vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 6 χρήστες
funes, Jorge, maprix, giorgos1999, tibolaso, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2640 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:10 »
Να ρωτησω ομως....αρκει  ενα istick 30w ενας ατμοποιης nautilus mini συν τις αντιστασεις? Η χρειαζετε κι αλλος ατμοποιητης η μπαταρια?
Αν κόψεις το τσιγάρο, σε 1 μήνα θα εξοικονομήσεις αρκετά και για δεύτερο σετ. Αρκεί να μην γίνει καμιά στραβή του στυλ βλαβη mod, σπάσιμο ατμο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2641 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:28 »
Ότι αφορά την οικονομία τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά κατά τη γνώμη μου. Αν κάποιος καπνίζει τσιγάρα πακέτο, και κάνει ας πούμε 1 πακέτο τη μέρα, με μια μέση τιμή ας πω 4 ευρώ το πακέτο είναι 120 ευρώ το μήνα. Με ένα βασικό πακέτο και ένα Nautilus mini, ο νέος πλέον ατμιστής θέλει τουλάχιστον μια κεφαλή την εβδομάδα πιιθανόν 2 κόστους 3,5 ευρώ   και τουλάχιστον ένα 30μελο ας πω μια μέση τιμή 13 ευρώ. Οπότε χονδρικά πάμε 18 ευρώ τη βδομάδα, 72 το μήνα δηλαδή μεγάλη οιονομία.

Για όσους κάνουν στριφτό όμως, η οικονομία είναι ανύπαρκτη. Εγώ πχ έκανα περίπου 2 μεγάλους καπνούς την εβδομάδα. Μαζί με τα παραλκόμενα(χαρτάκια,φιλτράκια) έβγαινε περίπου 15 ευρώ την εβδομάδα, δηλαδή 60 το μήνα. Το κόστος το δικό μου αυτή τη στιγμή που ατμίζω εδώ και περίπου 3 εβδομάδες είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από ότι όταν κάπνιζα. Δε με ενοχλεί φυσικά, καθώς είναι σαφώς πιο υγειινή συνήθεια, απλά δεν πρέπει κάποιος να πάει στο Η/Τ για τους λάθος λόγους. Να το δει δηλαδή σαν ένα φθηνότερο υποκατάστατο του τσιγάρου/καπνού.

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2642 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:42 »
 :)  γι'αυτό πας στους επισκευάσιμους, που τό κόστος πλέον δεν υπολογίζεται!!!


Ούτε στα σύρματα, ούτε στο βαμβάκι.


Στα υγρά, απλάτα φτιάχνεις μόνος σου και το κόστος κατεβαίνει λιγότερο και από το
 κάπνιζες ένα πακέτο στριφτό την εβδομάδα, αφού το 10 μελο μπουκαλάκι μπορεί να σου κοστίσει μέχρι και 40-50 λεπτά!!!!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2643 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:46 »
Αν το τσιγάρο μου κόστιζε 60€ το μήνα μπορεί να κάπνιζα ακόμα :))
Το απόλυτο όπλο για οικονομία στο ΗΤ λέγεται μηδενική βάση (2€/100ml) και κάνει και για αρχάριους.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2644 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:46 »
Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Έτοιμο πακέτο με έτοιμα υγρά θα πρέπει να κάνεις σύγκριση.
Χύμα καπνό, χαρτάκια και στρίψιμο θα πρέπει να το συγκρίνεις με DIY υγρά και αντιστάσεις.
Πάρε 100ml βάση με 8€, ρίξε 4-5ml άρωμα με κόστος 2€ και με 10€ έβγαλες 3 βδομάδες.
Για επισκευάσιμες κεφαλές το κόστος είναι αστείο και να το αναφέρω.
Σιγά-σιγά θα μπεις στο πνεύμα ακόμα είναι νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2645 στις: Αυγούστου 15, 2015, 12:49 »
:)  γι'αυτό πας στους επισκευάσιμους, που τό κόστος πλέον δεν υπολογίζεται!!!


Ούτε στα σύρματα, ούτε στο βαμβάκι.


Στα υγρά, απλάτα φτιάχνεις μόνος σου και το κόστος κατεβαίνει λιγότερο και από το
 κάπνιζες ένα πακέτο στριφτό την εβδομάδα, αφού το 10 μελο μπουκαλάκι μπορεί να σου κοστίσει μέχρι και 40-50 λεπτά!!!!

Κι εγώ πλέον έχω πάει σε επισκευάσιμο όπου το κόστος των αναλώσιμων του  ατμοποιητή είναι αμελητέο. Αλλά και τα υγρά δεν κοστίζουν λίγο. Ακόμη είμαι στην αναζήτηση υγρών και δεν έχω ασχοληθεί με diy υγρά. Όταν κατασταλάξω σε μερικά (πλην του τριμπέκα δηλαδή το οποίο δε φτιάχνεται diy) θα ασχοληθώ και εκεί να ρίξω κι άλλο το κόστος.

Σε αυτό που λες για τη σύγκριση  camber θα διαφωνήσω. Ο καπνός από το περίπτερο είναι έτοιμος για κάπνισμα. Μια διαδικασία παρασκευής δικών σου υγρών θέλει χρόνο ωρίμανσης και πειραματισμό με ποσότητες. Περισσότερο πρέπουσα θα θεωρούσα τη σύγκριση των diy υγρών με καπνό που παίρνεις από χωράφι κατευθείαν και πρέπει να τον υποβάλλεις σε μια Α κατεργασία ώστε να μπορεί να καπνίζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2015, 12:56 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2646 στις: Αυγούστου 15, 2015, 13:03 »
O καπνός δεν είναι έτοιμος για κάπνισμα. Θέλει να βγάλεις τη σωστή ποσότητα, να τον στρώσεις ομοιόμορφα πάνω στο χαρτάκι κλπ. Απαιτεί τεχνική που αποκτάς με τον καιρό.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα DIY υγρά και αντιστάσεις. Μετά από λίγο χρόνο ασχολίας θα γίνεται μηχανικά.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2647 στις: Αυγούστου 17, 2015, 02:56 »
Αναμεσα σε Kanger Subtank Mini (1.5Ω), Nautilus Mini (1.6Ω) και Triton (1.8Ω) ποιος θα λεγατε οτι ειναι καλυτερος; (δεν θελω να μπλεξω με sub-ohm ακομα).


Τωρα εχω εναν eLeaf GS Air με 1.5Ω ατμοποιητη.


Μπαταριες εχω μια eVic Supreme και μια eLeaf iStick 40W TC.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2648 στις: Αυγούστου 17, 2015, 03:22 »
Για μένα η ερώτησή σου είναι ασαφής.
Ένας ατμοποιητής που είναι για μένα καλός εσένα μπορεί να μην σου κάνει.
Δεν μας λες τί προτιμήσεις έχεις στο άτμισμα.
Κάνεις πνευμονικές ή στόμα - πνευμόνια;
Δουλεύεις πολλά Watts ή λίγα;
Εργοστασιακό ή επισκευάσιμο;
Π.χ. Τον Sub tank mini τον έχω αλλά δεν τον έχω ευχαριστηθεί γιατί κάνει 80% για πνευμονικές.
Τους άλλους δύο δεν τους είχα ποτέ.
Υπάρχουν πολλά.... :)

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2649 στις: Αυγούστου 17, 2015, 17:42 »
Κατεληξα στο istick 30w+nautilus mini! Να σας ρωτησω... Η πρωτη φορτιση πρεπει να διαρκεσει καποια ωρα? η μεχρι να φορτιση?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2650 στις: Αυγούστου 17, 2015, 17:53 »
Δεν τίθεται θέμα. Μόλις στο δείξει γεμάτο, είσαι κομπλέ. Και πιο πριν κομπλέ είσαι δηλαδή, αλλά αν το θες γεμάτο περιμένεις.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2651 στις: Αυγούστου 17, 2015, 18:17 »
Κατεληξα στο istick 30w+nautilus mini! Να σας ρωτησω... Η πρωτη φορτιση πρεπει να διαρκεσει καποια ωρα? η μεχρι να φορτιση?
Την  καλύτερη  επιλογή  έκανες  τώρα  που  ξεκινάς  το  η.τ.   Το  είχα  προτείνει  σε  δύο  φίλους  μου  πριν  τρεις  μήνες που  καπνιζαν δύο  πακέτα  την ημέρα  και  δεν  έχουν  ξανά  βάλει  τσιγάρο  στο  στόμα.Τώρα  βρες  το  υγρό  που  σου  αρέσει  και  θα  είσαι  οκ για  αρκετό  καιρό  με  την  αγορά  που  έκανες.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2652 στις: Αυγούστου 17, 2015, 19:07 »
Σωστά. Στόμα πνευμόνια κάνω. Δεν μου αρέσει πνευμονικα. Επισης κανω γύρω στα 8 με 10  watt. Εργοστασάκους θα χρησιμοποιώ προς το παρόν.

Οπότε όχι τον subtank? Ποιον από τους άλλους  2?

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2653 στις: Αυγούστου 17, 2015, 19:13 »
O Triton είναι σαφώς πιο καινούριο μοντέλο με δυνατότητα γεμίσματος από πάνω και πλήρους προσαρμογής της τζούρας. Το μόνο αρνητικό του είναι ότι οι 1.8 κεφαλές που λογικά θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις δεν έχουν πάρει και τις καλύτερες κριτικές. Πολλοί παραπονιούνται για μπουρμπουλήθρες. Δες και το θέμα του Τρίτωνα που δεν είναι πολύ μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2654 στις: Αυγούστου 18, 2015, 13:03 »
Καλησπερα! Να ρωτησω(μπορει ναναι και χαζο) ο ανταπτορας τοιχου πρεπει να ειναι στα 220v? Επειδη τον αγορασα ξεχωριστα ειναι 230v θα υπαρχει θεμα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 89 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro