vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, Tazz, manoslykos, Jorge, FaniFox, JohnDag, gama

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος LIACHASPANAGIWTIS

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #510 στις: Ιουλίου 25, 2012, 03:09 »
το καταλαβαινω αυτο που λες... αν ομως χαμηλωνα την νικοτηνη δεν θα ηταν και πιο προσιτο στο λαιμο μου???
ασχετα με το αν μου αρεσει η γευση η οχι
......
μεχρι τωρα εχω φτιαξει 3 μπουκαλακια των 10ml και σαν κλασικος ελληνας εχω  βαλει τις σταγονες του αρωματος που μου ειπαν και την PG που ειναι 20mg   και την VG  που ειναι 18ml  τις προσθετα με το ''ματι'' δεν ειχα συριγγα για να μετρησω ποσα ml βαλω

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #511 στις: Ιουλίου 25, 2012, 03:16 »
Εννοειται πώς ειναι καλύτερα με λιγοτερη νικοτινη.
Το θεμα ειναι τι σου αρεσει. Χτύπημα ή όχι. Αν θες χτυπημα θα ανεβαζεις νικοτινη ή PG αν θες ντουμάνι θα βαζεις την νικοτινη που θες με περισσότερη vg αν πάλι θες και το ένα και το άλλο το καλυτερο ειναι μια αναλογια 50-50
Απλά αυτες οι βασεις που εχεις σε συνδυασμό με την νικοτινη που θες πχ (12άρα) ειναι λάθος.
Κράτα την pg και πάρε μια ετοιμη vg μηδενική βαση και βαλε με μια συριγγα σε μπουκαλι των 10 ml 5 Ml από την pg και 5ml από την vg
Eτσι θα εχεις 50-50 pg-vg με 10mg νικοτινης...

Αποσυνδεδεμένος LIACHASPANAGIWTIS

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #512 στις: Ιουλίου 25, 2012, 03:18 »
καταλαβα!!!
σ'ευχαριστω πολυ..
καλο βραδυ


Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #513 στις: Ιουλίου 25, 2012, 03:20 »
Να σαι καλά, ότι θες εδω ειμαστε για να ρωτάς. ;)

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #514 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:26 »
Πηρα απο την nobacco βαση vg με 12mg νικοτινη οχι την mist την vg να το ξεκαθαρισουμε που εχει ετικετα απο atmoslab
και ηθελα να φτιαξω ενα μειγμα 14ml p.x
Εβαλα την γευση επειτα 12ml VG 12mg και 1.5ml-1.8ml νερο τα ανακατεψα και τελος... Τωρα εχω ενα προβληματακι  :angry_orange:
Αφου τα βαζω στον ατμοποιητη (ce5 1,8ohm) ζορειται για να μου βγαλει ατμο και δεν παραγει μεγαλη ποσοτητα ατμου και μερικες φορες ισα ισα που βγαζει... δεν επρεπε να βαλω καθολου νερο ή εβαλα λιγο? Καποιος μ ειπε οτι επρεπε να μην βαλω καθολου νερο το δοκιμασα με νεο μειγμα και δεν εβγαζε τιποτα και με αν εβγαζε λιγο με εκαιγε στον λαιμο... Επειτα εβαλα περισσοτερο νερο στο πρωτο δειγμα και δεν εβγαζε τιποτα  :wall: :wall:
Τι στο καλο κανω λαθος??? Μηπως εχει προβλημα ο ατμοποιητης??? Και ποια ειναι η σωστη ποσοτητα νερου?
Ετσι μου ερχεται να βαλω φωτια στην μπαταρια και στον ατμοποιητη  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #515 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:33 »
οι ετοιμες ατμιστικές βάσεις δεν χρειάζονται προσθήκη νερού. βεβαια το να βαλεις λιγο γιατι μπορει να θελεις καπως πιο αραιο το υγρο σου, αυτο δεν βλαπτει..
εγω ετσι οπως το ακουω μου φερνει αμεσως στο μυαλο προβλημα στον ατμοποιητη.
ισως εφαγε τα ψωμιά του ή απλα ισως επεσες σε ελαττωματικο.


edit: η βαση που πηρες μηπως ειναι pg? αυτο εξηγει την ελλειψη ατμου καθως και το πολυ χτυπημα στον λαιμο εφοσον ειχες συνηθισει στην mist της Atmo που ειναι σκετη vg αρα ντουμανι και πολυ ελαφρυ χτυπημα.

επισης καποιοι ατμοποιητες με χαμηλα ohm ζοριζονται αν τους ατμισεις σε ψηλα βολτ.
δοκιμασε τον ατμοποιητη σου σε μια απλη ego για να δεις αν συμπεριφερθει σωστα.

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #516 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:39 »
γλυκερινη πηρα... Η κεφαλη του ce5 ηταν ολοκαινουργια... και στον αλλο ατμοποιητη σε εναν ego-c εβγαζε μια χαρα απλα μυριζε καμμενο αφου ηταν καμμενος  :laugh1: :laugh1: Αλλα c εβγαζε καλο πραγμα....

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #517 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:43 »
Μην βαζεις νερο φιλε μου.....βαλε τη βαση σου με το αρωμα που θελεις σε καινουργιο πλεον ατμο...............αν πεις να συνεφερεις τον παλιο ατμο πατα και ατμιζε(ρουφα και βγαζε το) συνεχεια...ισως να ξαναζωντανεψει

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #518 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:48 »
γλυκερινη πηρα... Η κεφαλη του ce5 ηταν ολοκαινουργια... και στον αλλο ατμοποιητη σε εναν ego-c εβγαζε μια χαρα απλα μυριζε καμμενο αφου ηταν καμμενος  :laugh1: :laugh1: Αλλα c εβγαζε καλο πραγμα....

τοτε οπως σου ειπα μαλλον επεσες σε ελαττωματικο προϊον. δοκιμασε το υγρο που εκανες σε καινουργιο ατμοποιητη για να δεις πως θα ειναι..επισης το υγρο σου δεν νομιζω οτι χρειαζεται προσθηκη νερου.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #519 στις: Ιουλίου 29, 2012, 17:56 »
Φίλε gouroy κάπου μπερδεύτηκες και μας μπερδεύης και μας.

Καταρχήν βάση της atmos lab με σκέτη vg (γλυκερίνη ) είναι η mist
http://www.zerobacco.gr/el/content/mist

Τώρα μας λες ότι ο ατμοποιητής βγάζει καμμένο και ότι κάηκε.

Όταν βγάζει καμμένο δεν κάηκε απλά δεν τροφοδοτείται καλά με υγρό.Πιθανώς το αραίωμα που έκανες δεν έπρεπε και μπορεί το φυτίλί
να μην τροφοδοτεί καλά την αντίσταση.

Άρα κάπου υπάρχει πρόβλημα και να σε βοηθήσουμε πες μας αναλυτικά τι μπαταρία έχης και τι ατμοποιητή.

Επίσης για να δης αν ο ατμοποιητής δουλεύει καλά άδειασέ τον αν μπορείς και ξέρης πλύνε τον και βάλε κάποιο παλιό υγρό αν έχης για να
τον δοκιμάσης.

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #520 στις: Ιουλίου 29, 2012, 18:05 »
Η βαση που εβαλα ειναι η εξης η οποια ειναι της atmoslab διοτι το γραφει πανω  http://www.nobacco.gr/el/productsgr/diy-do-it-yourself/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83/diy-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-vg-100ml-12mg

Μπαταρια εχω την ego-c
Ειπα οτι ο ατμοποιητης μου ο ενας ειναι ο ce5 και του εβαλα ολοκαινουγριΑ κεφαλη για τα υγρα που εφτιαξα οχι την παλια και εχει το προβλημα οτι δεν τραβαει η πρεπει να ζεσταθει για να βγαλει καποιο ικανοποιητικο ατμο και παλι δεν βγαζει συνεχεια... Επειτα ειπα οτι πηρα το υγρο που εφτιαξα και το εβαλα σε εναν παλιο ατμοποιητη που ειχα και ξεροντας οτι ειναι καμμενος απλα για να δω αν θα βγαλει ατμο και εβγαζε μεγαλη ποσοτητα απλα εφερνε και καμμενο αφου ηταν καμμενος απολυτα λογικο... Απλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω αραιωση ή οχι....

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #521 στις: Ιουλίου 29, 2012, 18:23 »
(Για βάσεις atmos lab)
Η VG με νικοτίνη είναι αραιωμένη (10% νερό)       <---αυτή που έχεις αγοράσει
Η VG χωρίς νικοτίνη (μηδενική) ΔΕΝ ειναι αραιωμένη
Η MIST  (είτε με νικοτίνη είτε μηδενική) είναι αραιωμένη (15% νερό)

Η αραίωση που έκανες δεν χρειαζόταν, αλλά δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα (έφτασες περίπου στο 20-25% νερό).

Συμφωνώ στο λογικό συμπέρασμά σου, ότι έφταιγε ο ατμοποιητής.

Κοίτα και εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1907.msg364545.html#msg364545
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2012, 18:42 από SAL »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #522 στις: Ιουλίου 29, 2012, 18:29 »
Λοιπόν η βάση καλή είναι απλά δεν είναι της atmos.
Πρέπει να είναι αραιωμένη και έτοιμη για άτμισμα και αυτό πρέπει να το γράφει εξωτερικά στις ενδείξεις.

Τώρα για τον ατμοποιητή ce5 που μας λες δεν τον ξέρω μεμπερδεύης

Μήπως μας μπερδεύης και έχης τέτοια ατμοποιτή http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35402

που παίρνει μέσα κάτιμικρές μεταλικές κεφαλές και όχι ce5 όπως λες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2012, 18:34 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #523 στις: Ιουλίου 29, 2012, 18:36 »
συγνώμη για το οφ, αλλά οι κινέζοι είναι αυτοί που μας έχουν καταμπερδέψει.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #524 στις: Ιουλίου 29, 2012, 18:41 »
Ο ατμοποιητης ειναι ο
http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35510

Οσο για την βαση γραφει ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ Ph.Eur.-USP διπλα εχει το σημαδακι της atmoslab και που πηρα και ρωτησα στην nobacco μου ειπαν οτι ειναι της atmoslab η συγκεκριμενη βαση... Ακομη γραφει

Φυσικα-Χημικα χαρακτηριστικα: Glycerol 98,7%, Nicotine USP 1,2% και αλλα.... αλλα δεν γραφει νερο... γι αυτο με μπερδεψε... Τεσπα για να μην κουραζω θα αλλαξω ατμοποιητη και βλεπουμε  :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8345 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180664 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136152 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12