vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 12, 2009, 11:45 »
ολες οι τελευταιες δημοσιευσεις σου ειναι παρα πολυ ενδιαφερουσες.(δεν σημαινει οτι συμφωνω κιολας ,ομως ειναι ενδιαφερουσες)
το οτι τις γραφει ενας αρχαιος ατμιστης (αν και ακομα ασχολεισαι με ξεπερασμενα μοντελα αν εχω καταλαβει καλα) ειναι ενα ακομα +   .

Μα γι' αυτό ακριβώς υπάρχει το forum. Για να υπάρχει ανταλλαγή απόψεων.
Πάντα έχω ενδιαφέρον να μάθω κάτι καινούργιο ή να δω κάτι διαφορετικά :)

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και μήνες δικές μου κατασκευές και ατμοποιητές τύπου DSE 901 και DSE 801.
Θα προσθέσω κάποια στιγμή και τον τύπο VR4 που φαίνεται να είναι αρκετά καλός.

Δεν πιστεύω ότι τα τελευταία μοντέλα έχουν κάποια σημαντική καινοτομία  ;)
Σε πια αναφέρεσαι και τι το διαφορετικό έχουν δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:03 »
Κωστα ποτε θα μας δωσεις τα φωτα σου σχετικα με τις κατασκευες σου ;)
να το προσπαθησουμε (οσοι θελουμε) ή πας για κατασκευαστης? ???
Με τις απαραιτητες φωτογραφιες φυσικα :)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:06 »
 α οκ!
οι συγκεκριμενοι ατμοποιητες προσφερονται για ιδιοκατασκευες.
θα ηταν πολυ ενδιαφερον καποια στιγμη να μας δειξεις τις κατασκευες σου.

εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα πλεον το Ενο.(δοκιμασα και καποια dse103,dse901,m401,ενα μιας χρησης,black line)

ειναι ρεαλιστικο(δυσκολα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κανονικο τσιγαρο)
εχει δυνατη αθανατη μπαταρια
καθαρο αθανατο ατομαιζερ
καλο ατμο και χτυπημα
αξιοπιστια
υποστηριξη απο ελλαδα
φθηνα φιλτρα
κτλ(τα εχω πει 100 φορες βαριεμαι να τα ξαναλεω :)))


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:07 »
Κωστα ποτε θα μας δωσεις τα φωτα σου σχετικα με τις κατασκευες σου ;)
να το προσπαθησουμε (οσοι θελουμε) ή πας για κατασκευαστης? ???

Θα προσπαθήσω εάν σας ενδιαφέρει.
Δεν πάω για κατασκευαστής  :))
Θα το είχα κάνει εδώ και μήνες...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:16 »
ειναι ρεαλιστικο(δυσκολα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κανονικο τσιγαρο)
εχει δυνατη αθανατη μπαταρια
καθαρο αθανατο ατομαιζερ
καλο ατμο και χτυπημα
αξιοπιστια
υποστηριξη απο ελλαδα
φθηνα φιλτρα
κτλ(τα εχω πει 100 φορες βαριεμαι να τα ξαναλεω :)))


Το ότι είναι ρεαλιστικό είναι το μόνο ίσως επιχείρημα που θα μπορούσε να με πείσει  :)
Οι ιδιοκατασκευές μου χτυπάνε μάτι από χιλιόμετρο  και σίγουρα δεν θα ήθελε ο καθένας να κυκλοφορά με κάτι τέτοιο... Εμένα απλά δεν με ενδιαφέρει αυτό αλλά η ικανοποίηση στο άτμισμα :))

Βαριέμαι βρε συ να κουβαλάω πολλές μπαταρίες μαζί μου και να ψάχνω συνέχεια για πρίζα.

Κατά τα άλλα, έχεις δοκιμάσει ποτέ μπαταρία τύπου 18650 με 2500 mAh σε ηλεκτρονικό?  8)


Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:41 »
Κωστα εχω ενα pass-through που εχει μεγαλη μπαταρια μεσα(δεν θυμαμαι ποσο,δεν ξερω και που το εχω κιολας για να δω τωρα).
Σιγα ομως μην καπνιζω με ενα καλωδιο να κρεμιεται απο το στόμα :laugh1:

Δεν χρειαζεται να κουβαλας μπαταριες με το Ενο,με δυο βγαζεις την μερα ανετα και το βραδυ φορτιζεις.
Οσον αφορα την ικανοποιηση που λες δοκιμασε το ατμ του Ενο και θα δεις(εκει παει το καθαρο ατμ που λεω),καθαρος-γευστικος ατμος.
Σε συνδυασμό με υγρο Ecopure απλα.....Gamay :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 12, 2009, 12:57 »
Κωστα εχω ενα pass-through που εχει μεγαλη μπαταρια μεσα(δεν θυμαμαι ποσο,δεν ξερω και που το εχω κιολας για να δω τωρα).
Σιγα ομως μην καπνιζω με ενα καλωδιο να κρεμιεται απο το στόμα :laugh1:

Δεν χρειαζεται να κουβαλας μπαταριες με το Ενο,με δυο βγαζεις την μερα ανετα και το βραδυ φορτιζεις.
Οσον αφορα την ικανοποιηση που λες δοκιμασε το ατμ του Ενο και θα δεις(εκει παει το καθαρο ατμ που λεω),καθαρος-γευστικος ατμος.
Σε συνδυασμό με υγρο Ecopure απλα.....Gamay :lotpot:

Ακριβώς γιατί και εγώ είχα καταλήξει να έχω καλώδια στο στόμα, αποφάσισα τότε να φτιάξω τα δικά μου. Τώρα με μπαταρία 18650 βγάζω δύο μέρες όταν αντίστοιχα η μπαταρία ενός eCigar δεν κρατά σε μένα πάνω από 4 ώρες...  :))

Δεν το ξέρω Γίώργο το Evo.
Έχει ατμοποιητή μιας χρήσης?
Μόνο αυτά θεωρώ εγώ  καπώς καινοτόμα για φέτος.
Σύντομα θα δοκιμάσω το πούρο VR4 με ατμοποιητή μιας χρήσης που όσοι το δοκίμασαν ξέχασαν όλα τα άλλα :)

Κατά τα άλλα μικρό τσιγάρο που η μπαταρία του να κρατά (για μένα) πάνω από 2 ώρες δεν βρήκα.
Ατμίζω όπως καταλαβαίνεις αρκετά   :D
Πόσα mAh έχει η μπαταρία του Evo?
Μόνο έτσι θα μπορούσα περίπου να δω πόσο θα κρατούσε σε μένα και πόσες θα χρειαζόμουνα την ημέρα.

Πόσο καιρό το έχεις το Evo?
Με τη δικιά μου χρήση, περα από τα πούρα της Ruyan, τίποτε δεν κράτησε πάνω από 3 με 4 εβδομάδες  :)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 12, 2009, 16:23 »
Ακριβώς γιατί και εγώ είχα καταλήξει να έχω καλώδια στο στόμα, αποφάσισα τότε να φτιάξω τα δικά μου. Τώρα με μπαταρία 18650 βγάζω δύο μέρες όταν αντίστοιχα η μπαταρία ενός eCigar δεν κρατά σε μένα πάνω από 4 ώρες...  :))

ανυπομονώ να μάθω για την ιδιοκατασκευή σου Κώστα.
Είναι μεγάλο μου βάσανο, χρειάζομαι 4 μπαταρίες την ημέρα. Κάπως σώθηκα με το e-case αλλά όπως και να το δεις είναι φασαρία.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 14, 2009, 14:30 »
Δειτε τις διαφορες στα καταλοιπα ενος κ.τ. και ενος η.τ. :)

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 15, 2009, 01:32 »
α οκ!
οι συγκεκριμενοι ατμοποιητες προσφερονται για ιδιοκατασκευες.
θα ηταν πολυ ενδιαφερον καποια στιγμη να μας δειξεις τις κατασκευες σου.

εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα πλεον το Ενο.(δοκιμασα και καποια dse103,dse901,m401,ενα μιας χρησης,black line)

ειναι ρεαλιστικο(δυσκολα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κανονικο τσιγαρο)
εχει δυνατη αθανατη μπαταρια
καθαρο αθανατο ατομαιζερ
καλο ατμο και χτυπημα
αξιοπιστια
υποστηριξη απο ελλαδα
φθηνα φιλτρα
κτλ(τα εχω πει 100 φορες βαριεμαι να τα ξαναλεω :)))
καθαρο αθανατο ατομαιζερ?πως το κανεις αθανατο και να σε καλυπτει??

Αποσυνδεδεμένος akis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 15, 2009, 18:33 »
Δειτε τις διαφορες στα καταλοιπα ενος κ.τ. και ενος η.τ. :)

ωραιο βιντεακι φιλε

βλεπω ανοιχτηκε ενα πολυ σοβαρο θεμα και μετα απο λιγα ποστα το ριξαμε στης ιδιοκατασκευες....ελεος παιδια υπαρχει σχετικο θεμα γιαυτα

γιατι αραγε δεν κανουν ερευνες για το τι ατμο βαζουμε μεσα στα πνευμονια μας?μηπως καναμε χρυσο το e-cig χωρις να ξερουμε τι ειναι ακριβως?λενε τα υγρα εχουν 2-3-4-5 ουσιες μεσα,βαλτε και αυτες που βγαινουν απο ατμ/πλαστικο φιλτρο οταν υπερθερμενονται.βλεπω σε διαφορα e-cig και οταν ζεσταθουν πολυ εκτος το υγρο που καταπινουν,καινε και το κορμι τους...βγαζουν εντονες αηδιαστικες γευσεις.τι ειναι ολα αυτα?
ενταξει σηγουρα ειναι πιο καθαρο το e-cig απο το συμβατικο τσιγαρο αλλα ξερουμε μετα απο πολυ και χρονια χρηση τι εχουμε να δουμε?
βλεπω τα μπουκαλακια με τα υγρα και δεν γραφουν πανω τι συστατικα εχουν μεσα και καπια εγκριση,πετανε μια φιρμα πανω και παρε κοσμε την συνταγη της γιαγιας!

Υ.Γ1 αγγλικα δεν ξερω και ειδα κατι pdf που ανεβασατε αλλα δεν μπορω να τα διαβασω
Υ.Γ2 μαλλον πρεπει να αναλαβει την κατασταση ο Ευαγγελατος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 15, 2009, 18:53 »
Άκη, τα pdf που λες είναι έρευνες για τον ατμό. Δε βρέθηκε κάτι το επιλήψιμο μέχρι στιγμής. Βέβαια υποθέτω ότι δε θα έπεσαν στην περίπτωση που μυρίζει καμένο κτλ. Αυτό όντως είναι κάτι που χρειάζεται ψάξιμο.

Τώρα για μακροχρόνιες έρευνες, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε αναγκαστικά. Η πιο μακροχρόνια μέχρι στιγμής είναι αυτή που περιλαμβάνει μετρήσεις ενός έτους (σε ανθρώπους) ενός Νεοζηλανδού δόκτορα ειδικού σε καπνιστικά θέματα και το συμπέρασμα που έβγαλε, ήταν ότι μπροστά στο κανονικό τσιγάρο, το ηλεκτρονικό είναι πολύ πιο υγιεινό.
Το είχαμε συζητήσει στο θέμα "Πόση νικοτίνη παίρνουμε;" στο pdf που είχε δημοσιεύει ο Κώστας (cyan).

Είμαι σίγουρος ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε θα υπάρχουν αρχκετές έρευνες που τρέχουν ακόμα.

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 15, 2009, 19:04 »
Σας ενημερώνουμε ότι σε 10 εργάσιμες ημέρες, θα ανακοινώσουμε την πλήρη ανάλυση των υγρών που χρησιμοποιούνται στα φίλτρα της NOBACCO.
Η έρευνα αυτή διήρκεσε 2 μήνες και είναι η πρώτη που πραγματοποιείται στην Ελλάδα, από Εθνικό Εργαστήριο Αναφοράς της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 15, 2009, 19:20 »
Θα είναι σίγουρα μια εγγύηση σε ό,τι αφορά τα συστατικά του υγρού και είναι οπωσδήποτε καλοδεχούμενη μια τέτοια έρευνα, ιδίως στους πελάτες ή στους υποψήφιους πελάτες σας.
Αυτό όμως που ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα, είναι η ανάλυση του ατμού. Θα περιέχει και τέτοια στοιχεία η έρευνα;

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 15, 2009, 19:35 »
Η έρευνα στην οποία αναφέρεστε, (συμπτωματικά) έχει ήδη ξεκινήσει.
Αφορά σε "καπνιστές" και "παθητικούς καπνιστές" του ηλεκτρονικού τσιγάρου NOBACCO.
Διεξάγεται με την συνεργασία τριών Εργαστηρίων Ελληνικών Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων.
Διάρκεια του πειράματος 5 μήνες.

Με εκτίμηση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 92 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix