vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 6 χρήστες
funes, Jorge, maprix, giorgos1999, tibolaso, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
φιλε sim_themis το πηρα πριν 3 μηνες απο ζουγγλα.η μπαταριες δεν ηταν 1000αρες αλα 650αρες.εχουν μεγαλο σωληνα και σφουγγαρι μεσα δια να μην κουνιετε η μπαταρια λογω μεγεθους.δεν δουλευουν κατω απο 2 ωμ.και οι ατμο ειναι της πλακας.ασε που οι μπαταριες κοβουν στα 6-7 δευτερολεπτα.
αυτα τελειως φιλικα

Αποσυνδεδεμένος sim_themis

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
ούπς...Και μόλις είπα να πάρω αυτό της ζούγκλας...
Ξέρω ότι κάνω λες και θα πάρω σπίτι...αλλά όταν δεν έχεις τα σκέφτεσε.

Τι εννοείς ότι δεν δουλεύουν κάτω απο δύο ohm ? Αυτό πως το καθορίζω εγώ ?
Το ότι είναι 1000 μπαταρίες μήπως το έχουν αλλάξει το μοντέλο και είναι καλύτερο? μπα ε?
Τελικά μήπως η nobacco είναι όντως εγγύηση ? Υπάρχει κάποιο άλλο επώνυμο ego-t?

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
αν αυριο μεθαυριο θελεις να παρεις ατμοποιητη καλυτερης αποδοσης δεν τους δουλευει.βγαινει εκτος.εκτος της νομπακο εχει και αλα καταστηματα που πουλαν η.τ.σε καλες τιμες

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Φίλε μου λίγο υπερβολικό το βρίσκω για αρχή το PROVARI. Όχι βέβαια ότι είναι κακό  :dontknow: αλλά νομίζω θα σε κάλυπτε και μία ego μπαταρία σε v.v.
Αφού σου άρεσε στα 4,2 V. :yes:
Πολύ πιο οικονομική και μικρότερη σε μέγεθος.
Που να κουβαλάς τώρα ολόκληρο πρόβατο ...  :laugh1:
Και φυσικά θα σου πρότεινα ενα ego-c ή ένα c4++ με μια μπαταρία όπως αυτή:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9261.0.html
Φυσικά αν παρόλα αυτά προσανατολίζεσαι για provari ή lava δες και αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8934.0/topicseen.html

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 21:24 από BARBADONIS »

πάρε ένα lava 1,5 αυστηρά και άρχισε να δοκιμάζεις ότι σου αρέσει..
φτηνό,ακριβό όλα κάνουν
αυτά

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή πολλά βλέπουν τα μάτια μου παραπάνω και τα θεωρώ λίγο δύσκολα και ακαταλαβίστικα για έναν νέο ατμιστή που θα μπεί στο
φόρουμ αποφάσισα να δώσω τη δική μου απλή συνταγή  ;) προς έναν νέο ατμιστή.

1) Δύο μπαταρίες ego μία 650 mah και μία 900 ή 1000 mah (20 έως 35 ευρώ ανάλογα αν είναι noname ή επώνυμες)

2)Έναν ατμοποιητή egoΤ  μαζί με δύο πλαστικά τανκάκια. (6 έως 11 ευρώ               το ίδιο ως άνω  (προτείνω επώνυμο)

3)Δύο (2) ατμοποιητές CE4  (10 έως  15 ευρώ)

4)Ένας (1) φορτιστής  (5 έως 8 ευρώ)

5)Δύο μπουκαλάκια ατμιστικό υγρό ένα  12 και ένα  18 mg ίδιας γεύσης   (15  έως 20 ευρώ)
 
  Αρα συνολικό ποσό που πρέπει να διατεθεί  γύρω στα 80 ευρώ.

Με τα παραπάνω μπορεί κάποιος άνετα να αρχίσει το άτμισμα και από κει και πέρα βλέπει.

Υ.Γ. Πρότεινα δύο μπουκαλάκια ίδιας γεύσης ατμιστικό υγρό 12 και 18mg διότι γνώμη μου είναι να αρχίσει με το 12mg και αν δει ότι η νικοτίνη δεν τον  καλύπτει μπορεί να κάνει μίξη και να ανεβάζει σιγά-σιγά τη νικοτίνη μέχρι εκεί που θα βρει αυτό που του υταιριάζει.

Επίσης θάθελα να τονίσω ότι την πρώτη αγορά σας κάντε την από κατάστημα κατά προτίμηση της περιοχής σας (άσχετα αν πληρώσετε 10
ή 20 ευρώ παραπάνω) στο οποίο πρώτα να διαπιστώσετε ότι υπάρχει ένας άνθρωπος γνώστης του αντικειμένου ο οποίος θα μπορείσει
να σας λύσει κάποια απορία σας.

Γιατί εντάξει καλό το φόρουμ αλλά παλιά εμείς λέγαμε καλή η θεωρητική εξάσκηση αλλά χωρίς πρακτική δεν γίνεται τίποτε.

Αυτά από μένα και όποιος τα θεωρήσει σωστά μπορεί να τα  ακολουθήσει. :thumpup: :thumpup: :thumpup:   

Και κάτι άλλο διάβασε και το πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα αυτού του πόστ. ;) ;) ;)

   
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2012, 12:31 από papoys »


Λοιπόν...
Γεια σας και απο μένα..
Θέλω να κόψω το κάπνισμα και να πάρω ένα η.τ.
Διάβασα (για αρκετες ώρες αφού έψαξα κιόλας) και θα έλεγα τελικά ότι έχω καταλήξει σε ένα ego-t.
Το θέμα μου είναι όμως σε πιο από τα δύο ?
Αυτό της ζουγκλας ή αυτό της nobacco ?


Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σε γενικές γραμμές αυτό το ερώτημα τίθενται από τους περισσότερους υποψήφιους ατμιστές και
αφουγκράζοντας πλήρως την αγωνία τους για το πως θα είναι η εμπειρία με το πρώτο τους η.τ.
έχω να πω ότι πρέπει όσο πιο λιτό-όμορφο-μικρό-κομψό και σχεδιαστικά κοντά στο κ.τ. ούτως
ώστε να είναι ομαλή η προσαρμογή τους στο η.τ.
Επίσης καλό είναι να υπάρχει και η σχεδιαστική αντίληψη σύγκρισης όσον αφορά το μέγεθος και
το βάρος του.
Βασικό να παρομοιάζεται με το κ.τ. για να μην γίνεται χλευασμός τις πρώτες μέρες από πολλούς
καλοθελητές για το μέγεθος και το βάρος. Για αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφεύγονται
όλα τα mods και όλα τα μεγάλα και βαριά η.τ. , αυτά είναι για τις πρώτες μέρες αποτρεπτικά!
Μια συσκευή όπως Mini & more ή μια απλή eGo μπαταρία με ατμοποιητή T- imist-C-Ce4+ είναι
νομίζω σε πρώτη επιλογή.

Στη συνέχεια και εφόσον ο ατμιστής έχει περισσότερες αναζητήσεις με σκοπό την καλύτερη
απεικόνιση του κ.τ. θα έχει την εμπειρία για να επιλέξει τι του ταιριάζει ή τι ακριβώς θέλει.
Και εδώ πάλι θα χει πάρα πολλές επιλογές για τα πρέπει και τα θέλω του και από χρώμα και από βάρος και από χρηστικότητα. Πλέον θα ξέρει τι ζητάει και θα βρει το δρόμο του!  :)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή προσωπικά ήμουνα πολύ δυνατός καπνιστής (4 25άρια καπνό την εβδομάδα) πήγα αμέσως σε 950άρα μπαταρία ego. Αν καπνίζεις αρκετά κοιτάς για μεγάλης αντοχής μπαταρίες, ώστε να έχεις μία στο στόμα και μία να φορτίζει. Και σημαντικό επίσης να είναι με κουμπάκι και όχι με ανίχνευση εισπνοής. Το παλιό ηλεκτρονικό που είχα δοκιμάσει ήταν με εισπνοή και ήταν σκέτη απογοήτευση. Με το κουμπάκι έχεις πλήρη έλεγχο.

Επίσης η μπαταρία μεγάλης περιεκτικότητας μετράει και για όταν γίνεις πιο δυνατός ατμιστής ;)

Αποσυνδεδεμένος floraart2

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • http://www.freewebs.com/flora-diamanti
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1193 στις: Ιουνίου 23, 2012, 20:32 »
για εμένα ιδανική επιλογή ήταν η αυτόματη μπαταρία του hybride...

Αποσυνδεδεμένος mpoygatsa kollias

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1194 στις: Ιουνίου 23, 2012, 20:41 »
καλη επιλογη ειναι και το lava mini.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1195 στις: Ιουνίου 23, 2012, 20:52 »
καλη επιλογη ειναι και το lava mini.
Θα διαφωνησω..
Και δεν εννοω για το συγκεκριμενο μοντελο, αλλά για οποιοδηποτε τετοιου (ή μεγαλυτερου) μεγεθους.
Πολλοι ξεχναμε την ψυχολογικη κατασταση στην οποία βρισκομασταν οταν αποφασισαμε να περασουμε στο η.τ. Παντελης έλλειψη εξοικειωσης με τα διαφορετικα μεγεθη και φορμες, ακομα κι ενας απλος ατμο τυπου t-c-imist ce4 σε μια ego 900ρα φανταζει τεραστιος. Ακομα και το οτι πρεπει να πατας το κουμπακι σου φαινεται πολύπλοκο (εμένα πολυ με ειχε στραβωσει, άσχετα αν τωρα πάω να πιω μπύρα και ψαχνω κουμπακι στο ποτηρι). Το η.τ. ειναι και κατι καινουργιο σαν τεχνολογια, δεν υπάρχουν παρομοιες παλιοτερες τεχνολογιες (τβ, ραδιο, τηλεφωνα κλπ) για να νιωσει κοινη γλωσσα ο νεος, θυμηθειτε ποσο εξωγηινα σας φαινοντουσαν.

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1196 στις: Ιουνίου 23, 2012, 21:00 »
αν κρινω με το πως ενιωθα εγω οταν με κοιταγανε περιεργα και προσπαθουσα να το κρυψω μεσα στο χερι μου αυτο που με βολεψε ηταν μια μπαταρια ego-t με εναν ce4 ...οχι οτι κρυβοτανε :tongue_smilie: απλα ηταν το πιο ομορφο και μαζεμενο που με ικανοποιουσε σε χτυπημα και ατμο....."τοτε".... στην πορεια μετα μεσα απο τις γνωσεις και τις δοκιμες καταληγουμε ολοι σε αυτο που μας ικανοποιει περισσοτερο αναλογα στο τι ζηταει ο καθενας.... :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1197 στις: Ιουνίου 24, 2012, 11:07 »
για εμένα ιδανική επιλογή ήταν η αυτόματη μπαταρία του hybride...


Πραγματικά ένα ητ μπορεί να διαφέρει πολύ από ένα άλλο. Όπως οι άνθρωποι εδώ διαφέρουν τρομερά μεταξύ τους μα έχουν έναν κοινό σκοπό κ εκεί είμαστε όλοι ίδιοι!!!   :yes: :yes: :yes: :yes: Όλοι μας θέλουμε να μείνουμε μακριά από το κτ με τον καλλίτερο τρόπο.

Κάθε ητ έχει τις "ιδιαιτερότητές" του...Εσένα σε βολεύει τέλεια η αυτόματη μπαταρία αλλά κάποιοι άλλοι θα μας πούν ότι δεν τους βολεύει καθόλου ναι?
Αυτό δεν σημαίνει ότι οι αυτόματες μπαταρίες δεν είναι καλές. Εδώ εμείς κρίνουμε τι μας κάνει κ τι όχι κ σύμφωνα με αυτά τα κριτίρια κάνουμε κ τις
επιλογές μας.

Σήμερα έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα σε πολλά κ διαφορετικά  ητ που πραγματικά αν το ψάξουμε θα βρούμε το ητ που θα
μας καλύψει τουλάχιστον στα πρώτα βήματά μας.

Θέλω εδώ να πώ ότι είναι καλλίτερα να δοκιμάσουμε κάποια ητ πριν αγοράσουμε (αν έχουμε αυτή τη δυνατότητα) κ να ξεκινήσουμε με κάτι απλό που θα μας "μάθει" αρχικά να ατμίζουμε δίχως άγχος κ μετά αφού αποκτήσουμε εμπειρία πάμε για κάτι πιο προχωρημένο αν φυσικά το θέλουμε κ αν δεν μας ικανοποιεί το αρχικό μας ητ.

Καλό είναι να μάθουμε να λύνουμε πρώτα τα απλά "προβλήματα" κ μετά τα δύσκολα ναι?
Ένας νέος ατμιστής θα πρέπει να αποφασίσει πρώτα αν  θέλει να αφήσει το κτ πίσω του κ μετά με ηρεμία να ψάξει να βρεί το πρώτο του ητ.

Όταν κάνεις καλή αρχή με το πρώτο σου ητ τότε πιστεύω ότι θα έχεις καλή συνέχεια.
Πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε ότι το ητ είναι μια συσκευή που θέλει  προσοχή κ αρκετή μελέτη πρίν αρχίσουμε να απολαμβάνουμε τον πλούσιο ατμό του.

Αν ο κόσμος μας επικρίνει για τις επιλογές του ητ μας λόγω εμφάνισής του δεν θα πρέπει να μας πειράζει καθόλου αφού εμείς ότι κάνουμε το κάνουμε για εμάς.

Από την στιγμή που το κτ δεν αφαιρεί χρόνια από την ζωή μας η όποια κακοπροαίρετη κριτική  είναι το μικρότερο "κακό" που θα
μπορούσε να μας συμβεί. ;) ;)


Ας μην ξεχνάμε ότι αρκετοί  συνάνθρωποί μας δεν γνωρίζουν τίποτα για το ητ κ κάποιοι άλλοι ότι γνωρίζουν είναι απλά κακές φήμες που τις διαδίδουν κάποιοι για να αποτρέψουν τον κόσμο να ξεφύγει από την αιώνια φυλακή του κτ.

Όσο για τα mods  δεν θα πώ σε κάποιον να μην αγοράσει ενα mod αλλά θα πώ σίγουρα πριν το κάνει αυτό να σιγουρευτεί ότι είναι ατμιστής.  :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2012, 11:20 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1198 στις: Ιουνίου 24, 2012, 11:25 »
Dark angel έτσι ακριβώς είναι, συμφωνώ και επαυξάνω!!!  :thumpup:
Προσωπικά αν είχα ξεκινήσει με την twist+ce4 αντι του elips (χωρις αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι ενα αξιόλογο η.τ.) πιστεύω θα είχα απαλλαγεί νωρίτερα απο το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1199 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:03 »
μπαταριουλες ego και ατμοποιητες ego-c η CE4 για αρχη, και καλο διαβασμα στο φορουμ e-kapnisma.gr :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :respect: :respect: :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 89 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro