vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, ipomonias

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2880 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 00:17 »
Γεια σου Ναταλία (που είσαι κι από τα μέρη του παππού μου).
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα φυσικά στις προτάσεις της izamel που είναι δουλεμένες και εξαιρετικές. Θέλω μόνο να σου πω λίγα παραπάνω για τους ναυτίλους. Κι εγώ όταν ξεκίνησα το άτμισμα με ναυτίλο ξεκίνησα, με ναυτίλο έκοψα το τσιγάρο και εξακολουθώ να τον χρησιμοποιώ αρκετά 15 μήνες μετά. Έχω ναυτίλο μεγάλο, έχω και ναυτίλο μικρό. Διαφορές μεταξύ τους εγώ δεν διακρίνω. Ορισμένοι λένε πως ο μίνι έχει λίγο καλύτερη γεύση, άλλοι λένε πως έχει και λίγο πιο ζεστό ατμό. Μπορεί, αλλά ίσως εγώ δεν έχω τέτοιον ουρανίσκο που να πιάνει αυτές τις οριακές διαφορές. Η μόνη πραγματική διαφορά που έχω βρει είναι και αντικειμενική: η διαφορά στη χωρητικότητα του τανκ. 5 ml ο μεγάλος, κάτι παραπάνω από 2 ml ο μικρός. Η διαφορά στην τιμή είναι από μηδενική σε πολλά μαγαζιά έως 2-3 ευρώ αλλού, άρα μπορείς να αποφασίσεις χωρίς να σε απασχολεί αυτό.
Άλλο όμως είναι αυτό που απασχολεί εμένα. Λες πως σκέφτεσαι να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου ένα-ένα κομμάτι γιατί θα έρθει πιο εύκολο έτσι για το πορτοφόλι σου. Το σέβομαι απολύτως αλλά μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Τώρα που μιλάμε δεν έχεις κάποιο έξοδο για τσιγάρα ή καπνό και χαρτάκια και φιλτράκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Αν αγοράσεις τον εξοπλισμό σου ένα-ένα κομμάτι δεν θα μπορείς να αρχίσεις το άτμισμα αμέσως άρα το έξοδο αυτό δεν θα το γλιτώσεις. Ξέρεις, το κόψιμο του τσιγάρου με το άτμισμα δεν είναι μια θεωρητική πιθανότητα. Το περίπτερο λοιπόν ή καλύτερα το έξοδο του θα το γλιτώσεις σχετικά γρήγορα, από την στιγμή όμως που έχεις πλήρη εξοπλισμό και κάνεις την αρχή. Γι’ αυτό είναι ίσως  προτιμότερο να ξεκινήσεις με κάτι πιο οικονομικό (όπως ο aspire K1 που σου είπε η izamel) ώστε να κάνεις το πρώτο βήμα μια ώρα αρχύτερα.
Συνέχισε να ρωτάς Ναταλία και να είσαι σίγουρη πως την λύση θα την βρεις. Γιατί εμείς που τα καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο με το άτμισμα, το θεωρούμε λίγο θέμα τιμής να βοηθήσουμε να κάνουν κι άλλοι το ίδιο (και είμαι σίγουρος πως μιλάω εξ ονόματος πολλών εδώ). Εγώ ειδικά έχω κι έναν λόγο παραπάνω. Γιατί, είπαμε, είσαι κι απ’ τα μέρη του παππού μου... ;)


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2881 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 00:19 »
Αντάπτορα 510/eGo θα πρέπει να έχει κανονικά μέσα το πακέτο του iStick. Το 40άρι έχει σίγουρα και από ότι βλέπω σε unboxings έχει και το 30άρι.

Έχω και mini nautilus και K1. Ο ναυτίλος θα σου δώσει ελαφρώς καλύτερη γεύση, ειδικά στα καπνικά υγρά (έτσι έχω την αίσθηση προσωπικά), αλλά είναι σημαντικά πιο ακριβός από τον Κ1 και έχει και αισθητά μεγαλύτερη κατανάλωση.

Από την άλλη, με τον Κ1 δεν έχεις να ρυθμίσεις τον αέρα.

Αν σε απασχολεί το λιγότερο που λες, σκέψου ότι ο Κ1 έχει μόνο 10 ευρώ και αν τελικά δεν σου κάνει, μπορείς να τον κρατήσεις ως λύση ανάγκης ή ως δεύτερο ατμοποιητή για να έχεις περισσότερες από μία γεύσεις μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2882 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 07:45 »
To full kit περιλαμβάνει και αντάπτορα και φορτιστή, αλλά θα της στοιχίσει πολύ ακριβότερα, απο ότι αν αγοράσει σκέτη τη μπαταρία ( istick ).

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2883 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:51 »
Έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα αυτό. Εάν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς σκέτης μπαταρίας ναι βεβαίως. Φορτιστής όλο και κάπου θα βρεθεί (από κινητό τάμπλετ κλπ).

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2884 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 15:35 »
Παιδιά και εγώ ξεκίνησα με τον Ναυτίλο το άτμισμα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά και εννοείται ότι τον συστήνω σε όποιον θέλει να ξεκινήσει.

sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2885 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 21:59 »
Γεια σας. Πήγα σε ένα κατάστημα ατμίσματος και μετά από διάφορες δοκιμές αυτό που πραγματικά με ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα ήταν μια συσκευή που αποτελούνταν από μια μπαταρία της Eleaf 40W (νομίζω) ένας ατμοποιητής Nautilus(όχι μίνι) αλλά η τελική τιμή έβγαινε γύρω στα 100 ευρώ. Καπνίστρια 2 πακέτων τύπου Μάλμπορο, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει ίσως κάποια ανάλογη συσκευή αλλά όχι τόσο πολύ ακριβή; 
Ναταλια αν και νεος ατμιστης και εχοντας δοκιμασει και καποιους αλλους ατμοποιητες μπορω να πω πως εγω με το ναυτιλο εκοψα το τσιγαρο σχετικα ευκολα. Για τον Κ1 που λενε τα παιδια δε ξερω αλλα αυτο που ξερω και μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι ο ναυτιλος ειναι ενας απροβληματιστος εξαιρετικος ποιοτικος και πολυ κοντα στη τζουρα του τσιγαρου ατμοποιητης (οσο γινεται αυτο). Εγω ηθελα ενα δευτερο για να αλλαζω γευσεις και δοκιμασα 3-4 αλλους απο φιλους αλλα κατεληξα στον ιδιο και παλι. Μαλλον κολλημα προσωπικο αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2886 στις: Μαρτίου 01, 2016, 01:44 »
ναταλια μια ακομα προταση για να δοιμασεις αν βρεις σε καποιο μαγαζι ειναι ο ατμοποιητης mini fumytank 3.(σου τον προτεινω αν θες κατι πιο οικονομικο απο ναυτιλο) το λεω επειδη τον πηρα πριν δυο μερες αν κ ημουν διστακτικη επειδη εχει καλη τιμη (18 ευρω) και τελικα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. σουπερ τσιγαρισια τζουρα και μηδενικες διαρροες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2887 στις: Μαρτίου 01, 2016, 12:05 »
Κάποια μηνύματα εκτός θέματος διαγράφηκαν. Έχει ανοίξει νέο θέμα για παρόμοιες συζητήσεις: Υπολογιστές και παιχνιδομηχανές 80's και 90's

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2888 στις: Μαρτίου 03, 2016, 20:38 »
Γεια σου Ναταλία (που είσαι κι από τα μέρη του παππού μου).
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα φυσικά στις προτάσεις της izamel που είναι δουλεμένες και εξαιρετικές. Θέλω μόνο να σου πω λίγα παραπάνω για τους ναυτίλους. Κι εγώ όταν ξεκίνησα το άτμισμα με ναυτίλο ξεκίνησα, με ναυτίλο έκοψα το τσιγάρο και εξακολουθώ να τον χρησιμοποιώ αρκετά 15 μήνες μετά. Έχω ναυτίλο μεγάλο, έχω και ναυτίλο μικρό. Διαφορές μεταξύ τους εγώ δεν διακρίνω. Ορισμένοι λένε πως ο μίνι έχει λίγο καλύτερη γεύση, άλλοι λένε πως έχει και λίγο πιο ζεστό ατμό. Μπορεί, αλλά ίσως εγώ δεν έχω τέτοιον ουρανίσκο που να πιάνει αυτές τις οριακές διαφορές. Η μόνη πραγματική διαφορά που έχω βρει είναι και αντικειμενική: η διαφορά στη χωρητικότητα του τανκ. 5 ml ο μεγάλος, κάτι παραπάνω από 2 ml ο μικρός. Η διαφορά στην τιμή είναι από μηδενική σε πολλά μαγαζιά έως 2-3 ευρώ αλλού, άρα μπορείς να αποφασίσεις χωρίς να σε απασχολεί αυτό.
Άλλο όμως είναι αυτό που απασχολεί εμένα. Λες πως σκέφτεσαι να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου ένα-ένα κομμάτι γιατί θα έρθει πιο εύκολο έτσι για το πορτοφόλι σου. Το σέβομαι απολύτως αλλά μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Τώρα που μιλάμε δεν έχεις κάποιο έξοδο για τσιγάρα ή καπνό και χαρτάκια και φιλτράκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Αν αγοράσεις τον εξοπλισμό σου ένα-ένα κομμάτι δεν θα μπορείς να αρχίσεις το άτμισμα αμέσως άρα το έξοδο αυτό δεν θα το γλιτώσεις. Ξέρεις, το κόψιμο του τσιγάρου με το άτμισμα δεν είναι μια θεωρητική πιθανότητα. Το περίπτερο λοιπόν ή καλύτερα το έξοδο του θα το γλιτώσεις σχετικά γρήγορα, από την στιγμή όμως που έχεις πλήρη εξοπλισμό και κάνεις την αρχή. Γι’ αυτό είναι ίσως  προτιμότερο να ξεκινήσεις με κάτι πιο οικονομικό (όπως ο aspire K1 που σου είπε η izamel) ώστε να κάνεις το πρώτο βήμα μια ώρα αρχύτερα.
Συνέχισε να ρωτάς Ναταλία και να είσαι σίγουρη πως την λύση θα την βρεις. Γιατί εμείς που τα καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο με το άτμισμα, το θεωρούμε λίγο θέμα τιμής να βοηθήσουμε να κάνουν κι άλλοι το ίδιο (και είμαι σίγουρος πως μιλάω εξ ονόματος πολλών εδώ). Εγώ ειδικά έχω κι έναν λόγο παραπάνω. Γιατί, είπαμε, είσαι κι απ’ τα μέρη του παππού μου... ;)

Σε ευχαριστώ για την διεξοδική σου απάντηση και χαίρομαι που βρίσκω ανθρώπους που έχουν λίγο ''καταυλακιώτικο'' μέσα τους όπως λέμε εμείς οι ''βλάχοι''. Μου άρεσε η ιδέα σου για τον Κ1 ως μπακ απ αν δεν.. και έρχομαι να σου λύσω την απορία που έχεις. Τη δεδομένη στιγμή όταν δεν υπάρχουν τα...ψιλά απλά δεν αγοράζω τσιγάρα. Εννοείται ότι σε καμμία περίπτωση δεν φτάνω πια τα δύο και υπάρχουν μέρες που δεν αγοράζω ούτε το ένα. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την σωματική και ψυχική ασφάλεια των γύρω μου! :) Είμαι αποφασισμένη εννοείται να βρω τη λύση απλά με στενοχωρεί λίγο που σας ζαλίζω ίσως με ερωτήσεις που έχετε απαντήσει και που χρειάζομαι πάρα πολύ χρόνο να ψαχουλέψω στο σάιτ για να τις βρω. Η καλή σας διάθεση με σκλαβώνει. 
Αντάπτορα 510/eGo θα πρέπει να έχει κανονικά μέσα το πακέτο του iStick. Το 40άρι έχει σίγουρα και από ότι βλέπω σε unboxings έχει και το 30άρι.

Έχω και mini nautilus και K1. Ο ναυτίλος θα σου δώσει ελαφρώς καλύτερη γεύση, ειδικά στα καπνικά υγρά (έτσι έχω την αίσθηση προσωπικά), αλλά είναι σημαντικά πιο ακριβός από τον Κ1 και έχει και αισθητά μεγαλύτερη κατανάλωση.

Από την άλλη, με τον Κ1 δεν έχεις να ρυθμίσεις τον αέρα.

Αν σε απασχολεί το λιγότερο που λες, σκέψου ότι ο Κ1 έχει μόνο 10 ευρώ και αν τελικά δεν σου κάνει, μπορείς να τον κρατήσεις ως λύση ανάγκης ή ως δεύτερο ατμοποιητή για να έχεις περισσότερες από μία γεύσεις μαζί σου.
Σας εμπιστεύομαι απόλυτα οπότε θα το τολμήσω έτσι :)
Όταν λέτε φορτίζω με usb εννοείτε ότι κάνει και το καλώδιο που φορτίζω το κινητό μου από τον υπολογιστή και που διαθέτει και μια έξτρα πρίζα αν θέλω να το φορτίσω επιτοίχια;
Όταν λέμε istick 30 πχ περιέχει την μπαταρία ή προσθέτεις εσύ; 
Η διαφορά ανάμεσα σε ένα istick 30 με ένα 50 πχ έχει να κάνει μόνο με το χρόνο που αντέχει η μπαταρία;  
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ για την υπομονή, την ανοχή και την αντοχή σας μαζί μου!!!!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2889 στις: Μαρτίου 03, 2016, 20:48 »
Το istick30 έχει ενσωματωμένη μπαταρία, το 50 έχει διπλή ενσωματωμένη μπαταρία(δεν το προτείνω και δεν το χρειάζεσαι).
Για τη φόρτιση είναι όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2890 στις: Μαρτίου 03, 2016, 21:24 »
Γεια σας. Πήγα σε ένα κατάστημα ατμίσματος και μετά από διάφορες δοκιμές αυτό που πραγματικά με ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα ήταν μια συσκευή που αποτελούνταν από μια μπαταρία της Eleaf 40W (νομίζω) ένας ατμοποιητής Nautilus(όχι μίνι) αλλά η τελική τιμή έβγαινε γύρω στα 100 ευρώ. Καπνίστρια 2 πακέτων τύπου Μάλμπορο, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει ίσως κάποια ανάλογη συσκευή αλλά όχι τόσο πολύ ακριβή;

Το σαρανταρι στικ το αγορασα απο το κατάστημα μοντεχριστο στα 40 ευρώ.Εχει και το 60αρι στα 40 αλλά θα χρειαστείς και μια μπαταρία γιατί δεν έχει ενσωματωμένη.
http://www.montecristo-shop.gr/Eleaf_ismoka_istick.html

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2891 στις: Μαρτίου 03, 2016, 21:31 »
Άσε και ο Μοντεκριστο μας υποχρέωσε, όταν τον πήρα τηλ ( μετά από 1 mail που δεν απάντησε ποτέ) και του είπα ότι το ενός μήνα istick που πήρα, μάλλον έχει πρόβλημα. Όπου πήρα την απάντηση, λυπάμαι πολύ αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό, τα istick  δεν έχουν εγγύηση.

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2892 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:29 »
Καλησπέρα παιδιά,
ένας φίλος θέλει να ξεκινήσει το άτμισμα, πήγε σε ένα κατάστημα και του πρότειναν το iStick Basic. Να προχωρήσει με αυτό ή να διαλέξει κάτι άλλο;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2893 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:42 »
Δεν θα το πρότεινα. Δεσμευέται να ατμίζει με ένα συγκεκριμένο ατμοποιητή, που αν δεν του ταιριάξει σαν τζούρα και σαν γεύση , θα πάει για αγορά εκτός απο ατμοποιητή και νέας μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2894 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:01 »
Οπότε καλύτερα στο 30w; Αν το βρει εκεί που πήγε και έναν ατμοποιητη φθηνό; Όπως τον GS air Ms που έχω και κάνει και για τσιγαρισιες;

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 17 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8776 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63