vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 6 χρήστες
dallaskdp, Jorge, ipomonias, giorgos1999, tibolaso, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3480 στις: Απριλίου 03, 2017, 18:15 »
Παραγγειλα το ΑΙΟ αν της κατσει καλα παρραγελνουμε ενα καλυτερο απο Κινα μερια, σας ευχαριστω ολους
Μια χαρά θα κάτσει. Παρτε και ενα καλό υγρό για να σας καλύψει τις πρωτες εβδομάδες, μετα ανάλογα την κατανάλωση προσαρμόζεις το κόστος. Εξάλου μπορεις να περάσεις και στο DIY άμεσα.
Ενημερώσου για τυχόν απορίες στο θέμα ΑΙΟ, Βαλε και τον φίλο/φίλη σου να ριξει μια ματιά. Αν ήσουν κοντα μου θα σου έδινα εγω ενα για τις πρωτες μέρες/εντυπώσεις.

**Αν θέλεις πες πόση κατανάλωση κάνει στα τσιγάρα η φίλη σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2017, 18:22 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3481 στις: Απριλίου 03, 2017, 20:18 »
Καλησπέρα σε όλους! Με λένε Τάσο και είμαι καινούριος στην όλη φάση του ατμίσματος (έχω περίπου ένα μήνα που το άρχισα με τις παλιές μπαταρίες που είχε ένας φίλος). Προηγουμένως ήμουν χαλαρός καπνιστής (ένα πακέτο το πήγαινα κανα 2ήμερο), αλλά δε με πολυκαλύπτει. θα μπορούσατε να μου κατάλληλο εξοπλισμό (από αυτά τα τέρατα λέω που βλέπω να κυκλοφορούν στους δρόμους)?
Εκτός απ' ότι σωστά σου πρότεινε η izamel, θα σου πρότεινα και συνδυασμό που έχω εγώ: pico + triton mini

Αποσυνδεδεμένος tasos88

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3482 στις: Απριλίου 06, 2017, 15:19 »
Εκτός απ' ότι σωστά σου πρότεινε η izamel, θα σου πρότεινα και συνδυασμό που έχω εγώ: pico + triton mini
Τάσο καλή αρχή σου εύχομαι. 
Ο συνδυασμός Eleaf Pico 75 watt  + Nautilus 2 που πήρε και ο LPD πιο πάνω, πιστεύω θα σε ικανοποιήσει. 
Για το Pico θα χρειαστείς και μια μπαταρία 18650 . Η Samsung 30Q είναι από τις καλύτερες. 



Στάλθηκε από tapatalk
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Από υγρά σε καπνικό έχετε να προτείνετε κάτι; Αυτή τη στιγμή κάνω Apache.

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3483 στις: Απριλίου 07, 2017, 12:39 »
Καλησπέρα Τάσο! Για υγρό θα σου πρότεινα το Sweet Tobacco της Liqua αν σου αρέσει να γλυκίζει λίγο, αλλιώς το Dark Tobacco, πάλι της Liqua.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3484 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:52 »
 Από υγρά σε καπνικό έχετε να προτείνετε κάτι;
In president we trust!!!!
http://cruiser79.blogspot.gr/2015/10/the-vape-laboratory-lamda-for-iquid_5.html#more
ψάξε στο blog του cruiser79 ,από μένα τυφλή εμπιστοσύνη στις αξιολογήσεις του

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3485 στις: Απριλίου 07, 2017, 15:01 »
Gandalf της λ.

5 φίλοι και γνωστοί με αυτό ξεκίνησαν και αυτό έχουν ακόμα

http://cruiser79.blogspot.gr/2016/01/the-vape-laboratory-lamda-for-iquid.html

Αποσυνδεδεμένος tasos88

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3486 στις: Απριλίου 10, 2017, 12:05 »
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Πήγα τελικά και πήρα αυτό https://vapexperts.gr/sets-n-mods/sets/eleaf-sets/eleaf-istick-pico-75w-with-melo-3-detail με αντιστάσεις στο 1,8 (μου είπαν πως είναι αρκετά κοντά στον Triton mini) και σαν υγρό αυτό https://vapexperts.gr/eshop/new-mix-sweet-tobacco-10ml-by-liqua-detail στα 18 μλ που μου πρότρεινε ο Sauron3256. Επειδή μόλις τώρα βγαίνω από τις σπηλιές σε αυτόν τον τομέα, μπορείτε να μου πείτε σε τι ένταση να το παίζω και μέχρι πότε να γεμίζω/ να αλλάζω αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3487 στις: Απριλίου 10, 2017, 12:40 »
Ενταση εννοεις watts φανταζομαι. Γραφει πανω η αντισταση σου φιλε απο ποσα μεχρι ποσα αντεχει, παιξε απο το χαμηλο και βρες το σημειο που σε ευχαριστει. Και αερα ρυθμισε, ξεκινα απο σχεδον κλειστο και βρες τι θες. Εφοσον ξεκινησες τωρα, λογικα λιγο θες. Το μελο παντως δεν ηξερα οτι κανει τσιγαρισια τζουρα  :)) Αν πνιγεσαι ειναι γιατι εχεις συνηθισει ξερο καπνο, ενω αυτο ειναι υγρος ατμος.. Θελει να τραβας διαφορετικα. Αντι να τραβας σιγα και ηρεμα οπως το τσιγαρο, τραβα με πιο "ανοιχτα πνευμονια" χωρις φοβο μεχρι να καταλαβεις το κολπο. Μην τραβας πιο σιγα γιατι πνιγηκες μια φορα γιατι θα 'ναι χειροτερο. Θα το βρεις γρηγορα (αν εχεις αυτο το θεμα βεβαια).

Γεμιζεις το τανκ οταν αδειασει αρκετα και δεν φτανει το υγρο στο βαμβακι της αντιστασης σου. Μπορεις να γεμισεις και πριν αδειασει εντελως βεβαια, εγω παντα φουλαρω πριν παω βολτα. Αντισταση δεν υπαρχει ευκολος τροπος να καταλαβεις. Απλα αν νιωσεις και ξεκιναει να σου δινει περιεργη γευση, η δεν αποδιδει καλα, η δεν τραβαει καλα πια το υγρο τοτε θελει αλλαγμα. Αν την αφησεις θα σου δωσει μια καμμενη γευση ολη δικια σου, οπως και αν δεν εχεις υγρο μεσα :p Με την χρηση θα τα καταλαβεις ολα φιλε πολυ γρηγορα, απλα ασε το τσιγαρο στην ακρη τωρα. Εκανες καλη αγορα. Ελπιζω να πηρες μπαταρια μονο, γιατι αυτο το σετακι δεν εχει μεσα!

Welcome to the club  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3488 στις: Απριλίου 12, 2017, 23:16 »
 Το μελο παντως δεν ηξερα οτι κανει τσιγαρισια τζουρα  :))

Welcome to the club  :thumpup:
σαφώς και κάνει με την 1.8 του τριτωνα που του δώσανε :)

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3489 στις: Απριλίου 14, 2017, 13:51 »
Έμ, έτσι είναι άμα έχεις ποικιλία, αγαπάμε Triton (τον 1, γιατί είχα για ένα χρονικό διάστημα τον 2 και δεν...)! 

Αποσυνδεδεμένος Halford13

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3490 στις: Απριλίου 15, 2017, 21:34 »
Καλησπέρα παίδες!Νέος εδώ και θέλω γνώμη αν είναι εύκολο.Καπνίζω πάνω από 20 χρόνια και σκοπεύω να ξεκινήσω η.τ.Έχω κάνει μια σχετική έρευνα και έχω κάνει δοκιμές σε η.τ φίλων.Έχω καταλήξει ότι θέλω,για αρχή τουλάχιστον,να κάνω τσιγαρίσιο άτμισμα και προτιμώ να υπάρχει ενσωματωμένη μπαταρία.Είχα καταλήξει σε αυτό     http://www.aspirecig.com/aspire-kit/aspire-kit398.html  που μου αρέσει και εμφανισιακά και είναι και compact.Όταν πήγα να το αγοράσω,ο πωλητής μου είπε(προς τιμήν του) ότι είναι νέο προιόν και του έχουν γίνει παράπονα από πελάτες για διαρροές.Μου έδειξε διάφορα άλλα,και με ενσωματωμένη και με αποσπώμενη και τώρα ξαναψάχνω. Βρήκα αυτό και θέλω γνώμες   http://www.aspirecig.com/aspire-kit/aspire-kit375.html   Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή ανάσταση!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2017, 21:40 από Halford13 »

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3491 στις: Απριλίου 16, 2017, 06:56 »
http://vaping.gr/index.php/topic,34172.0.html 
Ορίστε το νήμα με την συζήτησει για τον συγκεκριμένω ατμοποιητή για ρίξε μια ματία γιατί γενικα νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους εργοστασιακους.

Αποσυνδεδεμένος neokosmitis

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3492 στις: Απριλίου 18, 2017, 16:40 »
Καλησπερα, νεος στην παρεα και μπαινω κατευθειαν στο ψητο εχω κανει το ιδιο ποστ στο νημα ''ερωτησεις νεων μελων'' αλλα μαλλον ημουν σε λαθος thread xD..
ειμαι καπνιστης 8 χρονια
το ειχα κοψει για ενα χρονο και το ξαναρχισα πριν 2.5 χρονια περιπου..
απο τοτε μεχρι και σημερα κανω virginia ροζ καπνο.
ειμαι 26 και να αναφερω σαν ιστορικο οτι ειχα κανει καποια πνευμονολογικη θεραπεια λογο οτι ειχα ''ενοχληση'' σαν βαρος στο στερνος μου... αποδειχθηκε οτι ηταν παλινδρομηση αν και εγω νομιζω εινια ψυχολογικο και απο το τσιγαρο..anyway το καλο ειναι οτι αυτο το καταπολεμισα και ειμαι κομπλε..

αποφασισα λοιπον να στραφω στο η.τ.
οπως ειπα κανω πλεον virginia ροζ καπνο ο οποιος ειναι ελαφρυς..
διαβασα κατι ψιλα εδω στο φορουμ περι ατμοποιητες, φιλτρα μπαταριες..
το ερωτημα μου ειναι

1. ενα καλο μαγαζι εντος αθηνας-αττικης με αξιολογα προιοντα και καλα
2. να μου προτεινετε για εξαρτηματα ατμοποιητης κτλπ εννοω
3. να μου προτεινετε καλο μαγαζι που ναχει πιστοποιημενα υγρα ετοιμα
4. θα ηθελα το ηλεκτρονικο να βγαζει καπνο τοσο οσο βγαζει και το κανονικο τσιγαρο και ελαχιστα περισσοτερο..
5. θελω να τραβαω τζουρες οπως του τσιγαριου και οχι με φορα που βλεπω πολλους στα η.τ. που ρουφανε σαν ναργιλε..
6. τι εννοουν τσιγαρισια;
7.να μην με πιανει καψιμο στον λαιμο (γτ απο φιλο που εχω κανει, μετα απο καποιες τζουρες με καιει ο λαιμοσ)
8. θα προτιμουσα να ξεκιναγα με την πιο χαμηλη νικοτηνη και ακριβως την επομενη τιμη της χαμηλοτερης..
9.θα θελα να κραταει καμποσο απο αποψη μπαταριας και ναχει σχετικα μεγαλο ντεποζιτο για το υγρο ωστε να μην πρεπει να το αλλαζω συνεχεια η να συμπληρωνω
ελπιζω να ειμαι στο σωστο thread και να ανεφερα οτι χρειαζεται
10. δεν προκειται να μπω σε διαδικασια να κατσω να φτιαξω αντισταση μονος μου η επισκευη του μοντ... just saying xD
καποιοι μου προτειναν τα παρακατω
11. αφου αγορασω το τσιγαρο (θα μου τα πει βεβαια και ο πωλητης αλλα... ) τι συμβουλες δινεται πανω απολα για την ασφαλεια καλης ζωης και να μν μ ανατιναχτει στα χερια ? ^_^

https://www.skroutz.gr/s/9011781/Eleaf-iStick-Pico-75Watt.html
https://www.skroutz.gr/s/11129898/Aspire-Nautilus-2-2ml.html το οποιο βεβαια διαβασα στο skroutz οτι πολλοι εχουν θεματα με διαρροη.. τελικα ισχυει η απλα δεν ξερουν να βιδωνουν το σπειρωμα;
https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-samsung-inr18650-30q-3000mah-nom-flat-top/

να σημειωσω πως θα ηθελα ναναι κτ καλο μην αναγκαστω σε 6 μηνες να σκασω αλλα 40-60 ευρω για μπαταρια
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3493 στις: Απριλίου 18, 2017, 17:46 »
Pico  :thumpup:
Μπαταρία  :thumpup:
Αν έχεις αμφιβολία για τον ατμοποιητή, δες κι αυτόν. Για την τιμή του, πολύ καλός.
http://www.skroutz.gr/s/9010354/Eleaf-GS-Tank-3ml.html

Υ.Γ. Η παλινδρόμηση δεν έχει να κάνει με τον πνεύμονα.
http://www.onmed.gr/ygeia/story/323067/gastrooisofagiki-palindromisi-ti-einai--aitia-kai-symptomata

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3494 στις: Απριλίου 18, 2017, 18:03 »
Καλησπέρα φίλε neokosmitis και καλωσόρισες στην παρέα. Ελπίζω να είμαι ο πρώτος που θα σου πω καλή αρχή!

Από κατάστημα για κέντρο δεν ξέρω να σου πω, ωστόσο, για 'μένα ψωνίζω από το Vape Experts στον Κορυδαλλό, μπορείς να μπεις στο site να δεις τιμές κλπ.

Για τον εξοπλισμό τώρα: Πιστεύω πως ο Pico θα σε καλύψει σαν mod, εγώ έχω τον Aster που είναι ισάξιος και είμαι μια χαρά. 
Το τσιγαρίσιο που διάβασες είναι ακριβώς αυτό που ζητάς, δηλαδή να τραβάς ατμό όσο θα τράβαγες και με τζούρα από τσιγάρο. 
Για ατμοποιητή ο Ναυτίλος που διάλεξες κάνει για "τσιγαρίσιος", αλλά για μεγαλύτερη δεξαμενή θα σου πρότεινα τον Melo 3 που είναι στα 4ml και είναι παραπλήσιος του Ναυτίλου που έχεις βάλει στο μάτι και τον Triton 2 στα 3ml, από εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις ό,τι σε βολεύει περισσότερο.
Το κάψιμο στο λαιμό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως: 1) η νικοτίνη του υγρού που δοκίμασες να είναι πολλή για τα γούστα σου, 2) να δοκίμασες υγρό με υψηλή περιεκτικότητα σε προπυλενογλυκόλη και να μην την αντέχει ο οργανισμός σου και 3) να ήταν στα τελειώματα η αντίσταση του φίλου σου και να είχε αρχίσει να βγάζει ψιλοκαμμένο που να μην το καταλάβαινες και τόσο σα γεύση, αλλά σα χτύπημα/κάψιμο στο λαιμό.
Για να μην έχει/ουν πρόβλημα οι μπαταρίες που θα πάρεις, θα σε συμβούλευα να πάρεις και μια θήκη σιλικόνης να τις αποθηκεύεις, καθώς κι έναν εξωτερικό φορτιστή (δηλαδή να μη φορτίζεις το mod από usb, έτσι θα σου κρατήσουν και περισσότερο.
Από εκεί και πέρα καλό θα είναι να το καθαρίζεις συχνά και με προσοχή, αν υπερθερμανθεί από τη χρήση να το αφήνεις να "συνέλθει" για λίγο και, προς θεού, να είναι κανονικές οι μπαταρίες και όχι απ'όπου νά'ναι!

Ελπίζω να σε κάλυψα έστω και στο ελάχιστο και σου εύχομαι ξανά καλή αρχή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 91 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro