vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #885 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 21:33 »
Γία ολα υπαρχει λυση αρκει να βρεις τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #886 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 22:10 »
Είπα και εγώ να μπω στον κόσμο του ss μετά απο 2 χρόνια στο ni200.Τη το θελα :wall:...
5σπειρες 0,28awg το πράσινο καρουλάκι της ud σε 2,5mm πυρήνα 0,55Ω.Μετά απο 2-3 τζούρες μου βγάζει συνέχεια temp control και δεν με αφήνει να ατμισω.
Δοκιμάζω 6 σπείρες 0,63Ω,πάλι τα ίδια...πρέπει να φτάσω στους 300c για με αφήσει να ατμισω,αλλά και πάλι όχι καλά.
Να πω επίσης ότι η ροδέλα του 510 στο Μοντ είναι καλά σφιγμένη και καθαρά τα σπειρώματα.Επίσης με αυτά τα στησίματα στο pico παίζει μια χαρά.
Μήπως με το συγκεκριμένο σύρμα πρέπει να αλλάξω το tcr του μοντ?
Το έχει κάνει και σε κάποιον άλλον ή κάνω κάτι εγώ λάθος ρε παιδιά?
Δεν συμβαίνει μόνο με το συγκεκριμένο ss σύρμα. Χρειάζεται περισσότερη ενασχόληση με το escribe. To pico που αναφέρεις λειτουργεί πολύ πιο απλά χωρίς να προβληματίζει ιδιαίτερα τον χρήστη.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #887 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 22:15 »
Δοκίμασε να βάλεις άλλες καμπύλες στο escribe. Πχ http://evolvapor.forumchitchat.com/post/show_single_post?pid=1292616517&postcount=132&forum=454109

Όταν σταμάτησα το ud και πήρα του Γερμανού ή της stealthvape τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα στον κόσμο του tc
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #888 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 22:27 »
Αυτό φοβόμουνα και εγώ .....ότι τελικά θα πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ με το escribe και δεν το έχω καθόλου με αυτά τα τζιβιτζιλικια :angry_orange:.Τέλος πάντων ευχαριστώ πάντως για την επιβεβαίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2017, 23:04 από rexakos »

Αποσυνδεδεμένος tasosvafi

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape...for ever
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #889 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 23:00 »
Είπα και εγώ να μπω στον κόσμο του ss μετά απο 2 χρόνια στο ni200.Τη το θελα :wall:...
5σπειρες 0,28awg το πράσινο καρουλάκι της ud σε 2,5mm πυρήνα 0,55Ω.Μετά απο 2-3 τζούρες μου βγάζει συνέχεια temp control και δεν με αφήνει να ατμισω.
Δοκιμάζω 6 σπείρες 0,63Ω,πάλι τα ίδια...πρέπει να φτάσω στους 300c για με αφήσει να ατμισω,αλλά και πάλι όχι καλά.
Να πω επίσης ότι η ροδέλα του 510 στο Μοντ είναι καλά σφιγμένη και καθαρά τα σπειρώματα.Επίσης με αυτά τα στησίματα στο pico παίζει μια χαρά.
Μήπως με το συγκεκριμένο σύρμα πρέπει να αλλάξω το tcr του μοντ?
Το έχει κάνει και σε κάποιον άλλον ή κάνω κάτι εγώ λάθος ρε παιδιά?
της UD το συρμα ..........μονο 316L δεν ειναι......την επαθα και εγω......κατεβασε απο το STEAM ENGINE το προφιλ για το 304...εκει το συρμα της UD παιζει κανονικα

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #890 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 23:11 »
το βάζω εδώ γιατί με έχει βοηθήσει να καταλάβω αρκετά πράγματα και να βελτιώσω το tc άτμισμά μου
link ίσως βοηθήσει και άλλους

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #891 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 16:49 »
[Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] / Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« στις: Νοέμβριος 13, 2016, 19:51 »

Χρησιμη παραπομπή firvain.

Aπο οτι βλεπω οι πινακες συμφωνουν ειδικα με το SS συμφωνα με την ανω απαντηση .

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #892 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 21:06 »
Στην οποία άνω απάντηση έλεγες ότι παίζει με ακρίβεια πολύ πιο κάτω του 0.5Ohm, σε αντίθεση με τον πίνακα...  :hmmm:  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #893 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 22:22 »
Σε περιμενα  πως και πως να απαντησεις....

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες και σου εκανε εντυπωση οτι το SS στο DNA δεν παιζει χαμηλα σε αντιστασεις και
μαλιστα κατω του 0.5 ΩΜ σε ατσαλι στο DNA
Ο πινακας ειναι ενδεικτικος αλλο η θεωρια αλλο η πραξη
Αλλωστε τα 0.6-07 Ωμ που προτεινεις δεν ισχυουν για αυτη την συσκευη σε μενα .
Πάρε μια DNA να την δοκιμασεις.
Μεταχρονολογιμενα εξελοχαρτα δεν χρειαζονται σε αυτη την συσκευη για υπολογισμους ΤCR βαση της αντιστασης που χρησιμοποιεις εσυ εκτος αν σου αρεσει να ξενυχτας υπολογιζοντας μαθηματικες πραξεις και να
τραβας συρματα .... :bye:








« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2017, 22:45 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #894 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 02:03 »
Να κάτσω να σου εξηγήσω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις είναι χαμένος χρόνος.
Το πως δουλεύω εγώ τα σύρματά μου, δεν έχεις ιδέα. Τα εξελόφυλλα και όχι εξελόχαρτα, επίσης δεν έχεις ιδέα για ποιό λόγο τα έχω φτιάξει και πως τα χρησιμοποιώ. Σίγουρα πάντως δεν χρειάζονται ούτε στις απλές πλακέτες για να ατμίσω.  ;)
Επίσης δεν έχεις ιδέα πως ατμίζω με TCR μόνο με απλά mod και όχι με DNA και πως τα δουλεύω. Αν ήθελα να αποκτήσω DNA θα το είχα κάνει. Δεν έκανα ποτέ σύγκριση μεταξύ απλών πλακετών και DNA. Ίσα ίσα που προσπάθησα να καταλάβω απο άτομα που την έχουν, αν και πως είναι καλύτερο το άτμισμα με αυτή.
Τελικά όμως το ατσάλι στο DNA παίζει κάτω του 0.5Ohm ή όχι? Στο νήμα του TCR μας έλεγες ότι παίζει και πολύ χαμηλότερα. Τώρα μας λες ότι μου έκανε εντύπωση οτι το SS στο DNA ΔΕΝ παίζει χαμηλά σε αντιστάσεις και μάλιστα κάτω του 0.5Ohm. Αν και λίγο ακαταλαβίστικη η πρότασή σου αυτό το νόημα βγάζει.
Αλλά anyway, εγώ κρατάω ότι παίζει τελικά. Το αν και πως λοιπόν ατμίζεις εσύ με ατσάλι κάτω των 0.5Ohm, που καλά κάνεις και το κάνεις και μπράβο σου, προσπάθησα να σου δώσω την ευκαιρία να μας το εξηγήσεις και να μας πεις τα αποτελέσματα και τις παρατηρήσεις σου αλλά μάταια. Θεώρησες πιο θεμιτό να μου κάνεις παρατήρηση γιατί το ανέφερα σαν προτιμώμενο όριο σε χρήση με TCR μόνο, αλλά και πάλι μάταια προσπάθησα να σου δώσω να καταλάβεις ότι αναφερόμουν σε TCR και μόνο ενώ εσύ επέμενες για καμπύλη TFR. Και φυσικά επιμένεις και σήμερα...

Όπως είπες και εσύ κάποτε... Kαι ζησαν αυτοι καλα και μεις καλύτερα...  και... :bye:

ΥΓ1. Εξελόφυλλο θα σου χρειαστεί και σε DNA αν δεν έχεις απο κάπου έτοιμο το CSV ενός σύρματος. Εκτός αν κάτσεις όπως είπες να ξενυχτάς κάνοντας μεμονομένες μαθηματικές πράξεις και όχι αυτοματοποιημένες απο μεταχρονολογημένα εξελόχαρτα ;)
ΥΓ2. Αν κάνεις παράθεση, προσπάθησε αυτή τη φορά να την κάνεις σωστά... ;D
ΥΓ3. Προσπάθησα πολύ να μην απαντήσω και να μην το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα αλλά με πέτυχες σε καλό mood...υπόσχομαι να μην το ξανακάνω :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #895 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 14:45 »
Δοκίμασε να βάλεις άλλες καμπύλες στο escribe. Πχ http://evolvapor.forumchitchat.com/post/show_single_post?pid=1292616517&postcount=132&forum=454109

Όταν σταμάτησα το ud και πήρα του Γερμανού ή της stealthvape τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα στον κόσμο του tc
Sent from my iPhone using Tapatalk
Έτσι για την ιστορία....
Επειδή δεν έχω ούτε την υπομονή,ούτε την όρεξη να μπλέξω με πίνακες και υπολογισμούς(αν χρειάζονταν στην ανάγκη θα το έκανα)..
άλλαξα το σύρμα της ud και έβαλα ένα της geek vape που βρήκα στο συρτάρι...και το πρόβλημα λύθηκε!!
28awg πάλι 6 σπείρες σε 2,5αρι πυρήνα 0,63Ω 23w φτάνει στους 240c μέγιστο και ατμιζω πλέον άνετα και απροβλημάτιστα :thumpup:.
Οπότε αυτό που κατάλαβα εγώ και πολύ σωστά ανέφεραν και άλλοι φίλοι είναι,...ss της ud και dna μαζί,,,δεν!!

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #896 στις: Φεβρουαρίου 17, 2017, 22:17 »
estrifan

Όπως πολύ καλά γνωρίζεις η ΤCR (συντελεστής θερμοκρασίας  αντίστασης)είναι μια θεωρητική προσέγγιση ενός υλικού που εκφράζει την γραμμική  συμπεριφορά του θερμοκρασιακά μεταβάλλοντας την αντίσταση του .Εκεί λοιπόν εμείς  βάζουμε ένα συντελεστή για τα σύρματα που χρησιμοποιούμε κ.λ.π .(τα γράφω σαν περίληψη όχι για σένα τα γνωρίζεις ) .Αύτη η προσέγγιση είναι τελείως θεωρητική και βασίζεται σε έναν  μαθηματικό τύπο.Δηλαδή υποθέτουμε βάση του υλικού που έχουμε γνωρίζοντας κάποια χαρακτηριστικά του ότι βάζοντας αυτόν τον συντελεστή  θα αποκτήσει μια τιμή αντίστασης σε κάποια θερμοκρασία(πάντα θεωρητικά).

H  TFR που χρησιμοποιεί  το DNA βασίζεται σε πειραματικά δεδομένα .Είναι δηλαδή η ακριβής  αναπαράσταση της συμπεριφοράς του σύρματος , τα αποτελέσματα που έχουμε πάρει βάση των πραγματικών μετρήσεων μας  η οποία προσεγγιστικά μπορεί να είναι γραμμική.
Εδώ  μπαίνει η ερώτηση η δική σου από ότι  πιστεύω ότι εννοείς αν εχω δοκιμάσει το ατσάλι στο DNA  βάζοντας μια τιμή  μόνο TCR όπως στα άλλα mod και πως συμπεριφέρεται.

Σε αυτό το σημείο θα σου απαντήσω ως εξής: Οσο πιο κοντά προσεγγιστικά  είναι το σύρμα σου ανάμεσα στην θεωρία ΤCR και στην πράξη TFR δηλαδή δίνοντας τιμή TCR και απλά βάζοντας τα θερμοκρασιακά όρια στο προγγραμα escribe μπορείς να το ατμισεις.

Ένα τέτοιο σύρμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις  οπως εγω σε TCR στο DNA  είναι το SS317L . ;)

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #897 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 13:02 »
Μπορω να χρησιμοποιησω καλωδιο κινητου για να φορτισω? το βυσμα ταιριαζει στο νανο... καταληγει σε usb..

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #898 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 13:05 »
Ναι, μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #899 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 14:03 »
Λυπάμαι που θα σας μπερδέψω ρε παιδιά, αλλά εγώ έχω μαζέψει UD σε όλες τις διαστάσεις που χρησιμοποιώ, έχω ρυθμίσει TCR 100-105 τόσο στο escribe, όσο και στα sx330 , αλλά και σε joyetech - eleaf και σε όλα ατμίζω χωρίς σοβαρά προβλήματα.

Όμως η δική μου χρήση, απέχει πολύ από τη συνήθη:

Βάζω μια θερμοκρασία ως όριο, πχ  220 βαθμούς και παίζω με τα βατ, σαν να ατμίζω σε power mode. Απλώς έχω την ασφάλεια του TC που θα με κόψει όταν τελειώσουν τα ζουμιά, χωρίς όμως να με υποχρεώνει να ατμίζω πάντα οριακά στους  220 βαθμούς. Συνήθως είμαι χαμηλότερα και φτάνω τους 220 μόνο σε απανωτές τζούρες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix