρο.,αλλα δεν μπορω να το εξακριβωσω..ειμαι διακοπες τωρα,μολις γυρισω εχω ηδη ραντεβου με την ενδοκρινολογο μου για εξετασεις,οποτε θα της πω να το κοιταξουμε καλυτερα...
θα σας ενημερωσω κι εγω για τις οποιες εξελιξεις

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #169 στις: Αυγούστου 22, 2016, 14:36 »
Αν ανησυχείς τόσο, υπάρχουν και οι αυτόματοι μετρητές

νιωθω πολλες φορες την ημερα σαν να μου εχει ανεβει το σακχαρο
:confused1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #170 στις: Αυγούστου 22, 2016, 18:05 »
Κάποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα.
Η συνέχεια εδώ:
Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)

:locked:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 118 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63