vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ηρακλης, ZoeM, lagoudakis, sakissalonika, camber, Tem

Twitter

Αντιστάσεις τιτανίου

Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:13 »
Για κάποιο λόγο μπερδεύτηκα και νόμιζα πως με μικρότερη αντίσταση θα ήθελε περισσότερα watts
Είδα και πρώτο πόστ..
Παράθεση
1) 0.5 ohm με σύρμα τιτανίου 0.25 mm
2) 1 ohm με σύρμα τιτανίου 0.18 mm
3) 1.5 ohm με σύρμα τιτανίου 0.18 mm
Ενώ το σύρμα στο esmokeguru είναι 0,4

Στα 0,2Ω θα μπορεί να κάνει έλεγχο θερμοκρασίας?
http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ti1&r=0.2&hfnw=12&awg=26&id=2
(μάλλον θα το δω στη πράξη αυτό!)
Σε ευχαριστώ

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 21:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 21:09 »
Μονο έλεγχο

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης


Η σωστή απάντηση, είναι ότι το Ti Grade1 (ή αλλιώς Ti01) είναι μόνο για έλεγχο(αν και παίζει μια χαρά και σε power mode ή μηχανικό) ενώ το Ti02 δεν είναι για έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:12 »
Δηλαδή το 02 είναι οκ για power Mode?

Sent from my SM-N9208 using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:40 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:18 »
Ναι και ήταν και το πρώτο τιτάνιο που δοκίμασα (NRN σε ΙΑΤΤΥ και Just GG με RAYON...).

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 21:41 »
Εκει που ελεγα να πεταξω το καρουλι αρχιζω και τα βρισκω με το τιτανιο στον kl+.
Τοσο καιρο το εχω κατω κατω στο κουτι με τα ατμιστικα μου τσιμπρακαλα και δεν του ειχα δωσει και ιδιαιτερη προσοχη!

0.30mm σπειρες αν και πριν λιγο εστησα αλλα δε θυμαμαι, 6-7 νομιζω! 0.34Ω μου βγηκε σε 1,6mm coil.

Σε ξεκλειδωτο (χωρις αρχικο κλειδωμα, ετσι το αφηνω πια) στο vtc mini και 220-230°c ολα υπερκαλα.

Και γευση και ντουμανι και χτυπημα ολα εκει ειναι. Σε βαθμο που ανησυχω!
Το ειχα ξανακανει αυτο το στησιμο στον kayfun με τα ιδια καλα αποτελεσματα και διαρκεια 5-6 μερες (καμια 20αρια ml)
Το αγιο δισκοποτηρο μου φαινετε μετα απο το ss που μολις εβγαλα!  :))

Θα δωσω την ευκαιρια του και στους αλλους μου ατμο μιας και μονο στον kayfun το ειχα βαλει.

Αν πανε ολα καλα για δευτερη φορα θα το καθιερωσω οταν θελω tc στα καπνικα υγρα μου.
Για τα γλυκα μου αρεσε πιο πολυ το ni200, οταν και οσο επαιζε βεβαια.

Ανακεφαλαιωνοντας ομως, δε βλεπω να αφηνω το kanthal για βασικο μου συρμα, μετα απο ενα σωρο δοκιμες και σπαζοκεφαλιες δε με εχει πεισει ακομη το tc για τα καλα.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 23:38 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 22:00 »
Ξεκλειδωτο το αφηνεις αλλα  ο ελεγχος θερμοκρασιας δεν λειτουργει, σωστα;

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 22:31 »
...το Ti gr1, όπως έχω ξαναγράψει είναι το βασικό μου σύρμα σε TC mode, τουλάχιστον 6 μήνες. Νομίζω ότι πλήρεί τις προϋποθέσεις για σωστή λειτουργία με έλεγχο θερμοκρασίας.
Είναι άγευστο, με καλή ανθεκτικότητα, διαχειρίσιμο όσον αφορά στην στρέβλωση και με άριστη  βιοσυμβατότητα.


@ Ntinlanden

...Και ξεκλείδωτη, δεν χάνει την μικρότερη τιμή της αντίστασης η πλακέτα. ;)


...όμως δεν υπάρχει λόγος :) .

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 23:17 »
Ξεκλειδωτο το αφηνεις αλλα  ο ελεγχος θερμοκρασιας δεν λειτουργει, σωστα;

Δουλευει κανονικοτατα, οταν βαλεις για πρωτη φορα τον ατμοποιητη στο ξεκλειδωτο μοντ διαβαζει την αντισταση και δουλευει με βαση την τιμη που διαβασε. Οσο δεν βγαλεις τον ατμοποιητη ειναι σαν να την εχεις κλειδωσει, οταν τον βγαλεις και τον ξαναβαλεις απλα σε ρωτα αν ειναι νεο coil ή το ιδιο coil.
Αν και βγηκαμε εκτος τοπικ αυτα υπαρχουν στο νημα του vtc mini.

@ Takkat:  :thumpup:
Αν και αυτο το συρμα που εχω (απο replace smoke) το καρουλι το μονο που γραφει ειναι titanium 0.30mm.
Αφηνει αρκετη μαυριλα στη χαρτοπετσετα οποτε το καθαριζω αρκετες φορες και καλα με οινοπνευμα και μετα με νερο. (Στη χαρτοπετσετα ετσι..)
Σε εμενα το συγκεκριμενο μου βγαζει μια γευση ειδικα στην αρχη, μια γευση που κατ εμε ταιριαζει πολυ με τα καπνικα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:49 »
@takkat

Από θέμα γεύσης, το θεωρώ και εγώ ανώτερο από το Ni200, όχι όμως από το SS316. Από θέμα ανθεκτικότητας όμως θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι πέφτει γρηγορότερα σε σχέση με το Ni200 και πολύ πιο απότομα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 23:13 »
Από τα σύρματα Ti της UD που φέρνει η fasttech (26g και 28g) ποιο θα προτείνατε για το ipv d2?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 23:32 »
To 26ga.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 23:45 »
@takkat

Από θέμα γεύσης, το θεωρώ και εγώ ανώτερο από το Ni200, όχι όμως από το SS316. Από θέμα ανθεκτικότητας όμως θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι πέφτει γρηγορότερα σε σχέση με το Ni200 και πολύ πιο απότομα.


Δεν έχω αρκετή εμπειρία με το Ni200 για να το συγκρίνω. Ελάχιστα (5-6) στησίματα μόνο, στις αρχές που εμφανίστηκε το Νι.


Το SS 316L το θεωρώ αξιόπιστο υλικό, αλλά με μικροπροβλήματα σε TC mode.


Tα setup με Τi gr1, μου κρατάνε 3-4 μέρες με 2-3 αλλαγές βαμβακιού, με κατανάλωση 8-10ml/ημ. χωρίς πρόβλημα απόδοσης.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 23:56 »
Εγώ έχω καταλάβει οτι αν ένα σύρμα σου κάνει, το καταλαβαίνεις απο το πρώτο στήσιμο, αρκεί φυσικά να είναι σωστό το στήσιμο!
Δεν αποκλείω όμως την περίπτωση να μας αρέσει κάποιο σύρμα περισσότερο και κάποιο άλλο λιγότερο σε βάθος χρόνου, κάτι παρόμοιο με τα υγρά δηλαδή.

Είπες πριν takkat, οτι το τιτάνιο είναι διαχειρίσιμο όσον αφορά στην στρέβλωση, εννοείς οτι το διορθώνεις εύκολα ας πούμε ή κάτι άλλο...?
Γιατί εγώ έκανα ένα στήσιμο και το παράτησα μετά απο τόσο παίδεμα...έκανα περισσότερη ώρα απο όταν έστησα την πρώτη μου αντίσταση...  ;D
Παρόλο που μου έδωσε ωραία γεύση και για μένα παρόμοια με το Ni200.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 00:12 »
To 26ga.


Δεν θα θέλει περισσότερα joule για να δουλέψει καλά όμως;

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 00:32 »
@ Takkat:  :thumpup:
Αν και αυτο το συρμα που εχω (απο replace smoke) το καρουλι το μονο που γραφει ειναι titanium 0.30mm.
Αφηνει αρκετη μαυριλα στη χαρτοπετσετα οποτε το καθαριζω αρκετες φορες και καλα με οινοπνευμα και μετα με νερο. (Στη χαρτοπετσετα ετσι..)
Σε εμενα το συγκεκριμενο μου βγαζει μια γευση ειδικα στην αρχη, μια γευση που κατ εμε ταιριαζει πολυ με τα καπνικα υγρα.


Από αυτά (Ti gr1) που χρησιμοποιώ:
Από e-smokeguru και e-cig δεν βγάζουν το παραμικρό όσες φορές κι αν καθαρίσω.
Από zivipf τη θέλει την χαρτοπετσέτα με την αιθανόλη της.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Είπες πριν takkat, οτι το τιτάνιο είναι διαχειρίσιμο όσον αφορά στην στρέβλωση, εννοείς οτι το διορθώνεις εύκολα ας πούμε ή κάτι άλλο...?
Γιατί εγώ έκανα ένα στήσιμο και το παράτησα μετά απο τόσο παίδεμα...έκανα περισσότερη ώρα απο όταν έστησα την πρώτη μου αντίσταση...  ;D
Παρόλο που μου έδωσε ωραία γεύση και για μένα παρόμοια με το Ni200.


Νομίζω ότι είναι ένα υλικό που διατηρεί την ελαστικότητά του αλλά και σχήμα του μετά το στήσιμο, εξαιρετικά. Ένα "τρικ" που με βοηθάει είναι να εφαρμόζω αρκετή δύναμη όταν σχηματίζω τις σπείρες στο αξονάκι ή καλό τράβηγμα στο τέλος αν φτιάξω με το "curocoil", ώστε να σταθεροποιηθούν οι σπείρες.
Στις αλλαγές βαμβακιού, η αντίσταση  χαλάει καθόλου ή πολύ πολύ δύσκολα, και καθαρίζεται με πλύσιμο, τρίψιμο, σκούπισμα κατά το πως βολεύεται ο καθείς αρκετά καλά.


Υπερέχει του SS σε λειτουργία TC mode, του Ni200 σε ευκολία στριψίματος και σε βιοσυμβατότητα κι απ' τα δύο. NiFe δεν έχω δοκιμάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2016, 00:42 από takkat »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499580 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos