vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 7 χρήστες
kon95, dallaskdp, Jorge, ipomonias, giorgos1999, tibolaso, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Το δικό μου το σκεπτικό είναι ένα Pico που αυτή την στιγμή κοστίζει €26.50. Ελαφρύ, σκυλί, μικρούλι. Βάλε & άλλα €10-15 για 2 μπαταρίες. Και με μία γίνεται η δουλειά, αφού φορτίζει απροβλημάτιστα μέσα στο mod, αλλά χάνεται έτσι το πλεονέκτημα της εναλλαγής αν μείνεις σε χώρο που δεν έχει ρεύμα ή δεν κουβαλάς και το usb καλώδιό του μετά.
Αυτό τί μπελάς μπορεί να είναι [member=21054]anarxaki[/member] για ένα νέο ατμιστή;
Αντίθετα, το με ενσωματωμένη μπαταρία σε υποχρεώνει ΚΑΙ να βρίσκεσαι σε χώρο με ρεύμα ΚΑΙ να κουβαλάς μαζί σου το καλώδιο φόρτισης ΚΑΙ να ατμίζεις κοντά στην μπρίζα για όσο διάστημα φορτίζει. Κατά πως διαβάζω, το passthrough (το άτμισμα δηλαδή, όσο φορτίζει) δεν κάνει καλό στην ζωή της μπαταρίας, το αναφέρω, δεν το επιβεβαιώνω προσωπικά.
Το κυριότερο μείον. Οταν η ενσωματωμένη μπαταρία φτάσει στο όριο της ζωής της, το μοντάκι είναι για πέταμα (ή για έκθεση). Οπότε χαμένο θα πάει. :)

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Ας προτείνω κι εγώ τους πιο εύκολους και γευστικούς ατμοποιητές για αρχάριο: Innokin Zenith και Vapefly Nicolas. O πρώτος πάνω στο pico25 και ο δεύτερος πάνω στο pico το απλό. Το πρώτο ζευγάρι περίπου 60 και το δεύτερο περίπου 55.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
σετακι pico + melo 4 
          pico + nautilus2
         
μονο και μονο γιατι ειναι καλα και για νεους και παλιους.
στο συν τους οτι θα βρίσκεις αντιστάσεις επ άπειρον :)


Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Αυτά είναι σετ


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Συγαυροι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Μια ακόμα ερωτηση.

Το ΗΤ που εχω τωρα ειναι ενα APYRON S της Nobaco και ο φιλος που το εχει μου το πουλαει 40 ευρω. Αξιζει να παρω κατι νεο η να προτιμισω αυτο;
Είναι ευκαιρία κ πολύ οικονομικό να περάσεις στο επόμενο επίπεδο, με ένα πικο για παράδειγμα. Η λύση της έξτρα μπαταρίας δημιουργεί αίσθηση ασφαλείας. Θυμήσου το αυτό. 
ΥστερικοΓραφικόν: μην ακούς αλλοθρησκους  :))

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
[member=21779]treloneritis[/member]
Εξαρτάται πόσο ψυχαναγκαστικός είσαι. Εγώ είμαι. Οπότε, όταν αποφάσισα ότι χρειάζομαι πολύ περισσότερα mAh τη μέρα, διάβασα τα πάντα και ρώτησα άλλα τόσα. Κατέληξα σε διμπάταρο μοντάκι, αγόρασα τέσσερις μπαταρίες γιατί δεν το ρισκάρω (και δεν έχει νόημα) να τις φορτίζω πάνω στη συσκευή, φορτιστή 4 θέσεων, προστατευτικές θήκες σιλικόνης και wraps. Αν μου έλεγες την πρώτη μέρα που ακόμα δεν ήξερα καλά-καλά τι είναι το Η.Τ., να πάρω με αποσπώμενες και να προσέχω όσα πρέπει να προσέχω, δεν νομίζω πως θα το ξεκινούσα ποτέ. Ξαναδιευκρινίζω, εγώ που έχω την πετριά μου και θέλω να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για αυτό με το οποίο ασχολούμαι.
Με το πρώτο μου μοντάκι, που το αγαπώ αν και τσιλιβιθράκι, η μόνη μου έγνοια ήταν να το βάλω να φορτίζει όταν πάω για ύπνο. Και να έχω μαζί μου το powerbank, μπας και.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
[member=21779]treloneritis[/member]  Αν μου έλεγες την πρώτη μέρα που ακόμα δεν ήξερα καλά-καλά τι είναι το Η.Τ., να πάρω με αποσπώμενες και να προσέχω όσα πρέπει να προσέχω, δεν νομίζω πως θα το ξεκινούσα ποτέ.  
Το απόσπασμα αυτό δεν το καταλαβαίνω. Τί "χρειάζεται να προσέχεις όσο πρέπει να προσέχεις" στην μπαταρία ενός pico; Ο, τι κάνεις & με τις μπαταρίες των remote control που κυκλοφορούν κατά 10άδες σε κάθε σπίτι. Η ενός ρολογιού. Η ενός φακού. Διαφωνούμε;
Ακόμα και ο εξωτερικός φορτιστής (αν τον θες, ξέρω πολλούς που φορτίζουν πάνω στο μοντ) το 2θέσιο απλό Xtar 10 ευρουλάκια έχει (υπάρχει και ο 1θέσιος στα 6€-€7).
Αλλά και πάλι, αν αυτό το θεωρείς δυνητικά επικίνδυνο, το ίδιο ακριβώς δεν κάνεις ΚΑΙ στις ενσωματωμένες μπαταρίες;;;
Η συζήτηση ήταν προτάσεις: το APYRON (που του το δίνουν €40) ή κάτι άλλο; Το budget ήταν στο 50ευρω. Αρα, εσύ προτείνεις να κρατήσει το APYRON για τους λόγους που αναφέρεις και να ψαχτεί αργότερα, εγώ του πρότεινα το pico στα €29.50 για τους λόγους που αναφέρω.
Προσπαθώ να φανώ όσο μπορώ κατατοπιστικός, αφήνοντας γούστα, προτιμήσεις ή...ψυχαναγκασμούς στον ενδιαφερόμενο.

[member=20557]alexoyiorgis[/member]
Ο Αγραφιώτης έχει πει ότι οι  22άρηδες Zenith θα κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα τέλη Μαϊου και μετά. Ούτε...2 βδομάδες, δηλαδή! :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2018, 21:08 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Το απόσπασμα αυτό δεν το καταλαβαίνω. Τί "χρειάζεται να προσέχεις όσο πρέπει να προσέχεις" στην μπαταρία ενός pico; Ο, τι κάνεις & με τις μπαταρίες των remote control που κυκλοφορούν κατά 10άδες σε κάθε σπίτι. Η ενός ρολογιού. Η ενός φακού. Διαφωνούμε;
:yes:
Βεβαίως διαφωνούμε.
Θα σε προκαλούσα να βραχυκυκλώσεις μια από το κάθε είδος για να δεις τη διαφορά, αλλά μην το κάνεις. Αν είσαι περίεργος, ψάξε YouTube.
Όσο λιγότερο είναι η "δική μας" μπαταρία εκτός συσκευής, τόσο το καλύτερο.
Για τον αρχάριο πιο ασφαλής είναι η λύση "ενσωματωμένη", εκτός αν μιλάμε για απόφοιτο Πολυτεχνείου π.χ. που δεν υπάρχει θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Υπερβολες!!!
Ολοι αρχαριοι ξεκινησαμε και χωρις ενσωματωμενη, ολοι αποφυτοι Πολυτεχνειου ειμαστε;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Όλοι ? 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Οσοι

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Ελάτε παιδιά, κάθε τόσο ακούμε για περιπτώσεις που τους έσκασαν οι μπαταρίες γιατί τις είχαν χύμα στην τσέπη ή είχε σκιστεί το wrap. Το γνωστό Ολλανδικό μαγαζί σε υποχρεώνει να μαρκάρεις το πεδίο «Γνωρίζω πως οι μπαταρίες αυτές είναι επικίνδυνες» πριν τη βάλεις στο καλάθι.
Όχι και ίδιες με τις μπαταρίες του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης!


Νταξ παίδες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρομοκρατούμε τον κόσμο...ούτε να του λέμε πως μια μπαταρία "μας" δεν απέχει από την μπαταρία του ασύρματου τηλεφώνου του.
Και τα δυο τα βρίσκω υπερβολικά το δεύτερο το βρίσκω και -sorry- ανεύθυνο.
Όλοι μας όταν πρωτοπήγαμε σε "εξωτερική" μπαταρία, ήμασταν πρωτάρηδες με την έννοια πως το κάναμε πρώτη φορά.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος να ρωτήσει, δει και να λύσει όποιες τυχόν απορίες έχει πάνω στο θέμα.

3-4 πράγματα αν καταφέρει να εφαρμόσει ο οποιοσδήποτε από εμάς, μειώνει τους κινδύνους που έχει η όποια μπαταρία.
Πρέπει να καταλάβει πως αυτό το μικρό πραγματάκι, περικλείει τεράστιο ποσό ενέργειας σε σχέση με το μέγεθός του και να του συμπεριφερθεί με σεβασμό.
Φύλαξη σε θήκη σιλικόνης ή σε σκληρή -όλα τα καταστήματα έχουν και είναι τσάμπα-.
Μεταφορά πάντα στην θήκη της
Έλεγχος οπτικός για ταλαιπωρημένο/σκισμένο περίβλημα ή φθαρμένο μονωτικό θετικού πόλου.

Αν όλα αυτά τα εφαρμόσει κάποιος, δεν θα κινδυνεύει από δικό του λάθος/αβλεψία.

Η περίπτωση αστοχίας στην κατασκευή, αφορά εξίσου τις "εξωτερικές" όσο και τις "εσωτερικές" μπαταρίες.

Απαγορεύεται να την αφήνουμε στον ήλιο και μέσα στο αμάξι μας, ούτε και σε mod με ενσωματωμένη μπαταρία θα έχει ευχάριστα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
:yes: Θα σε προκαλούσα να βραχυκυκλώσεις μια από το κάθε είδος για να δεις τη διαφορά, αλλά μην το κάνεις. Αν είσαι περίεργος, ψάξε YouTube.  
Curiosity killed the cat. Για πιό λόγο να προσπαθήσω να βραχυκυκλώσω τις μπαταρίες της όποιας συσκευής μου;;;; Μιλάω γενικά για συσκευές που χρησιμοποιούν μπαταρίες. Και σε όλες αυτές υπάρχει προειδοποίηση για την σωστή διαχείριση της/των μπαταριών τους.
Για να επιστρέψω σε ένα ηλεκτρονικό μοντ, αρκεί να προσέχεις σε τί κατάσταση είναι τα wraps τους και να τα αντικαθιστάς αν χρειαστεί. Τί άλλο;
Περισσότερο φοβάμαι την ποιότητα ή αστοχία της πλακέτας φόρτισης σε ένα μη αποσπώμενης  μπαταρίας μοντ. Και μάλιστα σε συνδυασμό με την ταλαιπωρία της usb θύρας τους με τα καθημερινά βάλε-βγάλε.
EDIT
[member=7533]drum[/member], εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με pico, μετά από υπόδειξη του καταστήματος αναφέροντάς μου τα πλεονεκτήματά του καθώς σαν βαρύ πυροβολικό-καπνιστής ή θα έπρεπε να ατμίζω κοντά σε ρεύμα ή να αγοράσω 2-3 μοντάκια ή ένα και καλό με εξτρα μπαταρία/ες. Σωστός επαγγελματίας, με ενημέρωσε να προσέχω τα wraps & την μεταφορά των έξτρα σε θήκη.
Αυτές ήταν οι δικές μου ανάγκες, έτσι ξεκίνησα, έτσι συνεχίζω, δεν κάηκα, δεν ανατινάχτηκα, δεν πρόσθεσα κανένα βάρος στα ήδη υπάρχοντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2018, 21:58 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
3-4 πράγματα αν καταφέρει να εφαρμόσει ο οποιοσδήποτε από εμάς, μειώνει τους κινδύνους που έχει η όποια μπαταρία.
Όντως 3-4 είναι. Απλώς είναι μάλλον πολλά για κάποιον αρχάριο στο άτμισμα που έχει και άλλα πράγματα να μάθει και να ψάξει και να κοιτάξει. Μπορεί να περιμένει 1-2 μήνες. Να έχει το χρόνο να ρωτήσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 91 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro