vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 3 χρήστες
vasim, Jorge, Milarepa

Twitter

Συμβουλες - Προτασεις

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #120 στις: Μαΐου 19, 2014, 16:09 »
Σωστό για τα υγρά...αλλά ως ένα σημείο...δε μπορεί δλδ να καταλαβαίνω φρουτένιο εγώ πχ ένα υγρό και εσύ να το καταλαβαίνεις καπνικό...απο κεί κ πέρα το τι αντιλαμβάνετε ο καθένας στα υγρά (με τον τρόπο και τον εξοπλισμό που τα ατμίζει) και αν του αρέσουν στη τελική...ναι, υποκειμενικό υποκειμενικότατο!


(Υ.Γ: και εγώ σε επαρχία μένω...στο εξωτερικό..αλλά σε επαρχία, οπότε καταλαβαινόμαστε!)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #121 στις: Μαΐου 19, 2014, 16:26 »
Φρουτενιο θα το καταλαβαίνουμε σίγουρα και οι 2 .
 να σου δώσω ένα παράδειγμα από εμπειρία δική μου .. διάβασα πολλά θετικά σχόλια για ένα υγρό καραμέλα , απίστευτο , μπορώ να το ατμιζω όλη μέρα κτλ … ε το πήρα και σε μένα δεν λέει κάτι … το πώς νιώθει ο καθένας τη γεύση στων ουρανίσκο του είναι κάτι εντελώς διαφορετικό για το καθένα … αυτό εννοώ  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #122 στις: Μαΐου 19, 2014, 17:54 »
Λέμε σχεδόν το ίδιο αλλά με άλλο τρόπο!
Πολλοί παράγοντες υπάρχουν στα υγρά και στο πως τα νιώθει κανείς...σου είπα πιο πάνω ένα παράδειγμα με τον εξοπλισμό...ένα άλλο βασικό είναι το πότε άρχισες το άτμισμα, στην αρχή δε νιώθεις πολλά (π.χ εγώ μόνο μέντες και μενθόλες ένιωθα καλά στην αρχή, δε με γέμιζε κάτι άλλο) και ειδικά σε υγρά που έχουν πιο απαλά αρώματα (κρέμες, καραμέλες, κάποια φρούτα)...επίσης κάτι που σου αρέσει να το τρώς..δε σημαίνει ότι θα σου αρέσει να το ατμίζεις!

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #123 στις: Μαΐου 28, 2014, 22:38 »
Απο μεταφορά

καλησπερα σε ολους αν και μια βδομαδα ατμιστης μιας και το απολαμβανω πολυ σκεφτομαι ηδη να αρχισω να κραταω λεφτα α παρω ενα mod κ γω..θα προτιμουσα υβριδικο μιας και δν θα χρειαστει να μπλεκω με ατμοποιητες κλπ.
Θα ηθελα να ρωτισω κατα ποσο ευκολο ειναι για εναν αρχαριο να το στησει και το κατα ποσο αξιζει η αγορα του. θα μου πειτε νεος εισαι κατσε μ αυτο αλλα διαβασα οτι με mod μπορεις να ριξεις το κοστος περισοτερο καθως και οτι η απολαυση γινεται ακομα μεγαλυτερη!.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2014, 17:39 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #124 στις: Μαΐου 28, 2014, 22:55 »
Θα σου πω κατι που ειπες μονος σου. Κατσε εκει που εισαι.
Εισαι ατμιστης μιας εβδομαδας, καλα καλα δεν εχεις καταλαβει το ειναι και πως δουλευει το η.τ.

Μπορει να εχεις δικιο σε αυτο που λες, οτι με ενα καλο mod θα εχεις καλυτερη αποδοση σε σχεση με το η.τ. που χρησιμοποιηεις τωρα, αρα περισσοτερη απολαυση.
Αλλα τι τη θες αυτη τη στιγμη τη μεγαλυτερη απολαυση? Εχεις νιωσει καποιο κορεσμο, εχεις νιωσει οτι το η.τ. σου σε κουραζει, το βαριεσαι, δε σε ικανοποιει?
Πιστευω πως οχι.
Ε, οταν τα νιωσεις τα παραπανω θα ειναι η ωρα σου να ψαξεις για mod
και με το διαβασμα που θα εχεις κανει μεχρι τοτε θα ξερεις τι σημαινει μηχανικο, ηλεκτρονικο, υβριδικο, επισκευασιμος κτλ
ωστε να μπορεσεις να αποφασισεις μονος σου ποιο απο τα παραπανω πιστευεις οτι ταιριαζει καλυτερα σε σενα.

Τα παραπανω στα λεω καλοπροαιρετα, σαν προσωπικη γνωμη, σα συμβουλη αν θες, για να μην πετας δεξια κι αριστερα χρηματα χωρις λογο.
Αν θες σου προτεινω επιτοπου 1-2 ηλεκτρονικα κι αλλα τοσα μηχανικα mod που θα σε αφησουν απολυτα ικανοποιημενο.

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #125 στις: Μαΐου 28, 2014, 23:21 »
σ ευχαριστω πολυ καταρχην για τν αμεση απαντηση σου δν ειπα οτι θα παω να αγορασω κατι απλα ρωτησα αν αξιζει να αρχισω να μαζευω λεφτα για να παρω καποιο mod  σε 1-2 μηνες δλδ οταν θα αρχισουν να τα παιζουν και οι μπαταριες  :) 


Αν δν σ ηταν κοπος θα ηθελα να μου προτεινεις καποια απλα να εχω στο νου μου και τι τιμες παιζουν  :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #126 στις: Μαΐου 28, 2014, 23:31 »
Οι αρχικες μου μπαταριες εμενα αντεξαν με αποκλειστικη χρηση σχεδον 10-12 μηνες,
αρα αν αυτη ειναι η "δικαιολογια" στον εαυτο σου για να δωσεις λεφτα για mod την πατησες. :))

Οι τιμες παιζουν για mod, ειτε μηχανικο ειτε ηλεκτρονικο, 120-130€ και ανεβαινεις.
Για ατμοποιητη επισκευασιμο 70-80€ και ανεβαινεις.
Για υβριδικο που ρωτησες εξαρχης (γνωμη μου δεν αξιζει για πρωτο mod) θες 130-140€ και ανεβαινεις.
Ολα τα παραπανω υπαρχουν και σε κινεζικους κλωνους με τιμες στο 1/4, 1/5.

Η προταση μου για πρωτο mod ειναι ενα καλο ηλεκτρονικο και μολις τα συνηθισεις παιρνεις κι ενα επισκευασιμο.


Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #127 στις: Μαΐου 28, 2014, 23:36 »
βσκ ετσι διαβασα η μου το ειπαν στην nobacco δν παιρνω και ορκο (οτι καθε 2-3 μηνες θελουν αλλαγη) οποτε οκ ναι κανω λαθως :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #128 στις: Μαΐου 29, 2014, 12:07 »
φίλε keepthefaith κατ' αρχήν πρώτα πρέπει να δεις ότι σε ικανοποιεί το η.τ. και παραμένεις σ' αυτό χωρίς ούτε ένα κ.τ.. Αυτή θα είναι η πρώτη σου και καθοριστική νίκη. Στην συνέχεια, μπορείς, με τα χρήματα που θα εξοικονομείς να περάσεις σε ότι γουστάρεις. Ανάλογα την τσέπη σου και το πόσα μπορείς να διαθέσεις, υπάρχουν τα πάντα. Μην ξεφεύγεις όμως από τον πρωταρχικό στόχο που είναι ούτε ένα κ.τ. Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #129 στις: Μαΐου 29, 2014, 15:43 »
καλα για τσιγαρο ουτε λογος να γινεται , μαχαιρι και δν μ εχει λειψει καθολου εδω και ακριβως 2 βδομαδες  :)  .Ολα στο μυαλο ειναι τελικα μαγκες

Αποσυνδεδεμένος kirdou

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #130 στις: Μαΐου 29, 2014, 17:32 »
Γειά σας!Εχω μια μπαταρία 650 στο ητ και διαπιστώνω ότι δεν με βγάζει πάνω απο 6-7 ώρες.Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας δεύτερης αλλά θέλω να ρωτήσω.Να πάρω μια ίδιας ισχύος η μεγαλύτερη;Εχει κανείς να μου προτείνει κάτι οικονομικό;Είναι τύπου ego μπορώ να βάλω κάτι άλλο που να είναι ισχυρότερο και να βοηθά στην μεγαλύτερη παραγωγή ατμού;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #131 στις: Μαΐου 29, 2014, 17:40 »
Καλησπερα. :bye:
Αν θες μια μπαταρια που να σου δινει περισσοτερη ισχυ απο την απλη eGo που εχεις τωρα, μπορεις να παρεις μια Vision Spinner (link, link).
Ειναι μπαταρια τυπου eGo, αλλα μεταβλητης τασης, που σημαινει οτι θα μπορεις να ρυθμιζεις τα volt στο σημειο που θελεις εσυ.
Επιπλεον, μπορει να αποδωσει περισσοτερο ρευμα απο μια απλη eGo, αρα μεγαλυτερη παραγωγη ατμο.

Μια δευτερη επιλογη ειναι να κοιταξεις για καποιο ηλεκτρονικο mod.
Εχει μεγαλυτερες διαστασεις απο την Vision Spinner, αλλα σου δινει και περισσοτερες επιλογες, οπως μετρησης της αντιστασης κ.α.

Αποσυνδεδεμένος kirdou

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #132 στις: Μαΐου 29, 2014, 17:54 »
Ευχαριστώ!Δεν βρίσκω όμως τιμές στην πρώτη περίπτωση.Θέλω να διαθέσω μέχρι 15 ευρώ για μπαταρία η και φθηνότερη άν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #133 στις: Μαΐου 29, 2014, 18:03 »
Την πρωτη μπορεις να τη βρεις στα 21-23€ (με την εκπτωση του φορουμ) στα περισσοτερα καταστηματα.
Η νεα της εκδοση ειναι λιγο ακριβοτερη. Στα ηλεκτρονικα mod που ειπα να κοιταξεις ανεβαινει η τιμη αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #134 στις: Μαΐου 29, 2014, 22:45 »
Ευχαριστώ!Δεν βρίσκω όμως τιμές στην πρώτη περίπτωση.Θέλω να διαθέσω μέχρι 15 ευρώ για μπαταρία η και φθηνότερη άν γίνεται.

ή μπορεις να πας σε ενα τετοιο μοντ: https://www.fasttech.com/products/0/10004394/1509700-vamo-v5-variable-voltage-wattage-mod-apv στα 21 ευρω. Υπαρχει αντιστοιχο νημα στο φορουμ αν θες να δεις συζητηση πανω στο μοντ.
Ειναι ενα απο τα πολλα που εχει το μαγαζι αυτο..τσεκαρε τα αν θες. Απλα εχε στο νου σου οτι ειναι αργοοοοο... στο να σου φτασουν τα πραγματα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 08, 2024, 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex