vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

432 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Jorge, thebull

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Αποσυνδεδεμένος StefTh

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #855 στις: Φεβρουαρίου 15, 2019, 09:52 »
Μια φορα την καλύτερη γευση την πηρα με MTL fused clapton ni80 της vandyvape αλλά με ni80 26awg με ικανοποιεί περισσότερο,το Clapton με μπουχτίζει μετά απο λιγη ωρα, βέβαια γουστα ειναι αυτά ασε που παίζει και το ποσο βαρυ ειναε το υγρό

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #856 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 18:51 »
Αν και ξέρω ότι η ερώτηση είναι ... σχετική, τον θεωρείτε καλύτερον στα καπνικά ή στα φρουτώδη, γλυκερά κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #857 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 20:15 »
Για μενα είναι καπνικός ατμοποιητής.  Ένα χρόνο που τον είχα, προσωπικά δεν μου άρεσε στα φρούτα. Στα γλυκά έτσι και έτσι.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 13:10 »
Θα συμφωνήσω με dazed. Παίζει πιο καλά καπνικα ( όχι όλα ) κ την θέλει την νικοτίνη του για ανάλυση κ χτύπημα. Εγώ ας πούμε που παίζω με 2-3 mg/nic του βαζω συγκεκριμένα υγρά που ξέρω οτι θα τα δουλέψει σωστά.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος StefTh

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 15:16 »
Ακριβώς έτσι ειναι,φρουτα ετσι κι ετσι,γλυνα  έτσι κι ετσι αλλά στα 9/10 των καπνικων ειναι μια χαρά,απλα  τη ζηταει την νικοτίνη του για να νιωσεις

Αποσυνδεδεμένος Ydrastis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 15:34 »
Αν και ξέρω ότι η ερώτηση είναι ... σχετική, τον θεωρείτε καλύτερον στα καπνικά ή στα φρουτώδη, γλυκερά κ.λ.π.
Για καπνικά είναι το μηχάνημα ΛΥΚ. Τα υπόλοιπα τα βγάζει σαπουνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 19:08 »
Σας ευχαριστώ όλους. Και εγώ έχω την ίδια αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #862 στις: Μαρτίου 05, 2019, 17:04 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Σήμερα μετά απο 1 χρόνο και κάτι στο ΗΤ παρέλαβα και εγώ τον χαστούρ μου (την νέα παρτίδα με το τζαμάκι που συγκρατείται). Να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα άτμιζα με nautilus mini - nautilus 2.

Για αντιστάσεις πήρα τις Vandy Vape superfine mtl fused clapton 0.7ohm με 2.5 πυρήνα και 6 σπείρες. 
1η απορία : Δεν θα έπρεπε εφόσον είναι fixed οι αντιστάσεις να διαβάζονται όλες 0.7? Με 2 που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής τις βλέπει σαν 0.5ohm. Mod tesla wye 85W.
 
Να σημειωθεί ότι έκατσα και διάβασα κυριολεκτικά όλα τα πόστ σε αυτό το thread. Δέν έχω ξαναστήσει ποτέ επισκευάσιμο και ότι έκανα το είδα απο βίντεος στο youtube. Δέν μου έχει κάνει την παραμικρή διαρροή πουθενά και τα πράγματα είναι πολύ πολύ καλύτερα όσον αφορά το spitback στα μαμίσια drip tips σε σχέση με αυτά που διάβασα εδώ. Μέχρι στιγμής (δεδομένου ότι την αντίσταση την διαβάζει 0.58ohm) έχω δοκιμάσει απο 16-25watt. Παρατήρησα τα εξής : 

στα 16watt :ατμός ακριβώς στην θερμοκρασία που μου αρέσει ΑΛΛΑ γεύση 0-30% απ αυτό που  μπορεί να δώσει.

στά 23watt : Ατμός υπερβολικά ζεστός για τα γούστα μου κυριολεκτικά μπουκώνω με 3 τζούρες δεν θέλω τζούρα για κανα μισάωρο - δεν το απολαμβάνω  ΑΛΛΑ γεύση στον θεό (δεν έχω ξαναζήσει τέτοιο πράμα κυριολεκτικά άνοιξαν τα μάτια μου γιατί επισκεύασιμους).

2η απορία : Για τί τύπου έτοιμες αντιστάσεις αν γίνεται να πάω για αρχή ώστε να πετύχω το αποτέλεσμα του χλιαρού εντελώς καπνού αλλά και γεύσης ταυτόχρονα . Επίσης να μειωθεί και η κατανάλωση γτ απο 12watt με ναυτίλους έχω κακομάθει όσο να ναι. Ντάξει δεν λέω ότι περιμένω ούτε τα μισά σε θέμα κατανάλωσης ξέρω σε τι λούκι μπήκα αλλά τώρα στα 23 watt νομίζω μπορεί να έιμαι 3φορες+ απ τους ναυτίλους.Κάτι διάβασα εδώ μέσα ότι πάνω απο 0.9 αρχίζει να μήν δίνει ιδιαίτερη γεύση και λέω πλάκα θά χει να γίνεται μόνο με τόσο ζεστο καπνό :( .

3η απορία : Πόσο σημαντικό είναι να κόψεις εντελώς τα ποδαράκια που εξέχουν στην αντίσταση ; Επειδή δεν έχω κοφτάκι και πάλευα με ψαλίδι καταφέρνω να κόψω το 90% αλλά το υπόλοιπο δεν το πιάνει και έτσι το γυρνάω προς την βίδα για να μήν βρίσκει στην καμπάνα. Δέν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο είτε να βραχυκυκλώνει η κάτι άλλο. Πιό πολύ γενικής φύσεως απορία αυτή. 

4η απορία : Πρέπει όταν βάζω μια καινούρια αντίσταση πρίν βάλω το βαμβάκι να την κάνω dry burn για να δώ άν αρπάζει ομοιόμορφα απο μέσα προς τα έξω; Δεν το έκανα με καμία απ τις 2 αντιστάσεις που δοκίμασα. Επηρεάζει και αν ναί σε τί;

5η απορία : Σας προλαβαίνω λέγοντας ότι ΞΕΡΩ ότι δεν είναι κάτι στάνταρ ωστόσο θα ήθελα να μάθω στο περίπου αν ισχύει αυτό που έγραψε και ένας φίλος κάτι σελίδες πίσω σαν τυπικό , ότι δηλαδή αλλαγή βαμβάκι ΠΕΡΙΠΟΥ κάθε 2-3 μέρες και σύρματος κάθε 5. Με ναυτίλους η καθημερινή κατανάλωσή μου ήταν περίπου 3-4ml MAX. Οι αντιστάσεις στους ναυτίλους μου βγάζανε για πλάκα 15 μέρες.


Έξτρα πληροφορίες : Υγρό smok after 8 και γενικά σε όλα μου τα υγρά 6άρα νικοτίνη. Πινάκι αέρα 1.6

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #863 στις: Μαρτίου 05, 2019, 17:24 »
Το πόσο διαβάζει την αντίσταση εξαρτάται από πολλά πράγματα. Οι διακυμάνσεις που βλέπεις εσύ πάντως είναι στα όρια του φυσιολογικού.

Μπορείς αντί τις 0.7 που πήρες, να πάρεις τις 1.2 της ίδιας εταιρείας. Θα τις δουλέψεις σε χαμηλότερα W και θα έχεις και πιο χλιαρό ατμό και πιο χαμηλή κατανάλωση. Όχι όσο του ναυτίλου, αλλά λιγότερη από αυτή που έχεις τώρα.

Σημαντικό είναι να μην ακουμπάνε στην καμπάνα. 

Σε τέτοια σύρματα μάλλον το dry burn είναι απαραίτητο για την εξάλειψη τυχόν hot spots. Αν θες να το αποφύγεις, μπορείς να πάρεις απλές κάνθαλ έτοιμες αντιστάσεις ή να μάθεις να στρίβεις μόνος σου.

Αν τα υγρά σου δεν αφήνουν πολλά κατάλοιπα, τα βαμβάκια μπορεί και να αντέξουν περισσότερο από 3-4 μέρες στα βατ που θα παίζεις. Αλλά από την άλλη φτηνό είναι το βαμβάκι, αν δεν βαριέσαι άλλαζέ το όσο ποιο συχνά μπορείς. Καλύτερη γεύση θα έχεις.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #864 στις: Μαρτίου 05, 2019, 17:31 »
1.Λογικά ναι, αλλά 5 πάνω 5 κάτω δεν τρέχει και κάτι. (προυπόθεση οτι έχεις τσεκάρει για hot spot πράγμα που δεν έχεις κάνει όπως διαβάζω παρακάτω.) Θα ήθελα να μάθω αν έχεις  SS η N80.

2. Βάση τα γραφόμενα σου 0,9 με 1,1 θα έχεις αυτό που μάλλον θέλεις αλλά δεν μας είπες , MTL η DL.
Διάβασα οτι έχεις πιν 1,6 άρα μια χαρά είναι το σύρμα, μάλλον έχεις hot spots.

3. Τα ποδαράκια πρέπει να κόβονται για τον λόγο που έγραψες, δεν τρέχει κάτι σε ηλεκτρονικό μοντ που έχεις απλά δεν θα δουλεύει ΑΛΛΑ πάρε ένα κοφτάκι και μάθε να δουλεύεις σωστά , ίσως μεθαύριο πάρεις μηχανικό

4.Ναι, ειδικά σε αυτό το σύρμα που έχεις μπορεί να είναι ο λόγος που βλέπεις διαφορά στην τιμή της αντίστασης και ακολούθως να σου ζεματάει ή είναι υποτονικός ο ατμός.

5. Οταν καταλάβεις οτι έχεις υποτονική γεύση ή ύστερα απο οπτικό έλεγχο δεν σου αρέσει κάτι αλλάζεις βαμβάκι, θα το καταλαβαίνεις καλύτερα όσο περνάει ο καιρός. Το συγκεκριμένο σύρμα λόγω πλέξης τραβάει πολλά ατμιστικά χιλιόμετρα αρκεί να μην το σκίζεις στα dry burn με 15+++ βατ.
Χαμηλά, 6-8W σιγά-σιγά αρκετές επαναλήψεις μεχρι να φύγει η μάκα και ξανά προς την δόξα τραβά.

Edit: [member=15342]rosenred[/member] δεν το σβήνω τόσο κόπο έκανα :tongue_smilie: :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2019, 17:44 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #865 στις: Μαρτίου 05, 2019, 18:12 »
Παράθεση
Σε τέτοια σύρματα μάλλον το dry burn είναι απαραίτητο για την εξάλειψη τυχόν hot spots. Αν θες να το αποφύγεις, μπορείς να πάρεις απλές κάνθαλ έτοιμες αντιστάσεις ή να μάθεις να στρίβεις μόνος σου.
Ξαναέκανα ένα στήσιμο με τις συγκεκριμένες. Και έκανα και 2-3 dry burn με καμιά 12watt. Τι ακρίβως είναι το hotspot? Σε κάποιο σημείο να αρπάζει πιο γρήγορα η αντίσταση;

Παράθεση
1.Λογικά ναι, αλλά 5 πάνω 5 κάτω δεν τρέχει και κάτι. (προυπόθεση οτι έχεις τσεκάρει για hot spot πράγμα που δεν έχεις κάνει όπως διαβάζω παρακάτω.) Θα ήθελα να μάθω αν έχεις  SS η N80.
Ν80.

Παράθεση
2. Βάση τα γραφόμενα σου 0,9 με 1,1 θα έχεις αυτό που μάλλον θέλεις αλλά δεν μας είπες , MTL η DL.
Διάβασα οτι έχεις πιν 1,6 άρα μια χαρά είναι το σύρμα, μάλλον έχεις hot spots.
MTL. Βοηθάτε λίγο με τα hotspot παλικάρια :P. Είναι αυτό π έγραψα παραπάνω άραγε;

Παράθεση
. Οταν καταλάβεις οτι έχεις υποτονική γεύση ή ύστερα απο οπτικό έλεγχο δεν σου αρέσει κάτι αλλάζεις βαμβάκι, θα το καταλαβαίνεις καλύτερα όσο περνάει ο καιρός. Το συγκεκριμένο σύρμα λόγω πλέξης τραβάει πολλά ατμιστικά χιλιόμετρα αρκεί να μην το σκίζεις στα dry burn με 15+++ βατ.
Χαμηλά, 6-8W σιγά-σιγά αρκετές επαναλήψεις μεχρι να φύγει η μάκα και ξανά προς την δόξα τραβά.
αααα εννοείς όταν πάω να αλλάξω βαμβάκι να κάνω dry burns για να φύγει τυχών μάκα που υπάρχει πάνω στην αντίσταση.got you.



ΥΓ: Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις :D


ΥΓ2: Δεν ξέρω πώς έιναι δυνατόν αλλά ένοιθα περισσότερο χτύπημα στον λαιμό με τον ναυτίλο μίνι στην 2η τρύπα αέρα (με τον 2 ποτέ δεν το ένοιωσα).
Με τον χαστούρ μέχρι στιγμής νοιώθω κάτι σαν αυτό αλλά καθαρά λόγω 3πλάσιας ποσότητας ατμού που σκάει στον λαιμό όχι χτύπημα-χτύπημα. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #866 στις: Μαρτίου 05, 2019, 18:47 »


Για περισσότερη ένταση δοκίμασε να βάλεις λίγο πιο μικρό πιν, αν και δεν θυμάμαι να έχει δυνατό χτύπημα ο hastur
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2019, 19:44 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #867 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:32 »
Λοιπόν φίλε μου. Οπως λέει κ πιο πάνω ο armadoran ο hastur δεν εχει κάνα τρελό χτύπημα.

Αν θέλεις η βαζεις πιο σφιχτό pin κ ανεβαζεις νικοτίνη η ανεβάζεις τα ποσοστά της pg.

Με κλειστές σπείρες πάντα dry burn από χαμηλά w όπως είπαν κ τα παιδιά. Αλλιώς hot spot (σημαδάκια στην αντίσταση που φαίνονται συνήθως όταν την αναβεις) κ φεύγουν χαϊδεύοντας με κεραμική τσιμπίδα. Αντίσταση με hot-spot σημαίνει αλλοίωση στη γεύση κ το βαμβάκι σου στεγνώνει ανομοιομορφα + μεταλλική γεύση.

Τα coil ναι είναι φιξ κ οι τιμές τους είναι κοντά σε αυτό που λένε π. χ.  0.65-0.68 αντι 0.7 Ω.

Οταν παρατηρείς μεγάλη διαφορά στα Ω κοιτάς να σφίξεις τις βίδες σου πρώτα καλά, κόβεις τα περισσεματα απο το σύρμα οπωσδήποτε!  κ τέλος ξεβιδωνεις κ ξαναβιδωνεις τον ατμοποιητη. ( σημ. Το tesla wye πάντως επειδή το έχω δεν είναι κ το πιο ακριβές ) .
 Οτι θες ρωτάς φίλε.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #868 στις: Μαρτίου 06, 2019, 16:50 »
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις αρχικά.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τα έξτρα πίνακια του αέρα σε κατάστημα στην Θεσσαλονίκη; Γιατί Σκρουτζ μόνο Αθήνα είδα και βγαίνει 12€. Λέω να δοκιμάσω με τα 1.2 κ 1.4 γιατί κάνω καιρό με 6αρα νικοτίνη και δεν τρελενομαι να  την ανεβάσω.                   

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #869 στις: Μαρτίου 06, 2019, 19:31 »
3η απορία : Πόσο σημαντικό είναι να κόψεις εντελώς τα ποδαράκια που εξέχουν στην αντίσταση ; Επειδή δεν έχω κοφτάκι και πάλευα με ψαλίδι καταφέρνω να κόψω το 90% αλλά το υπόλοιπο δεν το πιάνει και έτσι το γυρνάω προς την βίδα για να μήν βρίσκει στην καμπάνα. Δέν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο είτε να βραχυκυκλώνει η κάτι άλλο. Πιό πολύ γενικής φύσεως απορία αυτή.
Καλησπερα φιλε μου. Στον hastur μου χρησιμοποιω συνηθως clapton συρμα.και για το κοψιμο, αν και εχω κοφτακι, πιανω την ακρη του συρματος και το στριβω με το χερι αφου το λυγισω πρωτα. 1-2-3-5 κοβεται μονο του και μαλιστα συριζα (φτου κακα 😁). Με το κοφτακι ολο και καποια ακρουλα περισευε (απειροελαχιστο αλλα στο ματι φαινοταν). Αν δεν εχεις κοφτακι, εχω διαβασει πως χρησιμοποιειται με το ιδιο εξισου αποτελεσμα, νυχοκοπτης. 
Πραγματικα ελπιζω να τον απολαυσεις!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364