vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4875 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 22:18 »
χαχαχ που θα παει.....θα πρεπε να υπαρχουν σεμιναρια νομιζω!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4876 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 23:20 »
Εγώ προσωπικά, ΔΕΝ παίρνω ποτέ κανένα σκάσιμο με κολλητές σπείρες.
Πάντα μόνο με ανοιχτές. Είτε πολύ ανοιχτές, είτε λίγο ανοιχτές. Είτε σφικτά περασμένο το βαμβάκι, είτε χαλαρά, είτε κανονικά...

Εσείς οι υπόλοιποι που δεν παίρνετε σκασίματα με τις ανοικτές σπείρες, τι ακριβώς παραπάνω και διαφορετικό κάνετε ρε παιδιά;;;

Είμαι σίγουρος ότι και άλλοι συμφωνούν μαζί μου, παθαίνουν το ίδιο, αλλά και έχουν την ίδια απορία με εμένα...

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4877 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 00:03 »
@Thorin13  Εγώ πραγματικά γλύτωσα...σύρμα 0.30mm, βαμβάκι Nakamichi, 1.3Ω 7 σπείρες λίγο ανοιχτές σε 2mm αξονακι.... Συνήθως στήνω σε "s" και το βαμβάκι στο ντεκ, που είναι πολυ λίγο ειδικά σε πάχος, καλύπτει τις τρύπες εισαγωγής. Το τεστ, κάθε φορά όταν το έψαχνα, ήταν πριν βάλω το θάλαμο να πατάω κουμπί και αν έβλεπα/άκουγα σκάσιμο (αυτά τα σπαστικα πυροτεχνήματα)...πάλι από την αρχή μέχρι να βγαίνει μόνο ατμός, μπόλικος, με τον χαρακτηριστικό ήχο -μακάρι να μπορούσα να τον περιγράψω κάπως...αλλά σίγουρα θα τον καταλάβεις! Θέλει δοκιμές μέχρι να το βρεις...μετά όμως -δεν μου δουλεύουν οι φατσούλες!!! : )))))
Αφού τα πήρα πριν κάποιο καιρό με τα spit back, εκατσα ενα βράδυ ολόκληρο και έστηνα ξεστηνα μέχρι να το βρω....πολλά βαμβακια, πολλά διαφορετικά στησιματα...κουκουβαγια :o αλλά....το βρηκα :yes: σε 2mm coil βάζω ελάχιστο βαμβάκι...είναι δεν είναι 2mm σε φάρδος, και το βάζω σε σχημα " s ",να πατάει όλο στο ντεκ και να ακουμπάει στα ποδαρακια (αλλά και σε Π παλι καλά μου παιζει)  :thumpup: Απλα κατάλαβα οτι θέλει ελάχιστο βαμβακι και αφρατο....πραγματικα λίγο ομως!!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4878 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 00:22 »
Εγώ προσωπικά, ΔΕΝ παίρνω ποτέ κανένα σκάσιμο με κολλητές σπείρες.
Πάντα μόνο με ανοιχτές. Είτε πολύ ανοιχτές, είτε λίγο ανοιχτές. Είτε σφικτά περασμένο το βαμβάκι, είτε χαλαρά, είτε κανονικά...
Εσείς οι υπόλοιποι που δεν παίρνετε σκασίματα με τις ανοικτές σπείρες, τι ακριβώς παραπάνω και διαφορετικό κάνετε ρε παιδιά;;;
Είμαι σίγουρος ότι και άλλοι συμφωνούν μαζί μου, παθαίνουν το ίδιο, αλλά και έχουν την ίδια απορία με εμένα...

Χρήστο θα σου πω τι έκανα εγώ στον K4 (δεν έχει τόσο διαφορετικό στήσιμο, έτσι δεν είναι;) και μοιάζει να έχει λύσει το πρόβλημα του σκασίματος. Αντί για 2.5 mm πυρήνα που κάνω συνήθως έκανα 3.0 mm. Σύρμα 0.28, πυρήνας 3.0, ανοικτές σπείρες, τελική αντίσταση περίπου 1.7 και σκασίματα τέρμα! Δεν έχω εξήγηση για το τι ρόλο έπαιξε αυτή η διαφοροποίηση πέραν του ότι πιθανώς εγώ να μπόρεσα να κάνω καλύτερο στήσιμο γιατί όλα ήταν λίγο πιο μεγάλα άρα έβλεπα λίγο καλύτερα και οι μικροδιορθώσεις ήταν εφικτές αλλά κυρίως ορατές.
Άλλωστε γι' αυτό έκανα τον πυρήνα 3.0 και όχι 2.5 - για να βλέπω επί τέλους λίγο καλύτερα! Το ότι παράλληλα λύθηκε και το θέμα με τα σκασίματα δεν ήταν τίποτα άλλο από καθαρή τύχη. ;D


Edit: Άλλαξα το βαμβάκι σ’ ένα άλλο στήσιμο (με 2,5 πυρήνα) και τώρα δεν πυροβολάει ούτε αυτό! Τι άλλαξα στην όλη διαδικασία;
  • Φορούσα κάτι γυαλιά πατομπούκαλα οπότε έβλεπα τα σύρματα σαν κολώνες της ΔΕΗ, και
  • Αντί για Koh Gen Do έβαλα cotton bacon, οπότε μπόρεσα απλώς να αφαιρέσω μερικές ίνες την ώρα που πέρναγα το βαμβάκι από την αντίσταση και ήταν λίγο πιο σφιχτό απ’ όσο έπρεπε.
Που θα πάει; Θα το βρούμε! ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:12 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4879 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:01 »
Για TC πάνω στο eVic VTC mini: 2.5mm, 7 σπείρες, με σύρμα SS316L 0.2mm (32AWG), αυτό https://www.fasttech.com/products/3033/10016603/3361700

Βρείτε το λάθος....

Εγώ ακόμα γελάω με τα χάλια μου. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:21 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4880 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:20 »
Όπως είπα, εγώ τα έχω δοκιμάσει ΟΛΑ, παιδιά.
(ΟΚ, μόνο με Ultrex δε λούστηκα, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ έχω τι να λούσω...  :)) )
Και πάντα μα ΠΑΝΤΑ λέμε, θα παίρνω σκασιματάκι με τις ανοικτές σπείρες. Με κολλημένες, ΠΟΤΕ όμως...
Και όχι μόνο στο Lite Plus, αλλά σε όποιοδήποτε ατμοποιητή κάτσω και στρίψω...



(Άσχετο... Τι ακριβώς άλλαξε στο φόρουμ και η φόρμα μηνυμάτων είναι διαφορετική; Σαν να μου αρέσει κάπως περισσότερο. Και το μενού επιλογών, μου θυμίζει λίγο σαν του insomnia.gr...)

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4881 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:33 »
Κάνε μια δοκιμή, αν μπορείς. Παίρνα βαμβάκι, κόψε εκεί που θέλεις, αλλά    πριν το κατεβάσεις προς το ντεκ, όταν είναι ακόμα παπιγιόν δηλαδή, ρίξε υγρό και δες...εχεις σκασίματα?!
Στο λέω, γιατι εγώ εκεί το εντόπισα...νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει με την καμπύλη που κάνει το βαμβάκι!  :)


Και σχετικά με την φόρμα μηνυμάτων 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,28948.msg960429.html#msg960429
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:40 από Bocler »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4882 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:47 »
Ναι, καμάρι μου. Και άντε και εντοπίζω στο (κλασσικό) βρέξιμο το σκάσιμο, πριν ακόμα βιδώσω φούρνο - κατεβάσω βαμβάκι στο deck κλπ... Μετά τι; Θα χαλάω βαμβάκια μέχρι να δω ότι δεν σκάει;
Άλλωστε την ΙΔΙΑ γεύση παίρνω, είτε με ανοικτές, είτε με κλειστές...  ;)

Οι υπόλοιποι, βλέπετε ΟΝΤΩΣ διαφορά στη γεύση;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4883 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:57 »
Δεν μπορώ να καταλάβω πως καταφέρνετε να έχετε σκασίματα στον KL+.
Εγώ προσπαθώ ένα χρόνο και δεν το κατάφερα!!! :laugh1:
Να σημειώσω ότι στήνω 0,32mm σε 2,5mm διάμετρο, 6 ή 7 σπείρες ελάχιστα ανοιχτές με ευλαβικά ίσες αποστάσεις μεταξύ των σπειρών.
Το βαμβάκι αφού το κόψω στο πάνω μέρος της καμπάνας, το αφρατεύω και το κατεβάζω στο ντεκ σαν βεντάλια χωρίς να κλείνω τα κανάλια τροφοδοσίας υγρού.
Αυτό κάνω πολύ καιρό και έχω άτμισμα βελούδο. ;D
Ούτε πυροτεχνήματα, ούτε βεγγαλικά.
Εντάξει ακούγεται αμυδρά το βρασιματάκι.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4884 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 01:58 »
Aν και δεν εχω αυθεντικο καιφουν αλλα κλωνο,
σεταρω παντα με αποστασεις το coil και σκασιματα ειχα μονο:

οταν μου ειχε παραπεσει wfi σε ενα diy που ειχα κανει,

με το ss της ud με tc και με ενα συρμα επισης τιτανιου gr2 που δεν ειναι για ελεγχο.

Ποτε αλλωτε σκασιματα και σε κανενα ατμο ουτε στο κλωνο καιφουν.
Γι'αυτο εχω την εντυπωση οτι δεν νομιζω να ειναι θεμα του ατμοποιητη.

Την αντισταση του tzifos που βλεπω καλυτερα αν μπορεις να δοκιμασεις με μικροτερη αποσταση τις σπειρες σου.Αν και μου φαινεται οτι μπορει να φταιει και το συρμα,καθως ειχα οπως ανεφερα και εγω με της ud απο ft οταν ειχα παρει σκασιματα στον ελεγχο σε αντιθεση με power mode που επαιζε μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4885 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 02:06 »
Ναι, καμάρι μου. Και άντε και εντοπίζω στο (κλασσικό) βρέξιμο το σκάσιμο, πριν ακόμα βιδώσω φούρνο - κατεβάσω βαμβάκι στο deck κλπ... Μετά τι; Θα χαλάω βαμβάκια μέχρι να δω ότι δεν σκάει;
Άλλωστε την ΙΔΙΑ γεύση παίρνω, είτε με ανοικτές, είτε με κλειστές...  ;)

Οι υπόλοιποι, βλέπετε ΟΝΤΩΣ διαφορά στη γεύση;




Εγώ ένα ξέρω...ναι, χάλασα και λιγο παραπάνω βαμβάκι-μικρό κακό, χάλασα και λιγο από το χρόνο μου, λέρωσα και λιγο παραπάνω, χάλασα και λιγο χαρτί....όμως ΝΑΙ πήρα καλύτερη γεύση (μεγαλύτερη επιφάνεια?! ίσως, υποκειμενικό?! πάλι ίσως)...Αλλά το σημαντικότερο από όλα, για μένα πάντα, ΔΕΝ ακούγεται τίποτα...τζούρα σαν τσιγάρο...άντε λιγο ο αέρας...αφού νομίζω ότι έχω misfire!!!

Τώρα, αν δε σε πειθώ...αγνόησε τα μηνύματα μου...καλή καρδιά...απλά να βοηθήσω ήθελα στην ερώτηση σου!!!  :bye:
Ίσως βοηθήσουν κάποιον άλλο φίλο

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4886 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 02:11 »
Μάκαρε, ΑΚΡΙΒΩΣ μα ΑΚΡΙΒΩΣ (πλην των ανοικτών σπειρών) το ΙΔΙΟ στήσιμο με εσένα κάνω κι εγώ.
Τα υγρά μου δεν έχουν καθόλου W.F.I. μέσα για να δικαιολογούν το σκασιματάκι. Το τονίζω! ΤΟ σκασιματάκι. Ένα στην αρχή μόνο δηλαδή όταν πρωτοπατάω το fire όταν είναι κρύο. Όλα αυτά με τις ανοικτές σπείρες πάντα. Μετά στρώνει αφού ζεσταθεί λιγουλάκι και δη, στις συνεχόμενες τζούρες.
Είναι όμως σπαστικό όσο να 'χει... Γιατί μου σκάει "κούφια" από το υγρό μες στη μούρη!
Ε, αυτό δεν το παθαίνω Π Ο Τ Ε αν κολλήσω εντελώς τις σπείρες. Και όπως προείπα, εμένα ουδεμία διαφορά μου κάνει στη γεύση...

Οπότε; Ένα και το αυτό...  8)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4887 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 02:49 »
Χρήστο όταν λες κολλημένες σπείρες, εννοείς τελείως κολλημένες;
Τις πυρώνεις και τις συμπιέζεις με τσιμπιδάκι;
Και ο ατμός από πού βγαίνει μόνο από τα πλάγια; :dontknow:
Αν έχει έστω μικρά κενά ανάμεσα από τις σπείρες ο ατμός βγαίνει πιο ομοιόμορφα από παντού, τουλάχιστον εγώ αυτό έχω παρατηρήσει. ;)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4888 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 02:58 »
Ναι, Μάκη μου...
Πύρωμα και "κόλλημα" με την κεραμική τσιμπίδα. Η γεύση σε εμένα πάντως, είναι ολόϊδια είτε έτσι, είτε αλλιώς...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4889 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 03:13 »
Αφού σου έκατσε καλά έτσι μην το ψάχνεις και πολύ. :D
Γενικά πάντως στον KL+ μην ψάχνουμε και για πολύ ντουμάνι.
Δεν το λέω για σένα Χρήστο, το λέω για μερικούς που ψάχνουν ατμομηχανή. :))
Για εμένα που μου αρέσουν οι σφιχτές τζούρες και δεν με ενδιαφέρει το ντουμάνι είναι μια χαρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 60 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro