vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

392 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, dkostas, Sergios, makismaik, billythekid, camber

Twitter

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 00:13 »
Αν πειραματιστείτε με το πλέγμα, γράψτε τι είδατε!!! μπορεί να είναι η τελική λύση στα προβλήματα του eGo-T.

Κάτι που ξέχασα να γράψω, τόσο για τη θηλειά αλλά ακόμη περισσότερο για τον κόμπο είναι ότι μετά την εγκατάσταση
του φιτιλιού και πριν μπει η αμπούλα καλό είναι να στάξουμε 2-3 σταγόνες επάνω στην τρύπα
για να "πάρει μπρός" το σύστημα.
Επίσης τόσο η θηλιά όσο και ο κόμπος είναι πιο "φαγάνες" σε υγρό απο το εργοστασιακό σύστημα λόγω των τεράστιων τζούρων
που με ωθούν να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 00:14 »
Αν πειραματιστείτε με το πλέγμα...
Και... με το πλέγμα.  :))
Φυσικά θα γράψουμε εάν βγει κάτι καλό.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 00:17 »
Και κάτι ακόμα, στο μονό φιτίλι (με τους κόμπους), μόλις το βάλω πρέπει με μια καρφίτσα να του κάνω αραίωση.
Επίσης είχα και μια αποτυχία.
Σε δεύτερο ovale έκανα πιο μεγάλους κόμπους και δεν έχει τόσο καλή παροχή υγρού όπως ο πρώτος, αλλά τώρα αυτό μπορεί πλέον να
αλλάξει!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 02:32 »

Οι περιπτώσεις 2 και 3 αναφέρονται πολύ συχνά. Καταλήγω στο συμπέρασμα -μέχρι στιγμής τουλάχιστον-
 ότι για τα προβλήματα αυτά ευθύνεται η κακή τοποθέτηση του φιτιλιού (που γίνεται με το χέρι και όχι με μηχάνημα)
και δευτερευόντως η ποιότητα του φιτιλιού που δεν είναι και η καλύτερη.
Αν δεν δώ πρόβλήματα με τις αλλαγές φιτιλιου νομίζω ότι θα αρχίσω να αλλάζω το φιτίλι και σε καινούριους αν δεν
παίζουν τέλεια εξ αρχής.
Όταν τα έλεγα μερικοί μερικοί φίλε  panos πέσανε να με φάνε(σχήμα λόγου)και τώρα ναι ναι  μπράβο
Άλλη φορά θα δεν σας λέω τπτ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: καλά έκανα τόσο καιρό και δεν πρόσφερα τπτ στο φόρουμ πάρα μόνο τις μοντες μου  :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 09:52 »
πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το original φιτίλι του eGo-T μετά απο λίγες μέρες χρήσης παρουσιάζει μια εικόνα πλήρους διάλυσης και αποσύνθεσης. Ουσιαστικά μόνο υπολείμματα φιτιλιού υπάρχουν. Η αλλαγή φιτιλιού δίνει όντως ζωή στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 11:16 »
Λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό: θα μπορούσαμε αντί φιτίλι να βάλουμε τον πολυεστέρα που έχουν τα φιλτράκια; θα είχε καλή ροή;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 11:52 »
Λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό: θα μπορούσαμε αντί φιτίλι να βάλουμε τον πολυεστέρα που έχουν τα φιλτράκια; θα είχε καλή ροή;

Ο πολυεστέρας είναι ευαίσθητος στις υψηλές θερμοκρασίες (παρόμοια συμπεριφορά με πλαστικό), μπορεί να είναι ανθυγιεινό.
Το φιτίλι του ce2R4 που χρησιμοποίησα είναι άκαυστο.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 12:34 »
Δεν ξέρω αν είναι όντως πολυεστέρας, πάντως εννοώ το υλικό που έχουν τα φιλτράκια π.χ. του 510 το οποίο ακουμπάνε πάνω στην γέφυρα και δεν δείχνουν να καίγονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2011, 12:43 από Angelos »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 12:35 »
θα μπορούσε να παίζει και με blue foam

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 12:45 »
Όταν τα έλεγα μερικοί μερικοί φίλε  panos πέσανε να με φάνε(σχήμα λόγου)και τώρα ναι ναι  μπράβο
Άλλη φορά θα δεν σας λέω τπτ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: καλά έκανα τόσο καιρό και δεν πρόσφερα τπτ στο φόρουμ πάρα μόνο τις μοντες μου  :))
Απο τις παρατηρησεις σου για την κακή απόδοση του φιτιλιού, τις παρατηρήσεις του Tem για την κακή ποιότητα του φιτιλιού
και την παρατήρηση του craven ότι αλλάζει το φιτίλι μπήκα στον κόπο να κανω την αλλαγή φιτιλιού και να διοαβάσω 100 σελίδες στο Αμερικάνικο forum.
Να συνεχίσεις να γράφεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι σωστό. Στο τέλος η σωστή άποψη κερδίζει, και προσφέρει πολύ
στο forum.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι στην αρχή και για αρκετές ημέρες μου λειτουργούσαν άψογα για την μικρή σχετικά χρήση που
τους έκανα (μόνο εκτός σπιτιού και δουλειάς). Μετά άρχισαν τα παρατράγουδα....


πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το original φιτίλι του eGo-T μετά απο λίγες μέρες χρήσης παρουσιάζει μια εικόνα πλήρους διάλυσης και αποσύνθεσης. Ουσιαστικά μόνο υπολείμματα φιτιλιού υπάρχουν. Η αλλαγή φιτιλιού δίνει όντως ζωή στον ατμοποιητή.
Φοβάμαι ότι επίτηδες έχουν κακή ποιότητα φιτιλιού γιατί με ένα καλό καi σωστά τοποθετημένο φιτίλι θα κράταγε πάρα πολύ καιρό και μάλλον οι Κινέζοι
θέλουν πολλές αρχικές πωλήσεις για να βγάλουν το κόστος έρευνας και παραγωγής πρωτοτύπου.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή όχι πολύ αργότερα θα το βελτιώσουν, αν και μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ακολουθουν την τακτική "φυγής προς τα εμπρός"
που ακολουθεί η Microsoft δηλ. αντί να διορθώσεις τα κακώς κείμενα ενός λειτουργικού συστήματος βγάλε νέο λειτουργικό σύστημα κτλ, δηλαδή
αντί να βελτιώσεις το μοντέλο βγάλε άλλο εντελώς νέο.
Σίγουρα δεν είναι θέμα κόστους, φτηνό είναι.

Υ.Γ.
Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποίησε τα φιτίλια του Α1 ή του Α2 ατμοποιητή και να έχει eGo-T για να κάνει δοκιμή αν ταιριάζουν τα φιτίλια αυτά με τον
eGo-T? (πχ μήπως είναι πολύ φαρδιά και δεν χωράνε στο σωληνάκι του Τ?) για να ξέρω αν θα παραγγείλω απο το Γερμανό ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 14:37 »
Σήμερα δοκιμάσαμε με τον kd66 την αλλαγή φιτιλιού στον eGo-T.
Η διαδικασία ήταν πολύ απλή.

Κάναμε δύο δοκιμές.
1. Με φιτίλι (Ortmann) αυτό που πιθανώς να γνωρίζουν οι περισσότεροι που στρίβουν.
2. Με πλέγμα

Ο ατμοποιητής ήταν μπουκωμένος και ελπίζαμε αλλάζοντας το φιτίλι να τον κάνουμε να δουλεύει ικανοποιητικά.

Δυστυχώς, παρότι η παραγωγή ατμού αυξήθηκε σημαντικά τόσο με την προσθήκη πλέγματος όσο και με το νέο φιτίλι, η γεύση του ήταν για ...πέταμα.
Είχε τη γνωστή γεύση που έχει ένας μπουκωμένος ατμοποιητής.

Νομίζω ότι είναι λογικό το αποτέλεσμα.
Πέρα από το αυθεντικό φιτίλι που συρρικνώθηκε και μαύρισε με την χρήση, υπάρχει και το σύρμα το οποίο πρέπει να είναι κι αυτό τυλιγμένο γύρω από κάτι.
Προφανώς επίσης φιτίλι.
Το σύρμα ήταν κολλημένο μέσα στα υπολείμματα υγρού (ουσιαστικά μία μάζα...) με αποτέλεσμα να έχει χάσει τόσο την καλή του θερμαντική ικανότητα, αλλά επίσης έβγαζε συνεχώς ...μια περίεργη γεύση.
Ότι και να κάναμε δεν κατορθώσαμε να την αλλάξουμε.
Επιβεβαιώσαμε την περίεργη αυτή γεύση και με έναν παλιό 901 που ήταν επίσης μπουκωμένος.
Βρωμάει...

Επίσης το καινούργιο φιτίλι άρχισε να μεταφέρει υπολείμματα υγρού με τη μορφή κιτρινίλας και μαυρίλας στο τανκ.
Αλλάζαμε το υγρό αλλά ξανά τα ίδια.

Δεν ξέρουμε κατά πόσο θα έρχονται κιτρινίλες και μαυρίλες στο τανκ με την αλλαγή φιτιλιού σε καινούργιο ατμοποιητή. Είναι πολύ πιθανό λόγω της καλύτερης απορροφητικότητας του δικού μας φιτιλιού να μεταφέρονται προς τα πάνω και να γεμίζουν το τανκ.

Το αποτέλεσμα πάντως ήταν απογοητευτικό.

Ο kd66 θα συνεχίσει τα πειράματα και εάν αλλάξει κάτι θα μας ενημερώσει.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2011, 17:32 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 15:35 »
Πως μπορείς να ξεγελάσεις τον Κινέζο?   :( :( :(
Παρ' όλα αυτά μπράβο για την προσπάθεια, αν βρείτε κάτι θα μας σώσει!!!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 17:29 »
Λογικά το φιτίλι πρέπει να περνάει μέσα απο την αντίσταση. Κάποια στιγμή καίγεται και αρχίζει η αποσύνθεση σε συνδυασμό με γεύση καμένου.  Δοκίμασα και με φιτίλι zippo και ενώ η τζούρα είναι άνετη και ωραία με πολύ ντουμάνι σαν να πρόκειται για φρέσκο ατμοποιητή , η γεύση δεν είναι και ότι καλύτερο  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:32 »
Κώστα κανατε dry burning στον μπουκωμένο ατμοποιητή ή κάποιο άλλο καθαρισμό?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:44 »
Κώστα κανατε dry burning στον μπουκωμένο ατμοποιητή ή κάποιο άλλο καθαρισμό?
Dry burning ναι.
Δοκίμασε ο kd66 να τον καθαρίσει, αλλά δεν...

Έτσι κι αλλιώς εδώ και χρόνια δεν βρήκα σοβαρό τρόπο καθαρισμού των υπολειμμάτων από τους ατμοποιητές.
Και όχι μόνο εγώ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63051 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3701 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem