vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, gigelis78, Geraki, manoslykos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1380 στις: Αυγούστου 07, 2015, 13:28 »
τελικα ο phenomenon ειναι απο αυτους τους ατμοποιητες που μισω και αγαπω
μισώ που στραβοβιδωνει η καμπανα του και πρεπει να την βγαλω βαλω 10000 φορες.μισω που οταν τον γεμιζω με οποιον τροπο και αν τον γεμίσω παντα δακρυζει.πρεπει να τον γυρίζω τουμπα και να φυσήξω για να βγαλει οτι υγρο μπήκε μεσα.ΜΙΣΩ που δεν βγαίνουν ευκολα τα drip tips.


αλλα λατρευω τον τροπο που ατμιζει.πλουσιο ντουμανι κορυφαια γευση,πολυ σωστο airflow τοσο σωστο πραγματικα δεν το εχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ.
ειναι παναλαφρος σε σχεση με τα αλλα κουρσουμια που υπαρχουν και τελος ειναι τοσο μα τοσο μα τοσο ομορφος.


πραγματικα τον εχω στίσει παρα πολλες φορες και με ολους τους τροπους που εχω δει εδω μεσα,πολλες ηταν οι φορες που ηθελα να τον πεταξω απο το παραθυρο αλλα μου αρεσει...ναι μου αρεσει..


ταγκακι δεν αλλαζω γιατι τα αλλα ειναι ασχημα.θα ηθελα με αυτο το ταγκακι να δουλευε σωστα.


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1381 στις: Αυγούστου 07, 2015, 14:18 »
Eε, λοιπόν .. μετά από αρκετούς -δεκάδες- ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει στην ατμοκαρριέρα μου, έχοντας περάσει λίγο καιρό παρέα με το Φαινόμενο, ο ατμοποιητής αυτός είναι εξαιρετικός!
Μαζί με τον Eviva, είναι ό τι καλύτερο έχω ατμίσει σε monocoil γευσι-φυτιλάτο mode.
Αναφέρω τον Eviva ως σημείο αναφοράς στη γεύση, απο τα λίγα που κατέχω, σε σχέση με τους ατμο που έχω επιλέξει ως τώρα. Υπάρχουν προφανέστατα κι άλλοι, πολλοί μάλιστα, εξαιρετικοί άτμο, αλλά στην συγκεκριμένη κατηγορία του, σαν το Phenomenon δεν με είχε κρατήσει κανένας άλλος .. :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Είναι, όπως τα έχετε πει πολλές φορές και εσείς που τον έχετε πιο πολύ καιρό, πανεύκολος στο σετάρισμα.
Ίσως ήταν και η πρώτη μου φορά που έστησα άτμο απόλυτα επιτυχημένα από την πρώτη κιόλας φορά.


Διαρροή μόνο μια φορά μόνο μου έτυχε να έχω αλλά ήταν πριν καταλάβω ότι τα άνοιξε κλείσε της καμπάνας μετακινούν το φυτίλι, όταν αυτό ακουμπάει στα εσωτερικά της τοιχώματα και μετακινηθεί. Εξ'ου και η παρότρυνση σε κάποιο βίντεο που είδα, για ψαλίδισμα του βαμβακιού εξωτερικά.


Αρχικά μου την έσπασε λίγο το γεμισμα από κάτω, για τα προφανή, συγκριτικά με τον άλλο μου αγαπημένο ατμοποιητή που αναφέρω πιο πάνω (κρατάω πάντα μόνο 2 ατμο/μοντάκια, απλότης γαρ), λόγω του ότι εκείνος έχει καπάκι στο τανκ. Αλλά από την άλλη, ο Φαινόμενος όνομα και πράμα, στο setup που έχω αποτελείται απο μόνο 3 τεμάχια! Πράγμα που τον κάνει πολύ εύκολο στη συντήρηση/πλύσιμο/setup, στο να ζήσει κανείς μαζί του εν τέλει, παράμετρος που επίσης εκτιμώ ιδιαίτερα* ..


Δεν ασχολούμαι να γράψω (μεγαλύτερο :laugh1: ) σεντόνι διότι είναι όλα αυτά γραμμένα πιο πάνω. Απλά μια μικρή εικόνα και απο μένα.
Δεν έχω λόγια άλλωστε. Είμαι πολύ χαρούμενος με το συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Μαζί με τα αρνητικά του, με βόλεψε αφάνταστα, ίσως και επειδή μου δίνει ακριβώς αυτά που νομίζω οτι χρειάζομαι! :hmmm:


Ιδανικά θα ήθελα να δω επιλογή pyrex tank(s), για την τελειότητα ρε μαμώτημ', παρ'οτι θα είναι κάπως πρόκληση η υλοποίηση   … ::) :yes:




Τα συγχαρητήρια μου και πάλι, για τον άτμο αλλά και τις δυνατότητες εξατομικοποίησης που δίνετε (air flow/tanks κλπ)!












*για άλλη μια φορά συνειδητοποιώ οτι δεν μπορούμε ποτέ να τα έχουμε όλα! Ο κάθε άτμο είναι πάντα ξεχωριστός στις παραμέτρους του, ακόμη και οι κορυφαίοι, ό τι και αν μπορεί να σημαίνει αυτό.




Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1382 στις: Αυγούστου 09, 2015, 11:41 »
τελικα ο phenomenon ειναι απο αυτους τους ατμοποιητες που μισω και αγαπω
μισώ που στραβοβιδωνει η καμπανα του και πρεπει να την βγαλω βαλω 10000 φορες.μισω που οταν τον γεμιζω με οποιον τροπο και αν τον γεμίσω παντα δακρυζει.πρεπει να τον γυρίζω τουμπα και να φυσήξω για να βγαλει οτι υγρο μπήκε μεσα.ΜΙΣΩ που δεν βγαίνουν ευκολα τα drip tips.


1) Βίδωμα καμπάνας:
Εφόσον γεμίζεις απο κάτω,δεν χρειάζεται να βιδώνεις την καμπάνα μόνη της.Πάντα να την τοποθετείς πάνω στο τανκ
και να τα βιδώνεις στην βάση και τα 2 μαζί,έτσι 9 στις 10 δεν θα έχεις πρόβλημα με στραβωβίδωμα.


2) Διαρροές:
Εφόσον είναι σωστό το Setup σου όσον αφορά στην τοποθέτηση του απορροφητικού υλικού και γεμίζεις απο κάτω,
δεν θα έχεις καμία απολύτως διαρροή.




Αυτό που εγώ βρίσκω αρνητικό είναι η πάνω θέση της καμπάνας όπου κουμπώνει το drip tip που μαζεύει υγρό μετά
απο ώρα που ατμίζεις,λόγω του πλούσιου ατμού.Αρνητικό και πρόβλημα δεν θα το έλεγα ακριβώς,μιας και είναι πτέσμα,
τραβάς drip tip,καθαρίζεις και τελειώνεις.Απλά μπορούσε να είχε εντός 1 ή 2 εγκοπές ώστε το υγρό που μαζεύετε εκεί
να πέφτει μέσα στον φούρνο.


Βέβαια δεν ξέρω αν είναι και σωστό αυτό,αν επηρέαζε γεύση κλπ,εφόσον το υγρό που ατμίστηκε ήδη 1 φορά και δεν
έφυγε απο εκεί,να ατμιστεί και για δεύτερη φορά...


Πάντα φιλικά και φαινομερωτευμένα! :cigar: [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Nikos123

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1383 στις: Αυγούστου 09, 2015, 16:40 »
ξέρει κάποιος  ποιο  bell cap  κάνει για τον lite?

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1384 στις: Αυγούστου 09, 2015, 17:12 »

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1385 στις: Αυγούστου 09, 2015, 21:10 »
Ναι όντως ρε γ@#ώτο, μαζευεται πολύ υγρό στο drip tip.. Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται στον πλούσιο ατμό, απ την άποψη ότι στον subtank που δούλευα πριν απ αυτόν, μαζευοταν αισθητά λιγότερο υγρό, ενώ είχε σαφώς περισσότερα ντουμανια..

Με το spitting έχει κανείς θέμα ρε παιδιά?? Σε τι οφείλεται?? Υπερτροφοδοσια??

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1386 στις: Αυγούστου 09, 2015, 21:13 »
Όλα είναι θέμα στο βαμβάκι καθαρά.
Και φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με στήσιμο σωστό δουλεύει αψογα.

Όλο το deck γεμάτο με βαμβάκι και λίγο στην τρυπούλα πολύ λίγο. Κόβεις το πάνω μέρος από το βαμβάκι ώστε να μην έχει πάρα πολύ και το πατάς στο deck κατω.

Δεν είχα ποτέ υπερτροφοδωσια ούτε υγρό στο drip-tip ούτε μπούκωμα να μην ρουφάει. Παρατηρήστε τα βίντεο αρκετά απλά πρέπει να παίξεται με το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1387 στις: Αυγούστου 09, 2015, 22:27 »
ξέρει κάποιος  ποιο  bell cap  κάνει για τον lite?




Και bell cap και straight cap....
Και βασικά όλα τα καπ ταιριάζουν σε όλες τις βάσεις..


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1388 στις: Αυγούστου 09, 2015, 22:30 »
Εμπειρικά και μόνο... Μιας και το έχω δει και στον ΙΑΤΤΥ το φαινόμενο, και έχει συζητηθεί στο νήμα του...


Το υγρό που μαζεύεται κάτω από το ντριπ τιπ να ξέρετε ότι είναι ένα ακόμη πράγμα που ενισχύει τη γεύση του Φαινόμενον... ;)


Ο Φαινόμενον έχει πολλά τεχνικά και λειτουργικά μυστικά... 8)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1389 στις: Αυγούστου 10, 2015, 09:20 »
Κάποια στιγμή όταν μαζέψει αρκετούτσικο όμως,δημιουργεί μπουρμπουλίθρα κατα την εισπνοή,δεν
ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και άλλος.Αυτό είναι που με εκνευρίζει.Αφού όταν το πρωτο συνάντησα,
έλεγα αφού είναι καθαρός χωρίς διαρροές πως κάνει μπουρμπουλίθρα; (χουρχουρισμα) και αυτό μονο
στην αρχή της τζούρας,μετά φεύγει,στην επόμενη τζούρα και στην αρχή αυτής βέβαια,ξανα επιστρέφει. Μετά βέβαια
παρατήρησα πως έχει υγρό κάτω απο το drip tip,τόσο που αν το γυρίσεις ανάποδα τον ατμο σε μισό
λεπτό μέσα θα έχει στάξει.


Εντάξει,δεν χάλασε και ο κόσμος,τα παραβλέπω όλα αυτά μιας και με αποζημιώνει σε τέτοιο σημείο
που τυχόν λεπτομέρειες που "ενοχλουν" παραγράφονται...

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1390 στις: Αυγούστου 10, 2015, 09:44 »
Που συμβαίνουν όλα αυτά βρε παιδιά ;

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1391 στις: Αυγούστου 10, 2015, 09:58 »
Έλα μου ντε. Καλή ερώτηση

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1392 στις: Αυγούστου 10, 2015, 10:42 »
εχθες παιδια ειπα να αποφυγω το κλασικο γεμισμα απο πανω και ειπα να το γεμισω απο κατω.
εστεισα την αντισταση.εστεισα τελια τα βαμβακια μου εβαλα την καμπανα χωρις ντιπ τιπ στο τανκ,γέμισα και κουμπωσα την βαση,βιδωσα για πρωτη φωρα την καμπανα με την μια πανω στην βαση αναποδα και αναποδογυρισα.



ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τελος οι διαρροές.


αυτο που αναφερει ο Chris το εχω και εγω..η θεση του driptip δεν ειναι φλατ και μαζευει υγρα.


Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1393 στις: Αυγούστου 10, 2015, 18:08 »
Εγώ πάντα από κάτω γεμίζω, βαριέμαι το βάλε βγάλε του δαχτυλιδιού, πιο εύκολα ξεκουμπώνει η βάση.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1394 στις: Αυγούστου 10, 2015, 18:20 »
αυτο το δαχτυλιδι απο πανωωωω λιγοο δυσκολα δεν βγαινει το ρημαδιιιιι????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310463 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias