vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, infernity, bloodlessz

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2460 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 13:38 »
Δεν σε περνάμε για κουλό, απλά ο φαναρτζής έχει μπογιές και βερνίκια που αντέχουν σε χρήση πάνω σε αμάξια :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2461 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 13:48 »
Δεκτόν. Θέλει και λεφτά αυτός όμως, άσε που δεν έχω στη γειτονιά μου :))

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2462 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 13:50 »
Λεφτα? Ουτε εμείς έχουμε στη δικιά μας :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2463 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 13:55 »
Εμείς είχαμε εδώ στη γειτονιά πολλά και τα ταίζαμε, αλλά κάποιος τα μάζεψε τελικά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2464 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:15 »
Έχετε πάρει χαμπάρι ελπίζω ότι αν συνεχίσει έτσι η ανάπτυξη του εν λόγω νήματος, θα πάρει φύλλο πορείας για τα ανένταχτα, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2465 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:20 »
Εμείς ζητάγαμε πάνω από ένα thread μεσιέ μου. Εσείς αποφασίσατε να τα λέμε όλα σε ένα...

;)

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2466 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:33 »
Έχετε πάρει χαμπάρι ελπίζω ότι αν συνεχίσει έτσι η ανάπτυξη του εν λόγω νήματος, θα πάρει φύλλο πορείας για τα ανένταχτα, έτσι?
Τρύφωνα ούτος η άλλος το squonking είναι ανένταχτο και αναρχοαυτόνομο , και ολοι εμεις εδώ ειμαστε τεντυμποιδες ;D ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2467 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:39 »
Όχι τίποτα άλλο αλλά παρασέρνουν κι εμένα το άβγαλτο οι πλεξιδοσυρματάκηδες εδώ. Ποιον εμένα. Τον τύπο και υπογραμμό, όνομα πράγμα και πράξεις. Ποιοι αυτοί. Οι diy-άκηδες ακόμα και στα drip tip που βάζουμε στο στόμα. Που μόνο μπαταρίες δεν έφτιαξαν ακόμα.

Τι κόσμος θεέ μου. :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2468 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:41 »
Για τον υπερβολικό χαβαλέ λέω ώρε τριχωτό προϊόν από βραδύποδα!

Και επιπλέον, σοβαρά τώρα: πόση διαφορά έχει ο Χ ατμοποιητής στημένος με το Ψ στήσιμο για μηχανικό, αν χρησιμοποιείται σε Squonk ή σε απλό μηχανικό?

Όταν άνοιξε το συγκεκριμένο νήμα, σκοπός ήταν να υπάρχει πληροφορία σχετικά με μοντάκια που παρέχουν τη δυνατότητα χρήσης BF ατμοποιητών, σχετικά με ατμοποιητές BF και σχετικά με "εργασίες" που πρέπει να γίνουν για να αποδώσει σωστά μία κατασκευή με λάμες.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πχ αυτό, αφορά squonking και όχι ερωτήσεις γενικά για μηχανικά, γιατί αυτό αφορά squonking και όχι γενικά χρήση σύρματος σε μηχανικά και πάει λέγοντας.


Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2469 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:42 »
εσυ τεντυμποη εισαι μειοψηφία ;D

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2470 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:45 »
Για τον υπερβολικό χαβαλέ λέω 


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2471 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 14:53 »
Και επιπλέον, σοβαρά τώρα: πόση διαφορά έχει ο Χ ατμοποιητής στημένος με το Ψ στήσιμο για μηχανικό, αν χρησιμοποιείται σε Squonk ή σε απλό μηχανικό?

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πχ αυτό, αφορά squonking και όχι ερωτήσεις γενικά για μηχανικά, γιατί αυτό αφορά squonking και όχι γενικά χρήση σύρματος σε μηχανικά και πάει λέγοντας.
Σοβαρά τώρα. Πες μου πόση επισκεψιμότητα είχε το section των μηχανικών mod πριν ένα χρόνο ή τελος πάντων πριν ξεκινήσει το squonking. Το 99% των ατμοποιητών πλεον που μπαινουν σε μηχανικά είναι bf rda. Αρα όποιος ρωτήσει για χρήση σε squonk Θα ρωτήσει με τα νεα δεδομένα και τα νέα σύρματα. Προσωπικά πιστεύω οτι έχει διαφορά ενας RTA σε μηχανικό από έναν BF RDA σε μηχανικό, καθαρά λόγω των νεων παραμέτρων που προκύπτουν από τo squonking.
Τελος παντων, εχεις δίκιο υπερβολικος ο χαβαλές αλλά πρέπει να παραδεχτείτε οτι το συγκεκριμένο νήμα ξέφυγε πια και δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθει καμμια παλιά πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2472 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 15:18 »
Αυτό που πιστεύεις εσύ, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρέθεσες καθώς γράφω για τον ίδιο ατμοποιητή. Να το κάνω πιο λιανά λοιπόν:

Ατμίζω τον Dead Rabbit σε μηχανικό σωλήνα με δύο διπλές παράλληλες kanthal 0.40mm 4 σπείρες, 3.5mm πυρήνα χρησιμοποιώντας VTC5a. Τι διαφορετικό στήσιμο θα πρέπει να κάνω αν θέλω να τον βιδώσω σε μονομπάταρο μηχανικό Squonk με την ίδια μπαταρία? Και το συνεχίζω: αν έχω μια απορία για τον ίδιο ατμοποιητή, θα πρέπει να παίζει ρόλο αν φοράει το BF pin για να ξέρω σε ποιο νήμα θα την εκφράσω?

Άσε να απαντήσω εγώ: καμία απολύτως διαφορά.

Δεν σύγκρινα RTA με BF RDA. Σύγκρινα τον ίδιο RDA σε σχέση με την BF εκδοχή του, δηλαδή στην ουσία με τον εαυτό του.

Τα "νέα σύρματα" και οι "νέες παράμετροι", έχουν την ίδια ακριβώς εφαρμογή σε ένα μηχανικό μοντ, ασχέτως αν αυτό είναι Squonk ή όχι. Το ίδιο και σε ένα ηλεκτρονικό αν έχει την ίδια πλακέτα.

Να πω και άλλο ένα χαζό παράδειγμα? Έστω ότι έχω το BF Pulse Squonk και το χρησιμοποιώ με ένα dripper αλλά χωρίς το BF Pin και με άδειο μπουκαλάκι, έτσι για την αλητεία. Έχω πρόβλημα με τα ρεύματά του. Ρωτάω εδώ, ή όχι?

Δεν είναι η επισκεψιμότητα που με ενδιαφέρει, ούτε έχω κανένα θέμα με το ζούληγμα. Με ενδιαφέρει αυτός που ψάχνει μια πληροφορία, να την βρίσκει αμέσως χωρίς να πρέπει να περάσει από πχ συμβουλές στησίματος για έναν ατμοποιητή που θα έπρεπε να ήταν στο νήμα του ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2473 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 15:28 »
Ας πούμε, λοιπόν, εγώ ο αρχάριος (ακούγοντας για την υπέροχη γεύση των drippers), σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιον dripper, αλλά με squonk mod (και μάλιστα regulated), για να μην στάζω κάθε τόσο. Και επειδή έχω συνηθίσει MTL με σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες (γενικά λεπτά σύρματα/μεγάλες αντιστάσεις), θα ήθελα να αρχίσω με αυτόν τον τρόπο ατμίσματος (πάντα σε MTL, όχι πολλά watts), για να πάω αργότερα παρακάτω, αν θελήσω.
Διαβάζω εδώ μέσα για drippers (όπως le concord, le pappillion, le... :) κλπ) και regulated squonk mods (όπως RSQ, VT Inbox κλπ)... και δεν έχω ακόμα αποφασίσει.

Θα μπορέσετε οι ειδικοί να μου προτείνετε να φτιάξω ένα σετάκι απροβλημάτιστο (υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις τρόπου ατμίσματος), που να μου δώσει κάτι παραπάνω ως προς τη γεύση που με "κακόμαθαν" οι RTA μου (phenomenon zest, eviva, calix 3, hussar);
Και το μοντάκι να μην είναι τεράστιο στην παλάμη και να μην μαζεύω ζουμιά όταν ζουλάω το μπουκαλάκι. Και να μην είναι και ακριβό.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2474 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 15:34 »
Αγαπητέ, mtl συνατμιστά:

Καταρχάς για να σου γλιτώσω έξοδα να σου πω ότι με ελάχιστα λεφτά κάνεις dripper τον Eviva. Από κει και πέρα αν θες να ψαχτείς σε κάτι άλλο παρόμοιας απόδοσης στα ίδια πάνω κάτω σύρματα αναγκαστικά Le Κάτι θα πάρεις, εκτός κι αν πας για apollo.

Στο θέμα mod. Αν παίζεις έλεγχο θερμοκρασίας θεωρώ μονόδρομο την Dna75, είτε C, είτε όχι C. To Vt Inbox είναι θαυμάσιο. Προσωπικά έχω το Therion DNA75c με κάποια λεφτά παραπάνω. 

Τα μοντάκια ζουλήγματος πάντως από μέγεθος είναι σε στίλ διμπάταρου, λόγω παρουσίας μπαταρίας και μπουκαλιού ταυτόχρονα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro