vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, dvelev, panoskapa, mathimatikos1966, thebull, Ελένη Π, maprix

Twitter

Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« στις: Αυγούστου 21, 2011, 14:51 »
Καλησπέρα και από μένα. Eίμαι ένας σχετικά νέος ατμιστής, έχω το ego-t εδώ και 1 περίπου μήνα αλλά να πω την μαύρη αλήθεια δεν έχω ευχαριστηθεί άτμισμα μέχρι στιγμής, Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζω, αν και έχω διαβάσει σχεδόν όλο το forum θα ήθελα και κάποιες παραπάνω διευκρινήσεις από κάποιους που ίσως έχουν τα ίδια προβλήματα με εμένα. Λοιπόν τα προβλήματα ξεκινάνε μετά την 2 μέρα ατμίσματος, είχα πάρει κάποια υγρά decadent στα 18 mg και από την δεύτερη μέρα και μετά δεν μπορούσα ούτε να μιλήσω, δοκίμασα τότε ένα υγρό που άτμιζε ο ξάδερφος μου το ecopure regular στα 25mg και αν και με παραπάνω νικοτίνη δεν είχα κανένα πρόβλημα και έτσι συμπέρανα ότι έχω αλλεργία στην Pg και αποφάσισα να ατμίζω αποκλειστικά vg. Πήρα κι εγώ ένα ecopure rich 15mg για αρχή και παρήγγειλα από το e-cig.com υγρό vg στα 12mg χωρίς γεύση και πήρα και 2 μπουκαλάκια ξεχωριστά αρώματος έτσι ώστε να βάζω όποτε θέλω και όσο θέλω. Λοιπόν με την πρώτη δοκιμή αυτών των υγρών είχα γεύση καμένου κατάλαβα ότι ήτανε αρκετά παχύρρευστο το υγρό και έτσι το αραίωσα με 15% αποσταγμένο νερό και πρόσθεσα και βάση Vg στα 40mg που αγόρασα από το funstore. Δλδ για ένα μπουκαλάκι 10ml έβαλα 6,5ml από το 12 υγρό που πήρα από το e-cig 1,5 ml νερό 1ml άρωμα (davidof μου άρεσε πολύ) και 1ml από την 40αρα βάση.
Όντως λοιπόν το υγρό έγινε πιο αραιό και δεν είχα γεύση καμένου και είχα ωραία γεύση αλλά επίσης δεν είχα πολύ ατμό και χτύπημα. Καθάρισα τον ατμοποιητη και άλλαξα και φυτίλι γιατί ήτανε κομμένο και έστρωσε λίγο το πράγμα αλλά η χαρά μου κράτησε μια μέρα μόνο, μετά πάλι τα ίδια πολύ μπουκωμένη τζούρα και λίγος ατμός χωρίς χτύπημα, ξανά πείραξα τον ατμοποιητη και έστρωσε και πάλι για λίγο και αυτό το βιολί γινόταν κάθε μέρα για περίπου 5 μέρες παιδία κουράστηκα απίστευτα όμως τέτοιο μπινελίκι που έπεσε δεν λέγετε, ως μέχρι που έφτασα στο σημείο να έχω μόνιμα γεύση καμένου και με καθαρισμούς και με νέα φυτίλια τίποτε το καμένο εκεί λεω μάλλον κάηκε το φυτίλι στην αντίσταση και πήγα και πήρα ατμοποιητη ego-t lr type b να τον δοκιμάσω λεω να δω τι γίνετε, λοιπόν είχα καλύτερη γεύση πιο πολύ καπνό και επιτέλους κατάλαβα λίγο χτύπημα στον λαιμό όχι ικανοποιητικό όμως, εδώ και 6 μέρες είμαι με αυτόν τον ατμοποιητη και γεύση καμένου έχω σπάνια δλδ μόνο όταν τον έχω το τσιγάρο σε οριζόντια θέση και λόγο μεγάλης αμπούλας το υγρό φτάνει κάτω από την τρύπα της αμπούλας και έτσι δεν τροφοδοτείτε σωστά ο ατμό, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος θέλω παραπάνω χτύπημα και ακόμα πιο πολύ καπνό και να μην χρειάζεται να σκαλίζω κάθε 2 μέρες τον ατμό, θέλω ντουμάνι δλδ και δεν ξέρω πως να το καταφέρω, φταιει ο ατμοποιητης; μήπως να δοκιμάσω κάποιο cartomizer; έχω δει αυτό (http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=723&cat_name=%C1%ED%F4%E1%EB%EB%E1%EA%F4%E9%EA%DC) αλλά δεν ξέρω αν θα κάνω δουλειά. Γι αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι διατεθειμένος να δώσω και κάποια παραπάνω χρήματα αν είναι να έχω το αποτέλεσμα που θέλω και να ξενοιάσω από σκαλίσματα του ατμοποιητη. Η μήπως τελικά για όλα αυτά φταινε τα υγρά;
Υπάρχει περίπτωση ποτέ να καταφέρω να βγάλω τόσο ατμό; [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LkDIud1d7K0[/youtube]
δείτε στο 1,34 και θα καταλάβετε.
Φυσικά ο τύπος έχει a2-t με provari, ok μέχρι a2 φτάνω αλλά το provari πολλά λεφτά.
Αυτά με το τεράστιο κείμενο που έγραψα , ευχαριστώ δλδ εκ το προτέρων όποιον ασχολήθηκε και έκατσε και διάβασε όλο αυτό το κατεβατό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2011, 14:59 από loop80 »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:10 »
Για το θέμα των υγρών,δεν είμαι ο πλέον ειδικός,μιας κ αγοράζω μόνο έτοιμα με συνδιασμό PG/VG.Aλλά για τον ατμοποιητή έχω να σου πω πως το να μη σκαλίζεις τον ατμοποιητή δε γίνεται,δυστηχώς,να ξενιάσεις όμως απο θέμα απόδοσης,γεύσης κ χτυπήματος υπάρχει η λύση του Α2 ή του Α2-Τ(αν είσαι οπαδός των τανκ-αμπούλας).Υπάρχρει κ η λύση του Ιαττυ αλλά είναι αρκετά μπελαλίδικος ακόμη κ για κάποιον όχι αρχάριο.Θα δώσεις περίπου 70ευρώ μαζι με το φιτίλι κ αντίσταση αλλά θα σου κρατήσει για "μια ζωή".Επίσης,στο θέμα απόδοσης παίζει ρόλο κ η μπαταρία,αλλά υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις κ κατά πολύ φτηνότερες από το Provari.Θέλει αρκετό ψάξιμο.Διάβασε αν θες λίγο στα mods κ στους ατμοποιητές ιδιοκατασκευής,κάτι θα βρείς.Επίσης,ρίξε μια ματιά εδώ http://www.ecigarette-mods.com/ αλλά κ εδώ http://www.e-cig-reviews.com/performance%20e-cigs.html .Κάποια στιγμή,πιστεύω,πως όλοι αργά ή γρήγορα καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως τα ιδιοκατασκευής προϊόντα(ατμοποιητες,μπαταριοθήκες) είναι η πιο φτηνή κ αξιόπιστη λύση.Γιατί δίνεις μια φορά χρήματα κ κάνεις στη συνέχεια απόσβεση γιατί δε χρειάζεσαι κάθε λίγο διάστημα καινούργια(εκτός από υγρά).

Αν κ σου απάντησα ήδη στο άλλο θέμα που έγραψες το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:22 »
Για την ώρα κ σαν πιο εύκολη κ άμεση λύση σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό.http://www.nobacco.gr/product/662/atomizer-hybrid-e..θα το ευχαριστηθείς. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:27 »
Για την ώρα κ σαν πιο εύκολη κ άμεση λύση σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό.http://www.nobacco.gr/product/662/atomizer-hybrid-e..θα το ευχαριστηθείς. :thumpup:

Αυτό αγόρασα πρώτα αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος πολύ λίγο ατμό για τα δικά μου γούστα θέλω κάτι πιο (βαρύ) κι έτσι το έδωσα στην μάνα μου και πήρα το ego-t για καλύτερο. Αλλά....

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:34 »
Ο τυπου β που πηρες κανει παπαδες αλλα μαλλον δεν επεσες σε σωστο.
Προσπαθησες απ'οτι διαβασα με φυτιλια και λοιπα αλλα παλι δεν τα καταφερες.
Η δοκιμαζεις και 1-2 τ ακομη η πηγαινεις σε λυσεις καρτο giant-510D lr- dual coill..απο τα εμπορικα.
Παντα υπαρχει και η αλλη λυσει να πας σε επισκευασιμο μιας και απο οτι καταλαβα πιανουν τα χερια σου.


Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:39 »

Αυτό αγόρασα πρώτα αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος πολύ λίγο ατμό για τα δικά μου γούστα θέλω κάτι πιο (βαρύ) κι έτσι το έδωσα στην μάνα μου και πήρα το ego-t για καλύτερο. Αλλά....
Παράξενο :hmmm:.Εχω πάρει 4 τέτοια(οχι τα e)τα άλλα που είναι παρόμοια ,για το Hybrid κ έχω ευχαριστηθεί καπνό κ χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:44 »
Πιάνουν τα χέρια μου και δεν έχω πρόβλημα να παω σε a2-t ίσα ίσα αλλά θα λυθεί το πρόβλημα η πάλι τα ίδια θα έχω; Φταιει ο ατμοποιητης το  υγρό ή η μπαταρία; Με τον Α2 και την μπαταρία του ego-t 1100mah θα έχω καλό αποτέλεσμα; Κάπνιζα σαν ... (φουγάρο) πριν και θέλω ντουμάνι, και καλό χτύπημα πράγμα που μέχρι τώρα δεν το έχω νιώσει.
   
Το fog τι λεει; Το έχει δοκιμάσει κανένας;

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:47 »
Αρκετοι το εχουν δοκιμασει υπαρχει και νημα για το συγκεκριμενο ψαξτο.
Με α2 νομιζω δεν θα εχεις προβλημα απο ντουμανια και χτυπημα,υπαρχουν και αλλοι αλλα η επιλογη δικη σου μετα απο διαβασμα και οχι βιασυνες....

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:51 »
Αρκετοι το εχουν δοκιμασει υπαρχει και νημα για το συγκεκριμενο ψαξτο.
Με α2 νομιζω δεν θα εχεις προβλημα απο ντουμανια και χτυπημα,υπαρχουν και αλλοι αλλα η επιλογη δικη σου μετα απο διαβασμα και οχι βιασυνες....
Συμφωνω  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 21, 2011, 15:52 »
Αρκετοι το εχουν δοκιμασει υπαρχει και νημα για το συγκεκριμενο ψαξτο.
Με α2 νομιζω δεν θα εχεις προβλημα απο ντουμανια και χτυπημα,υπαρχουν και αλλοι αλλα η επιλογη δικη σου μετα απο διαβασμα και οχι βιασυνες....
:thumpup: :thumpup:

Τake your time που λένε κ οι βάρβαροι.Διάβασε για κάποιες μέρες,δες τα link που σου παρέθεσα κ η επιλογή δική σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 23, 2011, 09:42 »
Λοιπόν παιδία πήγα προχθές και πήρα αυτό το cartomizer http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=680&cat_name=%C1%ED%F4%E1%EB%EB%E1%EA%F4%E9%EA%DC και το ατμίζω εδώ και 2 μέρες εναλλάξ κάποιες φορές με τον ego-t lr type b μπορώ να πω ότι έχει ωραίο χτύπημα και βγάζει και αρκετό ατμό αλλά με χαλάει λίγο η γεύση του, μάλλον ο πολυεστέρας θα φταιει, δεν ξέρω, εδώ και 3 μέρες έχω διαβάσει όλο το thread για τα mod και τους ατμοποιητες αλλά μου είναι δύσκολο να πάρω απόφαση, γιατί πολύ απλά ότι και αν αποφασίσω θα παω με κλειστά μάτια αφού δεν μπορώ να δοκιμάσω πρώτα και να δω τι πραγματικά κάνει στα δικά μου τα γούστα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μόνο εγώ έχω χαλάσει 4 ατμοποιητες μέσα σε ένα μήνα, δλδ και ο αδερφός μου εδώ και 1 μήνα με τον πρώτο ατμοποιητη είναι ακόμα το ίδιο και ο κολλητός μου και η μητέρα μου με το hybrid της nobacco, πράγμα που σημαίνει ότι εγώ του δίνω και καταλαβαίνει, ατμιζω συνέχεια και ο ατμοποιητης ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες και από ένα σημείο και μετά δεν τραβάει κιόλας πρέπει να τον αφήσω να ξεκουραστεί για να ξανά ατμισω.
Έχω καταλήξει μάλλον στο να αγοράσω τον a2 αλλά δεν ξέρω αν θα κάνω δουλεία με την μπαταρία του ego-t η αν θα πρέπει να πάρω και κάποιο mod  για να ανεβάσω και τάση, ή αν πάρω κάποιο mod και ανεβάσω τάση με τους ατμοποιητηες ego-t type a θα δω καμία διαφορά; Εσείς τι θα προτείνατε;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 27, 2011, 17:15 »
Με mod "μπαταριοθήκη" σίγουρα θα δεις διαφοά με οποιονδήποτε ατμοποιητή. ;)

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 30, 2011, 05:24 »
Για μενα 901 OPW ο απλος..
All times classic! Και ντουμανι και χτυπημα και γευση φουλ..
Καμμενο? τι ειναι αυτο?  8)
Νταξ, τα χαλαμε λιγο στην αυτονομια, αλλα προτιμω αξιοπιστια και να γεμιζω συχνοτερα, παρα να ξεχνω να γεμιζω αλλα να μην απολαμβανω..
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2011, 05:30 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 30, 2011, 10:43 »
 Η αυτονομία για μένα είναι θέμα μεγάλο γιατί λόγο δουλειάς λείπω πολλές ώρες από το σπίτι. Δεν μπορώ όπου πηγαίνω να είμαι με ένα μπουκαλάκι στο χέρι :angry_orange:  τώρα απλά έχω και ένα δεύτερο tank γεμάτο και μόλις τελειώσει το ένα βάζω το αλλο. Επίσης μιλάμε για ego-t μπαταριά με 510 σπείρωμα ο 901 δεν κάνει, και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία με αντάπτορες και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προβλημά με υγρό ή με ατμοποιητή;
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 30, 2011, 10:59 »
Μια και μιλάμε για αυτονομία, για μένα τον τελευταία καιρό top είναι ο giant dual coil: 4 ml υγρό και απροβλημάτιστη λειτουργία. Αν και η αλήθεια είναι ότι μετά το πρώτο γέμισμα δύσκολα χωράνε πάνω από 2,5 ή το πολύ 3 ml. Και πάλι όμως προσφέρει πάρα πολύ καλή αυτονομία και το ωραίο είναι ότι για dual coil η κατανάλωσή του σε ρεύμα αλλά και σε υγρό είναι λίγο πιο πάνω από τους νορμάλ. Ποτέ δεν μου έδωσε καμένο!
Το μόνο του κατά είναι η δυσκολία στην αλλαγή γεύσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62893 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem