vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

612 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, Milarepa, chkontog, bloodlessz, camber, amdnikos, lemon78

Twitter

Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα dry burn. Άλλοι το προτείνουν και άλλοι λένε μακριά  :dontknow: 
Χρησιμοποιώ κυρίως 2 αντιστάσεις....1,8 ναυτίλου και 1,5 BDC Eleaf. Έχω δοκιμάσει dry burn στην eleaf άλλα όχι στου ναυτίλου γιατί κάπου διάβασα πως πλέον φτιάχνονται με οργανικό και το οργανικό δεν πρέπει να το κάνουμε dry burn. Δεν νομίζω πως το κάνω καλά (μάλλον τις έκαιγα) και δοκίμασα απλά να τις πλύνω με νερό βρύσης, τις φύσηξα και τις άφησα να στεγνώσουν πριν τις ξαναχρησιμοποιήσω. Μου φάνηκαν εντάξει. Το βαμβάκι είχε ασπρίσει ωστόσο το σύρμα μέσα είχε κρατήσει λίγα κατάλοιπα. Και ρωτώ...
-Το dry burn το κάνουμε για τη μάκα ή για να μην κρατήσει άλατα? (ή και τα 2?)
-Εάν δεν τις κάνω dry burn και απλά τις πλένω με νερό βρύσης και στέγνωμα υπάρχει κάποιος κίνδυνος? 
-Γενικά πόσα άλατα μπορεί να μείνουν με 1-2 πλυσίματα και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο άτμισμα? Πόσες φορές μπορεί να επαναληφθεί με ασφάλεια η όλη διαδικασία στην ίδια αντίσταση?
Τι λέτε οι πιο έμπειροι?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:57 »
Τις εργοστασιακες αντιστάσεις ούτε dry burn τις κάνεις, ούτε τις καθαρίζεις με πλύσιμο. Όταν δεις ότι φαγαν τα ψωμιά του, πέταμα και καινούργια. 

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:07 »
Αφού πολλοί το κάνουν. Γιατί?? :( ....Είναι τόσο επικίνδυνο? Είναι πανάκριβες!  :wall:

Είχα συναντήσει έναν που μου είχε δώσει να δοκιμάσω και δεν είδα κάτι άσχημο. Τον ρώτησα πόσο καιρό την δουλεύει και μου είπε 1,5 μήνα! την είχε πλύνει 2-3 φορές είπε! :laugh1: Συνήθως τις αλλάζω κάθε εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:09 »
Γιατί σκέφτηκες σαν πρώτη λύση το dry burn και όχι την προσπάθεια επισκευής τους;

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:11 »
Τι εννοείς επισκευή??? :confused1: Το κάνεις λίγο λιανά?

Edit:  Εγώ ψάχνω ένα γρήγορο και απλό τρόπο να παρατείνω λίιιγο ακόμα τη ζωή της αντίστασης όταν έχει βρομίσει και δεν αποδιδεί πολύ καλά. Κάπου εκεί τις αλλάζω γιατί δεν μου αρέσουν. Δεν περιμένω να φάω εντελώς καμένο. Εννοείται πως μιλάμε καθαρά για εργοστασιακές γιατί δεν το κατέχουμε το σπορ d.i.y  :) πόσο μάλλον να επισκευάσω (όπως και αν γίνεται αυτό) μια εργοστασιακή!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 02:18 από lageor7 »

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:15 »
Όπως και στους επισκευάσιμους, νέο σύρμα και βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:24 »
Αυτό εννοώ στο edit πάνω. Αν ήξερα να φτιάχνω δεν θα αγόραζα καν εργοστασιακές ;) Η αλήθεια όμως είναι πως δεν θέλω και να μπλέξω εκεί. Κάποιοι από εμάς απλά δεν θέλουμε να ασχοληθούμε τόσο πολύ με το ΗΤ. Το θέλουμε για να μην καπνίζουμε αλλά με μια μέση λύση από άποψη ασχολίας/κατανάλωσης χρόνου και κόστους.
Επομένως για να μην φύγουμε από το ζουμί τονίζω πως ενδιαφέρομαι καθαρά για το καθαρισμό ή μη των εργοστασιακών αντιστάσεων και τους τρόπους/λόγους πάνω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:29 »
Αυτα εχουν συντροφε οι εργοστασιακες αντιστασεις... μολις ομως παραδωσουν πνευμα, τις πετας, βαζεις καινουργια για να συνεχισεις να ατμιζεις & να εχεις την υγεια σου...

Αν μπορεις να παρεις απ εξω, εχουν μολις 7 EUR. η πενταδα οι γνησιες παντως & σε βγαζει πανω απο μηνα O0
https://www.fasttech.com/products/3007/10009799/1859402

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:38 »
Δεν γίνεται dry burn στις εργοστασιακές αντιστάσεις. Έχουν βαμβάκι και άλλα υλικά μέσα που καίγονται.

Για να γίνει dry burn σε μια αντίσταση πρέπει να έχει μείνει μόνο το σύρμα και για να γίνει αυτό στην εργοστασιακή κεφαλή, θα πρέπει να την ξεκοιλιάσεις, κι αν μπορείς μετά της βάζεις καινούργιο βαμβάκι.
Αν είναι να ασχολείσαι όμως με τέτοια χειρουργεία, πάρε καλύτερα έναν επισκευάσιμο που η δουλειά γίνεται πολύ πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:41 »
Αν μπορεις να παρεις απ εξω, εχουν μολις 7 EUR. η πενταδα οι γνησιες παντως & σε βγαζει πανω απο μηνα O0
https://www.fasttech.com/products/3007/10009799/1859402

Κάποιος στο φόρουμ είχε γράψει πως είχε πάρει από αυτές και ήταν χάλια. Εγω δεν έχω άποψη αλλά αν δοθεί ευκαιρία θα τις δοκιμάσω

@Atmos και για αυτούς τους λόγους το φοβάμαι το dry burn.

Για πλύσιμο στέγνωμα όμως τι λέτε? Επειδή την δοκίμασα και δεν είχα πρόβλημα. Εντάξει κάτι μένει αλλά μερικές μερούλες τραβάει. Απλά φοβάμαι το θέμα υγείας. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται γιατί τις πλένω με νερό βρύσης (όπως και τους ατμοποιητές)....με ότι έχει αυτό μέσα!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:49 »
Επειδή το έχω δοκιμάσει παλιότερα το πλύσιμο, ούτε μια μέρα δεν κρατάει η χαρά, οπότε δε λέει.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 18, 2016, 10:45 »
Με πλυσιμο/στεγωμα το μονο που θα καταφερεις ειναι να ασπρισει λιγο το βαμβακι(αν δεν εχει *αρπαξει*) .. η μπιχλα που πιανει το συρμα ομως ειναι το βασικο ζητουμενο και με ξεβγαλμα μονο δε γινεται τπτ δυστυχως.ειχα δοκιμασει παλια σε καποιες bdc κεφαλες μεχρι και πλυσιμο σε υπερηχο αλλα..τπτ.σαν το καινουριο συρμα/βαμβακι δεν εχει. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:51 »
@lageor7
Φίλε μου, αυτό γινόταν κάποτε σε πολύ συγκεκριμένες έτοιμες αντιστάσεις, και πάλι ήταν λίγο παίδεμα. Ego-T/C, iMist(μεγάλη η χάρη του) είναι αυτές που θυμάμαι ότι γινόταν χωρίς να πρέπει να αλλάξεις σύρμα. Και πάλι, λύση ανάγκης ήταν καθώς άντε να έδινε 1-2 μέρες ζωή ακόμα. Οι σύγχρονες, έχουν αρχιτεκτονική η οποία δύσκολα επιτρέπει την αφαίρεση και αλλαγή απορροφητικού υλικού ώστε να κάνει κάποιος dry burn.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 19, 2016, 03:21 »
Κατάλαβα...αλλά έστω με απλό πλύσιμο/στέγνωμα...αν είναι οι 7 μέρες ζωής να γίνουν 10 δεν με χαλάει....ή μήπως θα 'πρεπε??? :hmmm: 
Εννοώ το δοκίμασα και δεν είχα παράπονο, με την έννοια πως,.. μπορεί να μην είχε γεύση καινούργιας αλλά ήταν καλύτερα απ'ότι στην έβδομη μέρα που είχε "μπουκώσει". Βέβαια δεν είμαι έμπειρος να μπορώ να καταλάβω τις όποιες διαφορές κατάλληλα αλλά εκτός από το αν αξίζει σε θέμα απόδοσης γεύσης για 2-3 μέρες παράταση, υπάρχει άλλο θέμα που πρέπει να με ανησυχεί? Και φυσικά αναφέρομαι στο αν αυτή η διαδικασία παίζει να είναι άσχημο για την υγεία μου καθώς δεν γνωρίζω τι μένει πίσω από το νερό και τι συμβαίνει χημικά αργότερα όταν ατμίζω. Εκεί έχουμε κάτι ?.... ή είναι άφοβο και μένει απλά το γούστο/τσέπη?

Επίσης, απ 'ότι κατάλαβα το dry burn αναφέρεται για να περιγράψει την όλη διαδικασία χωρίς βαμβάκι...αλλά σκέτο το σύρμα. Επομένως όλοι αυτοί στο youtube που καίνε τις εργοστασιακές αφού τις πλύνουν μέχρι να κοκκινίσει το σύρμα με το βαμβάκι πάνω και το "βαπτίζουν" dry burn απλά μ@λ*κ..νται!...και παίρνουν και άλλους στο λαιμό τους!  :eyesplash:

Απ: Καθαρισμός / Dry burn εργοστασιακών αντιστάσεων
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 19, 2016, 16:10 »
Δεν αλλαζεις το βαμβακι
Απλα το ξαναπλενεις μετα για να φυγουν τα υπολοιματα


άμεση παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2016, 17:31 από spectrum »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix