vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 10 χρήστες
TasMan, andreashadji, camber, dkostas, Jorge, Milarepa, Tem, Lazy Dog, gfilip, lagoudakis

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1920 στις: Απριλίου 07, 2021, 00:37 »
Δεν έχω δοκιμάσει άλλες να σου πω την αλήθεια. Να δοκιμάσω σε συνταγή εννοώ. Σκέτες έχω δοκιμάσει την premium custard της fa και το colonel custard της t juice. Στην premium custard αυτό που θυμάμαι που δεν μου άρεσε ήταν το λεμόνι. Ελάχιστο μεν αλλά με ενοχλούσε. Ίσως σε μίξη με αλλά αρώματα να χάνεται. Πάντως θα δοκιμάσω και τις δύο προτάσεις σου.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1921 στις: Απριλίου 07, 2021, 00:47 »
Η custard premium δεν έχει λεμόνι. Εννοείς την custard cream η οποία έχει όντως λεμόνι. 
Το diy σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα υγρό στα μέτρα σου. Αυτό που αρέσει σε μένα δε σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να αρέσει και σε σένα. Μόνο με δοκιμές και διάβασμα μπορείς να καταλήξεις σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. 

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1922 στις: Απριλίου 07, 2021, 01:34 »
Όντως, έτσι ακριβώς είναι. Απλά βοηθάει η εμπειρία και η γνώμη κάποιων έστω για να γίνει μία αρχή. Α ξέχασα, έχω και brown sugar tpa αλλά δε νομίζω να κολλάει αυτό στην πρώτη, την απλή συνταγή ε;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1923 στις: Απριλίου 07, 2021, 07:19 »
Όχι δεν ταιριάζει η brown sugar στη συνταγή

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1924 στις: Απριλίου 24, 2021, 11:12 »


Rolling Hills (West Virginia) {AGM} Mtl

Ένα mix καθαρά καπνικό. Η αρχική σκέψη ήταν να δημιουργηθεί ένα virginia stone με το FA Virginia πολύ χαμηλότερα στο 0,7% ώστε να παίζει σε συνδυασμό με Ry4. Δεν είναι λίγοι αυτοί που άτμιζαν ή συνεχίζουν να ατμίζουν το FA Virginia μόνο του στο 2%-2,5% οπότε σκέφτηκα να δημιουργήσω και ένα boostαρισμένο virginia.

Κώδικας: [Επιλογή]
Latakia (FA) 0.5%
Red USA Mix (Hangsen) 1%
Sweet Cigarette (Flavorah) 1%
Tobacco, DNB (Dirty Neutral Base) (INAWERA) 0.5%
Virginia (FA) 2.5%

Ωρίμανση: 20 μέρες

Η συνταγή βρίσκεται και στο ELR στο παρακάτω LINK

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1925 στις: Απριλίου 24, 2021, 11:15 »
το Red USA mix παίζει να το κάνουμε sub?

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1926 στις: Απριλίου 24, 2021, 11:19 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις όποιο καπνικό σου αρέσει ώστε να δώσεις boost, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάποιο αρωματικό μιας και θα έδινε την αίσθηση καπνού πίπας. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε μου τι καπνικά έχεις ώστε να σου προτείνω κάποιο που γνωρίζω.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click




Lemon Cake {AGM} Mtl

Η παρακάτω συνταγή δημιουργήθηκε πριν καιρό κυριολεκτικά στα τυφλά μιας και για λόγους υγείας είχα χάσει την γεύση/όσφρηση μου (ευτυχώς απέφυγα τη κορόνα) Το αποτέλεσμα με άφησε ικανοποιημένο μιας και αυτό που πήρα ήταν αυτό που είχα στο μυαλό μου κατά την δημιουργία της. Έχουμε ένα κέικ με κρέμα λεμονιού, η οποία έχει ήπια ένταση και αυτό κάνει την συνολική συνταγή να μην γίνεται κουραστική κατά την διάρκεια του ατμίσματος.

Κώδικας: [Επιλογή]
Bavarian Cream (TPA) 1.5%
Biscuit (INAWERA) 0.5%
Cookie (Biscotto) (FA) 1%
Custard Premium (FA) 1%
Graham Cracker (FW) 1%
Lemon Juicy (JF) 3%
Lemon Sicily (Limone Sicilia) (FA) 1.5%
Meringue (TPA) 1.2%
Sweetener (Sucralose/Maltol) (TPA) 0.8%
Vanilla Custard (CAP 3%
Whipped Cream (Flavorah) 0.8%
Yellow Cake (Jungle Flavors) 1.5%

Ωρίμανση: 20μέρες

Η συνταγή έχει προστεθεί και στο ELR στο παρακάτω LINK

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click




Creamy Hazelnuts RY4 {AGM} Mtl

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για ένα καλό Ry4 με φουντούκι, έφτασα στην παρακάτω συνταγή. Η αναζήτηση συνεχίζεται αλλά μιας και το αποτέλεσμα της συνταγής είναι ικανοποιητικό, θέλησα να τη μοιραστώ μαζί σας. Κρεμώδες ημικαπνικό με φουντούκι και νότες σοκολάτας, η οποία στις πρώτες μέρες της ωρίμανσης γίνεται αρκετά αντιληπτή. Στις 20 μέρες το mix έχει δέσει και θεωρώ πως είναι έτοιμο για άτμισμα.

Κώδικας: [Επιλογή]
Acetyl Pyrazine 5% (TPA) 0.6%
Chocolate Cream (Hangsen) 0.5%
Custard Premium (FA) 1%
Hazelnut (Hazel Grove, Nocciola) (FA) 1%
Hazelnuts and Cream (WF) 2.5%
Milk Chocolate (Jungle Flavors) 1%
RY4 Double (Jungle Flavors) 2%
RY4 Double (TPA) 6%
Vienna Cream (FA) 0.5%

Ωρίμανση: 20 μέρες

Η συνταγή βρίσκεται και στο ELR στο παρακάτω LINK
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2021, 16:58 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1927 στις: Απριλίου 24, 2021, 11:52 »

Δεν είναι ακριβώς συνταγή και δεν είναι εντελώς DIY αλλά ας μην σταθούμε στις ταμπέλες...

Πάντα ήθελα ένα υγρό που να συνδυάζει λεμόνι και φράουλα αλλά να μην είναι σκέτο φρούτο. Έχω δοκιμάσει μερικά τέτοια υγρά αλλά κανένα δεν ήταν ούτε καν κοντά σ' αυτό που ήθελα. Σήμερα όμως είχα μία έμπνευση. Άτμιζα το Pavlovin της Drip Art (κλασική ωραία φραουλόκρεμα) σε πνευμονικό ατμοποιητή και από πάνω άρχισα να του στάζω το lemon tart v4 του voodootroll. Ονειροφαντασία! Ότι ακριβώς προσπαθούσα να βρώ τόσα χρόνια! A match made in heaven μεταξύ ενός one shot και ενός DIY.  :delicious:

Φαντάζομαι (και ελπίζω...) πως ο συνδυασμός θα δουλεύει και με άλλα λεμόνια και φράουλες γιατί το Pavlovin δεν το βρίσκω πια. Και πως να το βρίσκω αφού το αγοράζαμε μόνο ο Ribot κι εγώ;  :(


ΥΓ. [member=22789]mario1985[/member]  Το λεμονοκέικ σου θα το τιμήσω πάραυτα!

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1928 στις: Απριλίου 24, 2021, 12:42 »
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις όποιο καπνικό σου αρέσει ώστε να δώσεις boost, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάποιο αρωματικό μιας και θα έδινε την αίσθηση καπνού πίπας. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε μου τι καπνικά έχεις ώστε να σου προτείνω κάποιο που γνωρίζω.

ευχαριστώ για την απάντηση
κάτι πήρε να σχηματίζεται στον νου μου με το που διάβασα την συνταγή, αλλά απροσδιόριστο κ ασαφές
με προσανατόλισες επακριβώς με τον καπνό πίπας
θα το δοκιμάσω μία με Red Burley + Shade FLV κ μία με Black for Pipe INW στην θέση του Red Usa
μετά βέβαια, η συνταγή δεν θα λέγεται Rolling Ηills, αλλά κάτι άλλο, σαν Sherlock's ή Granny's Pipe ;)

στο lemon cake δεν θα δούλευε καλύτερα η απλή custard FA?

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2021, 12:58 από otakis »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1929 στις: Απριλίου 24, 2021, 14:53 »
... Ονειροφαντασία! ...

Μερικές ώρες αργότερα...

Το ξέρω πως όλα αυτά είναι υποκειμενικά και πιθανόν να μην ενδιαφέρουν και κανέναν αλλά με κάποιον έπρεπε να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου. Το υγρό είναι ένα απ' τα πιο ωραία υγρά που έχω ποτέ ατμίσει! Δεν ξέρω αν θα μου φαίνεται το ίδιο μαγικό σε 1 ή 2 ή 3 μήνες, αυτή την στιγμή πάντως θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη το σκαλπ όποιου πήγαινε να μου το σουφρώσει. Πρέπει όμως να κάνω δοκιμές και με άλλες φράουλες γιατί pavlovin έχω μόνο δύο μπουκαλάκια one shot ακόμα και μετά κλάμα. Ίσως το my dude αλλά αυτό είναι λίγο όξινο όπως και το redonite του ζιρομπάκου. Πρέπει να βρω φράουλα γλυκιά και κρεμώδη για να πέσει μέσα το λεμόνι και να γίνει της Γαβριέλας το κάγκελο. Καμιά ιδέα κορίτσια; Είναι πολύ σημαντικό. Προσπαθώ να εξασφαλίσω τα γεράματα μου εδώ πέρα!



Μερικές (ακόμα) ώρες αργότερα...

Το my dude είναι όντως πολύ όξινο και δεν κάνει. Ίσως αν αφαιρούσα το άρωμα που του δίνει την οξύτητα...
Θα γράψω την συνταγή του my dude μπας και ξέρει κάποιος καλός μάγειρας ποια φράουλα από τις δύο είναι αυτή που δίνει την οξύτητα στο τελικό υγρό:

Cream Fresh (FA) - 0.50
Marshmallow (TPA) - 1.00
Strawberry (TPA) - 3.00
Sweet Cream (TPA) - 1.00
Sweet Strawberry (CAP) - 4.00
Sweetener (TPA) - 2.00
Vanilla Bean Ice Cream (TPA) - 4.00

Για να δω τους σεφ του φόρουμ αν θα μου βρουν την λύση...

ΥΓ. Κοίτα ρε που γελάνε με τον πόνο μου... :fight_fryingpan:

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2021, 18:48 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1930 στις: Απριλίου 24, 2021, 19:11 »
Το Signalman της Steamtrain,αν σου άρεσε το pavlovin λογικά θα σου αρέσει κι αυτό!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1931 στις: Απριλίου 24, 2021, 19:22 »

Μπράβο! Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό! Ευχαριστώ Δημήτρη!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 588
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1932 στις: Απριλίου 24, 2021, 21:56 »
Αυτο και αν αφήνει μακα στην αντισταση ( Signalman ) !!!  :alert:

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1933 στις: Απριλίου 24, 2021, 23:24 »
Το my dude είναι όντως πολύ όξινο και δεν κάνει. Ίσως αν αφαιρούσα το άρωμα που του δίνει την οξύτητα...

κάποτε η φράουλα του Ατμού τα έσπαγε... αλλά έκτοτε κύλησε πολύ νερό

πιστεύω πως αν αντικαταστήσεις το strawberry TPA με κάποιο strawberry jam (λχ VTA) στο 2-2.5% κ προσθέσεις λίγο shisha strawberry INW στο 1-1.5% για την τόνωση της φραουλογεύσης, θα πλησιάσεις το ζητούμενο
το shisha θέλει λίγο προσοχή, γιατί είναι τούρμπο φράουλα, αλλά σε ψηλότερο ποσοστό βγάζει το άγουρο

θυμάμαι ότι κάποιος είχε ανοίξει πριν 2-3 χρόνια νήμα για την καλύτερη φράουλα, αλλά τι να λέει κ που να το βρεις τέτοιαν ώρα

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1934 στις: Απριλίου 24, 2021, 23:54 »
Το Signalman μπήκε στο καλάθι και μετά βγήκε άρον-άρον... :laugh1:
Φτάνει με τα βρώμικα. Κουράστηκα τον τελευταίο καιρό να στήνω κάθε μέρα... :heat:

Θα δοκιμάσω τις προτάσεις του Τάκη αλλά θα ξεκινήσω αύριο κιόλας φτιάχνοντας το my dude χωρίς το strawberry της TPA και ανεβάζοντας λίγο το Sweet Strawberry. Άλλωστε δεν ψάχνω για απόλυτη ακρίβεια εδώ αφού αυτή η συνταγή θα αναμιχθεί με άλλη πλήρη συνταγή. Ή θα τεμπελιάσω και θα αγοράσω το pavlovin από την Μαλαισία που το βρήκα διαθέσιμο. Καραμαϊμού θα είναι βέβαια αλλά εντάξει, φράουλα θα είναι, όχι βατραχοπόδαρα... :laugh1:

Ευχαριστώ όλους!  :respect_hat:


EDIT: To έχει η nomnomz! Σωθήκαμε!  :dance2:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos