vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 7 χρήστες
Joskoil, kon95, dallaskdp, Jorge, ipomonias, giorgos1999, tibolaso

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Nai_Ego

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3960 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 11:31 »
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά θα πρότεινα ο φορτιστής να φορτίζει τουλάχιστον 2 μπαταρίες ταυτόχρονα και ιδανικά να παίρνει μπαταρίες μεγαλύτερες των 18650. Μην σε τρομάζει το κόστος του εξωτερικού φορτιστή καθώς θα σου μείνει και για μπαταρίες των mods που θα πάρεις στο μέλλον, είναι once-off. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3961 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:15 »
Εγώ λοιπόν θα διαφωνήσω με τους δύο προλαλήσαντες και θα σου πω πως μια χαρά μπορείς να φορτίζεις τις μπαταρίες πάνω στο μοντάκι σου. Στο κύκλωμα μπαταρία-μοντάκι-ατμιστής ο αδύναμος (ή καλύτερα, ο επικίνδυνος...) κρίκος είναι ο ατμιστής και γι' αυτό όσο λιγότερο έρχεται σε επαφή με τις μπαταρίες τόσο το καλύτερο. (Οι κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων το αντιλήφθηκαν αρκετά γρήγορα [το ποιος είναι ο επικίνδυνος κρίκος...] και γι' αυτό τον λόγο οι περισσότεροι ενσωμάτωσαν τις μπαταρίες στις συσκευές). Καλύτερα να ζεσταθεί λίγο το μοντάκι και η μπαταρία σου (και να μειωθεί ίσως λίγο η ζωή της μπαταρίας) πάρα να ψάχνεις τις μπαταρίες μέσα στην μελιτζανοσαλάτα όπως εγώ όταν ακόμα ήμουν ψείρας και ακολουθούσα με θρησκευτική ευλάβεια αυτά που διάβαζα στο φόρουμ. Σταμάτησα να διαβάζω και βρήκα την υγειά μου...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3962 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:29 »
Πέρα από τη ζωή της μπαταρίας με το να φορτίζεις απευθείας στο μοντάκι αυξάνεις την πιθανότητα να χαλάσεις και τη θύρα usb με το βάλε βγάλε το καλωδιάκι με όποια επακόλουθα μπορεί να έχει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3963 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:30 »
Για νέο ατμιστή ισχύει και με το παραπάνω οτι λέει ο CPs :thumpup:
Oι μπαταρίες νέων ατμιστών και όχι μόνο σε μονομπάταρα είναι ότι πιο επικίνδυνο έχω συναντήσει ποτέ μου στο άτμισμα.
Χτυπημένες,χωρίς wrap,με σελοτέιπ,γρατζουνισμένες απο κλειδιά και ένα σωρό άλλα...
Χίλιες φορές ενσωματωμένη ή να μην την βγάζει ποτέ απο το mod και να φορτίζει πάνω.
Έτσι και αλλιώς τα καινούργια mod έχουν πολύ καλύτερα κυκλώματα φόρτισης απο τους περισσότερους φορτιστές του 10άρικου :yes:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3964 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:39 »
Πέρα από τη ζωή της μπαταρίας με το να φορτίζεις απευθείας στο μοντάκι αυξάνεις την πιθανότητα να χαλάσεις και τη θύρα usb με το βάλε βγάλε το καλωδιάκι με όποια επακόλουθα μπορεί να έχει αυτό.
Το μόνο επακόλουθο της χαλασμένης θύρας usb είναι η ...χαλασμένη θύρα usb (άντε και ότι δεν θα μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις - αν υπάρχουν...)! Ε, αν σου χαλάσει φόρτιζε τότε με τον εξωτερικό φορτιστή!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3965 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:40 »
Για νέο ατμιστή ισχύει και με το παραπάνω οτι λέει ο CPs :thumpup:
Oι μπαταρίες νέων ατμιστών και όχι μόνο σε μονομπάταρα είναι ότι πιο επικίνδυνο έχω συναντήσει ποτέ μου στο άτμισμα.
Χτυπημένες,χωρίς wrap,με σελοτέιπ,γρατζουνισμένες απο κλειδιά και ένα σωρό άλλα...
Χίλιες φορές ενσωματωμένη ή να μην την βγάζει ποτέ απο το mod και να φορτίζει πάνω.
Έτσι και αλλιώς τα καινούργια mod έχουν πολύ καλύτερα κυκλώματα φόρτισης απο τους περισσότερους φορτιστές του 10άρικου :yes:
Θα συμφωνησω μαζι σου γιατι με συμφερει!!!  :laugh1: :laugh1:
Περα απο την πλακα εγω την μπαταρια μεσα απο το pico δεν την εβγαλα ποτε ενω εχω εξωτερικο φορτιστη.
Ομως να πω οτι βαλε βγαλε , μου εχει χαλασει η θυρα του κ  με δυσκολια φορτιζει!!! Οπως πολυ σωστα λεει ο Christos Z
Ευχομαι με το νεο που θα εχω να μην εχει προβλημα τετοιο γιατι προτιμω να το φορτιζω οπως ειναι δλδ με την μπαταρια μεσα. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3966 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:40 »
Eτσι όμως θες και δευτερο σετάκι για όση ώρα θα φορτίζεις το μοντάκι.21700 που χρησιμοποιώ στα 4000 mah κάνουν 4 ώρες να φορτίσουν,αν δεν είχα φορτιστή και 2η μπαταρία μισο πακέτο τσιγάρα θα έκανα σε αυτες τις 4 ωρες.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3967 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:44 »
Ασφαλώς! Γι' αυτό λέμε: ένα μοντάκι ίσον κανένα μοντάκι!  :yes:

ΥΓ. Προσωπικά λέω "πέντε μοντάκια ίσον κανένα μοντάκι" αλλά εγώ εγώ είμαι ειδική περίπτωση ατυχηματία και καταστροφέα...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3968 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:47 »
Τα περισσότερα 21700 έχουν 1,5Α-2Α φόρτιση και θέλουν καμία ώρα να φορτίσουν τις 3000-3500mah αλλά και πάλι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.Συνήθως ο νέος ατμιστής με τέτοια μπαταρία βγάζει άνετα 2 μέρες και  φορτίζει το βράδυ που κοιμάται :yes:

ΥΓ.για το μοντάκι ισχύει ότι και με τον αναπτήρα... Ενας = κανένας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2019, 12:53 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3969 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 18:09 »
καλησπερα! το μοντακι της αδερφης μου ταφτισε..ενα eleaf istick 40w tc
..ποιο προτηνετε να παρει?σε παρομοιο μεγεθος?φοραει τον ναυτιλο μινι απο ατμο.. ευχαριστω
Αν θες με ενσωματωμενη μπαταρια μικρο μοντακι ριξε μια ματια στο Aegis mini 80w και στο OBS Cube 80W.
Κι εγω το I stick 40W εχω (εκτος των αλλων) και μ’εχει βολεψει.
Αν καποτε χαλασει, για ένα από τα δυο παραπανω θα ψηνομουν ,για να μπορει να παιρνει και μεγαλυτερο των 22mm ατμοποιητη.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3970 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 22:26 »
καλησπερα. :) η αγορα εγινε .aspire zelos ...στα 12 βαττ που ατμιζει αραια και που ..στη διαρκεια της μερας... πιστευω θα ανταπεξελθει για κανα χρονο το μοντ ..ευχαριστω για τις απαντισεις σας

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3971 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 23:00 »
Αν ατμίζει κάτω από 8-10 ml θα τη βγάζει όλη την  ημέρα. Κανε της δώρο το ναυτίλο 2 και θα απογειώσει το ατμισμά της

Nai_Ego

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3972 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 23:22 »
To Zelos δεν έχει τον Nautilus 2?

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3973 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 23:54 »
Σαν Κιτ πωλείται με τον 2, αλλά ο φίλος προφανώς το αγόρασε ξεχωριστά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3974 στις: Ιανουαρίου 16, 2019, 14:42 »
Το νήμα καθαρίστηκε από ΠΟΛΛΑ μηνύματα εκτός θέματος. Ο πίνακας αφορά τα νέα μέλη και συμβουλές που ζητάνε στα γρήγορα, όχι debate για το ποια μέθοδος φόρτισης είναι η καλύτερη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 93 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537851 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro