vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 3 χρήστες
SEB, camber, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2970 στις: Ιουνίου 16, 2015, 14:41 »
Θα πω την δικη μου εκδοχη γιατι τρως καμενο .. αν ο ιδιος Kf+  πριν σου εδινε καλο ατμισμα και ετσι στα ξαφνικα αρχισε τα κουλα του και τις υποτροφοδοσιες ... ξεβιδωσε ολο το ντεκ και τον 510 απο μεσα βγαλε τα ινσουλειτορς και οτι αλλο εχει .. καντου ενα ζεστο μπανιο και μετα με ενα ψιλο κατσαβιδακι καθαρισε ολες τις τρυπες του 510 αλλα και του αερα ... απο μεσα να κοιτας να δεις αν ειναι καλα ανοιχτες ... εχω παρατηρησει οτι καποια υγρα η μακα τους ισχωρει απο τον αερα πανω απο το ντεκ και αν δεν το πλυνεις καλα και φυσιξεις .. σιγα σιγα αυτο γινεται πιο σκληρο και ετσι δεν εχεις καλη τροφοδοσια αερα ... και αυτο μπορει να σου φερει καμενο .. δοκιμασε .. αλλα καλο σχολαστικο καθαρισμα εκει μεσα με ενα κατσαβιδακι ψιλο

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2971 στις: Ιουνίου 16, 2015, 19:58 »
Το πρόβλημα είναι το tiny tank. Από κάπου παίρνει αέρα και δεν κάνει σωστή τροφοδοσία. Συνήθως το πρόβλημα είναι στα σπιρώματα του τάνκ τα οποία "τρωγονται" από τα ατσάλινα της βάσης.  Με το "μαμίσιο" τάνκ και αλλάγη των o-rink πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2972 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:28 »
Καλημερα σας!


Χθες αγορασα τον πρωτο μου επισκευασιμο KFL+ υστερα απο δυο χρονια ατμισματος. Το παιδι στο μαγαζι ηταν εξυπηρετικοτατο και μου τα εδειξε ολα. Μου εφτιαξε και μια αντισταση περιπου στο 1.73ωμ βγηκε. Αγορασα και ολα τα σχετικα βαμβακια συρματα κατσαβιδακια τριπανακια κτλ.
Πηρα και ενα υγρο της Vaponaute, οταν το δοκιμασα στο μαγαζι μου ειχε φανει καταπληκτικο με πολυ ωραια αρωματα αλλα στον KFL+ δεν μου βγαζει τις ιδιες γευσεις. Ειναι δυνατον ο απλος που κανουν τις δοκιμες να εχει καλυτερη γευση απο τον KFL+?
Φανταζομαι οτι θα θελει καλυτερο στησιμο η αντισταση.
Μου την εκανε σε 2mm (και αυτο ειναι το τρυπανακι που πηρα) με 10 σπειρες (η 9 δεν θυμαμαι ακριβως) και το βαμβακι με συρμα Kathal 28AWG (0.3mm)
Εχω το istick 30w και το δουλευω τωρα στα 10.2w 4.2V.


Τι θα προτεινατε να κανω για καλυτερη γευση (αν γινετε βεβαια)?


Ο ατμος ειναι αρκετος, αλλα δεν εχω πολυ χτυπημα μαλλον επειδη το πηρα σε 6αρι νικοτινη.


Επισης μπορειται να μου πειτε πια ειναι η διαφορα αν στριβεις σε τρυπανακι 2.5mm αντι 2mm?

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2973 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:35 »
Δοκίμασε να κάνεις άλλη αντίσταση, αν δεν σε ικανοποιεί ξαναφτιάξε μέχρι να βρείς το καλύτερο αποτέλεσμα για σένα.
Δεν είναι τίποτα, μέχρι να το συνηθίσεις.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2974 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:40 »
Θελει στρωσιμο λιγο...

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2975 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:43 »
Ευχαριστω,
Κατι πιο συγκεκριμενο ομως? Τι αντισταση να φτιαξω δλδ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2976 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:46 »
Καλημερα σας!


Χθες αγορασα τον πρωτο μου επισκευασιμο KFL+ υστερα απο δυο χρονια ατμισματος. Το παιδι στο μαγαζι ηταν εξυπηρετικοτατο και μου τα εδειξε ολα. Μου εφτιαξε και μια αντισταση περιπου στο 1.73ωμ βγηκε. Αγορασα και ολα τα σχετικα βαμβακια συρματα κατσαβιδακια τριπανακια κτλ.
Πηρα και ενα υγρο της Vaponaute, οταν το δοκιμασα στο μαγαζι μου ειχε φανει καταπληκτικο με πολυ ωραια αρωματα αλλα στον KFL+ δεν μου βγαζει τις ιδιες γευσεις. Ειναι δυνατον ο απλος που κανουν τις δοκιμες να εχει καλυτερη γευση απο τον KFL+?
Φανταζομαι οτι θα θελει καλυτερο στησιμο η αντισταση.
Μου την εκανε σε 2mm (και αυτο ειναι το τρυπανακι που πηρα) με 10 σπειρες (η 9 δεν θυμαμαι ακριβως) και το βαμβακι με συρμα Kathal 28AWG (0.3mm)
Εχω το istick 30w και το δουλευω τωρα στα 10.2w 4.2V.


Τι θα προτεινατε να κανω για καλυτερη γευση (αν γινετε βεβαια)?


Ο ατμος ειναι αρκετος, αλλα δεν εχω πολυ χτυπημα μαλλον επειδη το πηρα σε 6αρι νικοτινη.


Επισης μπορειται να μου πειτε πια ειναι η διαφορα αν στριβεις σε τρυπανακι 2.5mm αντι 2mm?


Ο kl+ παίζει πολύ καλά με σχετικά μεγάλες αντιστάσεις, πχ 1.8Ω και πάνω. Μπορείς για παράδειγμα να φτιάξεις μια αντίσταση 2Ω με 0.28mm kanthal σε αξονάκι 2.4-2.5 mm. Για να απαντήσω και την ερώτηση σου για την μεγαλύτερη διάμετρο, με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να περάσεις περισσότερο βαμβάκι μέσα στην αντίσταση, συνεπώς θα έχεις και περισσότερο υγρό προς ατμοποίηση, περισσότερη γεύση και περισσότερο ντουμάνι.
Απλά τσέκαρε οτι το μοντάκι σου μπορεί να δώσει τα παραπάνω W που θα χρειαστεί η μεγάλη αντίσταση, πχ το istick20 με αντίσταση 2.Ω πάει μέχρι 15.1W, οπότε για μένα που τον ατμίζω στα 16-18W δεν φτάνει. Το istick30 δεν ξέρω πόσο πάει, με μια δοκιμή θα δεις.
Μη σου φαίνεται περίεργο οτι στον kayfun δεν σου βγαίνουν ίδιες οι γεύσεις σε σχέση με τους εργοστασιακούς που έχουν στα δοκιμαστήρια. Η πραγματική γεύση βρίσκεται σε αυτό που σου δίνει ο kayfun, τώρα αν σου αρέσει ή όχι είναι υποκειμενικό για τον καθένα μας :) 
Επίσης δώσε του λίγο χρόνο (2-3 τανκάκια) να στρώσει τα μέταλλα του. Κάνε σκέτη βάση αν δεν θες να "χαραμίσεις" υγρά. Θα δεις οτι θα αλλάξει πολύ η γεύση του μετά.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2977 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:53 »
Δες και αυτα τα δυο calculators για να κανεις τις αντιστασεις που λεει ο ποιητης  με το 30ρι συρμα που εχεις.. Αν δεν εχεις 2,5 τρυπανακι βαλε οδοντογλυφιδα ή μπατονετα που παιζουν εκει κοντα...
http://reprova.com/calc/
http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2978 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:55 »
Ευχαριστω και παλι!


Δλδ ειναι καλυτερα να κανω αντιστασεις με 2.5χιλ αντι 2χιλ?


Τωρα ομως που ειναι γεματο υγρο αν το ανοιξω για να φτιαξω αλλη αντισταση δεν θα χυθει εξω? Λογικα δεν θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2979 στις: Ιουνίου 18, 2015, 12:59 »
Το κακό του kfl+ είναι ότι για να πειράξεις την αντίσταση θα πρέπει να τον αδειάσεις πρώτα, αυτό επιτυγχάνεται με το να αφαιρέσεις τη βίδα αναπλήρωσης που βρίσκεται στη βάση και να αρχίσεις να φυσάς ελαφριά απ'το drip tip ώστε να φύγει το υγρό από κάτω. Στην αρχή θα σου φανεί σπαστικό, γίνεται όμως γρήγορα συνήθεια και σε λίγα αδειάσματα δεν θα σε πειράζει καθόλου.. :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2980 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:00 »
Το καλυτερα ειναι υποκειμενικο, δοκιμασε και δες τι αρεσει σε σενα.
Αλλος τροπος...Γυρνα αναποδα τον ατμο με το drip tip σε ενα μπουκαλακι, ξεβιδωσε την βαση και ασε τα υγρα να αδειασουν...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2981 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:00 »
Κοίτα, όλα τα στησίματα έχουν τον σκοπό και τον λόγο τους.
Γενικά πάντως με σχετικά μεγάλη αντίσταση στον kf θα πάρεις καλή γεύση. Επίσης η μεγάλη αντίσταση βοηθάει και στην οικονομία μπαταρίας.
Το υγρό σου μπορείς να το αδειάσεις σε ένα μπουκαλάκι. Θα ξεδιβώσεις την βίδα από την βάση εκεί που γεμίζεις με υγρό, θα βάλεις κολλητά το μπουκάλι από κάτω της και θα φυσήξεις από το drip tip. Θα βγει έτσι σχεδόν όλο το υγρό.
Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις μια σύριγγα μέσα στην τρύπα και να τραβήξεις το υγρό.
Εναλλακτικά περιμένεις να το ατμίσεις και μετά αλλάζεις αντίσταση :)



χαχαχα, όλοι τα ίδια γράφουμε ταυτόχρονα, θα μας πιάσουν για αντιγραφή, κύριοι συντονιστές, δεν αντέγραψα, τα είχα διαβάσει αυτά που έγραψα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2982 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:05 »
Καλως, θα περιμενω να το κανω ολο το τανκ που εχει τωρα για να μην παει χαμενο. Και μετα θα προσπαθησω να φτιαξω την πρωτη μου αντισταση ever!


Αν παω ομως σε υψηλοτερη αντισταση για να παρω την γευση, δεν θα χασω σε χτυπημα ή ατμο?
Sorry που ρωταω (μπορει να ειναι και βλακειες) αλλα ειναι η αρχη!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2983 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:05 »
Πάντως παρατηρώ ότι μερικοί τον δουλεύετε αρκετά ψηλά σε watts, εμένα με υπερκαλύπτουν τα 8.5-9.5 οριακά σε istick30 με αντιστάσεις στα 1.8 περίπου με 0.25mm kanthal και 7 σπείρες σε 2.4άρι κατσαβίδι. Με την ευκαιρία, μόλις δοκίμασα και τα watts του istick30 και με ένδειξη 1.8ohms ανέβαζε μέχρι τα 30 watts, φυσικά δεν πάτησα το fire button.. :D

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2984 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:08 »
Και γενικά θέλει 4-5 μέρες να στρώσει η "σιδερίλα" του καινούργιου ατμοποιητή που επηρεάζει αισθητά τη γεύση.  ;)
Στο λέω γιατί και εμένα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν πρωτοπήρα τον KL+. Θυμάμαι σαν τώρα τα λόγια του Πρόδρομου (Atmorama) όταν αγόραζα τον Kayfun που μου έλεγε μην περιμένεις ιδιαίτερη γεύση τις πρώτες 5 μέρες λόγω της "σιδερίλας" του καινούργιου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 60 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro