vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, amdnikos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1935 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 16:11 »
Δεν έχω αλλάξει κάτι.. Νομίζω με την τροφοδοσία κάτι παίζει.. Να δοκιμάσω περισσότερο νακαμιτσι?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1936 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 16:17 »
Το πιο λογικο αυτο ειναι, αλλα ειπες πως εχεις ξαναστησει με Nakamichi και υπεθεσα πως εβαλες σωστη ποσοτητα.
Αν υποπτευεσαι πως εχεις βαλει λιγο, ξαναφτιαξτον με περισσοτερο να δεις αν στρωσει.

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1937 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 16:28 »
Πρέπει να ζορίζεται αρκετά να μπει? Απλά με τις λωρίδες που κόβω μπορεί να μου ξεφεύγει λίγο παραπάνω λίγο παρακάτω..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1938 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 16:36 »
Να ζοριζεται, οχι, αλλα να μην μπαινει και χαλαρο.
Πρεπει οταν βρεχτει καλα με το υγρο να μην "κατσει" το βαμβακι στο εσωτερικο του coil, αλλα να γεμιζει ολοκληρο τον κυκλο.
Δοκιμασε να το στριψεις πριν το περασεις ωστε να παρει περισσοτερη ποσοτητα.

Αποσυνδεδεμένος antonis-tsif

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1939 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 22:21 »
Δεν έχω αλλάξει κάτι.. Νομίζω με την τροφοδοσία κάτι παίζει.. Να δοκιμάσω περισσότερο νακαμιτσι?


Έχω την εντύπωση πως με λίγο βαμβάκι έχεις υπερτροφοδοσία... και με το πολύ υποτροφοδοσία...
Άρα αφού παίρνει καμένο δεν θα έπρεπε να βάλει λιγότερο;
Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1940 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 22:27 »
εγω το καταλαβαινω αν ειναι οκ οταν το βαμβακι περναει μεσα απο το mc  μονο αν το περναω απο την μια ακρη και ενω το στριβω σιγα σιγα απο την αλλη μεχρι να το φερω εκει που θελω .. δηλαδη με λιγα λογια να εχεις τοσο βαμβακι που να περναει απο μεσα μονο ενω το στριβεις σιγα σιγα ..
το κρατας απο την μια μερια του mc  και στριβεις το βαμβακι απο την αλλη μερια του mc  μεχρι να περναει μεσα σιγα σιγα ...  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1941 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 23:06 »
Επειδη με βλεπω συντομα να τον εφοδιαζομαι κι εγω (καλος ειναι,καλη τιμη εχει, και ψηνομαι να σχοληθω με επισκευασιμους...), θα ηθελα με το που τον παραγγειλω να εχω και τα καταλληλα υλικα για αντιστασεις φυτιλια κτλ...Αν εχω καταλαβει λοιπον καλα θα χρειαστω
Συρμα Kanthal A1 η D , διαμετρου .28 η καποια αλλη? Με το ιδιο συρμα θα μπορω πχ να επισκευαζω και αντιστασεις τυπου προτανκ η ναυτιλου η χρειαζεται πιο λεπτο?
Θα παρω φυτιλια 2 και 1 μμ
Οργανικο βαμβακι (σε παντς η οχι?)
Επισης δεν εχω καταλαβει αυτο με το συρμα με αντισταση και χωρις...Μα το συρμα δεν ειναι η ιδια η αντισταση? Γιατι καποιος να χρησιμοποιησει συρμα non?
Τελος υπαρχει καποιο Γερμανικο σαιτ αν δεν κανω λαθος που παραγγελνετε αρκετοι απο εδω μεσα...ποιο ειναι αυτο και τι ακριβως προσεχω?

Kayfun Lite Plus φανταζομαι συνδιαζεται καλα με το istick...Εχει δοκιμασει κανεις αν παιζει και με το connector πανω του? (μπορει να διπλωσει δηλαδη ο ατμοποιητης, η η διαμετρος του ειναι απαγορευτικη για τετοια χορευτικα?)




Για αντ/σεις σε εργ/κους χρειαζεσαι πιο λεπτο συρμα.  20αρι ειναι το καλυτερο απο προσωπικη εμπειρια.  Εκει θελεις και συρμα χωρις αντ/ση , γιατι το συρμα ερχεται σε επαφη και με τα πλαστικα της κεφαλης.  Οποτε αφου θα εχεις συρμα το οποιο πυρωνει , θα καιει και τα πλαστικα τα οποια και θα ρουφας αν δεν βαλεις συρμα χωρις αντ/ση.


Το συρμα non , εχει το καλο οτι αφηνει το ρευμα να περασει χωρις ''αντισταση'' και ετσι δεν εχουμε εμφανιση θερμοκρασιας στο συρμα.
Αρα δεν εχουμε και πυρακτωση.


Στον Kayfun και σε ολους οσους δεν εχουν αποσταση απο τους πολους ή σε οσους δεν περναει το συρμα απο πλαστικα δεν χρειαζεσαι συρμα non.


Oσο για το υλικο τροφοδοσιας , κανεις δεν μπορει να σου πει πιο ειναι το καλυτερο.  Αυτο καλεισαι να το βρεις μονος σου δοκιμαζοντας διαφορα υλικα.
Το ιδιο ισχυει και για το συρμα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1942 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 09:12 »
ετσι, ειναι και τελείως διαφορετικό να έχει κανεις το Η/Τ πιπίλα αλλωστε με το να το πιάνει μια φορά ανα τρία τέταρτα
εγώ όταν μιλάτε για οργανικό βαμβάκι ειμαι κάπως έτσι -> :hmmm: :confused1: ποιο απ όλα ή κάτι τέτοιο
για οργανικό βαμβάκι εγώ χρησιμοποιώ του κοινού εμπορίου, το οποίο ειναι οκ γενικά  , εμένα μου τη δίνει που δεν ειναι σταθερό στην απόδοση , αυτή την εντύπωση μου εχει δώσει, δηλαδή κάποια στιγμή θα με μπουκώσει απο γεύση , βγάζει και απο μόνο του ένα μπούκωμα + στη γεύση, κάποια άλλη μετά  ειναι οκ, και κάποια άλλη θα καει :p το ρυθμίζω πάνω στο μπούκωμα
αυτο
το φυτίλι, ειδικά το biowick ειναι raw τελείως, εμένα με ικανοποιεί που το ξέρω αυτο και στηνω ανάλογα
 raw ευνοώ πως στη ροή δεν παίζεται
αλλα και στη γεύση το πάει τέρμα και πολύ νωρίς, εκει που ένα βαμβάκι θα σου δώσει κάτι απλό ή mild το bio θα σου βγάλει τέρμα το άρωμα, δοκίμασα πχ το cinnamon cookie, στο Biowick ήταν τόσο έντονο που εννοιωθα να μασάω ξυλάκι απο κανέλα, αυτο σε κάποια αρώματα -όπως αυτο- δεν ειναι καλο, θα το πέταγα το άρωμα, για τέτοια ένταση μιλάω,
 στο οργανικό ήταν πάλι εντονο αλλα πιο σχετικά, αλλα μια ήταν πικρό, μια αδιάφορο και μία άλλη κάτι αδιευκρίνιστο :p  στο σίλικα φαντάζομαι πως θα το ρούφαγα με μια απλή δυσκολία μονο :p αλλα και σταθερότητα, αλλα δεν το δοκίμασα, ειναι και σκληρο, αλλα δεν ειναι και τόσο κακο αυτο
ετσι to Βιο  το ρυθμίζω πάνω στη γεύση, αλλα για εμένα αυτο ειναι πιο κοντα στο τέλειο,  είναι δύσκολο γιατί δεν ειναι πλεκτό -και δε θες να διαλυθεί βεβαια- είναι πολύ παραμετροποιήσιμο επίσης , αν ηταν πλεκ΄το ευκολότερα
και το fiber freaks Μετά , δίνει καλύτερη ροή απο το οργανικό αλλα μια μερα το εχω μονο και ακόμα δεν το έχω συγκρίνει με το bio , στο ίδιο άρωμα δηλαδή κι όχι πέρυσι με φέτο και τον ¨Ανα με τον Καϊάφα :P

επίσης χρησιμοποιώ vg σπάνια και μέχρι 20% :P και κάποια υγρά τα χρησιμοποιώ μόνο για να παίρνω "τζουρίτσες" γευστικές , η λεγόμενη πιπίλα -όχι όμως  οτι δε κάνω "πιπίλα
 και με πνευμονικές 18mg, αλλά αυτή είναι άλλη! xD- κι αυτο ειναι που με κάνει "δύστροπο" και να ψάχνομαι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:51 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1943 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 09:59 »



Για αντ/σεις σε εργ/κους χρειαζεσαι πιο λεπτο συρμα.  20αρι ειναι το καλυτερο απο προσωπικη εμπειρια.  Εκει θελεις και συρμα χωρις αντ/ση , γιατι το συρμα ερχεται σε επαφη και με τα πλαστικα της κεφαλης.  Οποτε αφου θα εχεις συρμα το οποιο πυρωνει , θα καιει και τα πλαστικα τα οποια και θα ρουφας αν δεν βαλεις συρμα χωρις αντ/ση.


Το συρμα non , εχει το καλο οτι αφηνει το ρευμα να περασει χωρις ''αντισταση'' και ετσι δεν εχουμε εμφανιση θερμοκρασιας στο συρμα.
Αρα δεν εχουμε και πυρακτωση.


Στον Kayfun και σε ολους οσους δεν εχουν αποσταση απο τους πολους ή σε οσους δεν περναει το συρμα απο πλαστικα δεν χρειαζεσαι συρμα non.


Oσο για το υλικο τροφοδοσιας , κανεις δεν μπορει να σου πει πιο ειναι το καλυτερο.  Αυτο καλεισαι να το βρεις μονος σου δοκιμαζοντας διαφορα υλικα.
Το ιδιο ισχυει και για το συρμα.

Αν και ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα του KLP...
Αν εχω καταλαβει καλα μεχρι στιγμης, για τον KPL θα χρειαστω συρματα .25 .28 και .30 ειτε Α1 ειτε D ας πουμε να δοκιμασω, ολα "με αντισταση"...
Αν θελω απ την αλλη να καταπιαστω με επισκευη εργοστασιακων εκει θα χρειαστω συρμα .20 ας πουμε, αλλα μισο με αντισταση μισο χωρις??? Δηλαδη να εχει αντισταση στο κομματι που πυρρωνει αλλα οχι στο σημειο του πλαστικου που το κουπωνει απο κατω? Αν ναι πως τα ζηταω αυτα τα συρματα?
Συγνωμη αν κουραζω αλλα ως νεος ατμιστης ηδη εχω κανει (και θα συνεχισω να κανω) λαθη και ασκοπες αγορες απλα καλο θα ηταν να περιοριζονται σιγα σιγα..

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1944 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:19 »
τα λεπτά σύρματα ή μάλλον ένα λεπτό σύρμα ειναι όπως καταλήξαμε all weather βρεξει χιονίσει και ειναι σεβαστή καθ όλα θέση
αμα παρεις τρία σύρματα διαφορετικά, μην έρχεσαι μετά και μας πρήζεις με την εσάνς στα 12 βατ που χάνεται στα 12,5 ή τα 11,5!!
 :)) :tongue_smilie:
για την πάλη σου με τους εργοστασιακούς θα σου πει ο λουξ
 :tongue_smilie:

edit:αυτά για να σε διευκολύνω και μόνο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:30 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1945 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:44 »
Για μικροκοϊλ με βαμβακι Παρε Kanthal A1 απο 0.28 0.32μμ και ανω και στριβει πιο ευκολα
και αντεχουν περισσοτερο καιρο οι αντιστασεις που θα φτιαχνεις
το 0.20 το χρησιμοποιουν λιγοι παλιακοί θαναι ασκοπη αγορα
μεχρι και οι Κινεζοι σταματησαν να το στελνουν με τους ατμο
μονο αν στηνεις με φιτιλι θα σου χρειαστει
αλλα για να πηδηξεις ενα σκαλοπατι στη σκαλα που πας να αναιβεις ακολουθα τη πρωτη προταση του παροντος μηνυματος  :)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1946 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 12:54 »
Συνήθως στρίβω microcoil με 32άρι Kanthal από 1.1 έως 1.2 με 2mm σπείρες.  Ενώ στην αρχή είχα ενθουσιαστεί με το ντουμάνι και το χτύπημα σιγά σιγά άρχισε να με κουράζει, να μου βγάζει καυτό ατμό και να χάνω γεύση.

Σήμερα λοιπόν, λόγω ότι είναι slow day στην δουλειά, να στρίξω με 30άρι Kanthal και 1.5mm σπείρες.  Μου βγήκαν 9 σπείρες στο 1.3.  Με παίδεψε το βαμβάκι να μπει αλλά πραγματικά το αποτέλεσμα με δικαίωσε.  Πολύ απαλή/αεράτη τζούρα (αλλά όχι χωρίς χτύπημα), ο ατμός σε πολύ σωστή θερμοκρασία και γεύση σούπερ.  Νομίζω ότι βρήκα το στήσιμό μου  :yahoo: :yahoo: :yahoo: .

Αποσυνδεδεμένος antonis-tsif

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1947 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 14:54 »
Στα πόσα watt τον δουλεύεις;
Δεν έχει θέμα λόγω μεγάλου μήκους (πολλές σπείρες) και μικρής διαμέτρου μην στεγνώσει το βαμβάκι σε απανωτές τζούρες;

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1948 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 16:11 »
Συνονόματε, έχεις δίκιο, δεν το ανέφερα.  Λοπόν, στο Omnitester μου βγάζει 3.3 με 3.4 Volt οπότε περίπου 8 με 9 Watt;  Κάπου εκεί πρέπει να είναι.  Τo mod είναι ένα Nemesis clone με 18490 AW.

Για το στέγνωμα δεν ξέρω ακόμα γιατί τώρα το έστησα πρώτη φορά.  Θα δείξει και θα έχω το νου μου!

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1949 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 20:28 »
ρε ασχετο δεν το ειχα παρατηρησει πιο πριν..οταν φυσατε προς τα μεσα σας βγαινει καθολου υγρο απο την τρυπα αερα ??αναφερομαι μονο οταν φυσατε οχι οταν απλα αφηνουμε τον ατμοποιητη.


καποιες φορες μου βγαινει καποιες αλλες οχι . το χει παρατηρησει κανεις αυτο ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro