vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1740 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 12:49 »
Cruiser  εσυ τι γνωμης εχεις για φυτιλια αντi MC ? :hmmm:
σου δινει αξιοπιστα αποτελεσματα χωρις να εχεις αναγκη να κανεις MC?
 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1741 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 12:57 »
Φυτίλι αντί για βαμβάκι.
Microcoil μπορείς να έχεις ανεξάρτητα από το απορροφητικό υλικό που θα βάλεις.
Πριν πας σε φυτίλι, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια κανονική αντίσταση και όχι mc?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1742 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 12:58 »
Εξαρτάται τι εννοείς "αξιόπιστο". Και επίσης, το MC δεν αποκλείει το φυτίλι.

Προφανώς εννοείς αντίσταση στριμμένη στο φυτίλι έναντι αντίστασης με φυτίλι ή βαμβάκι να περνάει μετά από μέσα.

Θέμα γούστου είναι. Προσωπικά, δουλεύω με MC ή με λίγο ανοιχτές τις σπείρες και βαμβάκι. Με αυτό τον τρόπο και με τη ρύθμιση αέρα εκεί που θέλω, ο ατμοποιητής είναι ακριβώς στα γούστα μου από θέμα "αίσθησης" και φυσικά η γεύση του είναι γνωστό ότι είναι κορυφή.

Αυτές φυσικά, είναι δικές μου προτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1743 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 13:04 »
Σύρμα 0,20 Kanthal έχω επειδή το χρησιμοποιούσα στο mesh.
Δεν ήξερα ότι μπορώ να το βάλω σε βαμβάκι ή σε φυτίλι στον Kayfyn.
Επειδή μου είπαν να χρησιμοποιώ σύρμα 0,28 ή 0,30 νόμιζα ότι μου το είπαν για κάποιο λόγο
κι ότι  θα ήταν άσκοπο να πειραματιστώ...

Αξιόπιστο εννοούσα σε σχέση με το mesh που τουλάχιστον εμένα
δεν μου έκατσε καλά. Δούλευε 3-4 βδομάδες καλά αλλάζοντας μόνο σύρμα κάθε βδομάδα,
και μόλις άλλαζα mesh άρχιζαν τα προβλήματα. Μέχρι να ξαναπετύχω καλό mesh
είχα για 2 βδομάδες Hot Spots υπερ και υπο τροφοδοσία και άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1744 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 13:07 »
Το ότι τα MC και το βαμβάκι είναι η μόδα των ημερών, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί καποιος να ικανοποιηθεί με πιο παλαιού τύπου στρίψιμο.
Εγω το λεω εξελιξη και οχι μοδα  :))

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1745 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 13:38 »
ΚαΛύτερη γεύση πάιρνουμε με το navy nest or 8 (οχταράκι) setup σε  ribbon + φυτίλι?

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1746 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 14:08 »
Δεν υπάρχει απόλυτο σετ απ για τον καυφούν. Ο,τι βολεύει, ό,τι είναι πιο εύκολο, ο,τι μας αρέσει εμάς καλύτερα.
Το mc έχει να κάνει με τον τρόπο που στρίβουμε το σύρμα. Οχι με το υλικό "γεμίσματός" του.
Θέλεις να βάλεις φυτίλι ή βαμβάκι ή γιαπωνέζικο; Και τα 3 κάνουν.
Και απλή αντίσταση να στρίψεις με χαλαρές ή σφιχτές σπείρες είτε πάνω σε φυτίλι είτε σε τρυπανάκι/οδοντογλυφίδα και να περάσεις μετά μέσα βαμβάκι ή γιαπωνέζικο ή φυτιλι, το ίδιο είναι.


Επίσης στον καυφούν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όποια διατομή σύρματος θέλουμε. Και λειτουργεί καλά ακόμη και με περισσότερο βαμβάκι ή φυτίλι.


Λίγο δύσκολο να πούμε σε κάποιον τι θα του αρέσει περισσότερο.


Αντί να ψάχνετε τον σούπερ φτηνό έμπορα που θα σας προμηθεύσει χιλιόμετρα σύρματος και φυτιλιού με 5 ευρώ, αγοράστε 1 μέτρο από 4-5 διαφορετικά σύρματα (υλικά και διατομές) 1 μετρο silica wool, μια μπαλίτσα βαμβάκι και κάποιο cotton pad και πειραματιστείτε. Αν έχετε κοντά φίλους συνατμιστές, δανειστείτε από αυτούς ή αγοράστε από κοινού όλα αυτά. Ακόμη κι αν σας αρέσει κάτι πολύ, μην κάνετε μεγάλη επαναπαραγγελία. Μπορεί να βγει ένα καινούριο υλικό σε ένα μήνα.


Θυμηθείτε: την καλύτερη γεύση δίνει η φρέσκια αντίσταση. Αν κρατάμε μια βδομάδα το ίδιο φυτιλι/βαμβάκι/σύρμα κι ατμίζουμε 5-8 μλ τη μέρα (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις υγρών) μετά δε μας φταίει ούτε το στήσιμο ούτε το υλικό αν μπερδεύουμε το τριμπέκα με τη σοκολάτα.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1747 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 15:38 »
σημερα εστησα το βαμβακι σε στυλ φωλια(ηταν να μην παρω φορα),αποδιδει εξαιρετικα.


παντως αυτο με την vg δεν το περιμενα να φαω τοσο παιδεμα.


μετα την αλλαγη υγρου παντως παει τρενο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1748 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 15:40 »
τι vg ηταν;
Την ουμαμι που χρησιμοποιώ συχνά και είναι αρκετά πηκτή, τη "διυλίζει" κανονικά!


Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1749 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 15:51 »
ετοιμο υγρο απο atmos lab kamaki,μηπως ετυχα σε ελλατωματικο και εχει μικροτερες τρυπες?παντως απο θεμα στησιματος δεν παιζει λαθος μιας και δυο στησιματα που εχω κανει με υγρο παλι απο atmos αλλα 50-50 πυροβαλαει σαν δαιμονισμενος.

Αποσυνδεδεμένος antonis-tsif

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1750 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 15:55 »
σημερα εστησα το βαμβακι σε στυλ φωλια(ηταν να μην παρω φορα),αποδιδει εξαιρετικα.


παντως αυτο με την vg δεν το περιμενα να φαω τοσο παιδεμα.


μετα την αλλαγη υγρου παντως παει τρενο.
Μόνο εμένα δεν μου έκατσε καλά η "φωλιά" ; Την δοκίμασα δύο φορές και τις δύο μου "στρογγύλευε" πολύ τη γεύση... Τι να πω ίσως φταίει και το υγρό που χρησιμοποιώ... Άσε που έπρεπε να ατμίσω τουλάχιστον 1-2 ml για να φύγει η βαμβακίλα...

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1751 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 16:31 »
Δεν νομίζω να φταίει τόσο το στήσιμο για την βαμβακιλα όσο το υλικό.
Από nakamichi και koh gen do που είναι τα τοπ pads δεν έχω δει ποτέ βαμβακιλα, ούτε καν στην πρώτη τζούρα.
Αντίθετα με κάτι άλλα που έχω από vape-aromizer-mesh που όντως θέλουν 1 2 μλ για να στρώσουν.

Όλα αυτά συμπεριλαμβάνοντας τυχών λαθάκια στην ποσότητα που τα συγχωρεί ο ατμοποιητης. Τώρα αν έχει γίνει καμία χοντρή στραβή στο στήσιμο, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1752 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 17:28 »
τελικα ρε παιδια εχω μπερδευτεί..ποιες είναι οι διαφορες στα συρματα 0,27 - 32 (υπαρχει καποιο νημα για αυτό...για να μην σας κουραζω) και ποιο εν τελει είναι το ιδανικοτερο εννοω για στησιμο....α όπως και στα περισσοτερο video εχω δει να χρησιμοποιουν κατσαβιδι ή τρυπανακι 2,5 cm και τωρα καποιοι φιλοι γραφουν και για 2 αρι !!!!!!!!!  :hmmm: :D τελικα ποιος είναι ο καλυτερος συνδιασμος ? :respect:

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1753 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 17:39 »
με το .27 θα βγαλεις περισσοτερα ohm με ιδιο αριθμο σπειρων που θα ειχες με το .32 . Αναλογα τι θες να βγαλεις, παιρνεις αναλογα συρματα. Οσο αφορα τα τρυπανακια κλπ , εχω παρατηρισει οτι με 1 mm τρυπανακι βγαζει περισσοτερα ντουμανια ενω με 2mm και πανω εχει καλυτερη γευση ,γουστα ειναι αυτα. Δοκιμασε τα ολα και βρες το ιδανικο για σενα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1754 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 17:51 »
 :thumpup: κατανοητο  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix