vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

371 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, camber, john 7, Jorge

Twitter

Δεν την παλέβω με τα atomizer!!

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 26, 2011, 10:40 »
Α2 ή provari.

Είναι πλεονασμός να έχεις 2 μεταβλητές V και R.

ειναι μεγαλη ευκολια θα ελεγα. Γιατι να παλευεις με το συρμα αν θα βγει 1,9Ω ή 2,1Ω? Ανεβαζεις 0,5βολτ και καθαρισες  8)


Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 26, 2011, 11:00 »
Το Provari ειναι ασχημο και ειναι σα σουραβλι. >:(

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:37 »
ειναι μεγαλη ευκολια θα ελεγα. Γιατι να παλευεις με το συρμα αν θα βγει 1,9Ω ή 2,1Ω? Ανεβαζεις 0,5βολτ και καθαρισες  8)

Αμελητέα η διαφορά με αρνητικό τα πολλά ηλεκτρονικά, το μέγεθος και το σχήμα.

Στα 3,7V 2Ω = 6,85w
3,7V 1,5Ω (1 σπείρα στον Α2 λιγότερη) = 9,13w

Βήμα = 2,27W αποδεκτό για να γίνει αντιληπτή η διαφορά στο άτμισμα.

Στο Provari

4,2(3,7+0,5) 2Ω= 8,82W Βήμα 1,97W

Διαφορά βήματος 0,37W = αμελητέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2011, 12:44 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:42 »
Αμελητέα η διαφορά με αρνητικό τα πολλά ηλεκτρονικά, το μέγεθος και το σχήμα.

Στα 3,7V 2Ω = 7,22w
3,7V 1,5Ω (1 σπείρα στον Α2 λιγότερη) = 9,13w

Βήμα = 1,9W αποδεκτό για να γίνει αντιληπτή η διαφορά στο άτμισμα.


τα νουμερα που εβαλα ηταν ενδεικτικα, δεν εκανα τις πραξεις.

λεω απλα οτι με τον συνδυασμο των 2, εχεις πολυ μεγαλη ευχερια του να φερεις το ατμισμα στα μετρα σου.

δεν υπαρχουν στιγμες μεσα στη μερα που θελεις απλα κατι πιο βαρυ? Κλικ κλικ στο provari και σε 10'' εχεις αυτο που θες.  ;)

μεγεθος και σχημα οκ συμφωνω. Ολα στην τελικη ειναι συμβιβασμος, δεν υπαρχει απολυτη λυση.

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:45 »
Ρε παιδιά δεν ξέρω πως γίνεται αλλά πήρα μια 10άδα 510LR OPW πριν από 6μήνες, χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ μόνο τους 2 σε AVS/UFS εναλλάξ και έχουν τον απέθαντο. Σε απόδοση δε, είναι όπως την 1η μέρα. Άλλοι 510 lr & normal δεν την βγάζανε πάνω από 10-20 μέρες (εκτός AVS).

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:52 »
τα νουμερα που εβαλα ηταν ενδεικτικα, δεν εκανα τις πραξεις.

λεω απλα οτι με τον συνδυασμο των 2, εχεις πολυ μεγαλη ευχερια του να φερεις το ατμισμα στα μετρα σου.

δεν υπαρχουν στιγμες μεσα στη μερα που θελεις απλα κατι πιο βαρυ? Κλικ κλικ στο provari και σε 10'' εχεις αυτο που θες.  ;)

μεγεθος και σχημα οκ συμφωνω. Ολα στην τελικη ειναι συμβιβασμος, δεν υπαρχει απολυτη λυση.

Το Provari είναι καλή συσκευή.
Απαραίτητη στα Carto και atomizer.

Σε σύγκριση με α2 και μηχανικό mod υστερεί (γνώμη μου).

Υ.Γ. Δες τα νούμερα στο post μου. (Τα συμπλήρωσα).

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:57 »
Ρε παιδιά δεν ξέρω πως γίνεται αλλά πήρα μια 10άδα 510LR OPW πριν από 6μήνες, χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ μόνο τους 2 σε AVS/UFS εναλλάξ και έχουν τον απέθαντο. Σε απόδοση δε, είναι όπως την 1η μέρα. Άλλοι 510 lr & normal δεν την βγάζανε πάνω από 10-20 μέρες (εκτός AVS).

Μην το λες δημοσίως και  σε ματιάσουν. Ούτε του Παππά.......

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 26, 2011, 14:59 »
Μην το λες δημοσίως και  σε ματιάσουν. Ούτε του Παππά.......
Έτσι, έτσι... :))

Αποσυνδεδεμένος billypapa

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy !!!
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 26, 2011, 18:05 »
Εγώ πάντως βλέπω ότι ο απλός ο κόσμος και ιδαιτερα οι νέοι ατμιστες δεν θέλουν περίπλοκα πράγματα όπως να αλλάζουν φιτιλια και αντιστάσεις. Θέλουν απλά να βάζουν το υγρό και να ατμιζουν. Άντε το πολυ να αλλαξουν και κανένα τανκ και να φυσανε μια στο τόσο τον ατμο στην χαρτοπετσετα! Όσο για τις γυναίκες δεν το συζηταω καθόλου ούτε αυτά θέλουν να κάνουν για το λογο αυτό δεν παίρνουν ηλεκτρονικά τσιγάρα ! Και το λέω αυτο γιατί τα βλέπω κάθε μέρα στο μαγαζί μου που πουλαω και ηλεκτρονικά τσιγάρα και υγρά. Και σε κάθε πελάτη ανοίγουμε την συσκευή και του τα δειχνοουμε όλα, απο το πως θα καθαρίσει τον ατμο μέχρι και πως να τραβάει την τζουρα για να μην έχει πρόβλημα. Να φανταστείτε ότι αγωραζουν συσκευές απο αλλα μαγαζιά και μετά έρχονται σε μένα για να τους δείξω τι να κάνουν. Και το τι παραμύθι πέφτει απο αλλα μαγαζιά δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Μερικά παραδείγματα... Οι ατμο ego-τ δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ αν τους προσέχετε, οι μπαταρίες αθανατες, κ.α πολλά . Καλά το τι γίνεται με τις μάρκες δεν το συζηταω καθολου...τα ovale είναι τα μόνα γνήσια και όλα τα αλλα είναι μουφα, οι ατμο τις ovale είναι οκ ενώ όλοι άλλοι μπορεί να σου δημιουργήσουν φισαλιδες στον πνεύμονα κ.α. Και το αντιστροφο βεβαια αναλογα τι μαρκα πουλαει κανεις. Τι να πει κανείς. Εγω μετα απο ψάξιμο και πάλη όχι 100% σίγουρος βλέπω ότι όλα τα ego-t λογικά είναι ίδια! Με επιφύλαξη βέβαια.
Το μόνο καλό είναι ότι υπάρχει αυτο το φόρουμ και πόλοι νεοι διαβάζουν και μαθαίνουν απο εδώ μέσα όπως και εγώ ο ίδιος που εδώ και στο γερμανικό φόρουμ είναι η βασική πηγή ενημερώσης για μένα.

Α και κάτι ακόμα που πρέπει να μάθετε απο τους ειδήμονες στον τόπο μου.
Να ξέρετε ότι τα υγρά της hallo purity σας δημιουργούν φαρυγγιτιδα  ;D
Αυτο είναι η καινούρια είδηση στην Σαλαμίνα μαλλων επιδει τα διακηνω εγώ στην Σαλαμίνα και είπα και εγώ να βρω έναν τροπο να τους κάνω όλους να έχουν λίγο φαρυγγιτιδα;D
Κάτι άλλο τώρα εγώ πιστεύω ότι τα προϊόντα του Θανάση είναι κορυφαία δεν το συζηταω αλλα πιστεύω αν ο Θανάσης καθόταν να ασχοληθεί με κάτι ποιο mobile σαν τα ητ ego-τ και να τα έφτιαχνε με έναν τροπο να μην έχουν όλα αυτά τα γνωστά προβλήματα ειλικρινά Θα έκανε θραύση παγκόσμιος και ας ήταν η τιμή διπλάσια.
Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος άποψη μου είναι, διορθωστεμε.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2011, 18:18 από billypapa »

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 26, 2011, 18:26 »
Μια χαρά τα λες φίλε μου, και είναι σημαντικές οι εμπειρίες σου απο τους υποψήφιους
ατμιστές. Τώρα για το Θανάση,το θέμα είναι αν μπορεί ο άνθρωπος, και αν θέλει βέβαια να κάνει κάτι τέτοιο.Και δεν εννοώ τεχνικά, γιατί αυτό μας το έχει αποδείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2011, 18:39 από trap »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 26, 2011, 19:44 »
Το θέμα, κατά την ταπεινή μου γνώμη (κ.τ.τ.μ.γ.), δεν είναι αν κάποιος έχει τη θέληση
να σκεφτεί, (π.χ. πολλοί συν-φορουμίστες, μεταξύ τους κι εγώ)
να σχεδιάσει (π.χ. aiwnios foithths)
και να κατασκευάσει (imeothanasis, craven, seb κ.α.)
μια πατέντα, που λύνει πολλά από τα υπάρχοντα προβλήματα των συσκευών του εμπορίου.
Θα πρέπει επίσης να υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή για παραγωγή με ρυθμούς ... κινέζικους!!!
Μόνο έτσι πέφτει το κόστος σε "ανθρώπινα" επίπεδα.
Δεν μπορώ να φανταστώ π.χ. πόσο θα κόστιζε ένας απλός ατμο τύπου eGo αν ήταν "made in greece", (κάπου στο 20ρικο-30€ τον κόβω).
Φυσικά θα ήθελα να το είχαμε καταφέρει αυτό. Και στο γερμανικό φόρουμ να γράφουν για έναν ατμο που κοστίζει  το 1/3 ενός Α2 και είναι ελληνικό προϊόν.
Φυσικά και θα το αγόραζα αντί ενός "κινέζικου".
Φυσικά και θα το προτιμούσα σε σχέση με τις μπαταριοθήκες που κυκλοφορούν.
Μόνο εγώ το βλέπω "κάπως" δλδ να ατμίζω κρατώντας έναν "maglite" ;;; (Και να τον έχω πληρώσει τρεις φορές όσο ένας "maglite")
Αν ήταν έτσι, θα πήγαινα κατ'ευθείαν στη λύση της e-pipe, που δεν ξενίζει και σε όψη.
Τέλος πάντων, αυτές είναι απλές σκέψεις ενός απλού ατμιστή.
Περιμένοντας τις εξελίξεις λοιπόν, θα συμβιβαστώ με τις προσωρινές λύσεις που διαθέτει η αγορά.


Vangos, over and out.

Αποσυνδεδεμένος billypapa

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy !!!
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 26, 2011, 22:19 »
VANGOS έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες!
Απλά εγω αυτο που έλεγα είναι αν κάποιος σαν τον Θανάση η το craven και σίγουρα υπάρχουν και αλλα παιδιά που θα μπορούσαν ασχοληθούν σοβαρά με κάτι πιστεύω ότι θα μπορούσαν να κατασκευάσουν κάτι το οποίο να είναι πολυ ποιοτικό και λειτουργικό και προπαντων ναε ειναι mobile να πας για καφε ανετα! πίστεψε με οι πιο πόλοι δεν θα είχαν πρόβλημα να πλήρωναν κάτι παραπάνω και να επερναν μια συσκευή η οποία είναι TOP και σε ποιότητα και λειτουργικότητα!
Τώρα θα μου πεις δεν είναι τόσο εύκολο όλο αυτο ειδικά στην Ελλάδα αλλα πιστεύω ότι αν θα θέλαμε θα μπορούσαμε και πίστεψε με ούτε οι Γερμανοί ούτε κανένας είναι καλύτερος απο μας τους έλληνες έχω γενηθει και έχω ζήσει πολλά χρόνια Γερμανία και το μυαλό που διαθέτουμε εμείς και το σκεπτικό μας είναι πολλές φορές ανώτερο απο το δικό τους! Απλά το ατού που έχουν είναι ότι 1 είναι πολυ πιο οργανομενοι και 2 είναι πιο ομαδικού δεν κατηγορεί ο ένας τον άλλον ! Όπως ακριβώς ανέφερα πιο πάνω  στο μήνυμα που έγραψα δεν προκειτε να έλεγε ποτέ κανένας σε πελάτη μην πάρετε π.χ halo purity γιατί θα παθεις φαρυγγιτιδα η μην πάρεις τον ego-t γιατί θα έχεις φισαλιδες στον πνεύμονα !

Αποσυνδεδεμένος nikoschalkis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 15, 2011, 11:05 »
Γεια σας παιδιά.Είμαι νέος ατμιστής.Μόλις ένα μήνα έχω που έχω πάρει η.τ.Έχω πάρει από τη medicre το joyetech με ατμπποιητή ovale.Mέσα σε 25 ημέρες οι ατμοποιητές άρχισαν να μου φέρνουν στο στόμα γεύση καμμένου και έτσι παράγγειλα τρεις καινούριους πάλι από την medicre.Tους παρέλαβα πριν δύο ώρες περίπου και μετά από δύο τζούρες που έκανα οι οποίες μου έφεραν τη γεύση καραμέλας στο στόμα,άρχισε πάλι αυτή η γεύση του καμμένου.Δοκίμασα και έναν δεύτερο αλλά πάλι τα ίδια.Χρησιμοποιώ υγρό flavourant με γεύση καραμέλας 18mg αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.Μήπως πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες μέχρι να στρώσουν ή τσάμπα τα λεφτά που έδωσα;Και σας διαβεβαιώ,δεν υπάρχουν αρκετά.Πάντως όταν είχα παραγγείλει το τσιγάρο οι ατμοποιητές που είχαν μέσα στο πακέτο δούλευαν κανονικά από την πρώτη στιγμή.Έχω απογοητευτεί λιγάκι παιδιά.Δεν ξέρω τί να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 15, 2011, 11:44 »
Γεια σας παιδιά.Είμαι νέος ατμιστής.Μόλις ένα μήνα έχω που έχω πάρει η.τ.Έχω πάρει από τη medicre το joyetech με ατμπποιητή ovale.Mέσα σε 25 ημέρες οι ατμοποιητές άρχισαν να μου φέρνουν στο στόμα γεύση καμμένου και έτσι παράγγειλα τρεις καινούριους πάλι από την medicre.Tους παρέλαβα πριν δύο ώρες περίπου και μετά από δύο τζούρες που έκανα οι οποίες μου έφεραν τη γεύση καραμέλας στο στόμα,άρχισε πάλι αυτή η γεύση του καμμένου.Δοκίμασα και έναν δεύτερο αλλά πάλι τα ίδια.Χρησιμοποιώ υγρό flavourant με γεύση καραμέλας 18mg αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.Μήπως πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες μέχρι να στρώσουν ή τσάμπα τα λεφτά που έδωσα;Και σας διαβεβαιώ,δεν υπάρχουν αρκετά.Πάντως όταν είχα παραγγείλει το τσιγάρο οι ατμοποιητές που είχαν μέσα στο πακέτο δούλευαν κανονικά από την πρώτη στιγμή.Έχω απογοητευτεί λιγάκι παιδιά.Δεν ξέρω τί να κάνω.
Άρχισες να αποκτάς εμπειρία. Καιρός να αρχίσεις τους πειραματίσμούς με επισκευάσιμους-custom ατμοποιητές (Α2, IATTY) 

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δεν την παλέβω με τα atomizer!!
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 15, 2011, 11:50 »
Το πρώτο που κάνεις σε ενα καινούριο ατμοποιητή ειναι να αφαιρέσεις το φιλτράκι και να φυσήξεις απο πάνω και βάζοντας μια χαρτοπετσέτα εκει που βιδώνει στην μπαταρία για να φύγει το υγρό με το οποίο τους δοκιμάζουν.


Μετά πριν να τοποθετήσεις το φιλτράκι στάξε 1-2 σταγόνες μέσα στον ατμοποιητή,επάνω στον οβελίσκο που εχει . Κατόπιν κουμπώνεις το φιλτράκι και τραβάς 2-3 τζούρες χωρίς να πατάς το κουμπάκι της μπαταρίας.


Κάθε φορά που θα νοιώθεις καμένο και βλέπεις οτι εχει υγρό το φιλτράκι να τραβάς 1-2 τζούρες χωρίς να ενεργοποιείς την μπαταρία,με την υποπίεση που δημιουργείται κατεβάζει υγρό και σταματάει το καμένο.


Καμένο = κακή τροφοδοσία....


Στο φόρουμ εχει νήμα για eGo-T βρες το και θα διαβάσεις εκει αρκετά ώστε να ενημερωθείς.


Καλή επιτυχία !!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem