vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

367 επισκέπτες, 3 χρήστες
2Fdeal, bloodlessz, Jorge

Twitter

[Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Στόχος αυτής της ψηφοφορίας είναι να διαπιστώσω (και μαζί με εμένα και εσείς) κατά πόσο ένας Ι-Mist κρατά περισσότερο από ένα καλό Ego-T ατμοποιητή...

Θέλω να ενημερώσω ότι ήδη θεωρώ τον I-mist καλύτερο από οποιονδήποτε ego-T γιατί λόγω της κατασκευής του καθαρίζεται πανεύκολα, αλλάζεις φιτίλι ακόμα πιο εύκολα και η ποιότητα κατασκευής του είναι κλάσεις ανώτερη από οποιονδήποτε ego-T.

Καλό θα ήταν στα σχόλια που αφήνετε να ενημερώνετε πόσα ml υγρών κάνετε την ημέρα γιατί θεωρώ ότι είναι βασικό για την σωστή εξαγωγή συμπερασμάτων από την ψηφοφορία...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2012, 13:21 από Bill_tsiminieras »

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 13:23 »
Έχω στα χέρια μου ακόμα τον πρώτο imist που έφερε το zerobacco, αγορασμένο 1/12/11. Η αλήθεια είναι ότι έχω άλλους 2 με κατανάλωση 5-6 ml ημερησίως και παίζω και με τους 3. Εδώ και 1 εβδομάδα είμαι με 2 bulliδες, οπότε το 2μηνο το έφαγα με αυτούς τους 3 imist. Με όχι και τόσο τακτικό καθάρισμα είναι ακόμα λειτουργικοί, δεν θα πω όπως τη πρώτη μέρα αλλά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
Αν χρησιμοποιούσα ego-t θα είχα χαλάσει μέσα στο 2μηνο πάνω από 4 στη καλύτερη των περιπτώσεων. Όταν μου χαλάσει ένας από τους 3 θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 13:27 »
Τις γεύσεις στις φέρνει όπως τις έφερνε την πρώτη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 13:31 »
Την πρώτη μέρα δεν έχεις γεύση, η μάλλον γεύεσαι φιτιλίλα και το υγρό που βάζει η Biansi. Όταν στρώσει όμως είναι απόλαυση. Για να διατηρηθεί η γεύση θέλει τακτικό  και σχολαστικό καθάρισμα. Αν γίνετε αυτό, η γεύση παραμένει για να μη πω βελτιώνετε. 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 13, 2012, 23:05 »
  Σήμερα ο ένας iMist μου (ο πρώτος ) που αγόρασα κλείνει 15 μέρες.

  Του έκανα ένα καθάρισμα την ημέρα Νο 8, και σήμερα την ημέρα Νο 15.
Απλό καθάρισμα με οινόπνευμα καθαρό, λίγο βουρτσισμα στην αντίσταση και τίποτε άλλο. ΟΧΙ στεγνό κάψιμο (dry burn).

  Απο περιέργεια σήμερα χάλασα το φυτίλι του (ήθελα να δώ πως το έχει φτιαγμένο) οπότε και το αντικατέστησα με καινούριο. θα μπορούσα να μην το αντικαταστήσω και να μου παει κι άλλο.

  Κάθε μέρα έχει ατμίσει τουλάχιστον 2 ml και έχει φτάσει κάποιες απο αυτές τις μέρες τα 4 ml.
Ο άλλος iMist που έχω, έχει ατμίσει μόνο περίπου 5 ml καθώς τον έχω μόνο για να δοκιμάζω γεύσεις.

 Συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 13, 2012, 23:13 »
Ο μόνος που μου χάλασε ήταν ένας που του έκανα dry burn. Δεν κάηκε, έπεσε η απόδοσή του.
Τους άλλους 2 τους καθαρίζω με βουρτσάκι + οινόπνευμα, τους αλλάζω το φιτίλι και παίζουν καλά.
Δεν συνιστώ dry burn.

Μεχρι στιγμής πάω στην τριτη εβδομαδα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2012, 23:33 από panos »

Αποσυνδεδεμένος neoenergy

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 00:59 »
Καπνιζω 2-3 μιλιλιτρ την ημερα. Σημερα εκλεισα 2 εβδομαδες (+ κατι) ατμισματος μαζι του (i-mist) και μου αφησε μια γευση καμενου. Λογικα θελει καθαρισμα και αλλαγη φυτιλιου. Σαν γευση και αποδοση ειναι εξαιρετικος. Αποτι εμαθα καθαριζεται πολυ ευκολα και γρηγορα. Αλλαζει και το φυτιλι του. Τον συννιστω ανεπιφυλακτα.

Αποσυνδεδεμένος spionoff

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 08:56 »
Πάνω απο 2 εβδομάδες με 5+ml την ημέρα. Του έχω αλλάξει φυτίλι, γιατί το πρώτο το διέλυσα σε προσπάθεια καθαρισμού  8). Πρέπει να τον έχω καθαρίσει 4-5 φορές. Τον αφήνω μέσα σε οινόπνευμα να μουλιάσει, αν και τελευταία το μόνο που του κάνω είναι dry burn στα 5V μέχρι να σταματήσει να βγάζει καπνό, κάθε 1-2 μέρες. Τον ατμίζω στα 4.2-4.6V στα 5 δεν προλαβαίνει το φυτιλάκι, ατμίζω ρουφήχτρα στύλ  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 11:06 »
Λες ´μεχρι να σταματήσει να βγάζει καπνό´ , την αντίσταση την κοκκινίζεις?

Καπνιζω 2-3 μιλιλιτρ την ημερα. Σημερα εκλεισα 2 εβδομαδες (+ κατι) ατμισματος μαζι του (i-mist) και μου αφησε μια γευση καμενου. Λογικα θελει καθαρισμα και αλλαγη φυτιλιου. Σαν γευση και αποδοση ειναι εξαιρετικος. Αποτι εμαθα καθαριζεται πολυ ευκολα και γρηγορα. Αλλαζει και το φυτιλι του. Τον συννιστω ανεπιφυλακτα.

Καθάρισμα ναι, οποσδηποτε! Το φυτίλι αν τον καθαρίσεις, πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί.

 Με συγχωρείτε για το off topic

Αποσυνδεδεμένος ferrariGTS

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
  • VAPE ON VESPA PA PA PA
    • Vespa Forum Hellas
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 11:18 »
σχεδόν 3 βδομάδες που τον έχω...με μια αλλαγή φιτίλι μόνο και καθάρισμα αντίστασης 2-3 φορές την εβδομάδα
Μόλις τον καθάρισα πάλι σήμερα και είναι μια χαρά..όπως σχεδόν την πρώτη μέρα.

Για έναν νέο, όπως εγώ, είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει
κάνω 7 με 10ml DIY balanced την ημέρα υγρά atmoslab απο καλλιτέχνη...Μπαταρίες ego-t μόνο έχω και πάνε μια χαρα παρεούλα.

και dry-burn που του έχω κάνει δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος spionoff

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:39 »
Λες ´μεχρι να σταματήσει να βγάζει καπνό´ , την αντίσταση την κοκκινίζεις?

Ναι. Το κάνω με πατήματα 5-6 δευτερολέπτων. Στην αρχή δεν κοκκινίζει καθόλου (εκεί βγάζει και το πιο πολύ ντουμάνι) μετά αρχίσουν λίγες σπείρες να κοκκινίζουν και στο τέλος γίνεται όλη κόκκινη. Εκεί σταματάει να βγάζει καπνό.

A, με Μιστ 20άρα και αρώματα Καλλιτέχνη

Αποσυνδεδεμένος maggiver

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 21:22 »
Λογικα πανω απο εναμιση μηνα. Ηδη τον εχω περισωτερο απο μηνα και ισα που τον εστρωσα..... :)) :)) :)) :)) Μονο φυτιλια αλαζω καθε 5 μερες και καταναλωση 2-3 ml ημερησιως.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 00:16 »
Μάλλον εγώ ήμουν άτυχος με το dry burn απο ότι φαίνεται...
Ξέχασα πριν να πώ, ατμίζω 3 τανκ την ημέρα με του 2 i-Mist δηλ. 1.5 καθε ένας

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:42 »
Έχω αγοράσει τον ατμοποιητή ενάμιση μήνα τώρα, και άρχισα να τον χρησιμοποιώ συνεχόμενα 15 μέρες αφού τον αγόρασα. Εννοώ ότι τον χρησιμοποιούσα από την αρχή, αλλά μαζί και με άλλους ατμοποιητές, μέχρι που σκέφτηκα να αρχίσω να ατμίζω μόνο με αυτόν, για να δω πόσο θα κρατήσει...
Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν μετράω με ακρίβεια, πρέπει να κάνω περίπου 10 πιπάκια την ημέρα (δηλαδή 8 ml περίπου αν βγάλω έξω το υγρό που μένει στα πιπάκια και δεν ατμίζεται αλλά το σκουπίζω).
Τον ατμοποιητή τον καθάρισα για πρώτη φορά στις 20 ημέρες με ατμό (από εσπρεσιέρα). Δεν έκανα αλλαγή φυτιλιού γιατί μέχρι τότε δεν είχα πάρει ανταλλακτικά... οπότε καθάρισα όσο καλύτερα μπορούσα και το φυτίλι...
Άλλαξα φυτίλι την επόμενη περίπου εβδομάδα και μαζί έκανα και ένα δεύτερο καθάρισμα (με ατμό)...
Παρεπιπτόντως, παρατηρούσα μία σταδιακή μείωση της γεύσης, που δεν μπορούσα να είμαι σίγουρος αν είναι εξαιτίας της αντίστασης, εξαιτίας του καθαρίσματος ή εξαιτίας του φυτιλιού που είχα αλλάξει
Το επόμενο καθάρισμα έγινε σε τρεις ημέρες γιατί δεν έπαιρνα από τον ατμοποιητή τη γεύση που ήθελα... Εκεί έκανα και μία σημαντική αλλαγή στον τρόπο που τον καθάριζα: Τον έβαλα να βράσει (μόνο το στέλεχος που είχε την αντίσταση, όχι και αυτό που είχε το φυτίλι) για περίπου 5 λεπτά με λίγο ξίδι.... Μετά του έκανα ένα μικρό dry burn και στη συνέχεια προσπάθησα να βγάλω τυχόν υπολείμματα με μία βελόνα (λεπτή)... Στη συνέχεια τον καθάρισα με ακόμα ένα dry burn και μετά (για να μην έχω γεύση καμμένου) τον πέρασα και από τον ατμό (της εσπρεσιέρας). Στη συνέχεια έσταξα και μία σταγόνα υγρό, βεβαιώθηκα ότι το φυτίλι κατέβαζε υγρό, έκλεισα τον ατμοποιητή και... έπαθα πλάκα! Ο ατμοποιητής δεν ήταν σαν καινούριος... ΉΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ!!!  Και γεύση και χτύπημα και ντουμάνι!!!
Από τότε καθαρίζω τον αρτμοποιητή με αυτό τον τρόπο - τον έχω καθαρίσει άλλες δύο φορές.... Ο ατμοποιητής έχει αλλάξει χρώμα και έχει μαυρίσει εξωτερικά (μάλλον από το βράσιμο και το ξίδι)... κατά τα άλλα ζεί και βασιλεύει ή μάλλον καλύτερα ντουμανιάζει!!! 

Το ...ηθικό δίδαγμα της ιστοριούλας: Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει ο I-mist τελικά, πάντως με βαριά χρήση (ή και βαριά κ@λοφαρδία μαζί) κρατά πάνω από ενάμιση μήνα!!!

Αποσυνδεδεμένος neoenergy

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Πόσο κρατάει ένας I-Mist ατμοποιητής για εσάς;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 25, 2012, 17:50 »
Καπνιζω 2-3 μιλιλιτρ την ημερα. Σημερα εκλεισα 2 εβδομαδες (+ κατι) ατμισματος μαζι του (i-mist) και μου αφησε μια γευση καμενου. Λογικα θελει καθαρισμα και αλλαγη φυτιλιου. Σαν γευση και αποδοση ειναι εξαιρετικος. Αποτι εμαθα καθαριζεται πολυ ευκολα και γρηγορα. Αλλαζει και το φυτιλι του. Τον συννιστω ανεπιφυλακτα.


Καθαρισα την αντισταση με καθαρο οινοπνευμα και μια μαλακη οδοντοβουρτσα. Αλλαξα φυτιλι και ειναι σαν καινουργιος! Πραγματικα ειναι κορυφαιος ατμοποιητης!  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364