vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

447 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, camber, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2040 στις: Ιουλίου 22, 2014, 18:26 »
Καλησπέρα φιλέ μου και καλωσόρισες στο φόρουμ και την παρέα μας.

Διαβάζοντας τα γραφόμενα σου και λαμβάνοντας υπόψιν τις αναγκες σου θα μπορουσα να σου πω οτι οι αρχικές σου επιλογές είναι αρκετά καλες.
Ο λογος που προτεινουμε σε ενα νεο ατμιστη ενα μικροτερο η.τ. κι όχι ενα mod (τουλαχιστον ο λογος που το κάνω εγώ) είναι γιατι ο νεος ατμιστης συνεχίζει κι έχει στο μυαλό του το κανονικό τσιγάρο και νιώθει άβολα με ενα τόσο ογκώδες μηχάνημα στο χερι.
Πέραν αυτου, οι λειτουργίες ενος mod δεν είναι απαραίτητες για ενα νεο ατμιστη, μπορεί να κανει τη δουλεια του άνετα με ενα μικρο η.τ., ειδικα αυτά της νεας γενιάς που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο ενα mod+επισκευάσιμο.

Απο τη στιγμη όμως που δε σε "φοβίζει" ο όγκος ενος mod κι ο τρόπος ζωής σου σε αναγκάζει να εχεις ενα ητ με πολύ μεγάλη αυτόνομια, τοτε το mod είναι καλη επιλογή.

Οσον αφορα τα δυο συγκεκριμενα που ρωτησες. Το πρώτο είναι τηλεσκοπικό, που σημαίνει οτι μπορείς να χρησιμοποιείς μπαταρίες απο μικρές (18350) μέχρι μεγάλες (18650). Το δεύτερο δέχεται μονο μικρές και μεσαίες (18500) μπαταρίες. Κυκλοφορεί και σε εκδοση για 18650 μπαταρίες. Οσο μεγαλύτερες τόσο περισσότερο θα σου κρατάνε κι αυτό είναι που σε νοιάζει αν βρίσκεσαι μακρια Άπτον πολιτισμο για 48ωρες.
Τα καλυτερο θα ηταν να πας σε κάποιο καταστημα που θα τα έχει διαθέσιμα ώστε να τα δεις απο κοντά και να αποφασισεις ποιο είναι το καταλληλότερο για σένα.
Ρίξε και μια ματια στο vamo v5 ss.

Διάφορα αναμεσα στο watt και το volt δεν υπάρχει. Αυτό που μας νοιάζει είναι τα watt που αποδίδει το ητ μας. Καποια mods μπορούν και ρυθμίζουν αυτομάτως τα watt και κανουν τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη. Κάποια παλιότερα μας επέτρεπαν να ρυθμίζουμε τα volts και έπρεπε να υπολογίζουμε τα watt που ατμιζουμε μόνοι μας συναρτήσει της τιμής της αντίστασης του ατμοποιητη μας.

Για τι υγ1 το μονο σχόλιο που θα κάνω είναι οτι επραξες ορθά.

Για ατμοποιητη μπορείς να κοίταξες στον πίνακα του φόρουμ που αφορα τα clearomisers και να διαβάσεις τα νήματα των πιο πρόσφατων ατμοποιητων ώστε να βρεις κάποιον που σου αρέσει.

Οσον αφορα τα υγρα, θα σου πρότεινα να αγορασεις για αρχή μερικά καπνικα κι όχι καποια με γεύση φρουτοτσιχλα ή φιστικοβουτηρο. Η καλυτερη πρακτικη, οπως πάντα, είναι να πας απο ενα καταστημα με δοκιμαστηριο υγρών και να ατμισεις όσα πιο πολλα αντεξεις, ώστε να βρεις ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Απο πλευρα νικοτίνης 18mg/ml πιστευω ειναι καλά για αρχή.

Αυτά απο εμένα για τα ξεκίνημα.
Καλό κουράγιο στην νέα αρχή κι οτι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2041 στις: Ιουλίου 22, 2014, 18:40 »
Επίσης σχετικά με τα volts & watts ο παρακάτω πίνακας θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τη 'σχέση' τους. Όπου Ω η αντίσταση του ατμοποιητή σου


Και για την αυτονομία, αφού δεν σε ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι (μέγεθος) κατά τη γνώμη μου καλές επιλογές έχεις κάνει, αρκεί να κουβαλάς και τις μπαταρίες που απαιτούνται. Για 48ωρο πάρε καμιά 10αριά για αρχή :P

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2042 στις: Ιουλίου 22, 2014, 21:34 »
Για τα υγρά! τα 18mg/ml (μιλιγκράμ νικοτίνης ανα μιλιλίτρο υγρού) είναι καλά για θεριακλήδες αλλά μπορεί να σου πέσουν και βαριά.
Φρόντισε για αρχή -μέχρι να μάθεις ο ίδιος τις ανάγκες σου- να πάρεις και χαμηλότερης νικοτίνης, ας πούμε 12mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2043 στις: Ιουλίου 22, 2014, 23:03 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια !

Τελικα σιγα μη περιμενα μεχρι το Σαββατο για ν'ατμίσω
Πετάχτηκα κι αγόρασα τον Cool fire I με την εξτρα τσοντα για 18600 μπαταρια

Προς το παρον αν και 4 ωρες ατμιστής δε μου λειπει καθολου ο καπνος , απ οτι βλεπω δεν ατμιζω παθιασμενα και λυσσαλεα  βεβαια εχω το βηχακι προσαρμογης, λιγο π#@αριασμενη γλωσσα και νομιζω οπως λεει ο φιλος BigSur οτι το 18αρι υγρο μου πεφτει λιγο βαρυ . Επειδη μαλιστα εχω τον ατμοποιητη μισογεματο και το μπουκαλι αθικτο σκεφτομαι αυριο να το αλλαξω με ενα12αρι mg/ml.
 
Αυτο που σκεφτομαι και χαιρομαι ειναι οτι δε προκειται ποτε ξανα να μου κλεψουν αναπτηρα απ το τραπεζι  :thumpup:

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2044 στις: Αυγούστου 04, 2014, 02:09 »
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στον χώρο των ΗΤ. Θα ήθελα μερικές προτάσεις εάν σας είναι εύκολο.
Θέλω πάνω απ'όλα καλό ντουμάνι και γεύση αλλά και μεγάλη αυτονομία..
Έχω βάλει στο μάτι το Vision Spinner II + Aspire BDC Nautilus (ή Aspire BDC ET-S;). Τι λέτε;
Επίσης κάθε πότε αλλάζουμε coil; Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2045 στις: Αυγούστου 04, 2014, 02:39 »
Η σπινερ είναι οκ, διάβασε μόνο στο σχετικό νήμα τα περί της φόρτισής της, έχει μια ιδιαιτερότητα στην επιλογή φορτιστή και στο βάλε βγάλε μετά από μισή ώρα και ξανά βάλε για φόρτιση.
Τον ce5 aspire τον δοκίμασα, δεν ξετρελάθηκα, αλλά δεν είναι και κακός. Τον Ναυτίλο δεν τον δοκίμασα. Ο πρώτος είναι από οικονομικής άποψης πιο ασφαλής επιλογή, λόγω κόστους. Αν όμως σε βολέψει ο δεύτερος, θα πεις χαλάλι. Θα σου πρότεινα επίσης τον gemini mini για απροβλημάτιστη λειτουργία και μακρά ζωή κεφαλών. Σε κάθε περιπτωση, οι ατμοποιητές δεν είναι για μια ζωή και όλοι έχουμε περισσότερους από ένα μοντέλα, για αλλαγή. Οπότε, ότι και να πάρεις, τη δουλειά σου θα την κάνεις.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2046 στις: Αυγούστου 04, 2014, 15:03 »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ψάχνω το ανάλογο νήμα αλλα δεν το βρίσκω..  :hmmm: Επίσης μήπως έχεις καλύτερες προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2047 στις: Αυγούστου 04, 2014, 15:56 »
To νήμα που αφορά τη Spinner II είναι αυτό :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21724.msg734553.html#msg734553

Εκεί μπορείς να διαβάσεις και όσα αναφέρονται σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας.


Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2049 στις: Αυγούστου 05, 2014, 22:44 »
μια χαρα ειναι.........
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2050 στις: Αυγούστου 05, 2014, 23:41 »
spykal,  μπαταρίες πάρε απο αυτο το μαγαζι. Εχω παρει παλαιοτερα, οκ είναι.

http://www.banggood.com/2PCS-NCR-18650PF-3_7V-2900MAH-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2051 στις: Αυγούστου 06, 2014, 00:17 »
Ενας προηγούμενος  μου είπε κάτι για 90ευρ. Φαίνεται δεν θα ήταν ενημερωμένος για τις τιμές.
Σας ευχαριστώ παιδιά. Αυτά θα πάρω

Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2052 στις: Αυγούστου 17, 2014, 20:46 »
Καλησπερα παιδια.

Θελω την βοηθεια σας.
Προκειται ενας γνωστος να μπει στον κοσμο του Η.Τ.
Ψαχνω να τον καλυψω σε ολα με budget 70€.(2 μπαταριες,ατμοποιητες,φορτιστη)
Ειναι εφικτο ?
Προσπαθω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη σε αυτο το ποσο, ξεφευγει.
Με ενδιαφερει η ευκολια φορτισης,αυτονομια και γενικα να μην ειναι και πολυ Geeky.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2053 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:10 »
Οταν ειναι να μπει ενας νεος στο<αθλημα> θελει προσοχη και μερακι.
Εγω αν ηθελα να τον  βοηθησω δεν θα ξεκιναγα απο το budget!!
Bεβαια με την εμπειρια των 3 ετων που εχεις νομιζω οτι μπορεις να τον πεισεις οτι σ αυτον το χωρο που θελουμε να μπουμε πρωταρχικο στοιχειο δεν ειναι τα 70 ευρω.!!
Πετρος  :thumpup:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem