vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, agelosd, manoslykos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1155 στις: Ιουλίου 12, 2015, 14:00 »
0.30 mm 8 σπειρες μουβγαινει 0.15 ωμ..το εχω στα 13-15 watt..Το εχω βαλει στους 210 κελσιου..Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο..την σηκωσα την αντισταση και πιο ψηλα χωρις να δω εντυπωσιακη μειωση στην θερμοτητα..

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1156 στις: Ιουλίου 12, 2015, 14:45 »
Μήπως έχεις πολύ ψηλά το Coil? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1157 στις: Ιουλίου 12, 2015, 15:23 »
Δεν νομιζω..το ειχα και χαμηλα Και ψηλα..

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1158 στις: Ιουλίου 12, 2015, 17:14 »
Cruiser 79. Ακριβως τα ιδια εχω παρατηρησει!

Μια χαρα και στο θεμα θερμοκρασιας το φαινομενο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1159 στις: Ιουλίου 12, 2015, 20:46 »
Η θερμοκρασια δουλευει σωστα..απλα ζεσταινεται η καμπανα αρκετα εως πολυ....αυτο με προβληματιζει

Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1160 στις: Ιουλίου 12, 2015, 22:33 »
Ορισμενες κοντινες φωτο απο το στησιμο που εχεις θα ηταν εποικοδομητικες θα ελεγα  :)

Αναμενουμε


Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1161 στις: Ιουλίου 13, 2015, 00:47 »
Δεν μπορω να την ανεβασω εδω..την εχω ανεβασει στο φβ στη vapormaniacs...Τωρα εφτιαξα με νι200 με 0.25 mm στα 0.19 ωμ..Τωρα δεν ζεσταινεται...Κανω κατι λαθος στο πιασιμο του συρματος στις βιδες..δεν εξηγειται αλλιως..το εχω βαλει στα 430f στα 12watt..και φτανει μεχρι τα 410-420f..ειναι καλα;;

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1162 στις: Ιουλίου 13, 2015, 03:00 »
Δοκιμασε να τυλιξεις σε 2mm θα δεις ακομα λιγωτερη θερμοκρασια στην καμπανα.Τα 3 mm ειναι κατα τη γνωμη μου μεγαλη διαμετρος για το φαινομενο. Του ανεβαζει θερμοκρασια λογω μεγαλυτερης επιφανειας και υψους , το δε βαμβακι στ 3 mm του πεφτει πολυ και σιγουρα χωραει ισα ισα στη μικρη διαμετρο του deck και της καμπανας. Τα 3 mm ακομα και για τον ευκολο kayfun v4 ειναι μεγαλη διαμετρος και οποτε τη δοκιμασα δεν μου λειτουργησε ποτε σωστα. Νομιζω οτι ειναι υπερβολικα μεγαλη για αυτα τα μικρα μεγεθη deck και καμπανας που και το μισο χιλιοστο κανει διαφορα.
Παντα κατα τη φιλικη μου γνωμη και τις δοκιμες μου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1163 στις: Ιουλίου 13, 2015, 10:05 »
 Ήρθε και η ώρα για τη δική μου επίσημη άποψη επάνω σε αυτό το νέο σχετικά ελληνικό δημιούργημα. Κατ’ αρχάς, για όσους με γνωρίζουν, ξέρουν ότι αυτό που αναζητώ είναι η γεύση. Όχι η έντονη, μπουχτιστική γεύση, αλλά η πιστή απόδοση των γεύσεων ενός υγρού, οι δημιουργικοί συνδυασμοί και η τέλεια ισορροπία μεταξύ γεύσεων σε πολύπλοκα υγρά. Γι αυτό και αποφεύγω τεχνηέντως τους ατμοποιητές με κεραμικό. Για όσους δεν με γνωρίζουν, είμαι ο Τρύφωνας και διαβάστε την προηγούμενη πρόταση. Δεν πιστεύω ότι η άποψή μου μετράει περισσότερο από άλλους ατμιστές, γι αυτό και την λέω δημόσια. Πρέπει να πω ότι αυτό που μου έβαλε το μικρόβιο να κάτσω να ασχοληθώ με αυτό τον ατμοποιητή, ήταν το κείμενο πάνω από το άβαταρ του φίλου Demkoni, « Ω ΙΑΤΤΥ (δις)». Γνωρίζω ότι οι απανταχού ΙΑΤΤάκηδες πολύ δύσκολα αλλάζουν γνώμη όσον αφορά την απόδοση της γεύσης από έναν ατμοποιητή. Τη μέρα λοιπόν που έγραψε ότι «ο Βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο Βασιλιάς» (ή ήταν ο Dr. Salonius αυτός?), ψύλλοι στ’ αυτιά μου μπήκανε! Όταν λοιπόν έμαθα ότι ένας συντοπίτης μου απέκτησε τον Zest Νο.126, του είπα «λιώστον, ευχαριστήσου τον και μετά ευχαρίστως να τον περάσω ιερά εξέταση». Έτσι έγινε και την Δευτέρα 06/07 παρέλαβα καθαρό το Φαινόμενο συνοδευόμενο και από τις δύο καμπάνες. Αποφάσισα να δοκιμάσω κάποια υγρά που γνωρίζω πολύ καλά, Grandmaster, CLR IV, Tribeca, και κάποια υγρά που έχω στην κατοχή μου και μου έχουν κάνει εντύπωση, Cordoba, Black Calico, Omerta, Smoke, 25 days later, Ambrosia, El Greco Rebel. Τα δοκίμασα όλα με Kanthal D 0.28mm στα 1.5Ω, με Ni200 0.28mm 0.12Ω TC, και με τις δύο καμπάνες. Φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά δεν χρειάζεται να γράψω, τα ξέρετε ήδη και καλύτερα από μένα.

Με Κάνθαλ, στα 14W ο ατμοποιητής ζεσταινόταν σχετικά γρήγορα και ο ατμός ήταν αρκετά θερμός από την αρχή. Άλλο ένα που παρατήρησα, ήταν ότι έπαιζε αρκετά η αντίσταση και ως αποτέλεσμα το Snow Wolf με ρωτούσε συνέχεια αν έβαλα νέο ατμοποιητή. Θέλω να πιστεύω ότι είχα σφάλλει στο στήσιμο, γιατί με κούρασε. Σαν να τρως misfire με κάθε τζούρα... Οι γεύσεις και με τις δύο καμπάνες ήταν απίστευτα βελούδινες και αποδίδονταν εξαιρετικά. Τα πιο γλυκά υγρά ανέβηκαν ένα κλικ παραπάνω, με αποκορύφωμα το Grandmaster κατά το άτμισμα του οποίου αναφώνησα και πάλι «φίλε GUS μας έκλεισες το σπίτι». Και όπως έχω δηλώσει ξανά, δεν είπα ακριβώς «φίλε» αλλά έχουμε και μια ανατροφή και δεν επιτρέπεται να τα λέμε και όλα. Αποκάλυψη συνέβη με το Cordoba, το οποίο σε KF δεν το συμπάθησα και πολύ. Εδώ, ο ατμοποιητής έψαξε και βρήκε τα ψήγματα κρυμμένης γλύκας που κρύβονται στην καραμέλα του, και τα τοποθέτησε χαρωπά στο στόμα μου. Το Rebel έτσι κι αλλιώς στηρίζεται στο χτύπημα και δεν έχει κρυφά στοιχεία να δώσει, τα δε υγρά της After-8 αναρροφήθηκαν με λύσσα. Δεν μου έπαιξε καλά το CLR IV και αυτό οφείλεται στην πιο εξευγενισμένη απόδοση αυτού του Reserve σε σχέση με το προηγούμενο. Το MMXIV πιστεύω ότι θα έπαιζε πολύ καλύτερα. Διαφορά στη γεύση μεταξύ των δύο καμπάνων, δεν είδα. Αυτό που είδα όμως, ήταν διαφορά στην αίσθηση και την υφή του ατμού. Με την διπλή καμπάνα, έχω την εντύπωση ότι ο ατμός έφτανε πιο «επεξεργασμένος» στο επιστόμιο, είχε ήδη αναμειχθεί επαρκώς με τον αέρα. Με την απλή καμπάνα, νομίζω ότι ο ατμός βρίσκεται ακόμα στην διαδικασία ανάμιξης με τον αέρα όταν μας έρχεται στο στόμα. Σε πολλά υγρά από αυτά που δοκίμασα, η διαφορά είναι ανεπαίσθητη. Στο Grandmaster όμως, άλλαξε αρκετά τις ισορροπίες μπανάνας και φιστικιού. Δεν με χάλασε καθόλου όμως και με την ίδια ευχαρίστηση θα άτμιζα και τη μονοκαμπανάτη αλλά και τη διπλοκαμπανάτη εκδοχή.
Με Ni200 στα 14W και τους 200oC, πάρτε την προηγούμενη παράγραφο και προσθέστε τη λέξη απογείωση. Ο έλεγχος θερμοκρασίας δούλεψε τέλεια, καψούλι δεν έφαγα ούτε γι αστείο και η εναλλασσόμενη ένταση στο coil δεν άφησε ούτε τον ατμό να ζεσταθεί αρκετά, ούτε τον ατμοποιητή. Είχα δηλώσει πρόσφατα ότι το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας, δεν είναι για μένα. Ανασκευάζω προσθέτοντας «εκτός αν πρόκειται για Phenomenon».
Θα τολμήσω να πω ότι αυτό το εργαλείο χαραμίζεται με τα καπνικά υγρά. Το φόρτε του είναι να αναδεικνύει πολύπλοκες μίξεις γεύσεων βασισμένες στο γλυκό. Και δεν εννοώ να κάνει το γλυκό πιο γλυκό όπως κατά κανόνα κάνουν τα κεραμικά. Έχει τη δυνατότητα να βρίσκει και τις πιο κρυφές νότες σε ένα πολυεπίπεδο υγρό και να τις φέρνει στην επιφάνεια. Πιάνομαι λίγο από τα καπνικά της Halo, αυτά που έχω δοκιμάσει τουλάχιστον, τα οποία δεν μου κάνουν τόση αίσθηση σε KF. Περισσότερο τα προτιμώ σε carto. Και όμως, τα τρία που δοκίμασα εδώ, έπαιξαν καλά και όπως προείπα, ξαναγνωρίστηκα με το Cordoba. Η πατέντα με τις δύο τρύπες που εισάγουν τον αέρα κάτω από το coil, νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο στην όλη ατμιστική εμπειρία. Καθόλου επίσης δεν θα με χαλούσε η προσθήκη ενός μακρύτερου τανκ και καμινάδας, ίσως και τριπλής καμπάνας, προς αύξηση χωρητικότητας, αν η παρέα στους Steam Tuners ακούει, δεν θα ζητήσω ποσοστά! Τελευταίο στοιχείο που με εντυπωσίασε, είναι η ταχύτητα στην εναλλαγή των γεύσεων. Δοκίμασα καπάκι μετά από Omerta που έχει εξαιρετικά επίμονη γεύση, να βάλω Black Calico, χωρίς να μεσολαβήσει σκέτη βάση. Σε λιγότερο από μισό ml η εμπειρία ήταν σαν να μην είχα βάλει καθόλου Omerta. Αν δεν τον αγοράσω τώρα κοντά, σίγουρα θα τον δανειστώ όταν (και αν τελικά) κυκλοφορήσει η καινούρια σειρά της Five Pawns με Propanediol και έρθει η ώρα της να τη δοκιμάσω.
Οι οπαδοί της σφιχτής τζούρας, των φυσιολογικών watt, των γλυκών γεύσεων, των πολυεπίπεδων γεύσεων και του όμορφου παρουσιαστικού, θα τη βρουν μια χαρά με αυτό τον ατμοποιητή. Όσοι έχουν αρχίσει να πειραματίζονται με έλεγχο θερμοκρασίας, εύκολα μπορεί να τους καρφωθεί η ιδέα ότι ο ατμοποιητής φτιάχτηκε για κάτι τέτοιο. Και για να βάλω και μια φιτιλιά, όχι φίλε Βασίλη (Shadokan): δεν πιστεύω ότι αυτός ο ατμοποιητής μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιτυχώς με πολύ χαμηλές αντιστάσεις και πολλά watt. Οι των μηχανικών, νομίζω ότι θα βρουν την άκρη τους κάπου στα 1,2Ω με σύρμα όχι πιο χοντρό από 0.30. Αλλά πραγματικά, αξίζει μια δοκιμή του σε TC λειτουργία.
Τις θερμές μου ευχαριστίες, όπως και άλλων ατμιστών στο νησί μας, οφείλω να εκφράσω προς τον συνατμιστή Χρήστο (chriscorfu88), ο οποίος αποχωρίστηκε το Φαινόμενό του ώστε να μπορέσω εγώ να κάνω αυτή τη δοκιμή. Χάρη στο Χρήστο, έχουμε πιάσει στα χέρια μας απίστευτα μοντ, ατμοποιητές και υγρά τα οποία δεν γνωρίζαμε καν ότι υπάρχουν. Ο τύπος είναι πρωτοπόρος και παρόλο που οι νικοτίνες που ατμίζει μας έχουν γονατίσει πολλάκις, τουλάχιστον τελευταία έπεσε στο 12! Ελπίζω να απολαύσει το λίγο Cordoba που μου έμεινε και θα του δώσω όταν του επιστρέψω τον ατμοποιητή!
Αυτά από μένα, με την ευχή να μην κούρασα καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στην κρίση ατμοποιητών. Νομίζω όμως ότι κινούμαι στις ίδιες πάνω κάτω γραμμές που κινήθηκαν πριν από μένα αρκετοί πιο έμπειροι ατμιστές όσον αφορά επισκευάσιμους.
 

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1164 στις: Ιουλίου 13, 2015, 14:30 »
 Φίλοι(έχω και μια ανατροφή) GUS και Τρύφωνα θα μας το κλείσετε το σπιτάκι..

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1165 στις: Ιουλίου 13, 2015, 15:05 »
εδω και εναν μηνα χρησιμοποιω τον φαινομενο με ελεγχο θερμοκρασιας (απο την ωρα που αγορασα το ipv4) ηταν ο πρωτος ατμοποιητης που χρησιμοποιησα με ελεγχο και η πρωτη εντυπωση ήταν σε ενα απογευμα να κανω ενα τανκ. η διαφορα στην γευση ειναι μεν αισθητη αλλα  επειδη τον δουλευα σε μηχανικο και επαιζα με μεγαλες αντιστασεις παιρνωντας πιο κρυο ατμο κατεληξα πως ο φαινομενο ειτε σε απλο coil kanthal ειτε σε νικελιο αποδιδει αριστα της γευσεις.
 τον φαινομενο τον εχω απο τον μαρτιο και μεχρι στιγμης περασαν 3 απο τα χερια μου.τον εναν τον πουλησα  :eyesplash:  για να μπορεσω να παρω το ipv4, τον δευτερο προσφατα τον εχασα ή μου τον κλεψανε (δεν εχω καταλαβει ακομα) και τον τριτο τον απεκτησα πριν μερικες μερες υστερα απο την απωλεια του 2ου.


κατα την ταπεινη μου γνωμη θεωρω πως ο φαινομενο ειναι η κορυφη στους γευσατους ατμοποιητες και αδικειται σαν ατμοποιητης οταν χρησιμοποιειται σαν ατμοπαραγωγος (αλλα ακομα και ετσι δινει γευση).

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1166 στις: Ιουλίου 13, 2015, 18:11 »
Το υπεροχο ελληνικο φαινομενο τελικα καλα βαφτιστηκε με αυτο το υπεροχο ελληνικο ονομα που σε παραπεμπει με απολυτη ακριβεια στην ετυμηγορια ...''Η υπεροχη γευση, η απιστευτη αναδειξη αρωματων και το μεταξενιο ατμισμα του, το αθωωνουν απο την κατα συρροη και κατ εξακολουθηση εξαρτηση και εθισμο που δημιουργει στους σοβαρους και εμπειρους ατμιστες οι οποιοι ομως χαριν του φαινομενου αυτου αξιοποιουν και απολαμβανουν την ποιοτητα των υγρων τους με τον καλυτερο τροπο και αισθανονται ευτυχεις :respect: :yes:

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1167 στις: Ιουλίου 14, 2015, 04:44 »
παλικαρια μου! υπαρχει κανενας που να πηρε φενομενο με βαση momentous? την τιγκα αερατη? γιατι εχω προβλημα δε μπορω να ατμισω αλλα την πηρα γιατι σε πολυ κοσμο ταιριαξε ...εμενα παλι δεεε,λετε βαση lite να μας κανει δουλεια?

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1168 στις: Ιουλίου 14, 2015, 11:59 »
μολις παραγγειλα και εγω εναν lite...πρωτη φορα διαβάζω τοσες θετικές κριτικές.
εχει μαζι και driptip?
τι πρεπει να προσέξω?







Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1169 στις: Ιουλίου 14, 2015, 12:56 »
Εχει driptip. Να προσέχεις τον demkoni. Παρασέρνει τον κόσμο σε αγορές...   ;) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias