vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

491 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, Ποντικός, pngtszs1976

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1290 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 20:48 »
Διάβασα όλο το thread... από ό,τι βλέπω, έχει πολλούς που τους δουλεύει τέλεια και πολλούς που τον αντιπαθούν.

Εριξα παραγγελιά πάντως και ελπίζω σε λίγες μέρες να είμαι στην πρώτη κατηγορία χρηστών.

Αυτή την στιγμή έχω Aspire ET-S (1.8Ω BVC) πάνω σε Vision Spire II 1600VV και σε μια Delirium 1300vv.

Γλυκοκοιτάζω και τον Joyetech eVTC mini αλλά δεν ξέρω αν θα μου δώσει κάτι παραπάνω σε περίπτωση αγοράς του. Έχω μετρήσει με πολύμετρο και τις 2 μπαταρίες και δίνουν σωστά ρεύματα, και με τις 1.8Ω BVC του ET-S παίζω στα 3.8V~4.1V ανάλογα το υγρό, παλαιότητα της αντίστασης κτλ.

btw, στα coils αυτά, είτε γράφουν 3.3v-6.0v είτε 4.2-5.0v το μόνο που αλλάζει είναι η αναγραφή των volts όπου η εταιρία άλλαξε την αναγραφή και όχι την κατασκευή. γράφει:
Παράθεση
In order to inform you on the correct usage and voltage of our BVC coils used in the BVC range of Clearomizers (not Nautilus), we have made some changes to the information located on both the Coils and Packaging
ώστε οι χρήστες να δουλεύουν τις αντιστάσεις στα σωστά volts και όχι ό,τι να'ναι.

Προτείνετε λοιπόν να κάνω την υπέρβαση για τον μικρό Ναυτίλο και να αγοράσω τον Joyetech eVTC mini ?

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1291 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:00 »
Φιλε tzifos_f1 ο ναυτιλος θελει περισσοτερο ρευμα απο τον et-s που εχεις τωρα. Αυτο σημαινει οτι κατα τη διαρκεια της ημερας δε θα σε καλυπτουν οι μπαταριες που εχεις καθως η αποδοση τους θα πεφτει και δε θα μπορουν να δωσουν σταθερα τα watt που χρειαζεται ο ναυτιλος. Αν τον αγορασεις αργα η γρηγορα θα διαπιστωσεις πως πρεπει να παρεις μοντακι για να ευχαριστιεσαι τον ναυτιλο και να ατμιζεις χωρις προβληματα. Το vtc mini ειναι απο τα καλυτερα μοντακια σε σχεση αποδοσης και τιμης. Το καλυτερο βεβαια ειναι να δοκιμασεις πρωτα σε καποιο καταστημα και το ναυτιλο και το vtc mini και μετα να αποφασισεις.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1292 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:10 »
Διάβασα όλο το thread... από ό,τι βλέπω, έχει πολλούς που τους δουλεύει τέλεια και πολλούς που τον αντιπαθούν.

Εριξα παραγγελιά πάντως και ελπίζω σε λίγες μέρες να είμαι στην πρώτη κατηγορία χρηστών.

Αυτή την στιγμή έχω Aspire ET-S (1.8Ω BVC) πάνω σε Vision Spire II 1600VV και σε μια Delirium 1300vv.

Γλυκοκοιτάζω και τον Joyetech eVTC mini αλλά δεν ξέρω αν θα μου δώσει κάτι παραπάνω σε περίπτωση αγοράς του. Έχω μετρήσει με πολύμετρο και τις 2 μπαταρίες και δίνουν σωστά ρεύματα, και με τις 1.8Ω BVC του ET-S παίζω στα 3.8V~4.1V ανάλογα το υγρό, παλαιότητα της αντίστασης κτλ.

btw, στα coils αυτά, είτε γράφουν 3.3v-6.0v είτε 4.2-5.0v το μόνο που αλλάζει είναι η αναγραφή των volts όπου η εταιρία άλλαξε την αναγραφή και όχι την κατασκευή. γράφει: ώστε οι χρήστες να δουλεύουν τις αντιστάσεις στα σωστά volts και όχι ό,τι να'ναι.

Προτείνετε λοιπόν να κάνω την υπέρβαση για τον μικρό Ναυτίλο και να αγοράσω τον Joyetech eVTC mini ?

Φιλε συνατμιστη ο καλυτερος δοκιμαστης εισαι εσυ ο ιδιος, απο κοντα ειναι διαφορετικα

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1293 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:13 »
Παράθεση
ο ναυτιλος θελει περισσοτερο ρευμα απο τον et-s που εχεις τωρα.
Γιατί ?

Οι ίδιες αντιστάσεις δεν είναι ? Επειδή αλλάζει το καψύλλιο (μεταλλικό περίβλημα) στο οποίο είναι αυτές οι αντιστάσεις μέσα αλλάζουν και οι απαιτήσεις για ρεύματα ?

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1294 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:24 »
Δεν ειναι ιδιες οι αντιστασεις παρ οτι ειναι ιδιας φιλοσοφιας (bvc). Του ναυτιλου ειναι μεγαλυτερες, πινουν περισσοτερο υγρο (γι αυτο θελουν και πιο πολυ ρευμα) και δεν ταιριαζουν στον et-s. Οι παλιες αντιστασεις του ναυτιλου ηταν 3,3 v -6,0 v με φυτιλι απο κεραμικες ινες. Οι καινουργιες εχουν οργανικο βαμβακι και παιζουν 4,2v - 5,0v.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1295 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:42 »
Σίγουρα δεν ταιριάζουν στον Κ1/ET-S/ET/κτλ αφού το σύστημα "καμινάδας" είναι διαφορετικό. Είπα και πρίν έχουν διαφορετικό καψύλλιο. ΚΑΙ οι νέες αντιστάσεις για Κ1/ΕΤ κτλ έχουν 4 μεγαλύτερες τρύπες, γράφουν 4.2-5.0V οι 1.8Ω (δες http://www.aspirecig.com/news/news182.html ) και μια από τις τελευταίες που άνοιξα (τις πιο πολλές παλιές που πετώ τις ανοίγω, να δώ τι έχουν  πιάσει μέσα) φαινόταν να έχει βαμβάκι μέσα και όχι αυτό το περίεργο άσπρο πράγμα που βρεγμένο μοιάζει με "τσίχλα".

Θα σου φαινόταν περίεργο για τους κινέζους της Aspire (και της κάθε Aspire) να φτιάχνουν τα coils του ναυτίλου και του K1 με τον ίδιο τρόπο και με τα ίδια υλικά εσωτερικά και να αλλάζει μόνο το εξωτερικό μεταλλικό καψύλλιο ?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2015, 14:09 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1296 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:48 »
Σκέφτομαι ανα παραγγείλω την επισκευάσιμη κεφαλή του ναυτίλου από ebay, την έχει δοκιμάσει κάποιος μέχρι τώρα για μας πεί εντυπώσεις ή υπάρχει κάτι σε κάποιο νήμα σχετικά;

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1297 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:52 »
Πλεον και οι αντιστασεις για τους Κ1,ET-S βγαινουν με βαμβακι. Τα ιδια υλικα εχουν με του ναυτιλου.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1298 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:53 »
@bono : Υπάρχει σχετικό Thread : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,28056.0.html
 και μερικοί από εμάς...έχουμε παραγγείλει και αναμένουμε για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1299 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:56 »
Ωω ευχαριστώ πάρα πολύ μου είχε ξεφύγει, χρόνια πολλά σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1300 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 22:50 »

Αυτή την στιγμή έχω Aspire ET-S (1.8Ω BVC) πάνω σε Vision Spire II 1600VV και σε μια Delirium 1300vv.


Προτείνετε λοιπόν να κάνω την υπέρβαση για τον μικρό Ναυτίλο και να αγοράσω τον Joyetech eVTC mini ?

Καλησπερα φιλε και χρονια πολλα.....Εγω οταν πηρα τον ναυτιλο μινι τον ειχα επανω στη vision spinner 1 για παρα πολυ καιρο .Τελικα πηρα την αποφαση και τον εκανα σετακι με το evic vtc mini .......ενα θα σου πω.....Ειναι η μερα με τη νυχτα......Ο ναυτιλος  "ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ"  πολυ καλο ντουμανι και το καλυτερο για μενα παρα πολυ καλη γευση....Τον εχω ακομα στο βασικο μου εξοπλισμο και δεν τον αλλαζω με τιποτα.Το καλυτερο ειναι εαν μπορεις να κανεις μια δοκιμη καπου σε καποιο μαγαζι και μετα αποφασιζεις.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1301 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 22:52 »
Κι εγώ που τον χρησιμοποιώ με την aspire cf sub αλλά και με το ipv d2 η διαφορά στην ποιότητα ατμίσματος με το μοντάκι είναι μεγάλη.

Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1302 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 14:30 »
Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα των παραπάνω. Το ναυτίλο τον είχα πάνω σε Aspire CF VV 1600 για αρκετό καίρο και δεν είχα παράπονο. Όμως από τότε που έκανα την αναβάθμιση και πήγα σε istick 40W είδα τεράστια διαφορά. Τα ρεύματα του είναι πολύ καλύτερα.  Πλεόν ο ναυτίλος αποδίδει όπως πρέπει.
Τέλος, η clapton η αντίσταση μου άφησε πολύ θετικες εντυπώσεις. Πολύ καλό χτύπημα και ντουμάνι.

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1303 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 22:27 »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Χαζεύοντας στο fasttech είδα ότι πουλάνε κλωνο του kabuki tank (χρησιμοποιεί τις κεφαλές του ναυτιλου και υποτίθεται ότι έχει καλύτερη γεύση λόγω καλύτερου airflow).
Έκανα μια παραγγελία, μόλις παραλάβω θα κάνω ένα μίνι review!!

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1304 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:20 »
Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι λίγο με τον ναυτίλο ή για να είμαι πιο ακριβής με τις αντιστάσεις του.

2-3 μέρες αφού βάλω καινούριο BVC η αντίσταση βουλώνει. Νόμιζα ότι έπεσα σε προβληματική, αλλά μου το έκανε και δεύτερη. Πιθανότατα ευθύνεται κάποιο από τα υγρά που ατμίζω (υποψιάζομαι το Belgian Cocoa και το Voodoo της Halo) αλλά 2 μέρες; Δεν είναι λίγο;

Σήμερα δοκίμασα να καθαρίσω λίγο την αντίσταση μέσα και στην φωτογραφία παρακάτω φαίνεται τι βγήκε από μέσα  :(

Μετά το καθάρισμα, η αντίσταση έγινε σχεδόν σαν καινούρια, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν είναι η καλύτερη φάση. Το παίρνω απόφαση και αλλάζω αντίσταση κάθε 2 μέρες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099934 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem