vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 19:54 »
προσπαθησα να καθαρισω τον ενα απο τους δυο που εχω, τελικα τον χαλασα....
με τον δευτερο το παλεψα αλλιως.
Πηρα ενα τασακι και το γεμισα απιονισμενο νερο, το αφησα ολο το βραδυ και το πρωι τον εβγαλα και τον φυσηξα / κοπανισα οσο καλα μπορεσα.
Το καλο φαινεται με το αν θα πεταξει καποια μαυρα στιγματα που αυτα προκαλουν την καρβουνισμενη γευση.
Μετα τον στεγνωσα με ενα πανι και οταν στεγνωσε τελειως,
τον εβαλα μπροστα.
Μετα απο 10 ωρες χρηση δεν εχει παρουσιασει προβλημα.
Στην αρχη οι πρωτες τζουρες δεν ηταν καλες, μετα ομως εστρωσε.
Πιστευω οτι ειναι πιο απλη τακτικη απο το να βγαζεις φυτιλια κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 21:59 »
Να προσθέσω ένα βιντεάκι που βρήκα και εγώ για τον καθαρισμό-συντήρηση του Ego-T συγκεκριμένα του Ovale  δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί ξανά......

http://www.youtube.com/watch?v=CLq-bvHAAzo&feature=related

Ελπίζω να βοηθήσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 20:55 »
Πάρα πολύ χρήσιμο το βιντεάκι φίλε ατμιστή :thumpup: Προσωπικά, το καλύτερο και κατατοπιστικότερο που είδα ως τώρα! Δεν ξέρω αν και κατά πόσο δίνει διάρκεια ζωής αυτός ο καθαρισμός, πάντως ο τύπος τον έκανε καινούργιο :o

Να πω ότι τη μία και μοναδική φορά (τις πρώτες μέρες αγοράς) που τον καθάρισα σε καθαρό οινόπνευμα  (σύμφωνα με το βίντεο της smokeapps) είδα κι έπαθα να φύγει η μυρωδιά του οινοπνεύματος :-\ Υποθέτω πως θα 'ναι καλύτερα με αποσταγμένο νερό. Μάλλον θα το δοκιμάσω πάλι απόψε το βράδι.

Η δική μου εμπειρία για τον καθαρισμό του eGo-T μέχρι στιγμής, είναι η εξής:
2 ή 3 φορές τη μέρα (δηλ αυτές που γεμίζω το φιλτράκι με υγρό) καλό και παρατεταμένο φύσημα μέχρι να βγάλει και το τελευταίο ίχνος υγρού ο ατμοποιητής πάνω στη χαρτοπετσέτα. Στη συνέχεια καθαρίζω πάντα με μπατονέτα τόσο τον πόλο της μπαταρίας όσο και το τμήμα του ατμοποιητή που φαίνεται από κάτω. Όχι μόνο το σημείο που εξέχει αλλά και γύρω γύρω το στενό μέρος της περιφέρειας, πάλι με μπατονέτα που έχω πατικώσει ούτως ώστε να χωράει να μπει μέσα στο αυλάκι (ελπίζω να έγινε κατανοητό). Τέλος, καθαρίζω και το πάνω τμήμα του ατμοποιητή με μπατονέτα το μέρος γύρω από το φυτιλάκι. Με δυό λόγια κι απ' τη μικρή μου ως τώρα εμπειρία, θεωρώ ότι το σχολαστικό καθάρισμα απ' τα υγρά είναι το μυστικό για την μακροζωία του.

Με τον τρόπο αυτό καθαρισμού, είμαι στις 32 μέρες ατμίσματος και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Βέβαια χρησιμοποιπώ εναλλάξ τα 2 η.τ. οπότε δεν μπορώ να πω καθαρά πόση χρήση έχει γίνει στο καθένα (ίσως να χρησιμοποίησα πχ τον έναν ατμοποιητή 20 μέρες και τον άλλον τις 12). Μιλάμε για τον OVALE, ατμίζοντας κατά μέσο όρο 4-6 ml/μέρα.

Και κάτι άλλο (αν βοηθάει) που παρατήρησα: το γεμάτο φιλτράκι, πρώτα να τοποθετείται στον ατμοποιητή και μετά να το βιδώνουμε όλο πάνω στη μπαταρία. Όταν βιδώνουμε πρώτα τον ατμοποιητή και μετά πατάμε από πάνω το φιλτράκι, δεν ξέρω πως ακριβώς (μάλλον δημιουργείται πίεση εσωτερικά απ' τον εγκλωβισμένο αέρα; ::)) αλλά πετάει τα υγρά! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 20:32 »
Για κοιτάξτε και αυτό τον τύπο καθαρισμού που βρήκα στο youtube.... Εμένα μου δούλεψε τέλεια!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yMOMWwy1KGU[/youtube]

Υ.Γ. 1. Προσοχή!!! Πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία του βίντεο, καθαρίστε πολύ καλά το ¨πιπάκι" της εσπρεσιέρας (από εκεί που βγαίνει ο ατμός). Εμένα είχε υπολείμματα καφέ (μάλλον) και έμεινε λίγη γεύση στον ατμοποιητή! Έφυγε μετά από λίγα ατμίσματα βέβαια....

Υ.Γ. 2. Τον ατμοποιητή που καθάρισα του είχα βγάλει πρώτα το καρφί και το φιτίλι.... Αν κάποιος δοκιμάσει καθαρισμό με αυτή τη μέθοδο με πλήρη ατμοποιητή (με το φιτίλι μέσα), θα ήθελα να γράψει τις εντυπώσεις του...

Υ.Γ. 3. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με καρτομάιζερ.... μόλις δοκιμάσω θα γράψω παρακάτω τις εντυπώσεις μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2011, 22:31 από Bill_tsiminieras »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 20:54 »
 καλα δικε μου τελεια ιδεα θα μου κανει τον Dual Coils Cartomizer
 καινουργιο παω να το κανω τωρα αν δεν ξανα εμφανιστω θα εχω τιναχτει στον αερα  :sign0001:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 12:38 »
Πράγματι, η χρήση του ατμού είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ λύση...

Τώρα, για μια απλούστερη, θα δώσω ένα μικρό tip στο απλό φύσημα που αναφέρθηκε παραπάνω.

Λοιπόν,
πριν προβούμε στην εκκένωση των -καθαρών πλέον- πνευμόνων μας εντός του ατμοποιητή μας (από την πλευρά του ΦΙΤΙΛΙΟΥ),
τοποθετούμε (κοινώς 'στουπώνουμε') ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ (εκεί δλδ που βιδώνει η μπαταρία μας) χαρτοπετσετούλα.
Το βασικό είναι να μπει ΜΕΣΑ η χαρτοπετσετούλα μας, και ΟΧΙ ΜΟΝΟ από κάτω αλλά ταυτόχρονα να επιτρέπει τον αέρα να εξέρχεται.
Με αυτόν τον τρόπο, αδειάζει ευκολότερα ο ατμοποιητής μας, καθώς η χαρτοπετσετούλα μας, απορροφά αμεσότερα τις μικροποσότητες e-liquid (ή νερού κλπ).
ΕΔΩ να σημειώσω ότι ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ σε καμία περίπτωση το οινόπνευμα ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ καθαρότητας, καθώς πολύ δύσκολα απομακρύνονται μετά απο το εργαλείο μας οι ατμοί του. Αντίθετα δουλεύει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ η ισοπροπυλική αλκοόλη επειδή έχει μεγαλύτερη πτητικότητα (και εξατμίζεται  πιο έυκολα), ενώ και το απιονισμένο νερό ή ακόμα καλύτερα το wfi είναι οι αμέσως επόμενες λύσεις.
Αυτή η διαδικασία, καλό είναι να γίνεται μια φορά κάθε μέρα (το βρίσκω υπερβολικό μετά από κάθε γέμισμα, ειδικά αν ατμίζουμε το ίδιο υγρό με τον συγκεκριμένο ατμο) και συνιστώ το βράδυ πριν την πέσουμε.

Στην συνέχεια, αφήνουμε τον ατμοποιητή μας με τις βόλτες προς τα κάτω, ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΕΓΝΟ κομμάτι χαρτοπετσετούλας ΕΚΕΙ που το είχαμε βάλει και πριν, ώστε το πρωί να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΕΓΝΟΣ.

Επίσης η αποστείρωση ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (ατμο, τανκ, διαφράγματα, καπάκια σιλικόνης ή πλαστικά) ΕΚΤΟΣ φυσικά από την μπαταριούλα μας, μέσω του βρασμού σε γάργαρο νεράκι και στη συνέχεια η διαδικασία φυσήματος μία φορά στις πέντε μερούλες συστήνεται για λόγους συντήρησης αλλά ΚΑΙ υγιεινής.

Ελπίζω να βοήθησα....


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 16, 2011, 18:40

Πηρα ενα τασακι και το γεμισα απιονισμενο νερο, το αφησα ολο το βραδυ και το πρωι τον εβγαλα και τον φυσηξα / κοπανισα οσο καλα μπορεσα.
Το καλο φαινεται με το αν θα πεταξει καποια μαυρα στιγματα που αυτα προκαλουν την καρβουνισμενη γευση.
Μετα τον στεγνωσα με ενα πανι και οταν στεγνωσε τελειως,
τον εβαλα μπροστα.

'Οντως, καλή σκέψη... κοίτα και το tipάκι που αναλύω παραπάνω.... ;)

Πιστευω οτι ειναι πιο απλη τακτικη απο το να βγαζεις φυτιλια κλπ.
:hmmm:
Σχετικά με το φιτίλι, είναι μάλλον υποχρεωτικό αν αρχίσει να σου βγάζει παρατεταμένα καμμένο και πρέπει να φροντίσεις σε αυτή την περίπτωση ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΟΥΝ υπολείματα επικαθίσεων στην αντίστασή του. Αυτά τα απομακρύνεις ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ και με ντελικάτες κινήσεις χρησιμοποιώντας μια οδοντογλυφίδα, αφού έχεις φροντίσει να κάνεις πρώτα λίγο dry-burning το οποίο και επαναλαμβάνεις μετά.

Μην το βλέπεις σαν δύσκολη διαδικασία... πιο πολύ θα παιδευτείς να βγάλεις το φιτίλι μάλλον....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 18:40 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 01:37 »
μετα απο τον καθαρισμο με οινοπνευμα του ατομαζιερ και αφου στεγνωσει πριν το ξαναχρισημοποιησουμε πρεπει να ξανασταξουμε σταγονες απο το υγρο μας στον ατομαζιερ απευθειας??

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 01:50 »
Απαραίτητα και περιμένεις κάποια ώρα μέχρι να τον χρησιμοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 02:02 »
ευχαριστω για την αμεση απαντηση τωρα μολις τον εβγαλα απο το οινοπνευμα θα τον αφεισω ολο το βραδυ και απο αυριο

1-2 σταγονες ειναι καλα η και παραπανο??

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 02:08 »
Εγώ του ρίχνω δύο κουμπώνω το τανκ και το αφήνω για 1-2 λεπτά σε όρθια στάση για να κατέβει καλά το υγρό.
Τις πρώτες τζούρες μη τις κατεβάσεις, θα έχουν γεύση οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 02:21 »
ευχαριστω για τις απαντησεις συνατμιστες  :D

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 07:07 »
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες  :) :) :) :)

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 21:40 »
ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΑΤΜΟ ΠΑΡΕΔΩΣΕ.
ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟ ΑΡΚΕΤΟ
ΠΕΤΑΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ??

Αποσυνδεδεμένος stogiosg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 21:48 »
ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ Duat Coils me 5.50 evro και ξεμπερδεβειs :)

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 21:56 »
τα οποια αντεχουν ποιο πολυ απο εβδομάδα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180583 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12