vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 9 χρήστες
KORG N364, dkostas, camber, john67, manoslykos, aragiannis, gfilip, gigelis78, Doubt

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1065 στις: Απριλίου 14, 2016, 13:40 »
Γιατί να μην στρίβεις καθε εβδομαδα πχ; δεν ειναι καλυτερα για την υγεια σου; το κοστος δεν ειναι υψηλο πιστευω

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1066 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:11 »
Καλησπέρα σας,μία ερώτηση παρακαλώ. Θέλω να καθαρίσω με dry burn μία αντίσταση για πρώτη φορά,ως τώρα έστριβα κάθε 3-4 ημέρες,έτσι για να δω αν αξίζει.Το θέμα μου είναι το εξής, σε βίντεο που είδα στο youtube το κάνανε με mechanical mode και μάλιστα ο ένας,γνωστός reviewer το είπε κιόλας,μην το κάνετε με ηλεκτρονικό.Δεν ξέρω αν εννοούσε γενικά ή αν εννοούσε να μην την πλένετε ταυτόχρονα στην βρύση απάνω σε ηλεκτρονικό. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του; Ευχαριστώ προκαταβολικά,Νίκος.


Ναι σου λέει οχι με ηλεκτρονικό γιατί αν πάρει νερό μέσα απο λάθος θα το πάρεις στα χέρια και θα κλαις με μαύρο δάκρυ.
Τώρα γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;
Για την εμπειρία;
Αν είναι καλός, αλλιώς δεν αξίζει το κόπο, περισσότερο χρόνο θα αφιερώσεις στο να καθαρίσεις την αντίσταση απ ότι να στρίψεις μια καινούρια.



Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1067 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:33 »
Καλησπέρα σας,μία ερώτηση παρακαλώ.
Θέλω να καθαρίσω με  dry burn μία αντίσταση για πρώτη φορά,ως τώρα έστριβα κάθε 3-4 ημέρες,έτσι για να δω αν αξίζει.Το θέμα μου είναι το εξής, σε βίντεο που είδα στο youtube το κάνανε με mechanical mode και μάλιστα ο ένας,γνωστός reviewer το είπε κιόλας,μην το κάνετε με ηλεκτρονικό.Δεν ξέρω αν εννοούσε γενικά ή αν εννοούσε να μην την πλένετε ταυτόχρονα στην βρύση απάνω σε ηλεκτρονικό.

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,Νίκος.


Εαν ειδαμε το ιδιο βιντεακι,αυτος ειχε φιαξει ενα allien coil,και δε το εκανε ετσι ακριβως.Πηρε το deck μονο του κατω απ την βρυση και το ετριβε με μια οδοντοβουρτσα. Προφανως για να μην ξαναπαρει τα τρυπανια και οοολα αυτα που χρησιμοποιησε για να φιαξει αυτο το coil. 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1068 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:40 »
Φιλε μου αν αναφαίρεσε για περίτεχνες αντίστασης όπως είπε και ο φίλος ναι με σκέτο το ντεκ τις βάσης και ξέπλυμα καλό με υγρό πιάτων και μια οδοντόβουρτσα  κανεις δουλεια..
Αν τώρα αναφαίρεσε σε μονές αντίστασης δεν αξίζει ουτε ο κόπος ουτε ο χρονος για κάτι τέτοιο φτιάχνει μια νέα και είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1069 στις: Απριλίου 21, 2016, 05:17 »
Παιδεας μια βοηθεια σας παρακαλω. Σε τρον ατμοποιητη εβγαλα αντισταση 1.75 ohm που δεν μου εχει ξανατυχει. Εστρωσε γρηγορα ατα 9w αλλα με γευση ανυπαρκτη. Το θεμα μου ειναι να ανεβασω w? Τα βολτ ειναι ηδη στα 4. Αν τα ανεβασω υπαρχει κινδυνος? Και μεχρι ποσο μπορω?
Συνηθως εστηνα clr στα 0.90 ως 1.20, δουλευα στα 15 w και 4.1 βολτ, χωρις να χρειαστω παραπανω, με καλη γευση, μονο που παιρναν κατι ωρες για καλο στρωσιμο και μου κρατουσαν περιπου τρεις μερες. Τι να κανω με τα βολτ στη συγκεκριμενη περιπτωση?? Σας ευχαριστω!

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1070 στις: Απριλίου 21, 2016, 08:40 »
Ανέβασε λίγο λίγο τα βατς σου. Τα βολτς, μην τα σκέφτεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2016, 09:51 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1071 στις: Απριλίου 24, 2016, 02:21 »
Καλησπέρα!
Θα μπορούσα να στήσω dual coil με ss ή τιτάνιο σε έλεγχο θερμοκρασίας ή δεν προτείνεται; Το γύρισα πρόσφατα σε tc και 2 ατμοποιητές που έχω και είναι μόνο για dual coil θα είναι μόνο για vw?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1072 στις: Απριλίου 24, 2016, 08:57 »
Θεωρητικά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αρκεί να έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει να είσαι απόλυτα ακριβής στην κατασκευή των αντιστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1073 στις: Απριλίου 24, 2016, 15:05 »
Το έχω υπόψιν και θα είμαι όσο το δυνατόν πιο ακριβής. Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1074 στις: Απριλίου 24, 2016, 15:12 »
Ούτε πρακτικά θα έχει πρόβλημα :)
Είμαι κανά τρίμηνο με διπλές αντιστάσεις σε έλεγχο θερμοκρασίας και έχω περάσει και απ' όλα τα σύρματα! Αν το στήσιμο είναι σωστό και δεν έχει και προβλήματα αγωγιμότητας ο ατμοποιητής, παίζει απροβλημάτιστα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fidodido

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1075 στις: Απριλίου 26, 2016, 15:05 »
με 0,35 kanthal 7σπειρες σε 2,5τριπανακι σε kayfun v4 ποσα watt πρεπει να παιζω?τον εχω ενα τριημερο μονο κ ειμαι καινουργειος στους επισκευασιμους.στα χαμηλα watt 11.5-13 επαιζα αλλα στην αρχη της τζουρας ακουγεται οταν ρουφαω υποτονικα κ δν μου δινει ατμο,μετα απο ενα δευτερολεπτο μου δινει/φταινε τα χαμηλα watt ή κατι αλλο στο στησιμο μου?μεχρι κ τα 20watt μου το κανει :wall: 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1076 στις: Απριλίου 26, 2016, 15:09 »
Ti coil σου βγήκε ο,70 ? Παίξε με ταβάνι τα 4,5 volt και βρες σε ποια βατ ατμίζεις καλύτερα σ'υμφωνα με τα δικά σου γούστα. 
Τα watt είναι η ένταση πόσο γρήγορα δηλαδή θα διαπεράσει το ρεύμα την αντίσταση και αυτή θ αρπάξει.

Αποσυνδεδεμένος fidodido

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1077 στις: Απριλίου 26, 2016, 15:09 »
επισης παρατηρω οτι αμα ατμισω με σχετικη δυναμη μια χαρα αποδιδει,μηπως επειδη ειναι τσιγαρισιο ατμοποιητης θελει πιο δυνατο ατμιζμα?ειχα συνηθισει στον τρον που ειναι σαφως πιο αερατος

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
οχι 1,03

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1078 στις: Απριλίου 26, 2016, 15:16 »
Και αυτό παίζει τον ρόλο του εννοείται.Ο αέρας διευκολύνει αυτό το έργο. Και το ντουμάνι και χέρι βοηθείας στην θερμότητα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1079 στις: Απριλίου 29, 2016, 00:49 »

Τα watt είναι η ένταση πόσο γρήγορα δηλαδή θα διαπεράσει το ρεύμα την αντίσταση και αυτή θ αρπάξει.

τα watt ειναι η ισχυς, (το εργο -βασικα το πραγματικο εργο η ειναι τα joule αλλα εχοντας μονο watts θεωρουμε αυτα) τα ampere ειναι η ενταση.
Οσο για τα βολτ οπως εχω ξαναπει απλα εχουν μπει για να μπερδευουν τον κοσμο, δε χρειαζοταν στη συγκεκριμενη εφαρμογη εκτος ισως την περιπτωση των αρχαιων μηχανικων που ισως ενδιαφερει η πτωση τασης

εδω ενα απλο σουπερ απλοποιημενο και εκλαικευμενο μαθηματακι σχετικα με τις μοναδες https://www.pcsteps.gr/27108-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF/
η μετατροπη μοναδων εργου χρησιμοποιειται γενικα στο εργο απο τις θερμιδες που καταναλωνει ενας καυστηρας πετρελαιου για να θερμανει το σπιτι μας η η αντισταση του ατμοποιητη για να εξατμισει το υγρο μας  μεχρι τις θερμιδες που καταναλωνει ο ανθρωπος για να ζησει. Ολα αυτα μετατρεπονται σε watt, joule, θερμιδες κτλ... 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 00:59 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12769 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos